Užitečný tip: Jak sledovat v Androidu stav baterie Bluetooth zařízení?

baterie Bluetooth zařízení

Bezdrátové příslušenství v podobě sluchátek, fitness náramků nebo reproduktorů se stalo dnes běžnou záležitostí. Chybí vám v Androidu možnost sledovat stav baterie Bluetooth zařízení, abyste věděli, kdy jej dobít? Dnes si ukážeme, jak takový údaj snadno a rychle získat.

Někdy je vidět a někdy zase ne. Jak to je?

Někteří z vás si možná přečetli nadpis a již spěchají do komentářů s oznámením, že jsme nejspíše objevili Ameriku, protože takový údaj jim jejich kombinace telefonu a příslušenství ukazuje bez větších problémů. A máte pravdu – některá Bluetooth zařízení a telefony s Androidem jsou schopni v notifikační liště zobrazit údaj o stavu baterie právě připojeného zařízení přes Bluetooth. Jak je to možné?

O možnosti zasílat informace o své baterii se stará protokol BAS (BATTERY SERVICE SPECIFICATION), který musí podporovat samotné Bluetooth zařízení a také systém, ke kterému je zařízení připojeno. Zatímco podpora ze strany Bluetooth zařízení je jasně daná, u Androidu je to trochu složitější. Čistý Android se bohužel touto funkcí nepochlubí, spousta výrobců telefonů však možnost čtení stavu baterie Bluetooth zařízení podporuje. Zkušenosti máme například s nadstavbou EMUI od Huawei, podle uživatelů je stejná funkce dostupná i u přístrojů LG či alternativní ROM CyanogenMod.

stav-baterie-bluetooth-zarizeni-baton-2 Huawei P9 dokáže zobrazit stav baterie ikonkou v notifikační liště. Čistý Android to ale neumí.

Co dělat, když můj telefon stav baterie Bluetooth zařízení nezobrazuje?

Pokud patříte mezi “šťastlivce” a váš telefon neumí standardně zobrazit, jak je na tom baterie vašich připojených sluchátek či třeba fitness náramku, nemusíte smutnit. Jako spousta jiných záležitostí u Androidu, i zde máme řešení v podobě aplikací třetích stran. Protože je čtení baterie z Bluetooth zařízení čistě softwarovou záležitostí (samozřejmě pokud telefon podporuje novější standardy Bluetooth), pomůže nám šikovná aplikace – například Baton.

BatON
BatON

Baton – ukáže stav baterie Bluetooth zařízení snadno a rychle

Na pomoc jsme si nainstalovali jednoúčelovou aplikaci Baton. Ta nedělá nic jiného, než že vyšle požadavek do Bluetooth zařízení, které odpoví svým stavem baterie. Aplikaci jsme vyzkoušeli na telefonu Samsung Galaxy S6, který standardně stav baterie Bluetooth zařízení nezobrazoval. Aplikace nám ovšem bleskově prozradila nabití nejen bezdrátových sluchátek (Meizu EP-51), ale i třeba fitness náramku Xiaomi Mi Band. Tyto informace se po spuštění aplikace a kliknutí na zařízení zobrazí v samotné aplikaci a notifikační liště. Záznam v notifikační liště ale není permanetní a lze jej swipnutím odstranit.

Aplikace bohužel nenabízí žádná jiná nastavení, což je možná i trochu škoda. Dokážeme si představit i třeba možnost nastavení upozornění či podporu aplikace Tasker. Ta by nám mohla sama hlídat stav baterie po připojení zařízení a v případě blížícího se vybití nejen upozornit, ale i třeba snížit hlasitost, vypnout hudbu apod.

Používáte bezdrátové příslušenství a zobrazuje vám telefon úroveň baterie? Vyzkoušíte aplikaci Baton?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)