Menu

Co můžeme očekávat od Androidu 5.0 Jelly Bean?

Zatímco většina uživatelů teprve čeká na aktualizaci na Android 4.0 Ice Cream Sandwich, část se dočká až za několik měsíců a významné procento se nedočká nikdy, v Google se již pracuje na příští verzi Androidu – Jelly Bean.

Kódové názvy produktů jsou v oboru technologií poměrně obvyklé a mnoho společností používá například jména mytologických postav (Zeus, Athena), místní názvy (Chicago, Vienna), jména řek (Tualatin, Willamette), nebo zvířat (Snow Leopard, Lion), než produkt dostane své finální “reálné” jméno. V případě Androidu se Google vydal tak trochu žertovnou cestou, když jednotlivá označení asociovala dezerty/zákusky, s tím, že každá další verze začínala následujícím písmenkem abecedy. Měli jsme tu Android 1.5 Cupcake (košíček), 1.6 Donut (kobliha), 2.0 – 2.1 Eclair (rakvička či banánek), 2.2 Froyo (mražený jogurt), 2.3 Gingerbread (perníček), 3.0 – 3.2 Honeycomb (medová plástev), a nyní 4.0 Ice Cream Sandwich (zmrzlina mezi dvěma oplatkami). Podle posledních zpráv pak následující dvě verze ponesou označení Jelly Bean (želatinové bonbóny ve tvaru fazole) a Key Lime Pie (koláč s limetkovou šťávou; pro zájemce viz recept v češtině). Co můžeme očekávat a co mohou budoucí verze přinést?

Google veřejně o budoucích verzích Android zatím neřekl ani slovo a – podle předpokladů – odmítl cokoli komentovat. Pojďme se tedy vydat do říše spekulací, dohadů a možná trochu i snů.

Jelly Bean

Samotný název Jelly Bean není ničím novým – spekuluje se o něm od poloviny roku 2011, kdy Google oficiálně začal připravovat veřejnost na Ice Cream Sandwich. Stejně jako v případě ICS je i nyní Google tajemný a patrně nesmí ani naznačovat, co plánuje do Jelly Bean zahrnout. Očekáváme, že součástí budou následující klíčové funkce.

Bonbóny Jelly Beans

Bonbóny Jelly Beans

Tablety… a notebooky

Podobně jako u Honeycombu se očekává, že Google optimalizuje Jelly Bean pro tablety a další zařízení s velkou obrazovkou, včetně notebooků a netbooků, jež by mohly nabídnout dual-boot mezi Windows a Androidem, případně by na nich mohly fungovat oba systémy bok po boku, aniž by uživatelé museli vypnout jedno nebo druhé. Ačkoli informace pochází z jediného zdroje, jeví se tato možnost jako reálná – vždyť Google Chrome OS (a s ním souvisejícím “Chromebookům”) se dosud nepodařilo přitáhnout zájem uživatelů, a podobně ani výrobci tabletů nepovažují Ice Cream Sandwich za významného hráče v tomto sektoru. Pokud chce Android překonat iPad, bude Jelly Bean muset předvést výrobcům něco lepšího. Google by se mohl zaměřit například na optimalizaci využití plochy obrazovky, kde má i dnes stále ještě rezervy.

Asistent

Konkurence má v ruce poměrně silné trumfy – Apple Siri v iPhone 4S a redmondský gigant vychvalovanou funkci TellMe ve Windows Phone 7. Vypadá to, že se Google musí připravit na boj, a přijít s vlastním “asistentem,” nabízejícím přirozený systém pro rozpoznávání hlasu na Androidu. O projektu, původně vyvíjeném pod označením Majel, je zatím jen málo informací. Google se zaměřuje na zpracování přirozeného jazyka (spíše než vyžadování hlasových příkazů, spočívajících v použití konkrétní syntaxe) a plánuje integraci asistenta do základních systémových funkcí, jako jsou zprávy a vyhledávání. Dva zdroje z řad výrobců potvrdily, že Google má v úmyslu zpřístupnit rozhraní hlasového asistenta vývojářům třetích stran, takže by jejich aplikace mohly používat tuto technologii – to je něco, co Apple nemá. V tuto chvíli ale nejsou známy žádné podrobnosti, ani konkrétní termíny.

