Menu

Malware pro Android zaznamenal loni nárůst o 3325 %

Čísla dokládají, že operační systém Android zažívá nebývalý boom. Můžeme si být ale takřka jisti, že jedna statistika se ale ve čtvrtletních zprávách společnosti Google nejspíš neobjeví….

Juniper Networks Mobile Threat Center informoval, že objem malware pro Android se za posledních 6 měsíců roku 2011 zvýšil ze 400 na 13 302 vzorků, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 3325 %. Pro srovnání: objem malware pro BlackBerry vzrostl ve srovnatelném období o 8 procent, pro Java ME o 49 %.

Největším ohrožením byly nejrůznější druhy spyware, čítající 63 % hrozeb, 36 % škodlivých programů pak může uživatele připravit i o peníze skrze trojské koně, posílající SMSky na čísla se zvýšeným tarifem – tzv. “premium SMS.” Dalších 30 procent škodlivých aplikací mohlo získat informace o poloze a 14,7 % mělo možnost provádět hovory bez souhlasu uživatele.

Zpráva také konstatuje, že malware je stále propracovanější a důmyslnější, jako například Droid Kungfu používající šifrování, aby zabránil svému odhalení, nebo Droid Dream, vydávající se za legitimní aplikaci.

Celý materiál je ke stažení jako PDF na webu společnosti Juniper Networks.

Zdroje: WMPowerUser a ZDNet.

Za tip na zprávičku děkujeme Jakubu Drahokoupilovi.

 

Komentáře

unavix

unavix

15.3.2012 13:39

V souvislosti s tímto by redakce mohla udělat test bezpečnostních programů a jejich srovnání. Možná že by se hodila i pravidelná rubrika o hrozbách. Přeci jen už není droid tak bezpečný a obzvlášť pro rootlé telefony a návštěvníky různých blackmarketů je bezpečnostní balík nutnost.
Co by jste doporučili? Pokud možno v češtině.

uni

uni

15.3.2012 13:55

unavix: Co chceš překládat na aplikaci “pozor, našel jsem bleble věc, smazat?”?:-)

David

David

15.3.2012 16:26

unavix: test už zde byl. stačí hledat

tomaskobr

tomaskobr

15.3.2012 19:32

Jen by mne zajímalo kolik z app si lidi dobrovolně nainstalují sami. Proč bych si instaloval hru kde je uvedeno že má přístup k telefonnímu seznamu a podobně. Myslím si že celkový podíl těchto app je více než 50%. Nemohu než opět konstatovat, že největší branou na svou kartu je ta bytost co ovládá telefon.

anonymous

anonymous

16.3.2012 3:14

To David: Jasne, “one test to rule them all”… Ctes vubec na co reagujes?

To uni: To jsou ale jiste hlasky od konkurence, ne? :-)

Dresin

Dresin

16.3.2012 7:04

Je mezi přítomnými čtenáři někdo, komu se už podařilo na nějaký ten malware narazit? Já totiž z bombastických zpráv výrobců “antivirů a virů” usuzuji, že by měl být postižen každý druhý androidista.

RSS (komentáře k článku)