Nečekejte na OTA aktualizaci aneb Jak aktualizovat Nexus ručně přes “sideload update” [návod]

sideload_ico

Zejména v souvislosti s nedávno vydanými aktualizacemi na Android 4.4.1 respektive 4.4.2 často zmiňujeme, že v případě zařízení Nexus není nutné čekat na obdržení OTA aktualizace, ale pokud je k dispozici OTA balíček, je možné nahrát ho jako takzvaný “sideload update”. V následujícím návodu vám ukážeme, jak na to. Celý postup jsme prakticky vyzkoušeli na Nexusu 7 2012 Wi-Fi, který jsme tímto způsobem aktualizovali z Androidu 4.4 na verzi 4.4.2.

Co budete potřebovat?

Jak zjistíte sestavení?

 1. Vstupte do systémového nastavení.
 2. Pokračujte do sekce Informace o telefonu/tabletu.
 3. Zcela dole je položka Číslo sestavení.

Aktualizace systému skrze “sideload update”

 1. Připojte svůj Nexus k počítači (předpokládáme, že máte nainstalované správné USB ovladače; pokud ne, zkuste najít radu v kapitole Instalace USB ovladačů pro zařízení Nexus).
 2. Spusťte Nexus Root Toolkit.
 3. Zvolte typ a sestavení vašeho Nexusu.

 4. V sekci Advanced Utilities klepněte na tlačítko Launch.

 5. Z následující nabídky zvolte Sideload Update.

 6. Ještě jednou pro jistotu zkontrolujte, že stažený balíček s aktualizací odpovídá sestavení vašeho Nexusu.
 7. Zobrazí se informace, že v dalším kroku budete vyzvání k výběru souboru pro aktualizaci. Poté bude váš Nexus restartován do režimu recovery.

 8. Následuje výběr aktualizačního balíčku.

  Výběr aktualizačního balíčku Výběr aktualizačního balíčku

 9. Poté musíte odpovědět na otázku, zda je váš Nexus zamknutý, nebo odemknutý. Tuto informaci zjistíte při startu zařízení – pokud je na obrazovce s bílým logem Google také ikona odemknutého zámku, je váš Nexus odemknutý. V opačném případě, kdy je zobrazeno pouze logo Google, je vaše zařízení zamknuté. Pokud je váš Nexus odemknutý, odpovězte stiskem tlačítka Yes, v opačném případě pochopitelně No.

  Nexus s uzamknutým bootloaderem Nexus s uzamknutým bootloaderem

  Nexus s odemknutým bootloaderem Nexus s odemknutým bootloaderem

  Yes pro odemknuté zařízení, No pro zamknuté Yes pro odemknuté zařízení, No pro zamknuté

 10. Nexus bude poté restartován do recovery. V případě odemknutého zařízení budete následně vyzváni k současnému stisku tlačítek pro zapnutí zařízení a zvýšení hlasitosti. Z následující nabídky pak vyberete položku apply update from ADB, přičemž k pohybu v nabídce slouží tlačítka hlasitosti a k výběru tlačítko pro zapnutí.

 11. Poté proběhne nahrání aktualizace.

  Probíhá nahrání aktualizace Probíhá nahrání aktualizace

 12. Další režii potom přebírá Nexus, který otevře balíček, ověří ho, nainstaluje aktualizaci, provede další kontrolu, odstraní nepotřebné soubory, udělá aktualizaci systémových souborů a provede další nezbytné operace. Tento proces může trvat i několik minut (na našem Nexusu 7 2012 to trvalo asi 5 minut). Nakonec budete muset na závěr, tlačítkem pro zapnutí zařízení, potvrdit volbu reboot system now.

 13. Nexus Root Toolkit vás následně upozorní, že po provedení aktualizace byste měli změnit sestavení připojeného zařízení v této aplikaci. Stačí k tomu jen stisknout tlačítko OK a program se postará o vše potřebné. Tento krok můžete provést i sami – viz kapitola Nastavení typu zařízení a sestavení.

A tady máme Nexus 7 2012 Wi-Fi s Androidem 4.4.2.

Nexus 7 2012 Wi-Fi s Androidem 4.4.2 Nexus 7 2012 Wi-Fi s Androidem 4.4.2

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek