TOPlist

Xiaomi Mi Sports Bluetooth: Bezdrátová sluchátka stvořená pro sportovce (recenze)

Xiaomi Mi Sports Bluetooth

Čínští výrobci mobilních telefonů se začínají angažovat i v oblasti sluchátek a nutno podotknout, že se jim nedaří vůbec špatně. Vzpomeňme například na recenzi Meizu Sports EP51, která dopadla velmi dobře. Dnes se podíváme na jejich přímou konkurenci – bezdrátová sluchátka na sport, Xiaomi Mi Sports Bluetooth.

Obsah recenze

Pro začátek skromné balení

Čínskou společnost Xiaomi běžně nechválíme za obsah či luxusní provedení balení a ani u sluchátek Xiaomi Mi Sports Bluetooth tomu nebude jinak. Je zde opravdu úplné minimum – samotná sluchátka, sada 4 náhradních špuntů, papírový manuál v čínštině a nabíjecí kablík. Oproti zmiňovaným sluchátkům od Meizu postrádáme například šikovné pouzdro, které by usnadnilo přenos sluchátek na cestách.

Xiaomi Mi Sports Bluetooth obsah baleni

Větší rozměry a podoba legendárních krokoměrů Mi Band

Sluchátka na sport mívají většinou větší rozměry, protože je nutné zajistit opravdu pevné držení v uchu. I přesto jsou ale Xiaomi Mi Sports Bluetooth větší než většina konkurence, hlavně pak než řešení od Meizu. Na první pohled zaujme také kovová část na straně každého sluchátka, která připomíná legendární kovový proužek z krokoměru Xiaomi Mi Band. Samotné tělo sluchátko je rozměrné, kabel je následně vyveden v pružném klipu, který se zahákne za ucho.

Pravé sluchátko má na sobě tlačítka pro ovládání hlasitosti i krytku MicroUSB portu. Tím se sluchátka nabíjí. Stejně jako v případě krokoměrů je i zde v kovovém proužku skryta notifikační dioda, která signalizuje stav sluchátek. Obě sluchátka jsou mezi sebou spojena kabelem, na němž je umístěný i ovládací panel s jedním tlačítkem a mikrofonem. Ovládání hlasitosti na sluchátku je možná trochu nezvyklé, na druhou stranu člověk tlačítka rychle najde a nemusí „honit“ kablík za krkem.

Xiaomi Mi Sports Bluetooth konstrukce

Nasadit sluchátka na první pokus není vůbec snadné a chce to trochu zvyku. Zároveň člověk cítí kabel, který vede za uchem, ale vnímali jsme to opravdu jen první desítky minut poslechu. Pak si člověk zvykne a tuto část zase tolik nevnímá. I přes větší rozměry ale oceňujeme nízkou hmotnost, díky čemuž sluchátka netlačí. Komfort při nošení je výborný, v uchu sluchátka vůbec netlačí a jediné, na co si uživatelé musí zvyknout, je část za uchem. Díky ní je ale zároveň vyloučeno, že by při běhu sluchátka samovolně vypadla z uší.

Kablík za krkem lze mírně zkrátit, přesněji na něm vytvořit menší smyčku. Délka kabelu je stejná jako u jiných sluchátek, takže jsme kablík ani nezkracovali a nijak nám to nevadilo. Chybět pak nesmí ani ochrana proti potu a stříkající vodě, kterou garantuje splnění standardu IPX4.

Xiaomi Mi Sports Bluetooth konstrukce 4


Xiaomi Mi Sports Bluetooth – specifikace

[aps_product_sz id=“416553″]

  • hmotnost: 17,8 g
  • citlivost (SPL): 88 dB
  • konektivita: Bluetooth 4.1, apt-X
  • impedance: 32 Ohm
  • funkční tlačítka: ano, 3
  • mikrofon: ano
  • kapacita baterie: 100 mAh
  • výdrž: 7 hodin

Kvalitou přehrávání příjemně překvapují

V recenzi sluchátek Meizu EP51 jsme oceňovali kvalitu reprodukce hudby, která byla za danou cenu rozhodně nadstandardní. Xiaomi Mi Sports Bluetooth kráčí v podobném duchu a jsme přesvědčeni, že kvalitou konkurenční Meizu mírně převyšují. Hlavně v rychlejších pasážích, kde hraje více hudebních nástrojů zároveň, je rozdíl mezi Xiaomi a Meizu patrný. Ve prospěch Xiaomi.

