Vědci vylepšili výdrž baterie až o 60 procent. Stačí přitom pouze internet

lepsi vydrz baterie v cloudu

Vědci z Astonské univerzity přišli na způsob, jak se dá zlepšit výdrž telefonů pomocí code-offloading. Nejzajímavější je na tom to, že nejde o žádnou převratnou technologii u samotných baterií. Místo toho jde o kombinaci speciálního kódu a cloudu. Zjednodušeně řečeno vědci převádí náročné části aplikací do cloudu. Díky tomu tyto aplikace neberou tolik energie v telefonu a šetří se baterie.

Cloud jako jednoduché vyřešení výdrže baterie? Pomůže code-offloading

Vědci vyvinuli způsob, jak drasticky zlepšit výdrž mobilních zařízení jako jsou telefony či tablety. A to minimalizováním spotřeby aplikací. Jde o speciální nástroj, který analyzuje nejnáročnější části aplikace a poté je přesune do cloudu pomocí technologie code-offloading. Speciální mobilní cloud computing v podstatě funguje jako výkonné Android zařízení.

cloud vydrz baterie

Pomocí technologie code-offloading se náročné části aplikací spustí v cloudu. Díky tomu telefon nemusí zapojovat například výkonné čipy v telefonu, což prodlužuje výdrž baterie. Protože pouhé posílání dat z internetu není tak energeticky náročné. Jeden z vědců, Aamir Akbar, který na projektu pracuje, prozradil, že mají otestované dvě odlišné Android aplikace. První se nazývá ImageEffects a funguje obdobně jako Instagram, druhá se nazývá Mather, což je pokročila kalkulačka a převodník. U první aplikace se spotřeba snížila o 60 procent. A to za cenu 1 MB dat. U druhé aplikace je spotřeba menší o 35 procent, přitom spotřeba dat je pouze 4 KB.

vetsi vydrz baterie cloud

Využití cloudu v mobilních aplikacích není novinkou. Například Google Mapy využívají výpočty v cloudu, aby se k uživatelům dostala požadovaná data rychleji. Nicméně vědci z Astonské univerzity jsou první, kteří vytvořili univerzální nástroj, který se v budoucnu může použít pro libovolnou Android aplikaci.

Samozřejmě je tu mínus v tom, že musíte být neustále připojení k internetu. Dnes je již mnoho aplikací, které bez internetu nefungují, pro ty by to nemusel být problém. Existuje ale samozřejmě velké množství offline aplikací. Řešením by mohly být 5G sítě nové generace, na které si ale v Česku ještě několik let musíme počkat. Vědci se nyní nástroj snaží vylepšit a zároveň pracují na integraci do speciálních robotů s obrovskými bateriemi. Ty budou přenosné a mají se využívat například při záchranných akcích, nebo po katastrofách, kdy se hodí každé ušetřené procento baterie.

Co říkáte na tuto technologii? Chtěli byste mít aplikace v cloudu výměnou za vyšší výdrž baterie?

Zdroj: aston.ac.uk

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)