TOPlist

Otestovali jsme obří tablet Xiaomi Pad 6 Max! Má super výkon, parádní displej a šílené repráky

xiaomi pad 6 max 14 test

V srpnu na našem magazínu vyšla recenze na Xiaomi Pad 6, jeden z nejlepších Android tabletů co se týče poměru ceny k výkonu. Pokud dění okolo Android scény sledujete pravidelně, možná víte, že kromě základního modelu prodává výrobce v Číně také verze Pro a Max. A právě druhý jmenovaný kousek, celým názvem tedy Xiaomi Pad 6 Max 14 nám dorazil exkluzivně na test. Od standardní verze se liší v zásadě ve třech aspektech – velikostí displeje, použitým čipsetem a v neposlední řadě také fotoaparáty. Žiju s ním už asi dva týdny a v následujících odstavcích si povíme, o co že to vlastně v Evropě přicházíme.

Obsah článku


Velikostí musím začít hned ze startu. Už název napovídá, že se zde nachází 14palcový displej a na poměry tabletů je Xiaomi Pad 6 Max 14 přímo obrovský, v podstatě jde o přímou konkurenci ke Galaxy Tab S9 Ultra od Samsungu. Váha třičtvrtě kila (bez pouzdra a klávesnice) je rozhodně znát a rozměrově se díváme na zařízení, které se podobá spíše ultrabooku, nežli standardnímu tabletu.

Proč tedy něco takhle obrovského vůbec nosit u sebe a nepořídit si za podobný peníz notebook? Nejprve jsem byl k tomuto produktu spíše skeptický, notebook mám, standardní Xiaomi Pad 6 taky a bál jsem se, že pro větší variantu nenajdu využití. Přiznám se, že jsem jej občas využíval i tak trochu na sílu, ale to je součást hry. Mám mnoho pozitiv, ale také některá negativa a pokusím se odpovědět na to, zda nákup obrovského zařízení s Androidem dává smysl, a případně komu. A také samozřejmě situace, kdy standardní laptop poslouží lépe.

Xiaomi Pad 6 Max 14 Specifikace

Specifikace Detaily
Rozměry a váha 318.6 x 206.1 x 6.5 mm, 750 g
Konstrukce hliníková
SIM Ne
Displej 14″ IPS LCD, 2880 x 1800 pixelů, 1B barvy, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 600 nitů
Operační systém Android 13, MIUI Pad 14
Čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Úložiště a RAM 256/512GB, 1TB, 8/12/16 GB RAM LPDDR5X
Zadní fotoaparáty 50 MP, f/1.8, 2 MP, f/2.4
Video až 4K 30/60fps
Přední kamera 20 MP, f/2.2, (širokoúhlý), ToF senzor
Reproduktory 8 reproduktorů s podporou Dolby Atmos
Baterie 10000 mAh
Nabíjení 67W kabelové, 33W reverzní kabelové
Komunikace Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6e, Bluetooth: 5.3
Senzory Akcelerometr, gyroskop, kompas

Skvělý IPS displej a špičkové reproduktory

Co se týče samotného panelu, díváme se na velice podobný displej jako u standardního Xiaomi Padu 6. Konkrétně jde o 14palcový IPS LCD displej s rozlišením 2880 x 1800 pixelů, podporou HDR10, Dolby Vision a maximálním jasem 600 nitů ve špičce. Není to sice OLED, ale popravdě mi za celou dobu používání nechyběl. Navíc jde o zařízení, jehož cena začíná v Číně na 11 500 korunách bez daně. Zhlédl jsem na něm několik seriálů a filmů, například Oppenheimera.

Xiaomi Pad 6 Max 14 ips displej

Zážitek byl lepší než bych čekal a to i díky naprosto vynikajícím reproduktorům. Nachází se jich zde hned osm, přičemž čtyři jsou basové a čtyři výškové. Basy jsou opravdu dost silné a maximální hlasitost je brutální, překvapí ale i silné středy, výšky jsou průměrné. Celkově jde ale o jeden z nejlépe hrajících tabletů, který zesměšní i většinu několikanásobně dražších notebooků.

Xiaomi Pad 6 Max 14 reproduktory

Na přehrávání audio obsahu je tablet za dané peníze téměř dokonalý, notebook za stejný peníz nabídne mnohem horší obraz i zvuk. Obnovovací frekvence 120 Hz je v dané cenovce u Androidů standardem a napomáhá plynulosti, za celou dobu používání jsem se nesetkal s jediným trhancem, což je dáno i výkonem. A když už jsem ho nakousl, pojďme si ho rozebrat detailněji.

