Menu

LTE – vše, co potřebujete vědět o nejrychlejším mobilním internetu

LTE je zkratka pro vysokorychlostní mobilní síť, která má nahradit GSM. S pojmem LTE se již drtivá většina našich čtenářů jistě setkala, neboť i sami naši operátoři se tento pojem snaží do hlav zákazníků vštěpovat. Tento vysokorychlostní internet se začíná rozšiřovat i do České republiky a nezřídka je podpora LTE již podmínkou při nákupu nového telefonu. Pojďme si říci, co se pod touto zkratkou skrývá, jak je to s podporou mobilních telefonů a co na to naši operátoři.

Co to je LTE?

Pod zkratkou LTE se skrývá celý název Long Term Evolution. Tato technologie navazuje na současnou 3G síť (zvanou též jako UMTS) a přináší vylepšení v několika ohledech. Tím nejzásadnějším je samozřejmě navýšení rychlosti v obou směrech – stahování i nahrávání. Oproti WCDMA (širokopásmový vícenásobný přístup kódovým dělením) u technologie UMTS používá LTE v sestupném směru vícenásobný přístup na základě ortogonálních frekvencí (ODFMA) a vícenásobný přístup pomocí frekvenčního dělení s jednou nosnou SC-FDMA pro vzestupný směr (upload).

lte

LTE je díky tomu schopno vyvinout teoretickou maximální rychlost až 172,8 Mb/s při stahování a 57,6 Mb/s pro upload při šířce kanálu 20 MHz. Zároveň přináší LTE menší latenci (ping). V praxi je rychlost samozřejmě o poznání nižší, neboť je dělena mezi spoustu jiných uživatelů, operátoři navíc často používají menší šířku kanálu.

TDD vs. FDD – co se skrývá pod těmito zkratkami?

Tyto dva pojmy se stále častěji vyskytují v popisech nových telefonů a je velmi důležité vědět, co tyto dva pojmy znamenají, neboť přímo určují, zda bude v daném telefonu LTE fungovat na našich sítích. TDD (Time Division Duplex) představuje časové dělení pro duplexní přenos, tedy způsob, jakým se data přenáší od a k uživateli. Komunikace probíhá v obou směrech na jedné frekvenci, kdy se v jeden časový okamžik přenášejí data jedním směrem a v dalším okamžiku opačným směrem. LTE TDD se používá například v Číně. V našich krajích se používá odlišný systém FDD (Frequency Division Duplex), který je založen na rozdělení frekvencí pro oba směry komunikace (stahování probíhá na jiné frekvenci než odesílání).

LTE-FDD-TDD-

Podpora mobilních telefonů – pozor na frekvence

Aby náš telefon podporoval rychlé datové sítě LTE, musí být patřičně vybaven. Vždy se musíme ujistit, že telefon podporuje LTE FDD, které provozují naši operátoři. S přístroji na českém trhu od známějších výrobců budou zpravidla fungovat bez problémů, problém ale nastává u většiny čínských telefonů. Rozšířil se totiž bohužel problém s podporou pouze určitých frekvencí. Čeští operátoři používají pro LTE především frekvence 800, 900 a 1800 MHz. Když se detailně podíváme například na telefon OnePlus One, zjistíme, že z těchto tří frekvencí podporuje pouze 1800 MHz. Co to znamená v praxi? LTE bude fungovat pouze na místech, kde jej operátoři šíří po frekvenci 1800 MHz, kterou telefon podporuje. To je prozatím pouze ve větších městech (Praha, Brno…). V oblastech s frekvencí 800 a 900 MHz váš telefon příjme pouze 3G síť (je-li dostupná) a EDGE.

Telefon OnePlus One se sice pyšní podporou LTE, bohužel podporuje jen některé frekvence u nás

Telefon OnePlus One se sice pyšní podporou LTE, bohužel podporuje jen některé frekvence u nás

Současné LTE není síť 4G, i když nám to operátoři tvrdí

Nejen v televizních reklamách na nás naši operátoři chrlí pojem 4G, který má představovat současný internet u nás. Podobně nás “balamutí” i některé mobilní telefony, které při příjmu LTE rovněž vypisují 4G. Bohužel tomu tak ale není, neboť standard LTE se ještě nepovažuje za síť 4. generace. Nesplňuje totiž podmínky ITU (International Telecommunication Union). Čtvrtou generaci datových sítí představuje až standard LTE-Advanced.

lte-advanced

Pokrytí v ČR

Nejvíce nás samozřejmě zajímá pokrytí naší krajiny, které určuje, v jakých místech lze LTE provozovat. Operátoři se podle svých slov snaží LTE co nejrychleji rozšiřovat na celé naše území, situace ovšem zatím není tak růžová. Velmi často se setkáváme s paradoxem, že jsou signálem LTE více pokryty méně obydlené části republiky či dokonce části neobydlené (pole atp.). V praxi tedy LTE běží ve větších městech a poté naopak v oblastech méně obydlených. Svou roli samozřejmě opět hrají jednotlivé frekvence. Přehlednou mapu pokrytí i s výběrem jednotlivých frekvencí a operátorů si můžete zobrazit například zde.

