TOPlist

Jak vybrat chytrý telefon s Androidem? (rady pro začátečníky)

best-android-phones

Není podstatné, zda je váš starý telefon terčem posměchu, spadl do studny či prostě jen odešel do křemíkového nebe. Jisté je jen to, že potřebujete nový přístroj, který se stane na delší čas součástí vašeho života. Jak si ale v nepřeberném množství telefonů vybrat ten, který mi “sedne”? Co znamenají jednotlivé parametry a jak se projeví v praxi? Právě na tyto otázky se v dnešním článku dozvíte odpovědi, které pomohou vybrat mobilní telefon přesně pro vás.

Dotykový displej vládne všem, důležitá je velikost a rozlišení

Letmý pohled do katalogu mobilních telefonů vám napověděl, že v současné době vládnou telefony s dotykovým displejem, tedy telefony, které jsou ovládány dotyky prstu po displeji a chybí klasická hardwarová tlačítka pod displejem. Velikost displeje tedy dnes přímo udává velikost samotného telefonu, s čímž souvisí pohodlné čtení a hlavně pak ovládání. Je potřeba si uvědomit, že malý přístroj se sice snadno vejde do kapsy, ale zároveň se na něm špatně píšou SMS a občas “ty blechy” nejdou přečíst.

jak vybrat telefon

A jakou velikost vybrat? Na to samozřejmě není jednoduchá odpověď. Za zlatý kompromis se dnes dají označit telefony s úhlopříčkou okolo 4″ palců – zachovají si kompaktní rozměry, text na displeji je dostatečně čitelný a zároveň se i relativně dobře ovládají. S tímto číslem lze samozřejmě hýbat, směrem dolů ale příliš nedoporučujeme – telefony s displejem menším než 4″ představují většinou nejlevnější přístroje, se kterými si sice bez problémů zavoláte, ale například brouzdání internetem či sledování videí a obrázků bude utrpením. Trend postupuje úplně opačným směrem – telefony se zvětšují a standardní rozměr TOP modelů činí dnes 5″ a více. Pokud stále řešíte, jak velký telefon by se vám líbil, zavítejte do první prodejny mobilních telefonů a jednotlivé velikosti si vyzkoušejte. Není ani tak důležitý typ či značka – například telefony se 4″ displejem mívají všechny obdobné rozměry a můžete se od toho odpíchnout.

jak vybrat telefon-2

S velikostí displeje je také spojeno rozlišení, které jednoduše udává, kolik barevných bodů je daný displej schopen zobrazit. Pokud je rozlišení příliš nízké, obraz může být velmi hrubý a celkově nepěkný. Můžeme sem sice naházet jednotlivé úhlopříčky a doporučené rozlišení, daleko snazší je se ale řídit jemností, která nám orientačně napoví, jak jemný bude výsledný obraz. Pokud bude jemnost displeje větší než 200 PPI, bude už obraz koukatelný. Lepší telefony mívají jemnost dokonce vyšší než 300 PPI a nejjemnější displej na světě má dokonce přes 500 PPI. To už jsou ale úplně zbytečná čísla. Výpočet PPI můžete nalézt zde.

Čím více jader, tím lépe?

Zatímco před pár lety byly standardem jednojádrové procesory, dnešní telefony disponují především čtyřmi jádry. Dnešní procesory mívají povětšinou dostatečný výkon pro běh systému a hraní her, výjimkou jsou nejstarší jednojádrové procesory (kterým se raději obloukem vyhněte) a některé slabší dvoujádrové procesory. Dnešní trh je rozdělen především na dva tábory – čipy od společnosti MediaTek a Snapdragony od Qualcommu.

qualcomm snapdragon main

Procesory MediaTek představují výkonné procesory (většinou 4-8jádrové), které jsou úsporné a zároveň velmi levné. Začínají se tedy prosazovat ve stále větším počtu mobilních telefonů. Starší čtyřjádrové typy (kterých je na trhu většina) ovšem trápí drobné problémy s GPS – s nadsázkou se dá říci, že co telefon s MTK procesorem, to jinak citlivá GPS. Pokud plánujete používat GPS často, raději se levnějším telefonům s MTK procesory vyhněte.

Na straně druhé stojí společnost Qualcomm, která nabízí své Snapdragony. Těmito procesory jsou zpravidla osazovány vlajkové lodě výrobců, neboť řada 800 nabídne opravdu extrémní výkon. Velmi oblíbené jsou také procesory Snapdragon 200 a 400, které se prosazují v levnějších přístrojích. Obecně se dá říci, že s novějším procesorem od Qualcommu chybu rozhodně neuděláte a jejich vlastností ani nejsou problémy s GPS. I když Qualcomm nenabízí osmijádrový procesor, i jeho nejsilnější čtyřjádrová varianta je výkonnější než 8jádrové čipy od MediaTeku. Zmínit bychom měli ještě čipy od Nvidie, které jsou výkonné, ale poměrně žravé, a Exynosy od Samsungu. Tyto čipy najdete ve výkonnějších zařízeních, nejsou ovšem zdaleka tak populární.