Podání basů je přesné, ale zároveň nijak přehnaně hutné. Spokojeni jsme i s podáním středů a výšek, rozhodně na danou cenovou kategorii. Izolace okolního zvuku je také dostatečná. Srovnáme-li sluchátka Xiaomi Mi Sports Bluetooth s recenzovanými JBL Reflect Mini BT, které stojí o tisíc korun více, musíme před Xiaomi smeknout. V oblasti sluchátek jsou na tom opravdu skvěle hlavně v poměru cena/kvalita.

Kvalita mikrofonu je spíše průměrná a je potřeba dát si pozor na to, kde se mikrofon na kabelu nachází. Pokud jej omylem překryjete částí oblečení, druhá strana vás uslyší opravdu obtížně. Jinak jsme ale s telefonováním problém neměli.

Xiaomi Mi Sports Bluetooth konstrukce 5 1

Klidně dvě zařízení naráz

Spojení s headsetem Xiaomi Mi Sports Bluetooth bylo snadné – ihned po prvním spuštění stačilo sluchátka vyhledat v telefonu. Název zařízení je v čínštině, což není zrovna obvyklé. Teoreticky lze headset provozovat se dvěma telefony současně, stačí po prvním spárování headset vypnout, poté podržet znovu zapínací tlačítko a co nejrychleji se připojit i druhým telefonem. To se nám podařilo.

Celkově jsme však s procesem párování trochu bojovali, a přestože první spárování bylo opravdu snadné, následující pokusy už tolik ne. Zpočátku jsme ani nevěděli, jak vlastně sluchátka do režimu párování dostat, protože čínský manuál byl poměrně skromný. Nakonec ale pomohlo držet zapínací tlačítko při spouštění sluchátek. Tlačítka + a – lze používat pro změnu hlasitosti (krátké stisknutí) nebo změnu písničky (podržení). V případě příchozího hovoru můžete také přijímat nebo odmítat hovory.

Výdrž klidně na celodenní poslech

Sluchátka Xiaomi Mi Sports Bluetooth disponují baterií s kapacitou 100 mAh a výrobce udává slušnou výdrž 7 hodin. V praxi se nám podařilo sluchátka na poloviční hlasitost vybít přibližně za 7 hodin a 15 minut. Nabíjení probíhá skrze standardní MicroUSB konektor, který je ukryt v pravém sluchátku. Doba nabíjení je poměrně dlouhá vzhledem k nízké kapacitě baterie – do plna jsme sluchátka nabili za 1 hodinu a 45 minut.

Celkově výdrž hodnotíme velmi dobře vzhledem ke konkurenci. O stavu baterie informují sluchátka hlasovým upozorněním, které je ale bohužel v čínštině, takže nám toho příliš neřekne. Stav baterie lze ale sledovat i přímo z mobilního telefonu například pomocí aplikace Baton.

Xiaomi Mi Sports Bluetooth konstrukce 9

Závěr

Xiaomi Mi Sports Bluetooth jsou povedená sluchátka, která přichází se zajímavou cenovkou na českém a zejména čínském trhu. V českém obchodě Beryko je již brzy zakoupíte za cenu 1 490 Kč, což je lákavá nabídka.

Bezdrátový headset vynikne zajímavou konstrukcí, komfortem při nošení, velmi dobrou reprodukcí hudby, slušnou izolací okolního hluku i dobrou výdrží na jedno nabití. Potěší i možnost připojení dvou zařízení naráz, i když praktické využití je samozřejmě otázkou. V současné době vychází novinka cenově stejně jako Meizu E51, které jsou přímou konkurencí. Sluchátka od Xiaomi nabídnou o něco kvalitnější poslech, Meizu nás ale více přesvědčily svou konstrukcí.

Závěrečný verdikt: Pokud se poohlížíte po sportovních sluchátkách za rozumnou cenu a chcete si užít kvalitnější poslech, Xiaomi Mi Sports Bluetooth jsou skvělou volbou. Stejně tak ale i konkurenční Meizu EP51 a záležet tedy bude spíše na osobních preferencích. Rozdíly nejsou velké.

Klady

+ Cena
+ Kvalitní reprodukce zvuku
+ Podpora AptX
+ Odolnost proti stříkající vodě IPX4
+ Velmi dobrá izolace okolního hluku
+ Slušná výdrž baterie
+ Možnost připojit dvě zařízení současně

Zápory

– Delší doba nabíjení (1,5 hodiny)
– Na uživatele „mluví“ v čínštině

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz.

Líbí se vám recenzovaná sluchátka? Máte tip na sluchátka pro sportovce?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)