TOP 5: Které spotřebiče a činnosti žerou nejvíce elektřiny?

TOP 5 spotřeba spotřebiče elektřina energie chytře žebříček

Občas se hodí pátrat po tom, které spotřebiče nebo činnosti v domácnosti vlastně potřebují té elektrické energie nejvíc. Pokud již doma máte například patřičně chytré zásuvky či jiné měřicí přístroje, je pro vás zodpovězení takové otázky hračkou. Většina lidí ale zatím takové řešení nevyužívá, takže se hodí alespoň obecně připomenout, v jakých hodnotách je elektřina u jednotlivých zařízení nebo úkonů přibližně spotřebována.

energie chytře spotřeba elektřina spotřebiče

Pokud hodláte namítnout, že si přece stačí přečíst cedulku s příkonem, máte částečně pravdu. Jenže zařízení zaprvé nemusí úplně vždy dosahovat této hodnoty a… a to je ještě důležitější… na tyto štítky se asi málokomu chce dívat a hodnoty z nich si asi málokdo pamatujeme. Z toho důvodu je dobré mít minimálně základní přehled, kdo jsou největší žrouti a tedy i potenciální adepti na úspory. Z přehledu je vynecháno topení elektřinou, které by jinak pochopitelně bylo na prvním místě.

cena za 1 kWh elektřina Kč 2017 - 2022Vývoj ceny elektřiny za 1 kWh mezi listopadem 2017 a listopadem 2022 (kurzy.cz)

Poznámka

Bavíme se tu o běžných prvcích domácnosti a jejich standardních hodnotách spotřeby. Je samozřejmé, že například „silný“ herní počítač bude mít mnohem větší spotřebu než běžný notebook apod.

1. „Mokré“ ohřevné spotřebiče

Jakékoli velké či malé spotřebiče, které nějakým způsobem využívají elektrickou energii na ohřev a pracují zejména s vodou. Nejvýznamnějšími příklady jsou pračka, myčka a sušička. Jejich spotřeba má v celé domácnosti asi 14% podíl. Ušetřit se pak dá nejen méně častým používáním, ale zejména volbou úspornějších režimů a snížením pracovní teploty.

2. Chladicí spotřebiče

Ve zkratce chladnička alias lednička a mrazák. Jejich okamžitá spotřeba nemusí být zrovna astronomická, ale je potřeba si uvědomit, že jsou většinou zapnuté 24/7. A jelikož v domácnosti běžně vydrží opravu hodně, hodně dlouho, je velmi rozumné při jejich výběru myslet právě i na spotřebu z dlouhodobého hlediska. Na účtu za elektřinu se podílí asi ze 13 %.

3. Spotřební elektronika

V moderní domácnosti se to hemží drobnější elektronikou, která už z hlediska spotřeby překonává třeba i svícení. Započítat sem můžeme televizor, počítač, Hi-Fi věže, konzole a v neposlední řadě  i nabíjení mobilních telefonů a tabletů. Jde asi o 6 % spotřeby v celé domácnosti. U spotřební elektroniky je dobré myslet na takzvaný stand-by mód.

4. Osvětlení

Dost možná první oblast, ve které spousta lidí pokouší okamžitě ušetřit nákupem úspornějších zařízení. Koupit jiné žárovky či lampičky není velký náklad a šance snížit spotřebu není úplně malá. Jde asi o 5 % z celé domácnosti. Pozitivní roli tady hrají zejména LED svítidla.

5. Vaření

Varná deska, elektrická trouba, mikrovlnná trouba nebo rychlovarná konvice. Ty v součtu představují asi 4 % z celkové spotřeby elektřiny v běžné domácnosti. Asi jste předpokládali, že to bude víc, že? Samozřejmě záleží na četnosti jejich používání.

Tento článek patří do seriálu „energie chytře„. V rámci něj se například můžete podívat na 5 typů produktů, se kterými můžete ušetřit.

Ve které kategorii se nyní snažíte nejvíc šetřit?

Zdroj: EST

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)