Výkonu je spousta. I díky super chlazení

Tablety od Xiaomi vždy nabízely skvělý poměr mezi cenou a výkonem. Důkazem může být opět základní model, který nabízí na dnešní poměry stále velmi solidní Snapdragon 870. U Max verze ale čínská firma sáhla hlouběji do kapsy a nakoupila čipy Snapdragon 8+ Gen1, což je z mého pohledu velmi rozumné rozhodnutí. Jasně, na trhu už je Snapdragon 8 Gen3 (v době uvedení byl nejnovější Snapdragon 8 Gen2) ale ten by byl jistě dražší, takže zůstal větší prostor pro ještě důležitější aspekt než čip samotný – jeho chlazení.

Pokud se totiž podíváte třeba na benchmarky konkurenčního Galaxy Tabu S9 Ultra, zjistíte, že počin od Xiaomi podává takřka stejné výsledky. I přesto, že má starší čip! Čínský tablet dokáže konzistentně udržet vysoký výkon a při běžném používání se vůbec nezahřívá. Za běžné používání beru přehrávání YouTube Music na pozadí a multitasking ve dvou oknech. Opravdu vůbec nic, tablet je na dotyk chladný, stejně jako kdyby byl vypnutý.

Před testováním by mě ani nepadlo, že mě právě tento aspekt až takhle zaujme. Při delším zkoušení výkonu u telefonů (typicky hraní her) je zcela běžné, že se po nějaké době v důsledku zahřívání sníží výkon, což má za následek pád fps. Tablet od Xiaomi ale snad popírá fyzikální zákony, dával jsem mu opravdu zabrat, testoval Diablo Immortal i Genshin Impact a téměř žádné propady jsem nezaznamenal. Stále stabilních 48 – 55 snímků, podle scény. To stejné platilo pro střih videa. Díváme se tedy na o něco starší hardware, který ale čínský gigant vyždímal na naprosté maximum.

Takže pokud hledáte velké zařízení, které ale budete pravidelně chtít používat na nějaké náročnější práce, poslouží jen málo tabletů lépe. Tablet lze zakoupit v základu s 8 GB RAM typu LPDDR5X, nejvyšší varianta nabízí hned 16 GB, úložiště je typu UFS 3.1.

Praktické využití tabletu

Otázkou ale stále zůstává, zda budete chtít na práci využívat tablet. No..vyzkoušel jsem to! Vzhledem k tomu, že se u nás tablet neprodává, jsem dostal na testování verzi s čínskou ROM. Proklikání se nastavením bez normální klávesnice je trochu bolestivé, ale za pár minut jsem si tablet přepnul do angličtiny a doinstaloval Obchod Play (v čínské verzi MIUI nejsou Google služby), takže jsem jej mohl používat plnohodnotně. Absence češtiny v systému mě nikterak neomezovala, ale je potřeba s ní počítat. Zmínit musím čtečku otisků prstů, která u standardní verze chybí, naopak ani zde se výrobce nerozhodl nasadit 5G konektivitu, takže budete odkázaní na Wi-Fi.

Xiaomi Pad 6 Max 14 vs Xiaomi Pad 6Oproti standardní verzi je Max gigantický

Co se praktického využití týče, může Xiaomi Pad 6 Max (stejně jako další velké Android tablety) v určitých ohledech nahradit standardní notebook. Mohl jsem pohodlně psát články ve WordPressu a následně tvořit náhledové obrázky ve Photoshopu, podobně jako to dělám na MateBooku X Pro od Huawei, stejně tak jsem stříhal videa v Capcutu (či Premiere Rush), chatoval s kolegy na Discordu v režimu rozdělné obrazovky, ale neobešlo se to bez občasného vzdychnutí a kroucení očima.

Možná je to tím, že jsem na Windows zkrátka zvyklý celý život, ale multitasking, práce se soubory a další věci zkrátka nejsou tak pohodlné jako na laptopu se stejně velkým displejem. Po těch dvou týdnech jsem si velkou část úkonů zautomatizoval a naučil se spoustu užitečných gest a klávesových zkratek, ale nakonec jsem se k Windows rád vrátil. Jako hlavní zařízení bych žádný tablet (a je jedno jestli s Androidem nebo iPadOS) používat nechtěl, ale jako sekundární slouží výborně. To ale ostatně i standardní Xiaomi Pad 6, na němž jsem si taky občas upravil nějaký ten obrázek nebo napsal kratší text. Jako hlavní benefit nevidím paradoxně tablet samotný nebo jeho velikost, ale příslušenství. Konkrétně pouzdro s klávesnicí.

Pouzdro a klávesnice

K tabletu Xiaomi Pad 6 Max si můžete totiž dokoupit pouzdro a klávesnici, která má zaplať pánbůh i poměrně velký touchpad. Ten výrazně napomáhá celému workflow, při každé akci tak není třeba osahávat displej, vše lze pohodlně vyřídit, aniž byste museli neustále měnit polohu rukou. Touchpad je zpracovaný dobře, má příjemnou odezvu a nepůsobí nekvalitně. Rozhodně je lepší než má většina notebooků do 15 tisíc. To stejné se dá říct o klávesnici, má nižší zdvih, ale dává dostatek zpětné vazby a přestože jsem zvyklý na mechaniku, jsem na ní byl bez problému schopen sepsat delší text, třeba podstatnou část recenze Motoroly Edge 40 Neo.