Fakt, že Google míří na pole přirozeného rozpoznávání řeči, není překvapivý, zejména vezmeme-li v úvahu, že společnost vnímá Siri jako vážnou konkurenční hrozbu. Je však možné, že zpracování hlasových požadavků v reálném čase bude znamenat, že Asistent – nebo možná samotný Jelly Bean – bude pravděpodobně omezen na dvoujádrová, možná dokonce až čtyřjádrová zařízení.

Chrome

V únoru Google vydal beta verzi svého prohlížeče Chrome pro Android, a je zřejmé, že tento plnohodnotný browser je doslova předurčen k tomu, aby se v následujících verzích OS dostal do popředí zájmu. Mimo jiné Chrome pro Android umožní držet krok v prohlížení v panelech – funkci, jež je k dispozici v iOS i Windows Phone 7. Beta Chrome pro Android také získala pochvalu za svůj výkon, přesnost vykreslování a vyhledávání v obsahu stránky. Uživatelé, používající více zařízení, pak jistě ocení synchronizaci oblíbených položek, nastavení a doplňků.

Webový prohlížeč Chrome pro Android

Webový prohlížeč Chrome pro Android

Klávesnice

Přestože systémová klávesnice v Ice Cream Sandwich znamenala poměrně zásadní zlepšení, hodně se čeká, že v Jelly Bean se tento ovládací prvek posune ještě o několik kroků dále. Pravděpodobně i poté zde ale zbude prostor pro klávesnice třetích stran, jako jsou Swype, SwiftKey a další, ale očekávali bychom zlepšení a zjednodušení přepínání jazyků a integraci s asistentem pro hlasové pokyny.

Těsnější integrace se službami Google

Zařízení s Androidem ke svému plnohodnotnému a efektivnímu využití již dnes vyžaduje účet Google. S novým všezahrnujícím sledováním uživatelů a důrazem na sociální služby očekáváme, že jedním z cílů Jelly Bean bude udělat vše pro to, aby uživatelé pracovali (a preferovali) služby Google před těmi konkurenčními. To bude pravděpodobně zahrnovat přímou integraci s Google+ a hlubší podporu pro Google TV – což koneckonců byla prognóza Erica Schmidta pro většinu nových televizorů v polovině tohoto roku.

Správce souborů

Některé spekulace kolem Androidu Jelly Bean naznačily, že systém možná bude obsahovat správce souborů. Konec konců, někteří výrobci (například Samsung) již nyní instalují do telefonů a tabletů vlastní správce souborů, a aplikace pro práci se soubory patří v Google Play k nejstahovanějším. Není se čemu divit – na zařízeních s úložištěm o kapacitě 16, 32, nebo dokonce až 64 GB, je snadný přístup k souborovému systému a operacím nezbytností.

Celkový trend v tomto směru je ale spíše opačný, a to zejména na mobilních zařízeních. Apple iOS neposkytuje přímý přístup k souborům vůbec, desktopové Windows i Mac OS X přišly se zásadními kroky, které izolují uživatele od systému souborů, a Google nabídl správce souborů v Chrome OS až v květnu loňského roku, kdy začal zavádět práci v režimu offline. Historicky vzato: v oblasti počítačů je správa souborového systému pro netechnicky orientované spotřebitele jedním z nejvíce frustrujících aspektů. Přestože Google bude téměř jistě i nadále podporovat diskové manažery třetích stran, zdá se být pravděpodobné, že také více zapracuje na abstraktnějším pojetí systému souborů a složek, a udělá ho přátelštější pro laiky.

Správce souborů z Asus Eee Pad Transformer Prime

Správce souborů z Asus Eee Pad Transformer Prime

Ochrana proti škodlivým aplikacím

Jak stoupá popularita Androidu, stává se logicky stále populárnějším cílem pro podvodníky a malware (viz aktualita Malware pro Android zaznamenal loni nárůst o 3325 %). V tomto směru může Jelly Bean přijít s prvním pokusem o integrovanou ochranu proti škodlivým aplikacím. Bude to nezbytnost zejména kvůli neformálnímu charakteru oficiálního repozitáře Google Play a možnosti stahovat i z jiných zdrojů, což, kromě řady výhod, přináší také význačné riziko pro uživatele, že nedopatřením narazí na škodlivý software. Nečekáme, že by Google chtěl soupeřit přímo s nabídkami společností, zaměřujících se na mobilní bezpečnost, ale nebudeme překvapeni, pokud implementuje některé základní schopnosti detekce a neutralizace potenciálních hrozeb přímo do operačního systému.