MediaTek-Processor

512 MB RAM již nestačí

Velký pozor věnujte paměti RAM, která může tvořit tenkou hranici mezi plynulým chodem telefonu a “zasekaným” utrpením. Telefonem s 512MB pamětí již začínáte riskovat, že po pár spuštěných aplikací začne paměť docházet a telefon se začne velmi nepříjemně “kousat”. Ačkoliv se vám možná bude snažit spousta lidí namluvit, že 512MB RAM je pro telefon s Androidem dostatek, my doporučujeme jako minimum 1 GB RAM. S touto velikostí už poběží systém dobře a stabilně a můžete spouštět více aplikací zároveň. Pokud se poohlížíte po výkonnějším modelu, rozhodně sáhněte po 2GB RAM paměti a uplatnění pro nejnáročnější uživatele najdou i 3 GB.

jak vybrat telefon-3

Pozor na malou interní paměť

4 GB vypadají na oko jako dostatečný prostor pro vaše data a aplikace, co říkáte? Nenechte se napálit. Papírově udávaná 4GB paměť vám ve výsledku dovolí o dost méně prostoru (klidně i jen něco málo přes 2 GB) pro veškerá data včetně aplikací. Můžete si potom být jistí, že stačí nainstalovat navigaci, několik aplikací, písniček a paměť je rázem fuč. Z této šlamastiky vás většinou nevysvobodí ani paměťová karta, neboť aplikace se stejně nejprve nahrávají do paměti zařízení a až potom lze některé přesunout na paměťovou kartu.

Při nákupu si tedy pečlivě rozmyslete, zda jste na tuto situaci připraveni. Běžným uživatelům, kteří chtějí telefon především na volání a nebudou instalovat příliš aplikací, budou 4 GB stačit. Pokud ovšem chcete chytrý telefon používat naplno, raději se porozhlédněte po modelu s 8GB a větší pamětí. Pozor si také dejte na podporu paměťové karty – zdaleka ne všechny nové přístroje touto možností disponují. Pokud jste náročný uživatel, ani 16GB vnitřní paměť bez možnosti rozšíření o paměťovou kartu vám nemusí stačit.

Angry Businessman Yelling into Phone

Fotoaparát – megapixely nejsou vše

Počet megapixelů se stal tahákem na zákazníky a prodávající se tímto číslem velmi rádi chlubí – 8MPx fotoaparát v mobilu musí přece fotit skvěle, když to má více megapixelů než náš stávající kompakt, ne? Pravda je ovšem úplně opačná – počet megapixelů nám skoro nic nepoví o výsledné kvalitě fotografie. Je sice jasné, že například 2MPx fotoaparát nebude pořizovat skvělé fotky (většinou), na druhou stranu 8MPx fotoaparát rozhodně neznamená špičkovou kvalitu. Vysoký počet megapixelů může paradoxně kvalitu fotografií zhoršit – čipy v telefonech jsou totiž fyzicky menší, pixely jsou více nahuštěny a do fotek proniká nepříjemný šum. Rozhodně se tedy počtem megapixelů neřiďte – pokud má telefon kvalitnější optiku a dobrý software pro zpracování, bohatě si vystačí i s 8 MPx, i když konkurence nabízí třeba 13. A rada, jak odhalit dobrý fototelefon? Pokud se více zajímáte o fotografování, můžete se podívat i na další údaje fotoaparátů (světelnost, velikost čipu, typ snímače atp.) a podle toho odhadnout, jak kvalitně bude telefon fotit. Daleko snazší je se ovšem obrátit na Google a vyhledat recenzi daného telefonu, která povětšinou nabízí i ukázkové fotografie. Podle toho se pak velmi snadno rozhodnete, zda je pro vás kvalita fotografií dostačující.

jak vybrat telefon-5

Větší baterie zajistí delší výdrž

V případě baterie je to velmi snadné – čím větší kapacita, tím lépe. Nelze však jednoznačně říci, která hodnota je dostačující. Velikost baterie musíte porovnat s ostatním hardwarem, zejména pak displejem a použitým procesorem. Pokud je telefon vybaven displejem kolem 4″, velikost baterií se pohybuje od 1500 – 2000 mAh. Vlajkové modely s 5″ Full HD displeji dnes mají baterie s kapacitou větší než 3000 mAh. Ani tak to většinou nestačí na delší než jednodenní výdrž při intenzivním používání. Obecně – pokud přechází z některého staršího telefonu (například bez chytrého systému), budete možná kratší výdrží nemile překvapeni. Je to ale bohužel zcela normální.

