Menu

Jak psát SMS zprávy bez diakritiky a zkracování zpráv? (návod)

psani sMS_00000

Psaní SMS zpráv patří k činnostem, které na mobilním telefonu provádíme takřka každý den. Čeští pisatelé ovšem mohou narazit na nepříjemný a otravný problém – pokud ve svých zprávách používáme znaky s diakritikou, textové zprávy jsou zkracovány. Kvůli tomu nakonec odešleme více zpráv, než kdybychom diakritiku odstranili, a samozřejmě zaplatíme více. V dnešním článku si ukážeme, jak diakritiku odstranit automaticky během psaní.

Kolik znaků má SMS a proč se s diakritikou zkracuje?

Na otázku, kolik znaků se vejde do jedné SMS, vám většinou odpoví i mobilní telefon. Ten totiž velmi často při psaní zobrazuje, kolik znaků vám do zaplnění zprávy ještě zbývá. Maximální hodnota 160 znaků odpovídá standardu ASCII, ve kterém jsou zahrnuty téměř všechny běžně používané znaky. Bohužel tím případem nejsou české znaky s diakritikou. Stačí tedy napsat jeden znak mimo ASCII a 7bitové kódování se rázem změní na 16bitové, kam se vejde o poznání méně znaků – přesněji 70, což je o 90 znaků méně. Sami sebe se nyní můžete zeptat – vyplatí se psát textové zprávy s českými písmeny, když by mi i bez diakritiky druhá strana rozuměla, navíc zaplatím o poznání méně?

sms-zprávy

Řešení první – klávesnice, která české znaky automaticky nepíše

Z této nepříjemné situace nám může pomoci klávesnice, kterou lze u systému Android kdykoliv vyměnit za jinou. Tento způsob je výhodný zejména v tom, že nemusíme měnit naši stávající SMS aplikaci, na druhou stranu si musíme zvykat na nový styl psaní. Některé alternativy mají unikátní schopnost, kdy české znaky s diakritikou automaticky převádí na znaky bez háčků a čárek. V praxi to funguje velmi jednoduše – pomocí kláves a slovníku napíšete například spojení “čau, Světe Androdích fanoušků”, ale výsledný text bude vypadat následovně: “cau, Svete Androidich fanousku”. Touto vlastností disponují i některé předinstalované klávesnice, většinou ale nepochodíte. A kterou z klávesnic my doporučujeme? SlideIt.

Sms-slideit-klavesnice (5) Sms-slideit-klavesnice (4)

Klávesnice SlideIt totiž dokáže odstranit diakritiku pouze v aplikaci pro textové zprávy, kterou pozná automaticky, a nemusíte si tak zvykat na psaní bez háčků a čárek v celém prostředí telefonu. Jak na to? Stačí v nastavení klávesnice přejít do sekce Advanced PreferencesLetter diacritics a zvolit možnost Don’t use diacritics only in SMS applications.

Sms-slideit-klavesnice (3) Sms-slideit-klavesnice (2) Sms-slideit-klavesnice (1)

SlideIt sice není zdarma, na druhou stranu přináší také velmi propracovaný styl zadávání tažením prstu (obdoby Swype) a obecně patří k velmi povedeným klávesnicím. Pokud si k tomu navíc přičteme možnost odstranění diakritiky v aplikaci pro textové zprávy, můžeme SlideIt vřele doporučit. Před zakoupením můžete vyzkoušet 15denní zkušební verzi.

Řešení druhé – výměna SMS aplikace

Pokud jste přesvědčeni, že jste si již za dobu používání vašeho telefonu maximálně zvykli na používanou klávesnici a rozhodně ji nechcete měnit, máme pro vás jiné řešení. Místo klávesnice můžeme změnit aplikaci, ve které SMS zprávy vytváříme a spravujeme. To nám Android s chutí dovolí.

Go SMS Pro

Jednou z nejoblíbenějších aplikací pro správu textových zpráv představuje Go SMS Pro, který navíc podporuje právě ořezání diakritiky před odesláním SMS. V praxi to znamená, že píšeme SMS s libovolnou klávesnicí a klidně s českými znaky a diakritika je před odesláním SMS automaticky odstraněna. Go SMS Pro navíc nabízí spoustu nastavení, kterými se určitě vaše předchozí aplikace pro SMS pochlubit nemohla. Je ale samozřejmě jen na vás, zda si na nové prostředí zvyknete.