Flash

Android Jelly Bean může také následovat stopy Windows 8 pro ARM a iOS, a opustit Adobe Flash. I když Adobe tvrdí, že hodlá vydávat aktualizace zabezpečení pro Flash na Android a BlackBerry, poslední finální verze mobilního Flashe vyšla v prosinci loňského roku. I když Jelly Bean může i nadále podporovat Flash jako volitelný doplněk, nečekáme, že by se stal nedílnou systémovou součástí.

Lepší řízení spotřeby

Uživatelé si sice zvykli, že výkonné telefony se tak tak dožijí večera, nicméně asi málokdo při připojování k nabíječce občas nezavzpomíná na černobílé Nokie, které bez větších obtíží vydržely i déle než týden provozu. Google by mohl přijít se širšími možnostmi systému řízení spotřeby, včetně volitelných nastavení, které by pomohly snížit odběr energie na úkor některých funkcí. Někteří výrobci, jako jsou HTC a Samsung, používají vlastní (a proti “holému Androidu” leckdy i lepší) možnosti řízení spotřeby, nastavitelné v uživatelském rozhraní. Google bude moci rozšířit podporu o další inovativní funkce pro správu napájení.

Dnes se uživatelé obracejí na aplikace třetích stran - například JuiceDefender

Dnes se uživatelé obracejí na aplikace třetích stran - například JuiceDefender

Bude to opravdu Android 5.0?

Google neřekl, kdy hodlá Jelly Bean představit – předpokládá se, že by se tak mohlo stát na konferenci Google I/O na konci června. Spekulace z Mobile World Congressu sice Jelly Bean označují jako Android 5.0, ve hře je ale i varianta, že tato verze ponese číslo 4.5. Bylo by to logické – přeci jen se, než o přelomovou verzi, bude jednat spíše o kumulativní aktualizaci, přidávající další funkce pro tablety a větší zařízení. Ice Cream Sandwich totiž přinesl obrovské množství nových funkcí, proto jsou někteří analytici přesvědčeni, že příští verze bude obsahovat pouze několik drobných změn.

Key Lime Pie

Další hlavní verze po Jelly Bean se má údajně jmenovat Key Lime Pie – zprávu o tomto kódovém označení jako první publikoval server The Verge. Vzhledem k tomu, že uvolnění Jelly Bean se nepředpokládá dříve než ve druhé polovině roku 2012, což by znamenalo následné aktualizace zařízení přinejmenším do konce roku 2012, pak se dá predikovat, že Key Lime Pie nepřijde dříve než v roce 2013.

Key Lime Pie

Key Lime Pie

I když je ještě příliš brzy na spekulace, dá se předpokládat, že Google nějakým způsobem využije akvizice firmy Motorola a představí novou třídu hardwarových specifikací pro Android. Ty by mohly čítat baterie s větší výdrží, mobilní video s vysokým rozlišením a poskytování streamovaného obsahu (za předpokladu, že mobilní operátoři zavedou cenově dostupné datové tarify). Rok 2013 by měl být ve Spojených státech rokem rozmachu LTE sítí, a je jasné, že Google s Androidem bude chtít být u toho.

L jako… jako co?

Co bude následovat po Key Lime Pie? Nikdo neví – může být prakticky cokoliv, od lékořice (Licorice) až po nějaký citrónový zákusek (Lemon). Na mysl přichází třeba Lemon Meringue Pie (něco jako citronový pěnový koláč), na druhou stranu, že by Google připravil dva koláče v řadě, se zdá nepravděpodobné.

Co napadá vás? A jaké funkce byste uvítali v příští verzi Androidu?

