Tenký mobil, nebo velká baterie – čemu dáte přednost? (Hlasovačka)

energizer

Dokud nepřijde nějaká nová, prakticky použitelná technologie akumulátorů, budou výrobci i zákazníci stále řešit jednu a tu samou otázku: je lepší tenký mobil, nebo velká baterie? Jak to vidí naši čtenáři? Na to se pokusíme najít odpověď v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.

Obsah článku

Stařičké technologie

V současnosti v telefonech najdete nejčastěji lithium-iontové a lithium-polymerové akumulátory. Oba typy mají za sebou dlouhou historii – vývoj Li-Ion baterií začal již v roce 1912, počátek Li-Pol akumulátorů se datuje do sedmdesátých let minulého století.

Lithium-iontové baterie mají relativně vysokou hustotu energie a jsou levnější než jejich lithium-polymerové kolegyně. K výhodám patří nízké samovybíjení, z negativ můžeme zmínit jejich postupné stárnutí, které se projevuje, i když se nepoužívají.

Služebně mladší lithium-polymerové akumulátory vynikají především možností vyrábět je ve velice tenkém formátu. Jsou lehké a bezpečnější. Ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi jsou však dražší a mají nižší hustotu energie.

Více energie = tlustší mobil

Nelze tedy jednoznačně říci, která z uvedených technologií je lepší. S jistotou ale můžeme konstatovat, že oba typy baterií jsou z historického hlediska poměrně staré, omezené a jediným východiskem je objev nějaké novější, v praxi použitelné technologie.

Tenký mobil, nebo velká baterie?Tenký mobil, nebo velká baterie?

Už jsme zmínili termín „hustota energie“, což není nic jiného než množství energie obsažené v jednotce objemu, např. v 1 cm3. Pokud chceme vyšší kapacitu baterie, je v současnosti jedinou cestou zvýšení jejího objemu, tedy velikosti. Výrobci se tak dostávají na scestí: na jedné straně chtějí nabídnout telefony s dlouhou výdrží, na straně druhé se snaží o co nejmenší tloušťku.

Do extrému v tomto směru zašel telefon Energizer P18K, představený na letošním MWC. Nabídl akumulátor s kapacitou 18000 mAh, avšak jeho rozměry mohly směle konkurovat některým powerbankám. Když ho výrobce nabídl na crowdfundingovém serveru Indiegogo, narazil na nezájem – částku 549 dolarů (cca 12 500 Kč) bylo ochotno zaplatit jen jedenáct zájemců.

Samozřejmě je otázkou, zda za nezájmem ze strany zákazníků stály rozměry a hmotnost telefonu, nebo relativně nepříznivý poměr ceny a nabízeného výkonu. Energizer P18K má navíc silnou konkurenci v podobě levných čínských telefonů s kapacitami akumulátoru kolem 10 000 mAh.

Tenký mobil, nebo velká baterie?

Dostáváme se tedy k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta tentokrát zní: je pro vás při výběru důležitější tenký mobil, nebo velká baterie?

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte snahu výrobců přinášet co nejtenčí telefony i za cenu, že nevydrží na jedno nabití dostatečně dlouho. Můžete se také zamyslet nad tím, v čem tkví neúspěch Energizeru P18K – zda za to může tloušťka, cena, hardwarová výbava, nebo něco úplně jiného.

Výsledky ankety Tenký mobil, nebo velká baterie?Výsledky ankety Tenký mobil, nebo velká baterie?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte svůj telefon nějakým způsobem pojištěný. Do hlasování se zapojilo 131 respondentů a výsledky jsou tentokrát prakticky jednoznačné.

Výsledky ankety Máte pojištěný svůj mobilní telefon?Výsledky ankety Máte pojištěný svůj mobilní telefon?

92 % hlasujících svůj telefon pojištěný nemá. Nejčastějším důvodem jsou podstatné výluky a četné negativní zkušenosti, kterými se zabývala i některá média. Jen 6 % respondentů má pojištění mobilních zařízení a 2 % má telefon pojištěn v rámci jiného pojistného produktu.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)