Xiaomi Piston Iron (Hybrid): kvalitní špuntová sluchátka s bezkonkurenční cenou (recenze)

xiaomi-mi-earphones-pro-013

Společnost Xiaomi boduje na mnoha frontách, vedle telefonů tak nabízí například nejrůznější chytrou elektroniku a nebo zajímavé příslušenství. Velké oblibě se těší zejména headsety se špuntovými sluchátky Piston. A právě nejnovější přírůstek do této rodiny v podobě Xiaomi Piston Iron (setkat se s nimi můžete také pod označením Hybrid nebo Quantie) jsme prověřili v naší recenzi.

Obsah recenze

Obsah balení

Oproti starším generacím k vám již nová sluchátka Piston Iron nedorazí ve stylové plastové krabičce, ale v poněkud klasičtějším papírovém balení. Vedle samotných sluchátek se v bílé krabičce ukrývá také základní brožurka (v čínštině, jak jinak) a celkem čtveřice párů špuntů v různých velikostech (XS, S, M, L).

Xiaomi Piston Iron balení

Levnější, než by se na první pohled zdálo

Vzhled a zejména pak tvar sluchátek je to, čím se nové Xiaomi Piston Iron od svých předchůdců odlišuje. Na první pohled pak vzbuzují dojem, že máte tu čest se sluchátky o několik kategorií dražších, než Xiaomi Piston Iron ve skutečnosti jsou. Podstatnou část těla samotného sluchátka tvoří kovový váleček, který se směrem k uchu rozšiřuje. Aby sluchátka byla příjemná na nošení a zejména v zimě příliš nestudila, je část, která přichází do kontaktu s uchem, tvořena z plastu. Na této plastové ploše pak sluchátka nesou označení pro pravé a levé ucho.

Xiaomi Piston Iron 1

Samotný špunt oproti ose těla sluchátka výrazně vybočuje, sluchátko je však velmi dobře tvarované a nám tak padne do ucha naprosto optimálně. Problém by však mohli mít někteří uživatelé, kterým více vyhovuje mít špunt v jedné ose s tělem sluchátka tak, jako tomu bylo například u námi rovněž testovaných Xiaomi Piston 2 či podstatně dražších Creative Aurvana In-Ear 2 Plus.

Xiaomi Piston Iron sluchátka 1

Na kovové tělo sluchátek jsou originálně napojeny také plastové výstupy chránící drát před zlomením. Kabel je velmi poddajný a i nežádoucí rušení je u něj na přijatelné úrovni. Zatímco dráty vedoucí k jednotlivým sluchátkům jsou vcelku obyčejné (s gumovou izolací), zbytek kabelu je navíc opatřen textilní omotávkou. Ta vypadá na první pohled velmi dobře, máme z ní však menší obavy, jelikož se sluchátky Piston 2 i 3 jsme se setkali s jejím páráním v průběhu používání. U testovaných Piston Iron však nic takového ani po delším používání nepozorujeme. Použitý 3,5mm jack konektor zvolil výrobce rovný a pro lepší přenos signálu jej i pozlatil.

Xiaomi Piston Iron dálkové ovládání 1

Na drátu vedoucímu k jednomu sluchátku se nachází také dálkové ovládání se třemi tlačítky spojenými do jednoho bloku. Jednotlivá tlačítka jsou dostatečně odlišena výstupky, tisknou se dobře a poskytují dobrou hmatovou odezvu. Ovládání regulace hlasitosti, přeskakování skladeb či play/pause prostřednictvím zmíněných tlačítek fungovalo naprosto bez problému u celé řady telefonů. V modulu dálkového ovládání se rovněž nalézá mikrofon. Kvalita hovoru s připojeným headsetem Xiaomi Piston Iron je pro obě strany na velmi dobré úrovni.

Mi In-Earphones Pro ( Hybrid, Quanties… )

Mi In-Earphones Pro ( Hybrid, Quanties... )

Specifikace sluchátek Xiaomi Piston Iron

  • délka kabelu: 1,25 m
  • hmotnost: 14 g
  • citlivost: 101 dB
  • typ konektoru: 3,5mm jack, pozlacený
  • impedance: 32 Ohm
  • příkon: 5 mW
  • frekvenční rozsah: 20 – 20 000 Hz
  • funkční tlačítka: ano, 3
  • mikrofon: ano

Zvuk je to, oč tu běží

Jedním z nejdůležitějších parametrů je u sluchátek pochopitelně zvuk. Sluchátka jsou primárně určena pro připojení k telefonu a tak jsme je otestovali s celou řadou smartphonů, mezi něž patří například Huawei Mate 7, Lenovo Vibe X3, Sony Xperia Z5 Premium a jiné. Se všemi testovanými přístroji si sluchátka rozuměla na jedničku a také u jiných modelů se slabším zvukovým výstupem byl zvuk pro běžné použití dostatečně hlasitý.

