TOPlist

Co můžeme očekávat od Androidu 5.0 Jelly Bean?

coprinesejelly

Zatímco většina uživatelů teprve čeká na aktualizaci na Android 4.0 Ice Cream Sandwich, část se dočká až za několik měsíců a významné procento se nedočká nikdy, v Google se již pracuje na příští verzi Androidu – Jelly Bean.

Kódové názvy produktů jsou v oboru technologií poměrně obvyklé a mnoho společností používá například jména mytologických postav (Zeus, Athena), místní názvy (Chicago, Vienna), jména řek (Tualatin, Willamette), nebo zvířat (Snow Leopard, Lion), než produkt dostane své finální „reálné“ jméno. V případě Androidu se Google vydal tak trochu žertovnou cestou, když jednotlivá označení asociovala dezerty/zákusky, s tím, že každá další verze začínala následujícím písmenkem abecedy. Měli jsme tu Android 1.5 Cupcake (košíček), 1.6 Donut (kobliha), 2.0 – 2.1 Eclair (rakvička či banánek), 2.2 Froyo (mražený jogurt), 2.3 Gingerbread (perníček), 3.0 – 3.2 Honeycomb (medová plástev), a nyní 4.0 Ice Cream Sandwich (zmrzlina mezi dvěma oplatkami). Podle posledních zpráv pak následující dvě verze ponesou označení Jelly Bean (želatinové bonbóny ve tvaru fazole) a Key Lime Pie (koláč s limetkovou šťávou; pro zájemce viz recept v češtině). Co můžeme očekávat a co mohou budoucí verze přinést?

Google veřejně o budoucích verzích Android zatím neřekl ani slovo a – podle předpokladů – odmítl cokoli komentovat. Pojďme se tedy vydat do říše spekulací, dohadů a možná trochu i snů.

Jelly Bean

Samotný název Jelly Bean není ničím novým – spekuluje se o něm od poloviny roku 2011, kdy Google oficiálně začal připravovat veřejnost na Ice Cream Sandwich. Stejně jako v případě ICS je i nyní Google tajemný a patrně nesmí ani naznačovat, co plánuje do Jelly Bean zahrnout. Očekáváme, že součástí budou následující klíčové funkce.

Bonbóny Jelly Beans

Bonbóny Jelly Beans

Tablety… a notebooky

Podobně jako u Honeycombu se očekává, že Google optimalizuje Jelly Bean pro tablety a další zařízení s velkou obrazovkou, včetně notebooků a netbooků, jež by mohly nabídnout dual-boot mezi Windows a Androidem, případně by na nich mohly fungovat oba systémy bok po boku, aniž by uživatelé museli vypnout jedno nebo druhé. Ačkoli informace pochází z jediného zdroje, jeví se tato možnost jako reálná – vždyť Google Chrome OS (a s ním souvisejícím „Chromebookům“) se dosud nepodařilo přitáhnout zájem uživatelů, a podobně ani výrobci tabletů nepovažují Ice Cream Sandwich za významného hráče v tomto sektoru. Pokud chce Android překonat iPad, bude Jelly Bean muset předvést výrobcům něco lepšího. Google by se mohl zaměřit například na optimalizaci využití plochy obrazovky, kde má i dnes stále ještě rezervy.

Asistent

Konkurence má v ruce poměrně silné trumfy – Apple Siri v iPhone 4S a redmondský gigant vychvalovanou funkci TellMe ve Windows Phone 7. Vypadá to, že se Google musí připravit na boj, a přijít s vlastním „asistentem,“ nabízejícím přirozený systém pro rozpoznávání hlasu na Androidu. O projektu, původně vyvíjeném pod označením Majel, je zatím jen málo informací. Google se zaměřuje na zpracování přirozeného jazyka (spíše než vyžadování hlasových příkazů, spočívajících v použití konkrétní syntaxe) a plánuje integraci asistenta do základních systémových funkcí, jako jsou zprávy a vyhledávání. Dva zdroje z řad výrobců potvrdily, že Google má v úmyslu zpřístupnit rozhraní hlasového asistenta vývojářům třetích stran, takže by jejich aplikace mohly používat tuto technologii – to je něco, co Apple nemá. V tuto chvíli ale nejsou známy žádné podrobnosti, ani konkrétní termíny.