Ořez diakritiky není nastaven po instalaci aplikace. Musíme jej nejprve aktivovat. Nejdříve si ukážeme, jak klávesnici naučit česky – tahem prstu z levého okraje k pravému vysuneme levou lištu a přejdeme do Settings. Na další obrazovce dále do volby jazyků Language a zvolíme češtinu. Po instalaci češtiny nás Go SMS Pro vyzve k restartu aplikace, po kterém nás již vítá české prostředí. A nyní zpět k odstranění diakritiky – opět se podíváme do nastavení a přejdeme do sekce Odeslat a přijmout, dále pak Upřesnit nastavení SMS/MMS a pozornost věnujme volbě Zapnout místní podporu. Tuto funkci aktivujeme a možností Podporované jazyky zvolíme Český SMS režim. Aplikaci je ještě nutné restartovat (můžeme pro jistotu restartovat celý mobil) a nyní se již diakritika z SMS odstraní automaticky.

Go-SMS-diakritika (4) Go-SMS-diakritika (3) Go-SMS-zprávy-diakritika (2)

Handcent SMS

Velice podobnou alternativu představuje aplikace Handcent SMS, která nabízí podobné funkce jako GO SMS Pro. Ihned po spuštění aplikace jsme vyzváni k instalaci české lokalizace, což doporučujeme. Ačkoliv se nám prostředí aplikace Go SMS Pro líbí o poznání více, aplikaci Handcent SMS má výhodu v tom, že diakritiku ořezává automaticky již po instalaci a není potřeba nic nastavovat dodatečně.

Handcent-SMS (3) Handcent-SMS (1) Handcent-SMS (2)

The app was not found in the store. :-(

Chomp SMS

Velmi povedenou aplikaci představuje Chomp SMS, který vynikne jednoduchým a příjemným vzhledem, navíc si rovněž poradí s ořezávání diakritiky. To provedeme v sekci Nastavení SMS & MMS volbou Zmenšit SMS zprávy.

Chomp SMS (1) Chomp SMS (2) Chomp SMS (3)

chomp SMS
chomp SMS
Developer: Delicious
Price: Free+

Závěr – vyzrajte na diakritiku SMS ve svém telefonu

Pokud jste doufali v návod, který nezmění vaši klávesnici ani prostředí pro psaní SMS, pak jsme vás možná mírně zklamali. Android holt většinou s českými znaky nepočítá, a tak musíme některou část změnit. Pokud se vám klávesnice SlideIt zalíbí, pak máte vyhráno. Pokud jste zvyklí na svou stávající klávesnici, pak se vybízí vyzkoušet prostředí Go SMS Pro či Handcent SMS, které nahradí vaši stávající SMS aplikaci a poradí si automatickým odstraněním diakritiky. Je tedy jen na vás, ke které variantě se přikloníte a co vám bude více vyhovovat.

 

Komentáře

dedi

dedi

z aplikace
13.7.2014 6:25

píšem s diakritikou a Galaxy S3 mi odrátava písmená po jednom

unavix

unavix

13.7.2014 6:47

Když jinou SMS aplikaci tak jedině Chomp. Je daleko přehlednější než dvě zmíněné a není tak těžkopádná. Kdo používá custom ROM jako Slimkat, Carbon, CM a další tak v nich už umí stock aplikace ořezávání diakritiky.

Game

z aplikace
13.7.2014 7:11

Tak go sms není moc dobra volba když je to plně reklam a plná verze je draha jako prase

pospa58

13.7.2014 7:23

Ono je dobré se podívat do nastavení SMS zpráv v telefonu – ve většině telefonů, které jsem pomáhal nastavovat, je možnost v nastavení zpráv vybrat, jestli se mají znaky s diakritikou převádět na znaky bez diakritiky. Jen se to různě jmenuje – například u Sony je to Snižování nákladů. Takže než začnu něco nového instalovat, je dobré prozkoumat nastavení telefonu.

karel

karel

13.7.2014 7:49

Odstranit diakritiku umi casto uz defaultni sms aplikace. Je to casto lepsi reseni, nez si instalovat nejaky novy boubelicek s hromadou reklam.

janekpanek

janekpanek

13.7.2014 8:12

Go sms nee ty reklamy, zere ramky a ktomu i reklamy vyskakuji? Handscent kdysi super program, po velke aktualizaci zas milion animaci, taktez zere ram…. Nepotrebuji animace, nepotrebuji luxusni vyhlazeni a takove blbosti. Chcu prehlednost a jednoduchost a na to je super chomp sms. Snad i oni se nezkazi casem :-)

Eruvëo

Eruvëo

13.7.2014 8:14

Přesně, už v základní SMS aplikaci to jde… Kdo má samsung tak na mé S3 stačí jít v SMS aplikaci Nastavení/Nastavení textových (SMS) zpráv/Vkládací režim a přepnout na Abeceda GSM

Libor

Libor

z aplikace
13.7.2014 8:35

Přesně tak.Aalespoň u Samsungu to jde v defaultní aplikaci. Jinde nevím.

