TOPlist

Zkuste rozšířenou realitu: Layar a Wikitude

No Image-02

Nedávno jsme si představili jeden z programů pro tzv. „rozšířenou realitu“ (augmented reality), kterým byl Google SkyMap. Dnes se vrátíme zpět na zem a stručně si představíme si dva programy, díky kterým se můžete rozhlédnout po okolí skrze mobilní telefon.

Dnešní chytré telefony obsahují nejrůznější senzory (GPS, kompas, senzor zrychlení, …), díky kterým jsou schopny určit nejen svou aktuální polohu na zeměkouli, ale také orientaci samotného zařízení. Pokud informaci o tom, kterým směrem je namířena čočka fotoaparátu, propojíte s databází objektů, zbývá už jen krůček k tomu, abyste mohli na displeji sledovat reálný obraz doplněný o další informace. Právě to je smysl a hlavní přínos aplikací „rozšířené reality“.

Layar i Wikitude fungují na podobném principu – uživatel si zvolí tzv. „vrstvu,“ což jsou nejrůznější online databáze, ze které pak telefon čerpá data o objektech v okolí. Po zjištění aktuální pozice z GPS (případně základnových stanic a wifi sítí v okolí) jsou načteny nejbližší body z vybrané vrstvy, které jsou následně zobrazeny buď na mapě, nebo jsou promítány do reálného obrazu, zachyceného objektivem fotoaparátu. Svým způsobem jde vlastně o jiný způsob lokálního vyhledávání v reálném čase.

Layar Reality Browser

Logo Layar

Layar Reality Browser můžete najít v některých mobilních telefonech jako součást základní softwarové výbavy. Aplikace komunikuje v angličtině a nabízí přes dvě stovky vrstev, roztříděných do více než třiceti kategorií. V každé sekci si přitom můžete nechat zobrazit buď všechny, nebo jen „zadarmové“ respektive placené vrstvy. Pochopitelně některé databáze neobsahují data z našich končin a tudíž jejich praktické využití se blíží nule. K dispozici je například databáze fotografií Panoramio (můžete znát z Google Earth) nebo Wikipedie (zejména místopisné články s určenou GPS pozicí). Programy rozšířené reality najdou využití i při provozování geolokačních her jako jsou Gowalla či FourSquare. Stačí vybrat příslušnou vrstvu a během několika vteřin se můžete skrze displej rozhlédnout, kde že najdete nejbližší spoty k přihlášení. V dolní části displeje je informační lišta s podrobnostmi o daném bodu. K dispozici je též databáze ZlatéStránky.cz, kterou v našich končinách využijete například při hledání hotelu či restaurace. Layar nabízí prohledávání a to jak ve vrstvách, tak i v bodech aktivních vrstev.

Představení Layar Reality Browser:

Layar, worlds first mobile Augmented Reality browser

Layar, worlds first mobile Augmented Reality browser

Wikitude World Browser

Logo Wikitude

Wikitude funguje na podobném principu, přičemž dostupné vrstvy (zde označované jako světy – „Worlds“) můžete třídit podle abecedy, nebo dle vzdálenosti od aktuální pozice. Proti Layaru je možné nechat si promítat body z více vrstev současně. Celkový výběr je ale o něco chudší: nabízeno je jen 35 vrstev, přičemž v Česku patrně nejpoužitelnější databáze Zlatých stránek v seznamu chybí. Prostředí programu působí jednodušším dojmem a nabízí více možností zobrazení okolních bodů; ty lze prohlížet ve formě seznamu (od nejbližších po nejvzdálenější), na mapě (používány jsou podklady Google Map) a nebo, podobně jako v Layaru, promítat na displej do obrazu snímaného optikou fotoaparátu. Přímo v tomto režimu lze jednoduše určit, jak daleko chcete „vidět“ (tj. jak vzdálené body se mají zobrazovat).

Představení Wikitude World Browser:

Wikitude AR Travel Guide (Part 1)

Wikitude AR Travel Guide (Part 1)

Praktické využití

Jistě jste už během čtení předcházejících řádků našli nějaké praktické využití pro uvedené programy. Pokud máte v oblibě geolokační hry, pomohou vám najít „spoty“ v okolí, na kterých se můžete přihlásit. Snadno také naleznete hotel, restauraci, nebo nákupní centrum. Rozšířená realita má svůj přínos při poznávání neznámých míst – chcete se například dozvědět něco o kostelu, soše či jiné architektonické památce, před kterou právě stojíte? Není nic jednoduššího, než zapnout Layar či Wikitude, namířit fotoaparát a podívat se, zda o ní není záznam ve Wikipedii. Váš telefon se tak díky softwarové výbavě promění v kapesního turistického průvodce. Limitem je nutnost připojení k Internetu, což omezuje použitelnost obou aplikací v zahraničí.

Samozřejmě nevyužijete všechny vrstvy, protože část z nich obsahuje data pouze z některých oblastí. Proto se nedá říci, že by Layar byl lepší jen na základě faktu, že nabízí spojení s více databázemi.

Který je tedy lepší?

Na základě počtu stažení a hodnocení rozhodnout nelze – podle AppBrain si obě aplikace stáhlo přes 250 000 uživatelů a obě mají stejně bodů (4,20/5,00). V našich končinách patrně více užijete Layar, neboť kromě již zmíněné vrstvy Zlatých stránek nabízí například databázi Realio.cz s nabídkou bytů, VICE Guide to Prague či Olomouc: Tourist Guide. Proti tomu Wikitude má jednodušší zobrazení různých pohledů na okolní body a dovoluje pracovat s více databázemi současně.

Informace o aplikaci Layar Reality Browser

Testovaná verze: 4.0.1
Licence: freeware
Stránky autora: www.layar.com
Stránka programu: www.layar.com
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.com-layar-qxEA.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/layar-reality-browser/com.layar
Počet stažení dle AppBrain: více než 250 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,20/5
Velikost aplikace v telefonu: 2,90 MB
Dostupnost pro platformy: Android, iPhone
QR kód:

QR kód Layar

QR kód Layar

Informace o aplikaci Wikitude World Browser

Testovaná verze: 9.06
Licence: freeware
Stránky autora: www.wikitude.org
Stránka programu: www.wikitude.org/category/02_wikitude/world-browser
Stránka AndroLib: www.androlib.com/android.application.com-wikitude-jpnp.aspx
Stránka AppBrain: www.appbrain.com/app/wikitude-world-browser/com.wikitude
Počet stažení dle AppBrain: více než 250 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,20/5
Velikost aplikace v telefonu: 2,66 MB
Dostupnost pro platformy: Android, iPhone, Symbian
QR kód:

QR kód Wikitude

QR kód Wikitude

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)