Menu

Co je to 5G internet? Vše, co potřebujete vědět o síti nové generace

5G je pojem, se kterým se v poslední době setkáváme čím dál tím více. A není se čemu divit, internet páté generace už klepe na dveře a brzy začneme vídat první zařízení s podporou nové generace internetové sítě. Co to vlastně 5G je? Na to si odpovíme v dnešním článku.

5G internet – Obsah článku

 

Internet je jedna z nejdůležitějších věcí dnešního světa. K internetu už se nepřipojují jen počítače a telefony, ale s nástupem chytrých domácností a vozidel se požadavky na síť neustále zvyšují. Momentálně je k dispozici LTE (4G), které v tuto dobu ještě dostačuje, jenže to nebude platit navždy. Proto společnosti už s předstihem investují velké peníze do páté generace bezdrátového připojení. Nebude to již dlouho trvat a začneme na trhu vídat první zařízení s podporou 5G sítí.

Co je to 5G?

Pod touto zkratkou se skrývá slovní spojení pátá generace bezdrátových systémů. Nová generace nabídne rychlejší a stabilnější internet. Zajímavé je to, že nemá nahrazovat předchozí generace, ale bude fungovat společně s 3G i 4G. Samozřejmě časem bude ubývat těchto dvou starších sítí a novinka se bude tlačit do popředí.

5G internet

Zvyšovat se bude rychlost internetového připojení, průměrná rychlost stahování 1 GBps by se měla stát po nástupu nových sítí standardem. Postupně se pak má zvyšovat, mluví se až o desítkách až stovkách GBps. Ale vyšší rychlosti nejsou to, proč se nové sítě staví. Hlavním důvodem je IoT (Internet věcí), za pár let budeme mít k internetu připojené obrovské množství věcí, které spolu budou vzájemně komunikovat. Společnost Ericsson očekává, že do roku 2023 se celosvětově dosáhne na 3,5 miliard připojených zařízení k internetu věcí. Mezi novinky také patří nízká odezva sítě, lepší pokrytí, zlepšená přenosová efektivita a v neposlední řadě nižší náklady na stavbu.

První 5G sítě uvidíme v provozu již tento rok

Očekává se také to, že Severní Amerika bude průkopníkem zavádění sítí nové generace. Všichni hlavní operátoři plánují spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019. V roce 2023 už se plánuje 50 procent všech mobilních připojení v Severní Americe přes nové sítě. Evropa bude mírně pozadu, ve stejném roce se očekává, že k 5G internetu bude připojeno 21 procent mobilních zařízení.

Hlavní “boom” by měl přijít v roce 2020. Díky nasazování nové generace sítí budou lidé také mnohem více využívat mobilní internet. Poslední čísla hovoří o osminásobném nárůstu mobilního datového provozu. To má být téměř 107 exabytů (EB) měsíčně. Odpovídá to tomu, že zhruba každý mobilní zákazník si přehraje FullHD video o délce 10 hodin každý měsíc.

5g technologie vystavba

Tato čísla rozhodně zní pěkně. Pro nás to má ale i stále stinnou stránku, a to jsou mobilní operátoři v Česku. Už při budování 4G sítí investovali operátoři velké peníze. V budování infrastruktury patří k nejlepším v Evropě. Bohužel už se to pak ale neodráží v nabídce a ceně mobilního internetu. Pokud se nic radikálně nezmění, tak by 5G v ČR mohlo vypadat také tak, že o FUP přijdete doslova lusknutím prstu, bude stačit pár vteřin u stažení jednoho filmu.

Kdy se objeví první telefony s podporou 5G sítí?

První zařízení, která budou přenášet pouze 5G data už by se měly objevit do konce tohoto roku. Přímo první telefony podporující sítě nové generace uvidíme snad již na začátku roku 2019. S tím, že nejprve se dočkají vlajkové modely. K podpoře velmi vysokých frekvenčních pásem u zařízení pak dojde v polovině roku 2019. Dá se tak očekávat, že veletrhy CES a MWC nás budou zásobit zařízeními s podporou sítí nové generace.