Ivo Rundt

z aplikace
13.7.2014 9:15

Už hodně dlouho neřeším. Píšu s diakritikou. SG4

Banaho

Banaho

13.7.2014 9:24

A když to v defaultní aplikaci nastavit nejde, tak je řešením Gravity box, ve kterém to půjde a nemusí se nic měnit.Je tam i spou dalších nastavení, které na první pohled jdou jen trabtřeba v CM.

Qels

z aplikace
13.7.2014 9:26

Jsme ve 21.století, neomezené tarify, dokonalejší klávesnice, podpora ze strany operátora (UTF16)… Éra SMS bez diakritiky by už mohla odeznit, akorát to první češtinu a lidé to přenášejí i na jiná místa. Zvedá se množství chyb v textu. Osobně píší už delší dobu z diakritikou a jsem na to hrdý a tak nějak spokojenější, když SMS vypadá “normálně”.

Orbit09

z aplikace
13.7.2014 9:38

Klávesnice co je v Androidu L stejně diakritiku neumí, takže pro SMS jedině výhoda.

Hanka

Hanka

13.7.2014 9:46

Pro mě osobně je jednoznačně nejlepší chomp sms, taky má zkracování sms v nastavení a je tam i spoustu dalších vychytávek :-)

Steedr

Steedr

13.7.2014 9:49

Nikdy jsem nepsal s diakritikou v SMS zprávách, v nastavení jsem úplně vyrušil automatické opravy a podtrhávání chyb. Stejně je to zbytečnost. Jinak vlastním Zopo C2

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 8

13.7.2014 9:51

Díky moc za komentáře, Chomp vypadá opravdu velmi dobře. Až se dostanu k “pracovnímu” PC, tuto aplikaci doplním. :)

Uzivatel

uzivatel -1

13.7.2014 10:02

pouzivam oskarek sms a neresim clanek jak p r a s e o nicem odstranit diaktritiku umi skoro kazda aplikace

Medievil

z aplikace
13.7.2014 10:40

V dnešní době dosti rozšířených tarifů s neomezenými SMS je to vlastně zbytečné. Sám mám tarif od mBank, kde SMS mohu psát dle libosti a i když používám GO SMS Pro, tak mám diakritiku záměrně zapnutou. Ale návod se mi hodil, abych věděl, kde popřípadě diakritiku omylem nezapnout.

bk2601

13.7.2014 11:07

Použivám SMS program který je defaultně v LG G2 a klávesnici Swift key, a diakritiku mi to nekzracuje.

J.dvorak85

Honza Dvořák 0

13.7.2014 11:28

Píšete S nebo BEZ diakritiky? Já tedy většinou BEZ.

Petr

Petr

13.7.2014 11:48

Nevím jak je to v čistém androidu, ale na svém telefonu od HTC jsem nemusel využívat ani jednu z možností výše zmiňovanou, jak ve stock rom i v cyanogenmodu, je možnost v defaultních aplikacích na posílání sms, zaškrtnout, něco jako odstranit znaky utf. Takže klávesnice, jinde píše diakritiku, vy když píšete sms, tak ji taky vidíte s diakritikou (dříve ty znaky byli rovnou bez diakritiky), ale když odešlete sms, tak jsou před odesláním odstraněny.

GoldAngelcz

13.7.2014 13:47

Aplikaci Handcent SMS mohu jedině doporučit. Používám jí už několik let (dříve na HTC legend a HTC evo 3D, nyní na xiaomi Mi3) a nikdy jsem s ní neměl žádně potíže. Aplikace je nejen zdarma, ale jde přizpůsobit i prostředí… Takže spokojenost

Petr

Petr

z aplikace
13.7.2014 13:54

Proc mažete příspěvky pod článkem o Fio Bance?

zdenek

zdenek

13.7.2014 15:26

8sms – super SMS aplikace, také převádí diakritiku. Vychází z goigle SMS aplikace a rozšiřuje její schopnosti.

lennyd

lennyd

13.7.2014 18:40

Textra (od tvůrce chomp sms). Pokud je zpráva krátká (a i s českými znaky se odešle v jedné SMS ) tak češtinu neořezává, pokud by byla sms delší tak češtinu ořeže.