Jedinou výhradu mám k pouzdru, respektive ergonomii jako takové. Tablet totiž nemůžete jen tak otevřít a začít pracovat. Musíte zvednout stojánek na zadní straně, takže vás vždy před rozložením čeká krok navíc. Jasně, chápu že váha je tu rozložená přesně naopak (laptopy mají veškerá střeva v šasi s klávesnicí) a netýká se to jen Xiaomi Padu, jen je potřeba zmínit, že pokud chcete psát někde na cestách a snadno si rozložit tablet třeba na nohou, vyžaduje to trochu cviku.

Výdrž baterie

Dalším podstatným rozdílem oproti standardní verzi, ale i jiným Android tabletům, je bez debat výdrž baterie. Stará se o ní 10 000mAh akumulátor, který navíc díky 67W nabíjení dobijete za asi hodinku a čtvrt do 100 %. Nabíjet ale nebudete tak často, vlastně jen párkrát do měsíce, nebude-li Xiaomi Pad 6 Max 14 vaše hlavní zařízení. Když jsem jej využíval opravdu hodně, asi 4 hodiny denně, stříhal na něm jedno kratší videa, psal články, poslouchal hudbu v YouTube Music a sem tam prošel sociální sítě, vydržel tři dny na jedno nabití bez problému.

V náročnějších dnech se mi podařilo jej vybít i za dva dny, ale nedovedu si představit, co byste s ním museli dělat, abyste jej vybili za jediný den. Pravděpodobně celý den hrát. Vždyť i při hraní Diabla Immortal mi za hodinu zmizelo pouhých 6 %! V tomto ohledu je používání stroje s ARM čipem velice příjemné. Stejně tak je fajn když ho necháte pár dní ležet na stole, pak jej vezmete do ruky a ubyde jen pár procent. Funguje samozřejmě i reverzní nabíjení a to až rychlostí 33 W. Na cestách jej tedy můžete využít i jako powerbanku pro telefon a stále se nemusíte bát, že by vám nevydržel celý den.

Fotoaparáty jsou fajn

Xiaomi nesáhlo jen po lepším čipsetu a větší baterii, ale také k o něco lepším fotoaparátům. U standardního Xiaomi Padu 6 je fotoaparát s rozlišením 13 MP spíše podprůměrný a schopnostmi by se dal přirovnat k telefonu za 3-4 tisíce korun. U Pro a Max verze jsme se dočkali 50MP hlavního snímače doplněného o 2MP hloubkový senzor.

Ten rovněž svou kvalitou nijak neoslní oproti klasickým telefonům, ale pokud budete mít dostatek světla, můžete s ním pořídit docela ucházející fotografii, která by neudělala ostudu ani mobilu za 6-7 tisíc.

Přední kamerka s rozlišením 20 MP je pak stejná jako u řady Xiaomi 13T a na poměry tabletů je velmi dobrá. Pořídíte s ní solidní selfie a videohovory, respektive jejich kvalita bude lepší než u většiny (i těch nejdražších) notebooků.

Závěrem

Xiaomi Pad 6 Max 14 je komplexní zařízení, které můžete s určitými ústupky využívat i místo notebooku. Pokud potřebujete výkonného parťáka, na němž budete dělat nějakou produktivní práci, ale i hrát hry nebo sledovat multimediální obsah a zároveň vyžadujete dobrou výdrž baterie, často jste součástí online porad a chcete mít super kvalitu obrazu i zvuku, budete z něj nadšení. Android jako takový má své limity a trochu mi chybí alternativa DeX od Samsungu. Desktopové prostředí se na takto velkém displeji přímo nabízí, ale jinak za dané peníze vlastně není co vytknout. Až na jednu věc – tablet se zatím neprodává v Evropě a není jasné, zda se sem vůbec někdy dostane. Dostali jsme jej ale na test přímo od Xiaomi, třeba nám tím čínský výrobce chce něco naznačit!

Klady

+ výborný IPS displej se super barvami a 120Hz obnovovací frekvencí
+ solidně zpracované hliníkové tělo
+ naprosto špičkové reproduktory

+ i přes přítomnost staršího čipu brutální výkon
+ překvapivě dobře použitelné fotoaparáty
+ úchvatná výdrž baterie a podpora 33W reverzního nabíjení
+ nadprůměrně zvládnuté chlazení
+ kvalitní pouzdro se super klávesnicí a ucházejícím touchpadem

Zápory

– chybí podpora 5G sítí
– systém naplno nevyužívá potenciál obřího displeje
– neprodává se v Evropě

Hodnocení redakce: 90 / 100 %

PDF manuál ke stažení

Jaký máte názor na Xiaomi Pad 6 Max 14?

Za zapůjčení tabletu Xiaomi Pad 6 Max 14 děkujeme společnosti Xiaomi.

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)