Fakt, že Google míří na pole přirozeného rozpoznávání řeči, není překvapivý, zejména vezmeme-li v úvahu, že společnost vnímá Siri jako vážnou konkurenční hrozbu. Je však možné, že zpracování hlasových požadavků v reálném čase bude znamenat, že Asistent – nebo možná samotný Jelly Bean – bude pravděpodobně omezen na dvoujádrová, možná dokonce až čtyřjádrová zařízení.

Chrome

V únoru Google vydal beta verzi svého prohlížeče Chrome pro Android, a je zřejmé, že tento plnohodnotný browser je doslova předurčen k tomu, aby se v následujících verzích OS dostal do popředí zájmu. Mimo jiné Chrome pro Android umožní držet krok v prohlížení v panelech – funkci, jež je k dispozici v iOS i Windows Phone 7. Beta Chrome pro Android také získala pochvalu za svůj výkon, přesnost vykreslování a vyhledávání v obsahu stránky. Uživatelé, používající více zařízení, pak jistě ocení synchronizaci oblíbených položek, nastavení a doplňků.

Webový prohlížeč Chrome pro Android

Webový prohlížeč Chrome pro Android

Klávesnice

Přestože systémová klávesnice v Ice Cream Sandwich znamenala poměrně zásadní zlepšení, hodně se čeká, že v Jelly Bean se tento ovládací prvek posune ještě o několik kroků dále. Pravděpodobně i poté zde ale zbude prostor pro klávesnice třetích stran, jako jsou Swype, SwiftKey a další, ale očekávali bychom zlepšení a zjednodušení přepínání jazyků a integraci s asistentem pro hlasové pokyny.

Těsnější integrace se službami Google

Zařízení s Androidem ke svému plnohodnotnému a efektivnímu využití již dnes vyžaduje účet Google. S novým všezahrnujícím sledováním uživatelů a důrazem na sociální služby očekáváme, že jedním z cílů Jelly Bean bude udělat vše pro to, aby uživatelé pracovali (a preferovali) služby Google před těmi konkurenčními. To bude pravděpodobně zahrnovat přímou integraci s Google+ a hlubší podporu pro Google TV – což koneckonců byla prognóza Erica Schmidta pro většinu nových televizorů v polovině tohoto roku.

Správce souborů

Některé spekulace kolem Androidu Jelly Bean naznačily, že systém možná bude obsahovat správce souborů. Konec konců, někteří výrobci (například Samsung) již nyní instalují do telefonů a tabletů vlastní správce souborů, a aplikace pro práci se soubory patří v Google Play k nejstahovanějším. Není se čemu divit – na zařízeních s úložištěm o kapacitě 16, 32, nebo dokonce až 64 GB, je snadný přístup k souborovému systému a operacím nezbytností.

Celkový trend v tomto směru je ale spíše opačný, a to zejména na mobilních zařízeních. Apple iOS neposkytuje přímý přístup k souborům vůbec, desktopové Windows i Mac OS X přišly se zásadními kroky, které izolují uživatele od systému souborů, a Google nabídl správce souborů v Chrome OS až v květnu loňského roku, kdy začal zavádět práci v režimu offline. Historicky vzato: v oblasti počítačů je správa souborového systému pro netechnicky orientované spotřebitele jedním z nejvíce frustrujících aspektů. Přestože Google bude téměř jistě i nadále podporovat diskové manažery třetích stran, zdá se být pravděpodobné, že také více zapracuje na abstraktnějším pojetí systému souborů a složek, a udělá ho přátelštější pro laiky.

