„Máte 90 dní na převod dat americké firmě,“ vzkazují USA majiteli TikToku
- Zprávičky
- Marek Houser
- 14.12.2022
- 13
Rozhodnutí, zda extrémně populární aplikace TikTok nakonec zůstane dostupná na území USA, zřejmě nepadne tak rychle jak se původně očekávalo. Prezident Donald Trump nejprve působil dojmem, že je rozhodnutý blokaci „podepsat“ v podstatě přes víkend. To se ovšem nestalo. Zejména proto, že se začalo mluvit i o variantě, že by čínská společnost ByteDance, která TikTok provozuje, mohla systémy běžící na území USA (a data získaná od tamních uživatelů) prodat americké firmě. Největší zájem měl okamžitě Microsoft a časovým horizontem pro takový obchod měla být polovina záři. Teď USA nastavily ultimátum, že ByteDance má na zmíněný prodej dat a systémů aplikace TikTok 90 dní.
Důvodem těchto politických a obchodních tahanic jsou znovu obavy o data uživatelů a dokonce i národní bezpečnost. Spojené státy staví firmu ByteDance v podstatě na stejnou úroveň jako dříve omezené Huawei. Jde skutečně o obrovské množství dat. TikTok má cca 800 milionů aktivních uživatelů, přičemž asi 100 milionů je z USA. Jde převážně o teenagery a děti.
Prezident Trump mezitím zakázal americkým firmám spolupracovat jak se společností ByteDance, tak i s chatovacím nástrojem WeChat. V rámci něj se v reakci na toto rozhodnutí objevila zajímavá anketa. Čínští uživatelé byli provokativně dotázáni, zda by raději oželeli WeChat, nebo v případě odvetných sankcí iPhone. Zhruba 95 % lidí by se vzdalo telefonu. Jsme velmi zvědaví, zda bude ultimátum čítající 90 dní využito až do konce, a v co vlastně celá kauza USA versus TikTok (resp. ByteDance) vyústí. Mezitím se řeší také to, že TikTok neeticky a v podstatě i nelegálně ukládal MAC adresy mobilů.
Jak myslíte, že kauza dopadne?
Zdroj: pharena
Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář