Malware pro Android zaznamenal loni nárůst o 3325 %

android_pill

Čísla dokládají, že operační systém Android zažívá nebývalý boom. Můžeme si být ale takřka jisti, že jedna statistika se ale ve čtvrtletních zprávách společnosti Google nejspíš neobjeví….

Juniper Networks Mobile Threat Center informoval, že objem malware pro Android se za posledních 6 měsíců roku 2011 zvýšil ze 400 na 13 302 vzorků, což odpovídá meziročnímu nárůstu o 3325 %. Pro srovnání: objem malware pro BlackBerry vzrostl ve srovnatelném období o 8 procent, pro Java ME o 49 %.

Největším ohrožením byly nejrůznější druhy spyware, čítající 63 % hrozeb, 36 % škodlivých programů pak může uživatele připravit i o peníze skrze trojské koně, posílající SMSky na čísla se zvýšeným tarifem – tzv. “premium SMS.” Dalších 30 procent škodlivých aplikací mohlo získat informace o poloze a 14,7 % mělo možnost provádět hovory bez souhlasu uživatele.

Zpráva také konstatuje, že malware je stále propracovanější a důmyslnější, jako například Droid Kungfu používající šifrování, aby zabránil svému odhalení, nebo Droid Dream, vydávající se za legitimní aplikaci.

Celý materiál je ke stažení jako PDF na webu společnosti Juniper Networks.

Zdroje: WMPowerUser a ZDNet.

Za tip na zprávičku děkujeme Jakubu Drahokoupilovi.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)