Google uvolňuje Android 4.4.3 pro zařízení Nexus! [odkazy ke stažení]

android_443_ico211

Google po dlouhém čekání vydává aktualizaci na Android 4.4.3. Sestavení nese číslo KTU48M v případě telefonu Nexus 5 a KTU84L pro Nexus 4, Nexus 7 (2012), Nexus 7 (2013) a Nexus 10. Podle dokumentu, zveřejněného na webu americké divize operátora T-Mobile, přináší update především “vyšší bezpečnost” a také “různé opravy”. Ještě v noci nebylo známo, zda aktualizace nějakým způsobem zabraňuje práci s nejvyššími oprávněními “root”, nicméně dle původních spekulací se má Google snažit uzavřít uživatelům přístup k systémovému oddílu, jenž by měl být k dispozici pouze v režimu pro čtení. Následně se ale na serveru Android Police objevila informace, doprovázená názorným videem, podle níž nový Android nebrání zápisu do oddílu /system pro uživatele s oprávněním roota.

Don’t worry, you can still write to /system in Android 4.4.3 if you have root

Don't worry, you can still write to /system in Android 4.4.3 if you have root

V tuto chvíli již jsou na webu Google Developers ke stažení “factory images” a “binárky” pro šest typů zařízení Nexus – stáhnout je můžete přes odkazy uvedené níže. Velikost souborů se pohybuje mezi 440 a 465 MB.

Google uvolňuje aktualizaci pro zařízení Nexus! Google uvolňuje Android 4.4.3 pro zařízení Nexus!

V seznamu zatím (?) chybí Nexus 7 s LTE konektivitou. Aktualizace formou OTA (“Over The Air” = “vzduchem”) bude, jak je u Googlu zvykem, uvolňována postupně v několika etapách, takže někteří uživatelé si na ni budou muset počkat až v rámci týdnů. Jestliže čekat nechcete, můžete provést tzv. “sideload update” s pomocí nástroje Nexus Root Toolkit. Podrobný návod i s obrázkovým postupem najdete ve článku Nečekejte na OTA aktualizaci aneb Jak aktualizovat Nexus ručně přes „sideload update“ [návod].

Oficiální seznam změn, které Android 4.4.3 přináší, zatím nebyl publikován, nicméně neočekává se, že by měl přinést nějaké zásadnější změny. Pravděpodobně bude jen zvyšovat výkon a řešit opravy nalezených chyb, včetně dnes již takřka proslulého problému známého jako “mm-camera-daemon“.

Po vydání “factory images” uvolnil Google Android 4.4.3 také do AOSP (Android Open Source Project), což přivítají především tvůrci a uživatelé alternativních ROMek, jako jsou například CyanogenMod, AOKP, ParanoidAndroid, OmniROM. Lze tak očekávat, že v dohledné době započnou vývojáři pracovat na uvolnění nových sestavení, vycházejících z nejnovější verze Androidu.

Obdrželi jste OTA aktualizaci na svůj Nexus? Nebo jste ji nainstalovali “manuálně”? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: Galaxy Droid, Load the Game, Android Authority, Android Police, Android Police, AndroidSPIN, Android Central, Phandroid, Android Police, Droid Life.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)