LTE pokrytí operátora O2

LTE pokrytí operátora O2

Nezapomeňte na novou SIM

Podpora LTE v daném místě a správná hardwarová výbava telefonu není to jediné, co určuje, zda LTE na vašem přístroji poběží. Je nutné mít také novější SIM kartu s podporou LTE. Pokud tedy patříte mezi uživatele, kteří již svou kartu vlastní třeba 10 let, budete muset navštívit jednoho z operátorů. Výměna je opravdu velmi rychlá a navíc zdarma – během několika minut již ve svém telefonu máte plně aktivní novou SIM s podporou LTE.

4gsim lte

Proč chtít telefon s LTE, když 3G nabízí dostatečnou rychlost?

V diskuzích pod našimi články často vídáme střet názorů, kdy jedni uživatelé by si telefon bez LTE už dnes nekoupili a druzí zastávají názor, že při dnešní dostatečné rychlosti 3G a nízkému FUP je nejrychlejší internet zbytečností. Proč vlastně chtít LTE v mobilu? Samozřejmě pokud pomineme vyšší rychlost a nižší latenci, díky čemuž se surfuje na internetu pohodlněji, je tu ještě jeden velmi podstatný důvod. Naši operátoři nejrychlejší sítí pokrývají ve velké míře i oblasti, ve kterých bylo předtím pouze pokrytí EDGE. To znamená, že pokud se v daném místě objevíte s telefonem s LTE, vychutnáte si nejrychlejší internet, ale pokud jen s telefonem s podporou maximálně 3G, zůstáváte na rychlosti EDGE. A to už je velký rozdíl.

Power-LTE

Jaký máte názor na LTE v našich končinách? Využíváte a potřebujete vysokorychlostní internet?

zdroj: androidforum.cz, en.wikipedia.org, gsmweb.cz

 

Komentáře

Wolfsteen

Wolfsteen

21.12.2014 15:07

David: Pokrytí obecně je jiná věc. Tady se bavíme o internetu. Jinak ale souhlas.

uni

uni

22.12.2014 11:16

faktuzmezacinateultrastvat: Hele asi nemá cena mi rozporovat to, co vidím na displeji. Jestli Lenovo K920 není běžný telefon nebo má tak blbě nastavenou správu napájení nevím.

Petr Solnař

Petr Solnař

25.12.2014 22:34

Ahoj, chci se zeptat kdo má Xperii Z2? Mám trochu problémy s připojením k LTE. Když si v telefonu nastavím jako preferovanou sít LTE a připojí se, tak je vše OK, ale běda když se dostanu mimo její sígnál. Telefon se mi komplet odhlásí od mobilního internetu. Ať je to GPRS, HSPA či HSPA+ prostě k ničemu se to nepřipojí a pomůže pouze zpětné nastavení preferované HSPA a restartovat telefon a to mě pěkně štve, protože mám LTE telefon a nevyužívám toho kvůli tomuhle problému. Díky za rady

amigo

amigo

26.12.2014 8:33

Ahoj vlastním taky z2 frčí to bez problémů tak nevím v čem mas problém

Petr Solnaŕ

Petr Solnaŕ

26.12.2014 12:51

Diky za feedback. Mas ji jako CZ distribuci, nebo sedivku? Jeste nekdo dalsi? Pokud Vas bude vic, komu to funguje bez problemu, zacnu to resit

Petr Solnaŕ

Petr Solnaŕ

26.12.2014 12:56

Jo a jaky operator…?

Tomáš

Tomáš

27.12.2014 22:54

Zdravím, mám sony xperia M2 a když si zapnu net tak mě jede pouze přes 3G ale LTE ne. V nastavení mám nastavené jako preferované právě LTE ale tam se mě to prostě nepřipojí a podle mapky u nás pokrytí je. Jsem u virtuála. Nevíte někdo prosím co s tím? Díky za každou radu.

