Trumpův zákaz ovlivní Huawei po celém světě. Telefony nebudou mít služby Google, včetně obchodu Play

huawei donald trump zakaz google

Minulý týden vydal americký prezident Donald Trump nařízení o přidání společnosti Huawei na tzv. Entity list. Jedná se o seznam společností, se kterými americké firmy nemůžou obchodovat bez speciálního schválení americké vlády. A jelikož je Google americkou společností, musí nařízení respektovat, což znamená, že Huawei nebude mít přístup k obchodu Play a dalším službám jako je Gmail, YouTube či třeba aktualizace.

Budou mít Huawei telefony vlastní systém?

Nejprve s informací o zákazu přišla agentura Reuters, následně ji nezávisle na sobě potvrdily servery Engadget a The Verge. Včera v noci se k zákazu vyjádřil i přímo Google. Stanovisko společnosti Huawei bychom se měli dozvědět během dnešního dne.

Vyjádření společnosti Huawei

Společnost Huawei významně přispěla k vývoji a růstu operačního systému Android ve světě. Jako jeden z klíčových globálních partnerů Androidu jsme úzce spolupracovali s jeho aplikační platformou s otevřeným zdrojem, abychom vyvinuli systém, ze kterého mají prospěch uživatelé i celé odvětví.

Společnost Huawei bude i nadále celosvětově zajišťovat bezpečnostní aktualizace a poprodejní služby pro všechny smartphony značek Huawei a Honor, stejně tak pro tablety, které si zákazníci zakoupili nebo jsou aktuálně k dispozici skladem.

Budeme i nadále vytvářet bezpečný a udržitelný softwarový ekosystém, abychom zajistili, že naši zákazníci po celém světě budou mít s našimi výrobky tu nejlepší zkušenost.

Přesné detaily toho, jak Huawei ovlivní zákaz, nejsou v tuto chvíli jasné. Google pouze oznámil, že zákaz se nebude týkat starších Huawei telefonů, které jsou již na trhu. Těm zůstane přístup do obchodu Play i služby Google Play. Není ale jasné, jestli přístup budou mít i po aktualizacích. Protože po aktualizaci se musí telefony znovu certifikovat a k certifikaci už nebude mít Huawei přístup.

A telefony bez certifikace nemůžou mít přístup do obchodu Play, aktualizace aplikací i přístup ke službám Google. Samotný Android a bezpečnostní aktualizace jsou open source, takže Huawei telefony budou moct používat Android, ale nebudou mít Google služby, na které jste zvyklí. Jak ale ukázala historie, Android telefony bez Google služeb se moc dobře neprodávají.

usa obvinily huawei podvod kauza huawei

Huawei se na tuto možnost připravoval. Několikrát v minulosti zástupci společnosti prohlásili, že mají vytvořený vlastní systém pro podobné případy. Zároveň ale vždy dodali, že je připravený pouze jako krajní řešení. A není se čemu divit. Zavést vlastní systém do oběhu není vůbec jednoduché. A to hlavně ze strany podpory vývojářů. Pokud vývojáři netvoří dostatek kvalitních aplikací, tak může být systém sebelepší, ale uživatelé dají přednost systému, kde jsou aplikace. Microsoft či BlackBerry jsou toho dobrým příkladem.

politika huawei usa zte zakaz

Nabízí se také možnost toho, že Huawei bude stále využívat Android i u budoucích telefonů. Spolupracovat bude s neamerickými společnostmi a nabídne alternativu k službám Google, včetně vlastního obchodu, kde budou k dostání Android aplikace. Nařízení se netýká jen Googlu, ale i jiných společností jako je Intel či Qualcomm, nicméně na těchto společnostech není Huawei tak závislý. Podobný osud jako Huawei, potkal v minulém roce i menší čínskou společnost ZTE, která po zákazu ukončila na několika měsíců podnikání, dokud nebyl zákaz zrušen.

Myslíte si, že kvůli problémům v USA uvidíme nový systém od Huawei?

Zdroj: androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)