TOPlist

Vánoční rádce: Jak začít s novým Androidem pod stromečkem?

vanocni nahledy clanku 4

Jestli jste se štěstím nalezli pod stromečkem či vánoční větví nový přístroj s Androidem, můžete se jako začínající uživatelé zeptat: „Jak správně začít?“. Dnes si povíme, jak se k novému přístroji s Androidem poprvé zachovat a jaké první krůčky vás čekají.

Kontrola balení – máme vše?

Po nervy beroucím souboji s balicím papírem, který jsme roztrhali na tisíc kousků, se nám odkrývá síň, ve které sídlí nový Android. Než se pustíme do světa Androidu po hlavě, měli bychom nejprve zachovat klidnou hlavu a zkontrolovat obsah balení. Kromě samotného přístroje, na který padne zrak a hbitá ruka jako první, by se měla v balení nacházet také nabíječka, USB kabel a uživatelská příručka. Další části balení (sluchátka, OTG kablík, fólie na displej, pouzdro atp.) tvoří již spíše nadstandardní vybavení.

Asus Zenfone 5 -  obsah balení

Které části by neměly chybět?

  • přístroj (+ baterie, pokud je vyjímatelná)
  • nabíječka
  • datový kabel
  • manuál

Jakou nadstandardní výbavu můžeme nalézt:

  • sluchátka
  • pouzdro
  • OTG kablík
  • ochrannou fólii
  • atp.

Manuál není jen pro amatéry

V dnešní době již po manuálu většina uživatelů sahá až v krajní nouzi a rozhodně ne před prvním spuštěním daného zařízení. V případě telefonu ovšem tento postup nedoporučujeme – uniknout by vám neměla především ta část, která se týká první instalace baterie, karty SIM a paměťové karty. Při nesprávné instalaci totiž může dojít k nenávratnému poškození telefonu, které zároveň na reklamaci neuznají. Nikdo asi nechce hned na Štědrý den řešit zaseknutou SIM kartu kvůli 5 minutám, které měl věnovat nákresu a popisu, jak správně kartu do telefonu vložit.

vánoční rádce - sim karta manuál

Používejte uživatelskou příručku

Minimálně před vkládáním baterie, karty SIM a paměťové karty se v manuálu podívejte na správný způsob instalace. Nevhodným vložením totiž můžete způsobit nenávratné poškození telefonu.

Než telefon poprvé spustíme – mýtus s bateriemi

Jistě se ptáte, jak vlastně s telefonem začít, jaký udělat první krok. Pokud telefon na svém těle obsahuje krycí fólie, odstraňte všechny, které brání pohodlnému používání telefonu. Dnešní mobilní telefony přílišnou péči nevyžadují, ale stále se mezi námi drží mýtus s bateriemi, který má za úkol prodloužit výdrž smartphonu, ale plní spíše opačnou funkci. Je to již několik let zpátky, co se v mobilních telefonech pravidelně objevovaly baterie s technologií Ni-MH (nikl-metal-hydridová baterie). U těchto baterií bylo zcela běžné a doporučené, že se mají před každodenním používáním zformátovat (někdy psáno také zformovat) – 3x naplno nabít a vybít. Ale pozor – dnešní telefony používají technologii Li-pol či Li-ion, které formátování nepotřebují, ba dokonce jim může uškodit.

vánoční rádce baterie

Moderní baterie v mobilních telefonech nemají naopak rády hluboké vybíjení, takže byste jim mohli tímto procesem spíše uškodit. Nemají rády ale ani přebíjení, takže se často dočtete, že je vhodné baterii provozovat například mezi 20 – 80 % své kapacity (čísla se liší dle různých výzkumů). A jak je to v praxi? Dnešní baterie můžete začít nabíjet kdykoliv (nemusíte čekat do vybití), hlubokému vybití poté zabrání vnitřní elektronika a stejně tak dnešní moderní nabíječky přestanou telefon po dosáhnutí kapacity 100 % baterii nabízet (někdy dokonce telefony lžou o tom, že jsou nabity do 100 %). Úplné vybití baterie podle ukazatele mobilního telefonu se vyhněte jen v případě, že baterii nebudete poté moci brzy nabít – vlivem samovolného vybíjení by totiž mohlo dojít k nenávratnému poškození baterie.

Vlastnosti baterií Li-pol a Li-ion v novějších telefonech:

  • baterie nevyžaduje formátování
  • baterie netrpí znatelným paměťovým efektem
  • je jedno, zda baterii začnete nabíjet při 10 % kapacity, nebo 60 %
  • baterii nenechávejte zbytečně hluboce vybít (hrozí poškození vlivem pozdějšího samovybíjení)
  • udávaný počet nabíjecích cyklů nás trápit nemusí – v praxi tuto hodnotu do dvou let nepřekročíme
  • mobil klidně nechte na nabíječce přes noc – inteligentní nabíječky omezí nabíjecí proud a nehrozí poškození baterie
  • klidně používejte nabíječku s vyšším výstupním proudem, než má vaše stávající – mobil si vezme jen tolik, kolik potřebuje

Dnešní baterie se neformátují

Moderní baterie, které naleznete v dnešních telefonech, rozhodně 3x nevybíjejte a zase nenabíjejte. Tento proces se prováděl pro starší telefony s Ni-MH bateriemi.