Správce souborů z Asus Eee Pad Transformer Prime

Správce souborů z Asus Eee Pad Transformer Prime

Ochrana proti škodlivým aplikacím

Jak stoupá popularita Androidu, stává se logicky stále populárnějším cílem pro podvodníky a malware (viz aktualita Malware pro Android zaznamenal loni nárůst o 3325 %). V tomto směru může Jelly Bean přijít s prvním pokusem o integrovanou ochranu proti škodlivým aplikacím. Bude to nezbytnost zejména kvůli neformálnímu charakteru oficiálního repozitáře Google Play a možnosti stahovat i z jiných zdrojů, což, kromě řady výhod, přináší také význačné riziko pro uživatele, že nedopatřením narazí na škodlivý software. Nečekáme, že by Google chtěl soupeřit přímo s nabídkami společností, zaměřujících se na mobilní bezpečnost, ale nebudeme překvapeni, pokud implementuje některé základní schopnosti detekce a neutralizace potenciálních hrozeb přímo do operačního systému.

Flash

Android Jelly Bean může také následovat stopy Windows 8 pro ARM a iOS, a opustit Adobe Flash. I když Adobe tvrdí, že hodlá vydávat aktualizace zabezpečení pro Flash na Android a BlackBerry, poslední finální verze mobilního Flashe vyšla v prosinci loňského roku. I když Jelly Bean může i nadále podporovat Flash jako volitelný doplněk, nečekáme, že by se stal nedílnou systémovou součástí.

Lepší řízení spotřeby

Uživatelé si sice zvykli, že výkonné telefony se tak tak dožijí večera, nicméně asi málokdo při připojování k nabíječce občas nezavzpomíná na černobílé Nokie, které bez větších obtíží vydržely i déle než týden provozu. Google by mohl přijít se širšími možnostmi systému řízení spotřeby, včetně volitelných nastavení, které by pomohly snížit odběr energie na úkor některých funkcí. Někteří výrobci, jako jsou HTC a Samsung, používají vlastní (a proti „holému Androidu“ leckdy i lepší) možnosti řízení spotřeby, nastavitelné v uživatelském rozhraní. Google bude moci rozšířit podporu o další inovativní funkce pro správu napájení.

Dnes se uživatelé obracejí na aplikace třetích stran - například JuiceDefender

Dnes se uživatelé obracejí na aplikace třetích stran - například JuiceDefender

Bude to opravdu Android 5.0?

Google neřekl, kdy hodlá Jelly Bean představit – předpokládá se, že by se tak mohlo stát na konferenci Google I/O na konci června. Spekulace z Mobile World Congressu sice Jelly Bean označují jako Android 5.0, ve hře je ale i varianta, že tato verze ponese číslo 4.5. Bylo by to logické – přeci jen se, než o přelomovou verzi, bude jednat spíše o kumulativní aktualizaci, přidávající další funkce pro tablety a větší zařízení. Ice Cream Sandwich totiž přinesl obrovské množství nových funkcí, proto jsou někteří analytici přesvědčeni, že příští verze bude obsahovat pouze několik drobných změn.

Key Lime Pie

Další hlavní verze po Jelly Bean se má údajně jmenovat Key Lime Pie – zprávu o tomto kódovém označení jako první publikoval server The Verge. Vzhledem k tomu, že uvolnění Jelly Bean se nepředpokládá dříve než ve druhé polovině roku 2012, což by znamenalo následné aktualizace zařízení přinejmenším do konce roku 2012, pak se dá predikovat, že Key Lime Pie nepřijde dříve než v roce 2013.

Key Lime Pie

Key Lime Pie

I když je ještě příliš brzy na spekulace, dá se předpokládat, že Google nějakým způsobem využije akvizice firmy Motorola a představí novou třídu hardwarových specifikací pro Android. Ty by mohly čítat baterie s větší výdrží, mobilní video s vysokým rozlišením a poskytování streamovaného obsahu (za předpokladu, že mobilní operátoři zavedou cenově dostupné datové tarify). Rok 2013 by měl být ve Spojených státech rokem rozmachu LTE sítí, a je jasné, že Google s Androidem bude chtít být u toho.

L jako… jako co?

Co bude následovat po Key Lime Pie? Nikdo neví – může být prakticky cokoliv, od lékořice (Licorice) až po nějaký citrónový zákusek (Lemon). Na mysl přichází třeba Lemon Meringue Pie (něco jako citronový pěnový koláč), na druhou stranu, že by Google připravil dva koláče v řadě, se zdá nepravděpodobné.

Co napadá vás? A jaké funkce byste uvítali v příští verzi Androidu?

Zdroje: Digital Trends

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (50)