Petr Solnaŕ

Petr Solnaŕ

28.12.2014 13:19

Zkus si to overit u operatora, jestli u Vas opravdu LTE je. A nebo jeste lip, rekni nejakemu znamemu co ma LTE telefon, jestli se ten jeho pripoji. Pokud jo, tak to bude v telefonu. Zkus to pak poresit s prodejcem od ktereho jsi ho koupil. Zda se mi ze kus od kusu od Sony ma s LTE problemy. Resim neco podobneho. Viz prispevek vyse…

Michal

Michal

2.1.2015 11:25

To Tomáš: myslím že za to můžou dvě věci, buď nemáš sim kartu s podporou lte a nebo tvůj virtuál ještě s hlavním operátorem nedojednal podporu lte. Taky jsem u virtuala a jen čekám až se s ním o2 domluví. Jednoduše teď chytí lte jen lidé, co mají paušál přímo od naší trojice a možná u nějakého vyvoleného virtuala.

Cidlo1

Cidlo1

3.1.2015 16:29

Pro LTE připojení používám GSM WIFI modem – router Huawei E5776. Doporučuju na telefon nainstalovat aplikaci Net Monster. Ta Vám ukáže na kterou základnovou stanici operátora jste aktuálně napojen a jaké možnosti připojení Vám tato základnovka nabízí. Podle mých zkušeností Vám ani karta s podporou LTE
nezajistí,že se v LTE skutečně připojíte. Použil jsem tříměsíční datovou kartu O2, prověřil jsem si, že podporuje LTE, přesto mi LTE na modemu naběhlo až po urgenci u operátora (tuto zkušenost jsem učinil 2x, protože jsem
kartu po 3 měsících měnil za novou a historie se opakovala). Připomínám, že moje vzálenost od ZS O2 je cca
300 m příjem signálu perfektní. Pracuju náhodou v oboru radiokomunikací tak jsem jim k tomu řekl svoje.

mahkard

mahkard

4.1.2015 7:36

je krásné sledovat Vaše diskuze ale moje rychlost připojení je ta 0 až 50 kb. doufám že se to zlepší aspoň o trochu spuštěním LTE v místě mého příjmu.zatím co bylo dělané jako pro rychlejší připojení se u mě vůbec neprojevilo. Mám Naději??

Cidlo1

Cidlo1

4.1.2015 11:45

Nevím, kde bydlíte, ale pokrytí LTE na 800 MHz bude za pár měsíců daleko lepší než ve 3G, které je mimo
města opravdu bídné. Myslím tím O2 + T-Mobile, Vodafone na 900 MHz beru jako atyp bez datových
karet za rozumnou cenu. Mimochodem, pokud bude platit stávající rozhodnutí unie o roamingu zdarma
v roce 2015 (týká se i dat, bohužel nový komisař unie to pod tlakem operátorů možná zruší), spadne
našim operátorům hřebínek. Proto je hloupost kupovat jednosimkový smartfoun. Do telefonu se jako druhá
simka vrazí rakouská nebo německá (dá se koupit v každé trafice) a už to pojede v roamingu. Naši operátoři
to dobře vědí. a proto blokují prodej 2 simkových telefonů. Já už bych jinde než v Číně telefon nekoupil.

CRITTRS

CRITTRS

9.2.2015 9:54

Dobrý den,mám dotaz,vlastním Samsung galaxy S3 mini podporuje tento MT LTE dík

jklejna

jklejna

2.3.2015 12:23

Dobrý den
Teď jedu v 2G a stačí mi to na čtení a prohlížení bohatě
Na sledovaní videa to moc není atd.
Takže asi tak
Hezký den i bez LTE

Qwander

Qwander

5.6.2015 16:20

Víte, LTE mi ruší signál televize a tak by mne zajímalo, zda a jak lze rušit LTE signál. Prostě bych to rád mobilním operátorům ‘vrátil’.

Lukáš

Lukáš

19.11.2015 15:20

Ahoj, chci se zeptat, zda je nutno vyměnit si Sim kartu na LTE , jestli to bude rychlejší než když nemám LTE Sim kartu. Děkuji moc za odpověď.

Martin P.

Martin P.

19.11.2015 15:28

To Lukáš dnes v 15:20 :… Ano některé staré SIM karty je potřeba vyměnit né aby Vám šlo LTE rychleji, ale aby Vám šlo vůbec. Na starýh kartách se to LTE sítě totiž nepřipojíte vůbec ikdyž LTe umí mobil.

dretovice

14.1.2016 8:51

Pořídil jsem si bezdrátový Internet a začal mne zlobit příjem televize -DVB T. Kostičkovalo to často. Mám rodinný domek a anténu na střeše,. zkontroloval jsem přívody, koupil anténní předzesilovač a pořád stejné. Tak jsem šel koupit novou anténu. Prodavač mi poradil kupte si tady tu, ta má i filtr LTE. Tak jsem se vlastně dozvěděl, co mi to vlastně ruší signál televize. Anténu jsem vyměnil a je pokoj. – televize funguje. To by měli operátoři vědět a zákazníky na to upozornit, když si pořizují u nich bezdrátový internet.

RSS (komentáře k článku)