Zdroje: Digital Trends a NVO News

 

Komentáře

jindra

jindra

20.3.2012 7:44

Jaktože mi chrome beta hlásí nekompabilitu? Mám HTC Incredibile a moc bych chtěl chrome mít.
Děkuju za radu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

20.3.2012 8:00

No, možná to bude tím, že to bude beta.
A nebo také tím, že Chrome není zatím k dispozici pro Česko.

Spillka

Spillka

20.3.2012 8:00

Chrome jede pouze na ICS. PS. ale nebuďte smutný, že ho nemáte. Chrome je zatím v Beta verzi a není ještě 100% vyladěný.

Jakub Horák

Jakub Horák

20.3.2012 8:00

Je pouze pro android 4.x a vejš + zatim neni v čr ;)

Jakub Horák

Jakub Horák

20.3.2012 8:02

Tak se omlouvám, v čr již je :D Hned jsem ho stáhnul :)

mirec

mirec

20.3.2012 8:02

potrebuješ android 4.0.X

Jenda

Jenda

20.3.2012 8:05

Většina zařízení nemá ani ICS a ani ho nedostanou. Těch pár “štastlivců” už čeká od podzimka. iOS5 valí na 3GS. Proč se musí na každý telefon připravovat ICS? Proč to nejde nainstalovat na jakýkoliv telefon který splňuje minimální HW nároky? Ti, co nedostanou ICS budou mít prostě smůlu a programy, které ho budou vyžadovat, nerozjedou. Stejně jako chrome potřebuje aspoň android 2.3, takže já na svým telefonu s 2.2 mám smůlu a jsem ochuzen. Je to všechno hodně amatérské.

Jakub Horák

Jakub Horák

20.3.2012 8:11

Znovu: Chrome potřebuje 4.x ne 2.3! ;)

deroy

deroy

20.3.2012 8:18

Přesně tak, beta Chrome na marketu je a je určen pro zařízení s ICS. Soudě z toho, že jsem ho na marketu pod 2.3.4 nenašel, po update na 4.0.3 však ano a běhá ok. /SGSII/

Jenda

Jenda

20.3.2012 9:01

Hmm, tak ještě hůř. Pokud Chrome jede jen na ICS, pak ho naprostá většina zařízení nestáhne. Proč? Co za funkce může web browser používat, že potřebuje ICS? Opara mobile mi na 2.2 běhá jak po másle. Z toho plyne, že pokud chce člověk mít nějakou jistotu podpory, musí kupovat jen vlajkové lodě jednotlivých výrobců. S čímkoliv levnějším prostě bude mít smůlu. Velice férový přístup. Každej pořád nadává na předražená Apple, ale ten aspoň nabízí funkční zařízení s podporou, takže vámi investované peníze nespadnou do kanálu při následné nepodpoře. SGS 1 žádný ICS ofiko nedostane, což je stejný telefon jako iPhone 4, na kterým iOS5 běhá jako po másle, přičemž v době prodeje stála SGS 1 stejnou pálku jako iPhone. Tohle vážně nikomu nevadí?

ic

ic

20.3.2012 9:11

Podle zvířat (s nějakou jejich vlastnosti začínající na stejné písmeno) pojmenovává své systémy Canonical… Apple to má ne veškeré zvířata, ale jen kočky.

Jinak ty mytologické postavy patří komu?

Michal

Michal

20.3.2012 9:21

Fakt, ze vyrobci na sve byvale vlajkove lode ve vysledku kaslou a nezajisti upgrade systemu, me presvedcil koupit si protentokrat Galaxy Nexus. Jsem zvedavy, jak dlouho mu vydrzi podpora primo od Googlu … Jinak teda CHrome byt ve verzi beta, je naprosto super a IMHO asi nejlepsi, co jsem pro na mobilech za posledni roky videl :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

20.3.2012 9:23

To: Spillka
Aha, tak to se také omlouvám :)
Vycházel jsem z této aktuality: https://www.svetandroida.cz/chrome-beta-pro-android-201202
a od té doby jsem to znovu nezkoušel :)
Díky za uvedení na správnou míru.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

20.3.2012 9:25

To: Jenda
Tak on většinou Android za cenu iPhonu odladěný je a jede velice pěkně :)
Ale zkuste si koupit nový iPhone za 5, 6, 7 tisíc. Nebo dokonce za tři :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

