Přidání Huawei na černou listinu bude stát americké společnosti miliardy

huawei logo

S vysokou pravděpodobností vám neunikla největší kauza, nejen, technologického odvětví za poslední dobu a sice Trumpův zákaz americkým společnostem v obchodování s čínským Huawei. Tento zákaz pochopitelně ze všech nejvíc ovlivní právě čínskou společnost, ale na celou záležitost lze nahlížet i ze strany amerických společností, které měly s Huawei aktivní obchodní styky.

Americké společnosti přijdou o miliardy

Právě společnosti sídlící v USA totiž pro Huawei reprezentují druhou nejpočetnější skupinu dodavatelů. Jen za loňský rok tak tento čínský gigant zaplatil americkým firmám za zboží a služby v celkové hodnotě převyšující 11 miliard amerických dolarů. Největší americké dodavatele pro Huawei si můžeme prohlédnout na grafech zveřejněných agenturou Reuters. Z něj vyplývá, že o největší sumu z nasmlouvaných kontraktů přijde společnost Flex starající se o výrobu a distribuci hardwaru (podobně jako např. Foxconn), konkrétně o více než 351 milionů amerických dolarů. Jak však ukazuje druhý graf, jedná se “jen” o 5 % z celkových příjmů této společnosti.

příjmy od Huawei

Ze známějších společností zákaz obchodování s Huawei citelněji pocítí například Broadcom (302 mil. USD/ 6 % příjmů), Qualcomm (229 mil. USD / 5 % příjmů), Seagate (120 mil. USD / 4 %). O nemalé částky budou připraveni i různí technologičtí giganti. Zmiňme například Intel, který přijde o více než 85 milionů USD, což však představuje pouhé jedno procento z jeho příjmů. Podobná je pak situace také u společností AMD (39 mil. USD / 2 % příjmů), Corning (53 mil. USD / 2 % příjmů) či Western Digital (37 mil. USD / 2%). Jak můžeme vyčíst z grafu, existenční problémy by tento zákaz mohl znamenat pro výrobce čipů NeoPhotonics, pro nějž přestavují obchodní styky s Huawei téměř polovinu příjmů.

Jak na celou kauzu s Huawei nahlížíte?

Zdroje: CNN, Reuters

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)