Výrobce se chlubí, že u své novinky použil hned dvě cívky namísto obvyklé jediné. Jedna se přitom stará o dobré podání výškového a středního pásma, zatímco druhá, s proměnlivým uložením, obstarává basy.

Xiaomi Piston Iron cívky

Pokud to vezmeme pěkně odspoda, basy mají sluchátka Xiaomi Piston Iron na opravdu skvělé úrovni. Jsou skutečně mohutné a co je možná důležitější – přesné. Celkově je charakter zvuku Xiaomi Piston Iron spíše basovější, nicméně za přebasovaná je rozhodně označit nelze. Středy jsou, s přihlédnutím k ceně sluchátek, poměrně slušné, nicméně zde má zvuk Xiaomi Piston Iron největší mezery. Naopak výšky jsou opět vynikající – čisté a patřičně „řízné“. Na velmi dobré úrovni je také izolace okolního hluku, tedy v rámci sluchátek bez jeho aktivního potlačení.

Xiaomi Piston Iron sluchátka 3

Porovnání s předchůdcem

Měli jsme možnost porovnat nové Xiaomi Piston Iron s předešlým modelem v podobě sluchátek Xiaomi Piston 3. Oproti svému předchůdci nabízejí testovaná sluchátka především mnohem hlasitější zvuk a subjektivně i lepší izolaci okolního ruchu. Co se zvuku týče, tak zatímco Xiaomi Piston Iron inklinují spíše k basovějšímu projevu a nabídnou v první řadě mohutnější a přesnější basy, Piston 3 mají zvuk více vyvážený a své nástupce jasně přehrávají ve středním pásmu.

Závěr

Sluchátka Xiaomi Piston Iron lze na našem trhu zakoupit za cenu okolo 950 Kč s DPH, což je částka, která je k jejich kvalitám adekvátní, avšak nedělá z nich nijak extrémně zajímavou nabídku. Pokud se však rozhodnete sluchátka zakoupit u některého z čínských překupníků, zaplatíte za ně okolo 20 $, čili v přepočtu cca 480 Kč. V případě, že zvolíte druhou možnost, naleznou tato sluchátka jen pramálo konkurentů.

Xiaomi se drží tradice a do světa opět vypustilo povedená špuntová sluchátka za naprosto bezkonkurenční cenu (bavíme-li se o cenách čínských, respektive mezinárodních). Piston Iron nabídnou povedený design a díky použitým materiálům spolu s kvalitním zpracováním působí jako sluchátka s cenou o několik tříd vyšší.

Vůbec špatně na tom nejsou ani v oblasti zvuku, kde v rámci cenové kategorie předvádí opravdu solidní výkony. Například na námi testovaná sluchátka Creative Aurvana In-Ear 2 Plus kvalitou svého projevu sice nemají a zejména v oblasti středů mají jisté mezery, troufáme si však tvrdit, že drtivé většině posluchačů budou kvality Xiaomi naprosto stačit. Zvlášť vyzdvihnou pak musíme přesné a rázné basy a dobrou izolaci okolního hluku.

Pokud jste majiteli předešlých Piston 3 a postrádáte u svých sluchátek hlasitější projev či lepší basovou složku, Piston Iron jsou to pravé pro vás. Pokud však preferujete spíše vyvážený zvuk ve všech oblastech, lepší volbou budou právě Piston 3. Znovu opakujeme, že Piston Iron sice nelze označit jako přebasovaná sluchátka, nicméně na basy citlivější uživatelé by s touto novinkou již mohli mít problém.

Klady

+ Cena
+ Přesné a razantní basy
+ Čisté výšky
+ Dobrá izolace okolního hluku

+ Dálkové ovládání s 3 tlačítky a mikrofonem

Zápory

– Pro někoho nevhodný tvar sluchátek
– Slabší středové pásmo
– Pro někoho příliš „basové“

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)