TOPlist

Co je to 5G internet? Vše, co potřebujete vědět o síti nové generace

5g site internet

5G je pojem, se kterým se v poslední době setkáváme čím dál tím více. A není se čemu divit, internet páté generace už klepe na dveře a brzy začneme vídat první zařízení s podporou nové generace internetové sítě. Co to vlastně 5G je? Na to si odpovíme v dnešním článku.

5G internet – Obsah článku

 

Internet je jedna z nejdůležitějších věcí dnešního světa. K internetu už se nepřipojují jen počítače a telefony, ale s nástupem chytrých domácností a vozidel se požadavky na síť neustále zvyšují. Momentálně je k dispozici LTE (4G), které v tuto dobu ještě dostačuje, jenže to nebude platit navždy. Proto společnosti už s předstihem investují velké peníze do páté generace bezdrátového připojení. Nebude to již dlouho trvat a začneme na trhu vídat první zařízení s podporou 5G sítí.

Co je to 5G?

Pod touto zkratkou se skrývá slovní spojení pátá generace bezdrátových systémů. Nová generace nabídne rychlejší a stabilnější internet. Zajímavé je to, že nemá nahrazovat předchozí generace, ale bude fungovat společně s 3G i 4G. Samozřejmě časem bude ubývat těchto dvou starších sítí a novinka se bude tlačit do popředí.

5G internet

Zvyšovat se bude rychlost internetového připojení, průměrná rychlost stahování 1 GBps by se měla stát po nástupu nových sítí standardem. Postupně se pak má zvyšovat, mluví se až o desítkách až stovkách GBps. Ale vyšší rychlosti nejsou to, proč se nové sítě staví. Hlavním důvodem je IoT (Internet věcí), za pár let budeme mít k internetu připojené obrovské množství věcí, které spolu budou vzájemně komunikovat. Společnost Ericsson očekává, že do roku 2023 se celosvětově dosáhne na 3,5 miliard připojených zařízení k internetu věcí. Mezi novinky také patří nízká odezva sítě, lepší pokrytí, zlepšená přenosová efektivita a v neposlední řadě nižší náklady na stavbu.

První 5G sítě uvidíme v provozu již tento rok

Očekává se také to, že Severní Amerika bude průkopníkem zavádění sítí nové generace. Všichni hlavní operátoři plánují spustit 5G mezi koncem roku 2018 a polovinou roku 2019. V roce 2023 už se plánuje 50 procent všech mobilních připojení v Severní Americe přes nové sítě. Evropa bude mírně pozadu, ve stejném roce se očekává, že k 5G internetu bude připojeno 21 procent mobilních zařízení.

https://www.youtube.com/watch?v=UOCM_91n90U

Hlavní „boom“ by měl přijít v roce 2020. Díky nasazování nové generace sítí budou lidé také mnohem více využívat mobilní internet. Poslední čísla hovoří o osminásobném nárůstu mobilního datového provozu. To má být téměř 107 exabytů (EB) měsíčně. Odpovídá to tomu, že zhruba každý mobilní zákazník si přehraje FullHD video o délce 10 hodin každý měsíc.

5g technologie vystavba

Tato čísla rozhodně zní pěkně. Pro nás to má ale i stále stinnou stránku, a to jsou mobilní operátoři v Česku. Už při budování 4G sítí investovali operátoři velké peníze. V budování infrastruktury patří k nejlepším v Evropě. Bohužel už se to pak ale neodráží v nabídce a ceně mobilního internetu. Pokud se nic radikálně nezmění, tak by 5G v ČR mohlo vypadat také tak, že o FUP přijdete doslova lusknutím prstu, bude stačit pár vteřin u stažení jednoho filmu.

Kdy se objeví první telefony s podporou 5G sítí?

První zařízení, která budou přenášet pouze 5G data už by se měly objevit do konce tohoto roku. Přímo první telefony podporující sítě nové generace uvidíme snad již na začátku roku 2019. S tím, že nejprve se dočkají vlajkové modely. K podpoře velmi vysokých frekvenčních pásem u zařízení pak dojde v polovině roku 2019. Dá se tak očekávat, že veletrhy CES a MWC nás budou zásobit zařízeními s podporou sítí nové generace.

5g telefon tablet pocitac

Co 5G sítě znamenají pro klasického uživatele?

Při představování novinek ohledně 5G sítí se vždy mává různými čísly, daty atd., které klasickému uživateli nic neřeknou. Níže tedy najdete ve zkratce napsané, co od nových sítí čekat a na co se můžeme těšit.

  • Rychlejší stahování (download) a nahrávání (upload)
  • Kvalitnější streamování online obsahu
  • Vyšší kvalita hovorů a videohovorů
  • Stabilnější a silnější signál
  • Velký nárůst nových produktů propojených s internetem
  • Rozšiřování chytrých domácností a chytrých měst

Těšíte se na budoucí roky, kdy se začnou nasazovat 5G sítě?

Zdroje: TZ, techradar.com, androidguys.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)