20.3.2012 9:28

Ad. “Jinak ty mytologické postavy patří komu?”
Playstation Phone code name Zeus – http://trinigamers.com/forums/showthread.php?t=9236
Air 2.0 – Codename Athena – http://blog.xsive.co.nz/archives/337

Igoreso

Igoreso

20.3.2012 10:06

Je teda fakt že díky podpoře/nepodpoře HTC(telefon) a Samsung(tablet) jsem se rozhodl že příští telefon bude Nexus…

Vladik

Vladik

20.3.2012 10:43

Jen by mě zajímalo jestly vůbec bude android 4.0.X pro ty xperie jak se kdysi psalo ?? když tet už Sony ericsson neexistje

Jenda

Jenda

20.3.2012 10:51

To Igoreso: Přesně tak. Prostě protiváha Applu je Google. Zatím teda nemají tablet, ale vzhledem k tomu, jaké prodejní výsledky má The New iPad je naivní se domnívat, že by měli šanci s čímkoliv se jen přiblížit. Navíc telefony od Googlu mají čistý Android a ne cosi, co je zaplácané TouchWizem nebo Sensem. To je samá nádstavba na nádstavbu a ve výsledku potřebujete 1,5GHz na plynulé scrollování obrazovky.

Jenda

Jenda

20.3.2012 10:56

To Vladik:
No vzhledem k tomu, že ani nejnovější xPeria S nemá zatím ICS, tak nezbývá než čekat a modlit se. Jinak Vlajková loď Sony Xperia S opravdu jede na 2.3.6. Proč někdo dá do nejnovějšího telefonu starý systém? ICS je venku skoro rok. Není to odladěné, nebo co? Já to prostě nechápu a asi ani nikdy nepochopím. Tahle zmatená politika sráží Android zbytečně dolů. Pokud si projdete diskuze, narazíte jen na skuhrání a naříkání a další a další plané sliby, kdy že už se ten ICS uvolní.

R4d3cK

R4d3cK

20.3.2012 11:16

Většina lidí nemá ICS, už se mluví o Jelly beam a k tomu jsou už vymyslene další názvy… Prijde to padly na hlavu jen mě…?

Manek49

Manek49

20.3.2012 11:48

Jenda > Tohle je jeden z důvodů, proč jsem Android poslal někam a přešel na Windows Phone, takže myslim, že to určitě někomu vadí.

master.qwerty

master.qwerty

20.3.2012 12:40

mam Nexus S , mam tam Stock ICS 4.0.3 a sem spokojen. Spokojeny sem byl i s 2.3.6. Nemam potrebu neco ladit a flashovat romky.
A popravde zvazuji zmenu na Windows Phone, ale jen z toho hlediska ze se mi libi a chci ho zkusit :-)

bckp

bckp

20.3.2012 13:18

2Jenda: XperiaS má Android 2.3.7 a ICS na ni opravdu bude, už jsem měl v ruce alfa verzi, a fungovala, navíc i na ostatní telefony vyjde aktualizace.

BTW: Sony Ericsson nezaniknul, pouze Sony odkoupilo Ericsson a teď jede samo vše jako původně jenom pod jejich značkou, já osobně od toho očekávám posun směrem k lepšímu, neboť telefony Sony v minulosti dokazovali, že jsou kvalitní a dobré… A pokud chce Sony mít prodeje, musí ukázat že na své telefony nekašle ( vždyť alfa ICS je snad na každý Xperia mobil )

Tommy

Tommy

20.3.2012 13:34

Koho zajímá JB kdyz u nas jeste neni dostupnej ani ICS. At jdou s dalsima verzema do … Budem cekat sto let na ICS pritom mezitim uz bude SGSIII a tablety s JB. Zase jsem akorat rozcilenej…

supersasho

supersasho

20.3.2012 13:34

@R4d3cK vecsina spolocnosti ma vytvorene aj dlhodobe strategie a plany do buducna a pripad google a androida nie je vynimka

R4d3cK

R4d3cK

20.3.2012 14:38

To supersasho
Jo, jsem s podnikáním tak trochu obeznámen, neříkám, aby nedělali plány do budoucna, ale přece jen všeho a mírou…

Rendy

Rendy

20.3.2012 14:40

Na Xperia 2011 ICS bude a dočkáme se jej už relativně brzo – pro vybrané modely od dubna.

