Ve sporu Sonos vs. Google padla pokuta ve výši 715 milionů Kč

Sonos Google pokuta soud reproduktory patenty

Vleklý soudní spor mezi společnostmi Sonos a Google, ve kterém se řešilo zejména využití patentu na ovládání chytrých reproduktorů, skončil výhrou první jmenované firmy. Google je nyní povinen zaplatit konkurentovi Sonos slušný balík peněz. Stanovená pokuta vychází z poplatku za každé Google zařízení na trhu, kterého se porušení patentové licence týká. Konkrétně jde o částku 2,30 dolaru a o více než 14 milionů přístrojů. Výše pokuty tak je 32,5 milionu dolarů, v přepočtu asi 715 milionů korun.

Právní tahanice ohledně porušení tohoto konkrétního patentu mají přesnější obrysy od roku 2020, kdy společnost Sonos obvinila Google z kopírování své technologie pro chytré reproduktory. Později téhož roku společnost Google zareagovala protižalobou, v níž tvrdila, že Sonos porušil několik jejích patentů a duševního vlastnictví, včetně síťového propojení, rušení ozvěny, upozornění na obsah a personalizovaného vyhledávání.

Již v roce 2016 společnost Sonos prohlásila, že Google měl přístup k její technologii po uzavření partnerství v roce 2013 a okopíroval ji. Následně nabídl levnější produkty, které dotoval příjmy z reklamy ve vyhledávání. Žaloba zahrnovala technologii, která umožňuje bezdrátové připojení a synchronizaci reproduktorů, což je základem mnoha nejlepších reproduktorů Sonos.

V celém sporu se řešilo celkem šest patentů, tento jediný byl naplno prokázán jako porušený. Že bude Google nějakým způsobem potrestán, se dalo tušit již v loňském roce, kdy nuceně začal vypínat některé funkce svých zařízení.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Komu jste fandili v tomto sporu?

Zdroj: acentral

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)