5g telefon tablet pocitac

Co 5G sítě znamenají pro klasického uživatele?

Při představování novinek ohledně 5G sítí se vždy mává různými čísly, daty atd., které klasickému uživateli nic neřeknou. Níže tedy najdete ve zkratce napsané, co od nových sítí čekat a na co se můžeme těšit.

  • Rychlejší stahování (download) a nahrávání (upload)
  • Kvalitnější streamování online obsahu
  • Vyšší kvalita hovorů a videohovorů
  • Stabilnější a silnější signál
  • Velký nárůst nových produktů propojených s internetem
  • Rozšiřování chytrých domácností a chytrých měst

Těšíte se na budoucí roky, kdy se začnou nasazovat 5G sítě?

Zdroje: TZ, techradar.com, androidguys.com

 

Komentáře

Sungit

sungit -7

14.6.2018 23:57

Lidi, probuďte se! Opravdu potřebujeme k životu koukat na 10 FHD filmů měsíčně přes mobil a přitom se jako tupé ovce nechat ozařovat 60 GHz frekvencemi na každém rohu, i doma? Už i dnešní mobily a WIFI (i bluetooth, pokud ho dlouhodobě nosíte na těle) mají značné zdravotní následky. Na to možná přijdete, až budete platit desítky tisíc za IVF, abyste mohli mít dítě aspoň ze zkumavky …

Myslíte, že státní úřady nás chrání? Hahaha, náš stát všechna odborná pracoviště, která by byla schopna zjistit škodlivost mikrovln dnešních smart udělátek, pro jistotu zrušil už v 90-tých letech. Všechny “bezpečnostní” normy přebíráme od EU. A EU je přebírá … no hádejte odkud. Tyto normy nejsou ani trochu bezpečností, jsou založeny na desítky let starých tvrzeních, že mikrovlny pouze způsobují ohřívání tkání a že toto je jediné riziko. Přitom se dodnes tají, že mikrovlny poškozují DNA, ničí imunitu, způsobují stres atd. atd. Samozřejmě, že se to tají. Je to stará vojenská technologie. Zbraň, kterou teď všichni nosíme u sebe a ničíme sami sebe. Dobrovolně. Jak skvělé!

K tématu doporučuji nastudovat práci doktora Martina Blanka (kniha Overpowered, u nás vyšla pod názvem Doba Jedová 7).

A tady je krásný videocast od Davida Icka na téma 5G:
https://www.youtube.com/watch?v=DzTzUZqeCoY

Myslíte si, že David Icke je blázen? Já ne.

Ještě rada na závěr. Pokud máte děti a záleží vám na nich, nevystavujte je mobilům a wifi záření (tedy hlavně nemějte wifi router u postýlky). Wifi router (pokud musíte mít doma wifi síť) vypínejte alespoň na noc. Pozor taky na digitální chůvičky, záření z nich je někdy ještě mnohem silnější než z průměrného routeru (měřil jsem to).

Pokud redakce vůbec můj přispěvek zveřejní, tak čekám flamewar a nadávky. Je mi to jedno a nebudu na to reagovat. Budu rád, pokud aspoň někdo tady začne přemýšlet, začne si sám hledat informace a začne se chovat zodpovědně ke svému životu i životu svých nejbližších.

Villentretenmerth

Villentretenmerth 12

15.6.2018 0:42

sungit: Jo a Země je placatá, Měsíc je hologram, letadla rozprašují chemtrails, přistání američanů na měsíci byl podvrh natočený ve studiu, homeopatika skutečně fungují a určitě se najde ještě dost blbostí, kterým lidé jako vy věří. Internet je rychlejší, počítače a mobily výkonnější. Technologie se prostě neustále vyvíjí. Není třeba za vším hledat konspirační teotie a hypotézi.

