TOPlist

Velikost displejů stále roste – kdy kapsy přestanou stačit? [anketa]

Best-Samsung-Galaxy-Mega-visual-reviews[1]

Předloňské TOP modely disponovaly úhlopříčkou displeje 4,3“, loňské modely již 4,7“ a letos? Téměř všichni velcí hráči na trhu představili svá pětipalcová monstra, která již kompletně vyplní útroby našich kapes. Je to však to, co uživatelé chtějí?

Rostoucí úhlopříčka – přirozený vývoj?

Není to ani tak dávno, co jsem se s kamarádem bavil tím, jak se mobilní telefony zmenšují, a jak oproti nim vypadají staré Motoroly TX770 obrovské – tedy, je to již několik let, což je pro člověka krátká chvíle, v technice ovšem obrovský kus cesty. V té době jsem vůbec netušil, že se trend opět obrátí a první mobilní přístroje se budou muset začít obávat – moderní dotykové placky rostou a rostou hodně rychle.

siemens-vs-samsung Siemens C25 vs. Samsung Galaxy Mega 6.3

Vzpomeňme například na velmi úspěšnou řadu Galaxy S od Samsungu – první model dovoloval uživateli kroužit prsty po dotykovém obdélníku s úhlopříčkou 4 palce, druhý model si již o 3 desetiny polepšil. Loňský model, veleúspěšný Galaxy S III, povyrostl na 4,7“ a letos?

galaxy-s Stálý nárůst velikosti displeje u řady Galaxy S

Letos ve znamení pěti palců

Pokud by se velcí výrobci každý rok domluvili, jak velkou úhlopříčkou se bude na pultech obchodů pyšnit jejich vlajková loď, znamenalo by to, že letos padla volba na 5 palců. Ať už Samsung, Sony, Huawei, Sharp či třeba Alcatel – ti všichni vybavili své nejlepší přístroje touto úhlopříčkou, kterou ve většině případů doplňuje Full HD rozlišení.

Lidé si na tento rozměr pomalu zvykají a podle prodejů se nedá říci, že by jej vyloženě odmítali. Je to trochu úsměvná situace, neboť si svět při vydáním přístroje Samsung Galaxy Note dělal z jejich uživatelů srandu, že přístroj lze kromě telefonování použít také jako hrablo na sníh, pádlo pro vodáky a vůbec si každý mohl pro placatou desku vymyslet vtipná přirovnání. Uběhly dva roky a podobných telefonů tu máme spoustu – Galaxy Note má totiž displej s úhlopříčkou 5,3“.

ATT-galaxy-note Samsung Galaxy Note byl ve své době obr. Dnes ho již dohnala spoustu přístrojů.

Hranice mezi smartphony a tablety stále tenčí a tenčí

A tím tato úhlopříčková komedie zdaleka nekončí. To, že se vlajkové lodě letos zastavily na pěti palcích, neznamená, že jsou těmi největšími mobily na trhu. Hranici 6 palců překročila společnost Huawei, když na lednovém CESu představila model Huawei Ascend Mate s 6,1“ displejem. A letos se přidal také Samsung se svou řadou Mega. Větší z bratrů má dokonce 6,3“.

Samsung Galaxy Mega 6.3 - nejspíše největší telefon na světě Samsung Galaxy Mega 6.3 – nejspíše největší telefon na světě

A teď to nejlepší – jednou z nejoblíbenějších úhlopříček tabletů je hodnota 7″. To ovšem znamená, že mezi telefonem Galaxy Mega 6.3 a třeba takovým Nexem 7 už je rozdíl jen 0,7 palce. Pomalu nám tedy obrovské telefony a malé tablety začínají splývat.

Větší displej nepotřebuji, ale až ho budu mít, menší nechci

Možná trochu krkolomný nadpis, nepopírá to ovšem myšlenku, kterou tím chceme říci. Jistě si tím každý prošel – když člověk začínal s dotykovým telefonem, zcela určitě neměl tak velký displej jako jeho nynější přístroj. Vždy, když vyšel nový přístroj s větším displejem, si člověk pomyslel, na co by mu asi taková placka byla. A upřímně – podívejte se na svůj telefonní přístroj a přiznejte si, že tak velký telefon již dávno máte a vracet zpět už byste se nechtěli. A o tom to právě je.

Je to přibližně rok, co jsem si domů přinesl HTC One X s 4,7″ displejem na recenzi a při pohledu na můj přístroj s 4,3″ displejem jsem si říkal, že takové pádlo už nechci, že 4,3″ je strop. A dnes? V mé kapse se hřeje přístroj s 4,7″, směrem dolů už bych se rozhodně nevydal a co víc – po týdenním testování Huaweie Ascend D2 s 5″ displejem již pokukuji po přístroji, který má na krabičce uveden 5″ displej. Trochu se bojím toho, že mi domů přistane na recenzi některý z přístrojů Galaxy Mega či Huawei Ascend Mate a já si budu muset najmout člověka, který zvětší kapsy mých džínsů.

Přístroj nepřehlédnete ani přes kapsu. Přístroj nepřehlédnete ani přes kapsu.

Displej kolem 4“ a brutální výkon? Jedině Xiaomi

Ne každý se ovšem k 5 palcům dopracoval. Když jsme před nějakým časem vydali článek o tom, jak by měl vypadat ideální přístroj podle redakce Svět Androida, a ptali se na názor také vás, povšimli jsme si, že ideální úhlopříčkou je pro většinu z vás 4 – 4,3″. Pokud ovšem chce člověk to nejlepší na trhu, tak velký (nebo spíše malý) displej hledá marně. Pokud tedy nezamíří do Číny. Kdo byl na brněnské Android RoadShow, dá nám za pravdu, že přístroje od čínské společnosti Xiaomi vzbudily nejen na této akci obrovský zájem. A ona to není náhoda.