Android-phone-battery-drain-fix

Nízká cena čínských telefonů – vyplatí se připlácet navíc?

Čínské telefony se staly symbolem pro přístroj s velmi dobrým hardwarem za nízkou cenu. Za telefony se stejným “železem” u nás zaplatíte v případě renomovaných výrobců klidně i o několik tisíc více. To je samozřejmě dobře, protože tento fakt tlačí ostatní výrobce ke snižování cen svých přístrojů. Vyplatí se tedy připlácet, když vlastně můžeme ušetřit a získat stejný hardware? Na tuto otázku je daleko těžší odpověď, než byste možná čekali.

Představte si podobnou otázkou v oblasti automobilů – má cenu kupovat celé Ferrari, když mohu vzít pouze motor a uložit jej do své Octavie? Vyjde to přeci o dost levněji a motor budu mít stejně výkonný. Podvozek a ostatní aspekty sportovního auta budou ovšem ztraceny a rozhodně si tak dobře nezajezdíte. Ačkoliv se to zdá možná absurdní, podobné je to i s mobily – hardware uvnitř přístroje totiž není zdaleka vše. U levných čínských telefonů můžeme narazit na problémy se špatnou konstrukcí a daleko častěji s “nekvalitním” systémem. Co je nám platný výkonný 4jádrový procesor, když je systém špatně optimalizován, padají aplikace a ve výsledku je telefon velmi pomalý? Tento neduh trápí obrovskou spoustu levnějších telefonů, proto se “noname” značkám telefonů rozhodně vyhněte. Většinou jsou Číňané rádi, že mobil nějak běží, ale softwarovou péči a plynulý chod systému nečekejte. Mezi těmito telefony se ovšem najdou i světlé výjimky – například Xiaomi, které má zpracování i systém skvělý (mnohdy dokonce lepší než některé známé značky), špatné nejsou ani přístroje od Zopa, Oppa či THL a dalších známých čínských značek.

Čínské telefony nemusejí představovat jen levné a nekvalitní telefony - příklad je nejspíše nejlepší telefon současnosti Xiaomi Mi 4 Čínské telefony nemusejí představovat jen levné a nekvalitní telefony – příkladem je nejspíše nejlepší telefon současnosti Xiaomi Mi 4

Nepodceňte verzi systému Android

Systém Android trápí jeden podstatný problém – společnost Google netlačí výrobce telefonů, aby museli své přístroje opatřit vždy nejnovější verzí, proto je celá platforma roztříštěná. Téměř každý telefon má dnes jinou verzi systému Android, což způsobuje problémy s aplikacemi a kompatibilitou s dalšími přístroji. Samozřejmě se můžeme řídit heslem – když něco funguje, nehrabu se v tom. Klidně tedy můžete na svém telefonu ponechat již starší Android 4.2.2 a budete s během systému spokojeni. Horší už je to ovšem s kompatibilitou aplikací a dalších přístrojů. Stále více se totiž objevuje požadavek na Android 4.3+ či dokonce verzi 4.4. V tomto případě byste tedy měli s vaším telefonem smůlu – aplikace či další zařízení (chytré hodinky například) by vám zkrátka nefungovaly.

jak vybrat telefon-6

Co je tedy důležité? Vybrat si takový produkt, který již nyní obsahuje novější Android (k dnešnímu datu alespoň Android 4.3) a podívat se, jak je na tom značka s postupnou aktualizací svých modelů. V případě neznámé čínské značky se aktualizace většinou nikdy nedočkáte, naopak se známějšími značkami je šance větší (bohužel však zdaleka ne 100%).

Doporučení na závěr – čtěte recenze

I když se nikomu moc nechce číst velmi dlouhé testy, ve kterých je produkt rozebírán do detailu, rozhodně se to vyplatí. V internetovém obchodě totiž vychválí produkt do nebes, o reálném výkonu a používání se však nic nedozvíte a z hardwarových specifikací můžete pouze odhadovat. Recenze píšou (minimálně na našem webu) nezávislí autoři, kteří zhodnotí přístroj bez ohledu na to, kterou značkou je opatřen. V recenzích se dočtete hlavně poznatky z používání v praxi, rychlost systému, kvalitu fotografií a například výdrž na jedno nabití. To jsou informace, které zkrátka nikde jinde nenajdete. Recenze pro vás pravidelně připravujeme – více v sekci Recenze.

Xiaomi Redmi Note - přední strana

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (51)