Ano pravda, SXS přišla na trh s ještě s GB, ale teď mi řekněte, který telefon kromě Nexusu už má ICS? Jestli mě paměť neklame, tak žádný. Z nových telefonů z MWC 2012 se zatím žádný s ISC ještě neprodává a ICS na SXS by podle očekávání měl dorazit také někdy v dubnu, takže je to takový problém-neproblém.

asdf

asdf

20.3.2012 16:22

Dobre, ze ste vsetci nadavali na iOS aky je shit, lebo nema flash, teraz touto cestou uz idete aj vy, co? :P Aj tak kym sa vam to dostane do telefonov, tak si na to pockate :P

majja01

majja01

20.3.2012 16:52

Cože jak se opovažujete orážet android no css.. android je prostě nej měl sem 2.2 teď mám 2.3 a nevidim mezi nima skoro žádnej rozdíl a navíc za 2 roky tady bude tolik telefonů s 4.0

JirkaH

JirkaH

20.3.2012 17:44

Jenda: a k cemu tak strasne moc ten to ICS potrebujes? A k cemu tak strasne moc potrebujes Chrome?

Jenda

Jenda

20.3.2012 21:05

JirkaH: Zatím k ničemu, ale bude přibývat aplikací, které bez ICS nerozjedu. Viz ten chrome. Mám android,mám účet na googlu a chrome bude s tímto účtem pravděpodobně nejlépe propojený. Budu ochuzen o funkcionalitu, kterou u chytrého telefonu očekávám

Honza

Honza

20.3.2012 22:19

asdf: Problém byl, že tehdy byl masově využíván, teď se od něj upouští, takže to není nic převratně Appláckého:P

Venca

Venca

20.3.2012 23:24

že se jim to vubec chce. mluvit o nove verzi a pritom tu soucasnou v podstate jeste ani nemaji normalne dolazenou… a protoze vime jak to chodi, tak by se na NEFUNKCNIHO (urcite bude) androida 5.0 JB mohli rovnou vyprdnout a zacit chystat nejakou verzi 8…

luiz

luiz

21.3.2012 7:21

Už konečně pochopte, že ICS vychází u jiných výrobců telefonů se zpožděním jen proto, že musí každý výrobce, který používá nějakou svou nadstavbu (TW,Senze atd.) přidat do ICS tuto nástavbu a odladit to. To není chyba Androidu ani Googlu, stěžujte si u výrobců telefonů. Přitom si na ně (nadstavby) většina lidí jen stěžuje, brzdí systém atd.a byli by radši, kdyby vydali verzi s čistým ICS. I proto vznikají custom romky, které tyto nadstavby buď neobsahují nebo je upravují pro plynulejší chod, delší výdrž baterie, integrují různé fičury atd. Apple má výhodu v tom, že Iphone vyrábí pouze on a proto nemusí takové věci řešit a může aplikovat nový systém mnohem dříve.

pajaentr

pajaentr

21.3.2012 9:37

Mě by bohatě stačilo, když by podporoval “ad hoc” sítě, které podporují snad všechny mobily, kromě těch s Androidem. Hodilo by se to, když mi Connectify nefunguje.

Mago

Mago

21.3.2012 15:34

Chrome pre Android je definitivne najlepsi prehliadat, a to aj napriek faktu, ze je stale v Beta stadiu vyvoja. Synchronizacia je na nezaplatenie a moznost presuvat taby prsom je pre mna taktiez dolezita. Mnoho prehliadacov pada pri vacsom pocte otvorenych stranok, Chrome nie. Specialne na tabletoch je to obrovsky krok vpred (Motorola Xoom).
Problem updatov systemu je dlhodoby a neocakavam zmenu v dohladnej dobe. Je nutne vyberat s rozvahou a predovsetkym nie len podla HW specifikacie. Ja som povodne vlastnil niekolko HTC telefonov, ale casom som presiel k Motorole. U nas (Cesko, Slovensko) nie su velmi popularne, ale osobne na nich nedam dopustit. Momentalne pouzivam Motorolu Xoom a Atrix, bezvyhradna spokojnost. Xoom dostal ICS a Atrix ma prislubeny update. Nemozem nespomenut siroke spektrum doplnkov, vdaka ktorym su vyrobky este atraktivnejsie. HD Dock pre Atrix a drziak do auta su skvele. Rovnako urobim reklamu aj citacke otlackov prstov na Atrixe, genialne. Bonus je pomerne schopna baterka, zvysena odolnost a prijatelna cena. Samozrejme je to hlavne o osobnych preferenciach.
Na dalsie verzie Android OS sa tesim a dufam, ze aj do buducnosti bude Motorola (Google) mysliet na svojich zakaznikov.

