“Máte 90 dní na převod dat americké firmě,” vzkazují USA majiteli TikToku

USA TikTok 90 dní ultimátum

Rozhodnutí, zda extrémně populární aplikace TikTok nakonec zůstane dostupná na území USA, zřejmě nepadne tak rychle jak se původně očekávalo. Prezident Donald Trump nejprve působil dojmem, že je rozhodnutý blokaci “podepsat” v podstatě přes víkend. To se ovšem nestalo. Zejména proto, že se začalo mluvit i o variantě, že by čínská společnost ByteDance, která TikTok provozuje, mohla systémy běžící na území USA (a data získaná od tamních uživatelů) prodat americké firmě. Největší zájem měl okamžitě Microsoft a časovým horizontem pro takový obchod měla být polovina záři. Teď USA nastavily ultimátum, že ByteDance má na zmíněný prodej dat a systémů aplikace TikTok 90 dní.

Důvodem těchto politických a obchodních tahanic jsou znovu obavy o data uživatelů a dokonce i národní bezpečnost. Spojené státy staví firmu ByteDance v podstatě na stejnou úroveň jako dříve omezené Huawei. Jde skutečně o obrovské množství dat. TikTok má cca 800 milionů aktivních uživatelů, přičemž asi 100 milionů je z USA. Jde převážně o teenagery a děti.

tiktok zákaz usa

Prezident Trump mezitím zakázal americkým firmám spolupracovat jak se společností ByteDance, tak i s chatovacím nástrojem WeChat. V rámci něj se v reakci na toto rozhodnutí objevila zajímavá anketa. Čínští uživatelé byli provokativně dotázáni, zda by raději oželeli WeChat, nebo v případě odvetných sankcí iPhone. Zhruba 95 % lidí by se vzdalo telefonu. Jsme velmi zvědaví, zda bude ultimátum čítající 90 dní využito až do konce, a v co vlastně celá kauza USA versus TikTok (resp. ByteDance) vyústí. Mezitím se řeší také to, že TikTok neeticky a v podstatě i nelegálně ukládal MAC adresy mobilů.

Jak myslíte, že kauza dopadne?

Zdroj: pharena

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (13)