Lien

Lien

13.7.2014 18:59

Zkuste třeba i EvolveSMS, u té jsem skončil po GoSMS a Handcent… :-)
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.klinker.android.evolve_sms&hl=cs

Migilko

Migilko

z aplikace
13.7.2014 21:01

Přesně jak píše lennyd, textraSMS vítězí. Při kratší SMS než oněch 70 znaků je zpráva odeslána “nezdeformovaná”, při delší je ořezána. Textra však není jediná co to umí. Setkal jsem se s tím i u EvolveSMS. Pro mě ale jednoduchostí vítězí Textra, je v ní přesně to co potřebuji, žádná zbytečná RAMkyžroucí omáčka jako u zmiňované gosms.

Petr S

z aplikace
13.7.2014 21:18

Máte někdo tip na aplikaci s rozumnými právy? Všechny zmíněné apky mají dlouhý seznam práv. Nemám problém za kvalitní aplikaci zaplatit.

Miroslav Šiler

z aplikace
13.7.2014 21:20

Reseni treti: poridit neomezeny tarif a psat jako clovek :)

Petr S

z aplikace
13.7.2014 21:36

SMS posilám jen 1mu kamosovi co neslyší a má pořád ještě Nokii, protože píše rychleji na HW klávesnici. Jinak používám na testování jen Hangout. Krom toho málo volam takže neomezený tarif je pro mě zbytečný. Jediné co potřebuju jsou neomezená data :)

Petr S

z aplikace
13.7.2014 21:37

oprava: na textování jen Hangout

Sinco

sinco -2

13.7.2014 21:41

By me zajimalo kde v GravityBox je polozka o odstraneni diakritiky. Mam verzi KK a nenasel jsem to.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 8

14.7.2014 9:10

Všem moc díky za tipy, budou se hodit. :)

Aleq

Aleq

14.7.2014 14:09

Dalsi hlas pro GravityBox

Vláďa B77

Vláďa B77

z aplikace
14.7.2014 21:21

V době masivního používání Whats App, Hangouts, Facebooku apod. Je tento článek a míra iniciativy tomu věnovaná prakticky zbytečná. Každý kdo má Android nebude měnit klávesnici má-li jednu z výše uvedených aplikací protože jednu ze sociálních sítí minimálně používá. Další věc, u textařů se velmi rozmohli i neomezené tarify, kde je mi počet znaků v SMS také buřt. Důkaz. Kdysi jsem odeslal kolem 900 SMS měsíčně, dnes díky pokroku technologie by jich bylo asi tak 3.000, ve skutečnosti jich je do 100ky a to 50 odeslaných zadarmo, 50 v rámci tarifu neomezeně v rámci rodiny a starší populace a zbytek pokrývá Whats App….

Vláďa B77

Vláďa B77

z aplikace
14.7.2014 21:37

Jinak píšu vždy a všude s diaktrikou. Dokonce i v iPhonu kde je to trochu složitější a musí se ručně vkládat ke každému písmenku…
Jsem stará generace a hit současných náctiletých typu: “jj = jo jo” neuznávám.
Čeština je už zprzněná dost. A dál ji prznit nehodlám. Naše paní/soudružka učitelka nesnášela ani slovo jo, ani jednoslovné odpovědi. Museli jsme používat Ano a odpovídat celou větou. To už dnešní mládež nepamatuje a je to škoda.
Stačí že už někdo do pravidel promítl u takové hnusy jako menedžment = management. Nedovolil bych to. Anglické či germánské výrazy mají zůstat tak jak jsou. A taky i/y je dnes na úrovni, se kterou by jsme nikdy ZŠ ani nevystudovali. Např. napsat slovo síla napsat takto: “sýla”, a vůbec se nad tím nepozastavit a dodávám, že to psal absolvent VŠ pedagogické. Pravda pro tělocvik ale i tak…!!!

Radegast

Radegast 0

z aplikace
15.7.2014 7:51

Nemá byte náhodou 8 bitů??? Aspoň za dob počítače ZX Spectrum to tak bylo.

Mato

Mato

15.7.2014 15:40

pouzivam https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinkleft.eightyeightsms.mms
Je to zakladna app rozsirena o par funkcii.

Borek

Borek

5.10.2014 0:35

Mam podobný problém ale s emotikonami .. pisu text a v pohode 160 znaku na sms ale pridam smajlika a skoci mi to na 60 a po napsani 3×60 sms mi to prevede na mms a je to drahy.. rad bych puvodni zelene smajliky jako byli predtim.. ano jsou tam ve vlozit symbol ale to je opruz hledat.. kdyztak dik za tip

Johny

Johny

29.7.2015 22:18

U Samsungu nastavit Vkládací režim – Abeceda GSM. Zpráva se nadále může psát s Diakritikou, ale bude odeslána bez D..

RSS (komentáře k článku)