Matěj

Matěj

21.3.2012 20:26

Jak tak pročítám diskuzi, tak zjišťuji, že znechucení nad výrobci telefonu má víc lidí než jen já. Vadí mi, že vydávání aktualizací trvá neúprosně dlouho a když už nějaká výjde, je zničená nějakou hnusnou nádstavbou.

Proto jsem založil stránku na G+ a profil na twittru s názvem We want pure Android, kterou bych chtěl výrobcům nazačit, aby vydávali i Android bez jejich nádstavby v rychlejším čase a pokud možno pro všechny telefony.

https://plus.google.com/u/0/b/114612375205686971409/114612375205686971409/about
https://twitter.com/#!/WantPureAndroid

M.I.K

M.I.K

22.3.2012 17:27

I když Windows mobile se mi nějak extra nelíbí v tomto si vzali z obou systémů to nejlepší – jednoduché aktualizace na všechna zařízení a zároveň jsou zařízení rozmanitější než jen 3,5 palce, bez klávesnice atd.
Je to tak proto, že si Microsoft vymezil podporované rozlišení, pár typů procesorů atd. Proč tohle nemůže udelat i Google? Je sice hezké, že podporuje vše ale jak to vypadá? Existuje asi 20 rozlišení, x procesorů, je to prostě hrozný bordel

Olda

Olda

24.3.2012 12:09

Ještě stále čekám na čtyřku. Neoficiální cestou nechci a doufám, žena Sensation jednou bude. Snad.

Nynek

Nynek

26.3.2012 12:59

To JENDA: Když si stáhnu nějakou aplikačku od někud, jak jí hned nacpu do iPhonu a rozjedu? Jak můžu jednodušejc kopírovat jakýkoliv obsah do iPhonu a zpět z něj do PC? Jak si nastavim jakoukoliv .mp3 jako vyzvánění? Proč nejede flash na všech stránkách v prohlížeči? Teď rejpu oprávněne, iPhone 4S jsem měl a po 14 dnech používání letěl z domu. Za 16.277,- stroj, co neumí dost podstatné věci? Říkejte si co chcete, ale je to 50 na 50, iOS je líp odladěný systém, ale dost omezený. Android není tak odladěný, ale je mnohem funkčnější.

Guess

Guess

2.4.2012 18:21

To Mago: Zkus Dolphin browser a Chrome velmi rychle odinstaluješ :)

