TOPlist

Zlobí vás firemní či domácí Wi-Fi? Otestuje ji aplikací WiFiman

wifiman

Máte problémy s firemní nebo domácí Wi-Fi sítí? Příčin může být celá řada – počínaje zarušeným kanálem, přes stávkující router, až po překážky na trase mezi vysílačem a přijímačem. Pomoci s identifikací možné závady vám může aplikace WiFiman, kterou vám stručně představíme.

Obsah článku

Co aplikace WiFiman slibuje?

Podle popisku v Obchodě Play je WiFiman „ideální aplikace pro analýzu okolních Wi-Fi sítí a Bluetooth LE zařízení, vyhledávání zařízení na místní sítí a testování rychlosti do internetu. WiFiman neobsahuje žádné reklamy a je zcela zdarma.“

Aplikace vám pomůže s nalezením volných nebo alespoň nejméně zarušených kanálů a zobrazí okolní sítě, které mohou ovlivňovat vaši firemní či domácí Wi-Fi. Pomocí tohoto nástroje lze také objevovat zařízení v síti – WiFiman proskenuje celý síťový rozsah, přičemž používá síťové protokoly jako Bonjour, SNMP, NetBIOS a Ubiquiti Discovery. Jednou z hlavních funkcí je měření rychlosti do internetu – můžete snadno změřit kapacitu vaší internetové přípojky a sledovat rychlost datových přenosů v průběhu času.

Jak otestovat firemní či domácí Wi-Fi?

Po prvním spuštění aplikace požádá o přístup k poloze, který údajně potřebuje, následně se ocitnete na úvodní obrazovce, kde jsou k dispozici čtyři sekce. Mezi nimi můžete přepínat pomocí tlačítek v dolní nástrojové liště. Výchozí sekce List ukazuje výpis všech bezdrátových sítí, které telefon „vidí“. U každé je uveden název (SSID), síla signálu a jméno výrobce přístupového bodu. WiFiman dokáže zobrazit i vysílače se skrytým zobrazováním jména sítě. Z grafů můžete usoudit, jak na tom je vaše domácí Wi-Fi ve srovnání s přítomnou konkurencí. Po klepnutí na položku se dozvíte další podrobnosti, jako je grafické zobrazení síly signálu v čase, zabezpečení, používaný kanál a odhadovaná vzdálenost od vysílače. K dispozici jsou též údaje o zabezpečení a MAC adresa routeru.

Při řešení potíží s datovými přenosy se vám bude nejvíce hodit sekce Channels, kde je v grafické podobě zobrazeno obsazení vysílacích kanálů zvlášť pro 2,4GHz a pro 5GHz síť. Z grafů můžete usoudit, který kanál je nejméně zarušený a nastavit ho na svém routeru. Z námi zachyceného snímku je evidentní, že mnohem vhodnější, než automaticky zvolený osmý kanál, je kanál s číslem jedna.

Hledání nezvaných hostů a měření rychlosti

V sekci Discovery si můžete prohlédnout výpis všech zařízení, která jsou připojená ke stejné síti, jako váš telefon. Aplikace zobrazuje jejich MAC adresy a název výrobce síťové karty. V detailech pak můžete zjistit běžící služby či informace o dostupnosti, získané pomocí síťového příkazu ping.

V poslední sekci Speed Test si můžete změřit rychlost firemní či domácí Wi-Fi. Tedy abychom byli zcela přesní: měřit přenosovou rychlost zařízení, ze kterého spouštíte aplikaci WiFiman. Test probíhá proti geograficky nejblíže umístěnému serveru a jeho výsledky působí vcelku věrohodně. Aplikace ukládá hodnoty pro možnost pozdějšího porovnání. V nastavení, jež se skrývá v kontextové nabídce, můžete přepnout grafické téma aplikace na tmavé, případně změnit používané jednotky z metrických na imperiální. A to je z hlediska uživatelského prostředí úplně všechno.

Resumé

WiFiman je praktický nástroj pro detekci problémů s firemní i domácí Wi-Fi. Ukáže, jak si váš router vede ve srovnání s místní konkurencí, pomůže s výběrem nejméně zarušeného kanálu, odhalí nezvané návštěvníky v síti a změří rychlost připojení. To je asi vše, co můžete potřebovat, zabalené do jednoduchého kabátku. Škoda jen chybějící lokalizace do češtiny. Naopak kladně hodnotíme nulovou cenu a absenci jakékoli reklamy. Aplikace WiFiman je v Obchodě Play od ledna loňského roku a za tu dobu zaznamenala více než půl milionu instalací. O převažující spokojenosti uživatelů svědčí pěkná průměrná známka 4,7. Instalační balíček velký 14 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším.

WiFiman
WiFiman

V minulosti jsme testovali podobné programy, jako jsou například WiFi Analyzer nebo český Network Analyzer. Představili jsme vám také aplikaci, jež odhalí nežádoucí zařízení ve vaší firemní či domácí Wi-Fi síti a přinesli jsme deset tipů a triků, jak vylepšit bezdrátové připojení.

Zlobí vás firemní či domácí Wi-Fi?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)