Energie chytře: 5 základních typů produktů, se kterými můžete šetřit

energie-chytre-5-typu-chytrych-produktu-hlavice-osvetleni-spotrebice-zasuvky-aplikace-mobil-telefon

Jak jste měli možnost si v posledních týdnech všimnout, startujeme u nás ve Světě Androida seriál nazvaný Energie chytře. Jeho obsahem bude primárně skupina návodů, zpráviček, žebříčků a recenzí, které mají čtenářům pomoci zorientovat se ve světě chytrých zařízení či postupů s cílem smart home prvky nejen poznat a efektivně ovládat, ale ideálně při tom také šetřit peníze. V tomto článku si představíme pět základních chytrých přístrojů, které mohou bez větších potíží ihned začít používat i začátečníci.

Chytré osvětlení

Z hlediska úspor jsou nejčastěji skloňovány hlavně LED žárovky, pásky či panely, nicméně i s jinými typy osvětlení se dá pustit do chytrého ovládání, které může vést k úsporám. Důležitá je totiž, stejně jako u spousty dalších zařízení v těchto tipech, nejen spotřeba, ale také případné zapínání v pravý čas, vhodné nastavení jasu nebo pokročilá automatizace. Nehledě na to, že nesprávné svícení může mít i negativní vliv na lidský organismus.

Termostatické hlavice na topení

Finančně lehce dostupné a technicky snadno instalovatelné řešení pro velkou spoustu českých domácností, ve kterých se o teplo starají klasické teplovodní radiátory. Jejich kouzlo tkví hlavně v dálkovém ovládání, naprogramování nebo reakcích na teplotu v místnosti. Nutně přitom nepotřebují dodatečný termostat nebo další teplotní čidlo a vystačí si v mnoha ohledech samy.

Chytré zásuvky

Šetřit tím, že si pořídíte úspornější spotřebiče, je logické. Pokud na to máte rozpočet. Jak ale jednoduše zjistit, kolik vlastně „žere“ třeba lednička, pračka, televize nebo počítač? Patrně nejdostupnějším a uživatelsky nejjednodušším zařízením, které umí na tyto otázky odpovědět, je chytrá zásuvka s možností měření spotřeby. Mimo to se dá samozřejmě použít pro plánované či akutní spínání, což může mít nejen úsporný, ale také bezpečnostní dopad.

Chytré spotřebiče

Někdy není potřeba hledat složité řešení v inženýrských sítích nebo v různých mezistupních, když se o požadovanou chytrost s ohledem na ovládání či úspory postará samotný spotřebič. Klimatizace, lednice, televizory, čističky vzduchu… a mnohá další zařízení se dnes dají koupit ve „smart“ variantě. Neříkáme, že máte starší modely hned vyhodit a nahradit novými, při dalším vybírání byste ale ideálně měli tento faktor zvážit.

Chytrý mobilní telefon

Téměř všechna chytrá zařízení mají jednoho společného jmenovatele. Možnost dálkového ovládání skrze jiné chytré zařízení, typicky mobilní telefon s patřičnou aplikací. Jeden ze základních prvků pro vytvoření smart home a případných snah o úspory tedy pravděpodobně nosíte už teď v kapse. Jen je potřeba jej začít tímto způsobem využívat.

Které oblasti se nejvíce podílejí na spotřebě elektřiny v domácnosti (vyjma topení)?

  1. „Mokré“ ohřevné spotřebiče – 14 %
  2. Chladicí spotřebiče – 13 %
  3. Spotřební elektronika – 6 %
  4. Osvětlení – 5 %
  5. Vaření – 4 %

Pro inspiraci přidáváme tematické video, které se věnuje i několika konkrétním zařízením.

5 Devices To Save Energy In Your Smart Home #EnergyChallenge

5 Devices To Save Energy In Your Smart Home #EnergyChallenge

Jaké další základní smart prvky byste doporučili?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)