První spuštění a vytvoření Google účtu

První probuzení telefonu je velmi důležité, neboť zde můžeme hned na začátku definovat základní nastavení. V prvních krocích to zpravidla zahrnuje nastavení jazyka, kterým k nám bude mobilní přístroj promlouvat, a následné vytvoření Google účtu. Tento účet je pro plnohodnotný provoz zařízení s Androidem nezbytný, neboť právě díky němu lze do telefonu instalovat další aplikace. Jeho vytvoření je zdarma, zabere několik desítek sekund a získáte navíc zdarma e-mailovou schránku na Gmail.com. Pokud již svou e-mailovou schránku na Gmailu máte, můžete ji použít. Před založením účtu se přístroj zpravidla snaží připojit k Wi-Fi síti, aby bylo vytvoření a připojení co nejrychlejší. Založení účtu lze většinou přeskočit a učinit později, některé přístroje to ale nedovolí. Nejsnazší je Google účet vytvořit při prvním spuštění.

Google účet je zdarma

Google účet, o který vás Android žádá při prvním spuštění, je pro plnohodnotný běh přístroje nezbytný. Nemusíte se ale bát – jeho vytvoření je snadné, zabere pár desítek sekund a hlavně je zcela zdarma.

Jak na kontakty ze starého telefonu?

Chytrý mobilní telefon s Androidem toho samozřejmě zvládá daleko více než jen telefonování, přesto se jedná stále o telefon, a tak je tato vlastnost důležitá. Je proto nezbytné zachovat uložená čísla z předchozího mobilního telefonu. Pokud jste dosud používali starší „hloupý“ mobilní telefon, možná máte veškeré kontakty uložené na kartě SIM. V tomto případě se o přenos kontaktů nemusíte starat, neboť se přesouvají s vaší SIM kartou. Pokud máte ale čísla uložena v paměti telefonu, musí být do nového telefonu přesunuta. Jak na to?

vánoční rádce - kontakty

Odesílání pomocí Bluetooth

Technologií Bluetooth oplývají mobilní telefony již několik let a je velká pravděpodobnost, že si s modrým zubem poradí i váš postarší model. Pokud navíc podporuje odeslání všech kontaktů najednou, může se jednat o rychlý způsob, jak vaše kontakty přenést do nového přístroje.

Export do Google účtu

Velmi oblíbeným způsobem, jak přesunout a zároveň zálohovat kontakty, je synchronizace s Google účtem. Kontakty jsou nahrány na server s vaším účtem a jsou tedy k dispozici pro všechna zařízení, ve kterých používáte tento účet. Díky tomu jsou zároveň i zálohována, neboť i kdyby byl váš přístroj zničen či ukraden, kontakty jsou stále na serveru. Jak toho docílit? Pokud je váš starší přístroj vybaven nějakým chytřejším systémem, mohla by existovat aplikace, která danou synchronizaci zvládne. V novém přístroji už poté stačí jen kontakty synchronizovat přes nastavení účtu. Tento způsob má jedno úskalí – vaše kontakty předáváte třetí straně (Googlu), a tak nikdy nebudete mít jistotu, že se nedostanou, kam nemají.

Export do souboru

Velké množství telefonů vám umožní uložit kontakty do jednoho souboru, který lze poté snadno přenést do nového přístroje, a v Androidu pomocí volby Importovat kontakty všechna čísla přenést.

V případě nouze pomůže operátor

Když všechny pokusy selžou, nebojte se obrátit na operátory. S přesunem kontaktů ze starého telefonu do nového vám rádi pomohou, navíc by měl být tento proces zdarma.

Nebojte se nových aplikací

Probudil se nový přístroj k životu, proběhlo první seznámení a ptáte se, jak využít plný potenciál chytrého mobilního telefonu? Odpovědí je instalace dalších aplikací. S nadsázkou se dá říci, že váš mobilní telefon je tak chytrý, jak chytré aplikace má v sobě nainstalované. Pokud jste při prvním spuštění úspěšně zadali či vytvořili Google účet, můžete se ponořit do tajů stovek tisíc chytrých aplikací. Stačí spustit Obchod Play a nainstalovat další chytré aplikace. Všechny aplikace, které se vám bez zadání platebních údajů podaří nainstalovat a stáhnout, jsou zdarma. Nemusíte mít tedy obavy, že by vám byly za instalace aplikací odečítány peníze bez vašeho vědomí.

vánoční rádce - aplikace

Ježíšek si pro vás Androida nepřipravil a vy se stále rozhodujete, jaký přístroj pořídit třeba až po Vánocích? Pak se můžete inspirovat přístroji z naší ankety Android roku 2014 či dalšími díly Vánočního rádce.

Mohlo by se vám hodit:

Mohlo by se vám líbit:

Odkazy na předchozí díly seriálu Vánoční Rádce:

Jaký přístroj jste k Vánocům dostali vy?

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)