Xiaomi se se svou řadou Mi pyšní vždy tím nejlepším hardwarem, který je k dispozici. To navíc podpoří skvěle odladěný systém Android MiUi a brutální cenová politika, díky čemuž jsou tyto supertelefony znatelně levnější než TOP přístroje u nás. Za zmínku stojí především modely Mi2 a Mi2S, které se od sebe liší prakticky jen procesorem (Snapdragon S4 Pro a Snapdragon 600) a disponují displejem s úhlopříčkou 4,3″.

Xiaomi Mi2s - přístroj bez kompromisů Xiaomi Mi2s – přístroj bez kompromisů

Jakou úhlopříčku preferujete vy?

Jelikož byl tento článek spíše takovým úsměvným zamyšlením nad současným stavem, rozhodli jsme se do něj zapojit i vás. Sto lidí, sto chutí a není na škodu si říci, jak jste na tom s velikostmi (displejů) právě vy. Přibližně za týden si výsledky zrekapitulujeme a budeme mít jasno, kdo má jak plné kapsy.

Po kliknutí na volbu Hlasovat se zobrazí možnosti pro hlasování.

[poll id=“29″]

A ještě na závěr jeden dodatek. Kolega Jaromír Tykal za svůj život vystřídal mnoho telefonních přístrojů a téma, o kterém jsem se rozhodl napsat, ho velice zaujalo a rozhodl se napsat vlastní zkušenost z cesty k větším přístrojům.

Musím říct, že můj kolega Honza Dolejš naťuknul přesně moji osobní zkušenost – jakmile vyzkoušíte telefon s uhlopříčkou nad 4,3″, už nikdy nebudete chtít menší přístroj a budete neustále koukat po telefonu s větší obrazovkou.

Osobně jsem známý tím, že se svými mobilními telefony jsem se honil za větší obrazovkou a větším rozlišením. Mým limitem je, aby se telefon vešel do kapsy u kalhot. Začínal jsem na telefonu HTC HD2 s velikostí displeje 4,3 palců, ale vzhledem k tomu, že krátce na to vyšel telefon HTC Desire s Androidem a mnohem lepší jemností obrazu, začal jsem od rána do večera řešit, zda jej za HTC HD2 vyměnit. Nakonec jsem to udělal. Loučení s HD2 pro mě bylo vážně těžké – nechtěl jsem dát z ruky větší displej, ačkoliv všechny ostatní parametry Desire převyšoval. Nakonec jsem to udělal. Telefon se najednou krásně držel v ruce. Nebylo to ale úplně ono. Myšlenka na větší displej mě stále neopustila. Samozřejmě ruku v ruce s tím šla i jemnost obrazu, a tak jsem nakonec pořídil HTC Evo 3D se 4,3 palci a rozlišením qHD. Telefon mi vyhovoval, ale když jsem pak viděl na prodejně telefon HTC Titan s úhlopříčkou displeje 4,7″, zamiloval jsem se. Rázem byl můj telefon už malý. Dopadlo to tak, že jsem později koupil telefon HTC One X s displejem 4,7″. No, jenže v tu dobu tu už byl Samsung Galaxy Note. A jééje, HTC One X se mi vejde úplně krásně do kapsy u kalhot a pořád mám v nich místo. A ten Note mám jen o 0,6″ displeje navíc. To by bylo krásné na filmy a na práci. Vždyť je to už pomalu jako malý počítač. Dle recenzí se uživatelé chvástali tím, že díky tabletofonu Samsung Galaxy Note už nemusí zapínat notebook, neboť si se svým telefonem vystačí. Vyměnit HTC One X za Note? One X má krásný displej a Note má na svou úhlopříčku tak malé dpi. HTC One X sice nestačil, ale nakonec jsem vytrval a počkal na Samsung Galaxy Note 2, který mám dodnes. A musím vám říct, že jakmile zkusíte tento telefon, už nikdy nebudete chtít menší. Moc se mi líbí HTC One, ale v porovnání s Notem 2 je to prostě malé. Nedokážu si představit mít telefon s menším displejem – to bych se prostě ochudil o požitek z telefonu. Moje cesta za vyšší úhlopříčkou displeje telefonu stále neskončila. Samsung Galaxy Note 2 se vejde krásně do kapsy u kalhot (je nutno podotknout, že né u všech :o) ) a faktem je, že i on mi nyní připadá malý. Nedokážu pochopit, jak mi to zařízení tehdy mohlo přijít tak velké. I když jsem viděl Note u mých kamarádů, přišlo mi to úplně fascinující. Jenže dnes mi připadá prostě tento telefon malý a tablet nechci. Řekl bych, že limit mého telefonu se pohybuje někde na 6 palcích. Pokud Note 3 bude mít opravdu menší okraje a větší úhlopříčku displeje, pak by měl být přesně tím zařízením, které mě v tomto směru konečně uspokojí :-). Na závěr bych chtěl poznamenat, že s rostoucí velikostí obrazovky je každý palec znát. A takový rozdíl 0,6″ může být opravdu propastný.

Svůj názor nám můžete ihned zanechat v komentářích. Jak velký přístroj je pro vás to pravé ořechové?

phones

Chcete si již nyní vyzkoušet nejlepší telefony na trhu? Pak navštivte Android RoadShow! Vstup je zdarma.

reg

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (72)