Radeg

radeg 33

15.6.2018 6:20

@Villentretenmerth:
Všechno OK až na to, že homeopatika skutečně fungují.
Chce to jen trochu zabrzdit, zamyslet se a věřit naším předkům.

ctvrtek

15.6.2018 6:39

@radeg asi jako horoskopy :D

Radeg

radeg 33

15.6.2018 7:29

Homeopatika jsou přírodní výtažky.
Nechceš mi snad říct, že lidstvo používá chemické léky od svého samého počátku, že ne?
A léčili se.

Wortos

wortos 70

15.6.2018 7:28

Tak snad se zvýší i FUP aspoň na neomezeno jinak to nemá žádný smysl

Avodster

avodster 0

15.6.2018 7:36

Tak to jsem se z komentářů dozvěděl hodně o 5G.

Daevis

David TrlicaRedaktor 51

15.6.2018 7:58

@avodster: Přesně jste to vystihl. Další komentáře o homeopatikách, horoskopech a konspiračních teorií půjdou do spamu, držte se prosím tématu.

@wortos No to by bylo rozhodně pěkné, ale z chování operátorů v posledních letech to nevidím moc nadějně.

Wortos

wortos 70

15.6.2018 12:00

David trlica : no v Q4 2018 ma prijit nejaky novy zakon podle evropske unie kdy 1Gb bude stat myslim maximalne nejakych 25kc myslim nevim to presne kazdopadne za 500kc mit 20gb uz neni az tak spatne uvidime s cim prijdou ale je fajn ze jim nekdo slapne na krk

LivingLegend

LivingLegend -2

15.6.2018 12:07

” V budování infrastruktury patří k nejlepším v Evropě. Bohužel už se to pak ale neodráží v nabídce a ceně mobilního internetu.”

OMG vážně? To, že se operátoři vysrali na 3G, už nikdo nepamatuje či co?

To, že operátoři začali investovat do 4G až když jim při dražení licencí dal ČTU nůž na krk, taky ne?

Je opravdu zajímavé, že v době kdy PPF koupilo české O2, které rozdělil na dvě společnosti, začal CETIN masivně investovat do obnovy infrastruktury – (www.zrychlujemecesko.cz) Předtím prostě O2 odvádělo skoro všechen zisk matce a do infrastruktury investovalo minimálně. To samé dělá zbytek svaté trojice…..

Nezapomeňte ty naše chudáčky operátory víc obhajovat a foukat jim bebíčka….

Radon

radon 12

15.6.2018 16:50

no jsou to krásné zítřky, už se nemůžu dočkat :-). Ale vážně, už to 4G s nějakým slušným limitem (1-3 Giga) je pro mne dostatečné a pochybuji, že to u mne nějaké nové aplikace zásadně změní. Ale chápu, že mladé YT ročníky s mobilem přirostlým k ruce to vidí jinak :-)
Trochu mně to připomíná stav u TV, starý PAL byl příšerný, HD ready nic moc, ale FullHD mně stačí a 4K vůbec nepotřebuji, na 55″ TV ty detaily stejně nevidím. Spíše než skutečné potřeby už tu technologii tlačí dopředu marketing …

Abkraka_a

AlešA 3

16.6.2018 9:46

Villentretenmerth: souhlas jen ne s homeopatikama… Na mou poruchu metabolismu fungují jen steroidy nebo homeopatika který neblokuji tvorbu vlastních hormonů. KDE jsou na nemoc krátký doktori fungují skvěle pokud tomu člověk věří. Věř a dokážeš vše;-)

Tealc

Tealc 0

17.6.2018 18:29

K čemu nám tu bude rychlejší internet? Již teď je dost kvalitní ale díky tomu že naši operátoři si koupily všechny lidi co mají pod palcem razítka tak mají kartel a jejich FUP limity jsou tak z dob WAPu a poměr data/cena je úplně absurdní z porovnáním z vyspělou Evropou. …ale když mi jsme ten specifický trh :-/

RSS (komentáře k článku)