Martenz89

Martenz89

4.4.2012 0:02

Zdravím,
nechápu proč se většina lidí bojí flashnout do svýho mobilu neoficiální (custom) ROMku.
Patřím k odpůrcům systémových nástaveb Androidu (některý jsou možná dobrý, všechny neznám), a jako majiteli mobilu Orange San Francisco (ZTE Blade), (podotýkám, že se jedná o low-end smartphone, dnes stojící cca 3000,- Kč, který udělal prodejní boom, díky velmi dobrým parametrům, z nichž některé neurazí ani dnes) mi nezbývalo nic jinýho, než dostat tu hrůzu od Orange z telefonu pryč, to i z toho důvodu, že si rád tyhlety věci rád nastavím podle svýho. Jasně, stačilo by jen odstranit soubory té nástavby a udělal z toho čistej Android, ale tak jako tak to vyžaduje pohrabání se v systémových souborech, a proto jsem zvolil variantu flashnutí celé nové ROMky, která je ještě tzv. potuněná o další užitečné věci, a tím se stává o mnoho funkčnější (to u čistýho Androidu a i u většiny nástaveb od výrobce nenajdete). Začal jsem na 2.2 Froyu (to má OSF nebo-li ZTE Blade oficiálně v základu), teď mám 2.3.5 GB (ROM Swedish Snow RLS6), který pro tenhle mobil není oficiálně vyuštěn a ani nebude, přitom je plně, bez chyby funkční a vyladěný o nové užitečné ovládací prvky. Byly už před nějakou dobou vypuštěny i ICS ROMky (nevěřil bych, že to ten mobil utáhne, ale on je s tímhle ICS dokonce ještě svižnější, díky plné HW akceleraci OpenGL ;)), které mají zatím pár chyb ve funkčnosti, ale i tak z drtivé většiny téměř plně fungují (chystám se na některou z těhle ROMek přejít, ale prozatím počkám až to odladí líp).
Tyhle možnosti + spoustu vzhledových úprav vám nabídnou právě a pouze custom ROMky! Obzvlášť pro tenhle mobil je toho nejvíc, takže já rozhodně zatím do budoucna měnit telefon nehodlám :)Otázek stability se nebojte, ti úpravci dobře ví jak a co dělají (to se o některých výrobcích telefonů říct bohužel nedá) a 100% vám ji nezaručí ani oficiální ROM. Měl jsem ze začátku strach, že to nějak zvořu a “zmrazím” mobil na věčnost, ale díky podrobným návodům je to celkem hračka, dnes už se na ty návody ani pomalu nedívám, jelikož je to v naprosté většině případů velmi jednoduchá věc, která se napovrch jeví jako složitá. A kdo by chtěl plně funkční Android s designem a prostředím iOS nebo třeba Windows Phone, není problém, stejně tak, když požádáte o něco extra, tak většinou vyhový a udělají to, pokud to není něco hodně složitýho.

Vše najdete na stránkách http://www.modaco.com, který jsou na to specializovaný a najdete tam i podporu pro spoustu dalších mobilů.

Takže závěrem, custom ROMkám ZDAR! ;)

Martenz89

Martenz89

4.4.2012 0:09

PS: co se Androidu týče, doporučuju aplikovat především Nemus Launcher, ale neméně dobrý jsou i Zeam Launcher, GO Launcher a nebo Launcher Pro!

craftext

craftext

13.6.2012 16:15

ics jde dát na telefony s androidem 2.3 přes cyanogenmod9

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

15.6.2012 11:49

To: craftext
1.) ne na všechny telefony
2.) nejde o oficiální ROM a mnoho věcí nemusí fungovat
3.) začátečník CyanogenMod na telefon nenainstaluje
4.) možná ztráta záruly
atd. atd..

vw.cobra

vw.cobra

16.6.2012 0:04

Google by se měl konečně taky věnovat doladění již vydaných produktů, než vymýšlet stále nové a nové hovadiny. Vždyť i blbý prohlížeč Chrome pro WinXP je nestabilní, nefunguje překladač ve znovu načtených stránkách a často padá. Nebo to už všichni ve světě razí heslo že kvantita je důležitější před kvalitou?

Jirka

Jirka

27.6.2012 8:29

Tak na Xperii Mini jsem nahrál ofiko ICS.Odemknul bootloader a nahrál rootnutej kernel.System naprosto stabilní,výkon vyšší než Galaxy S.Funguje mi USB Harddisk,flashka,ctecka karet,klávesnice,myš,gamepad.Po přetaktování až na hranici 2GHz se dá výkon ještě vyhnat.Teď dotaz.Umí tohle iphone za 20 litrů ?Neumí že.A xperia za 3500 to umí.Fakt miluju názory tipu koupim si iphone a mam podporu výrobce.Android je prostě system pro geeky kteří si podporu delaji sami.

JaM

JaM

27.6.2012 9:31

hlavne bysom privital aby market obsahoval osobitny folder s aplikaciami pre tablety.

Papen

Papen

14.7.2013 13:27

Nebude se náhodou Android 5 jmenovat “Key Lime Pie” ?

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

14.7.2013 16:36

To: Papen
Když si ten článek přečtete celý, nebo alespoň datum, kdy byl vydán, možná to zjistíte ;)

RSS (komentáře k článku)