Tenký mobil, nebo velká baterie – čemu dáte přednost? (Hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 7.5.2019
- 48
Dokud nepřijde nějaká nová, prakticky použitelná technologie akumulátorů, budou výrobci i zákazníci stále řešit jednu a tu samou otázku: je lepší tenký mobil, nebo velká baterie? Jak to vidí naši čtenáři? Na to se pokusíme najít odpověď v rámci této Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
Stařičké technologie
V současnosti v telefonech najdete nejčastěji lithium-iontové a lithium-polymerové akumulátory. Oba typy mají za sebou dlouhou historii – vývoj Li-Ion baterií začal již v roce 1912, počátek Li-Pol akumulátorů se datuje do sedmdesátých let minulého století.
Lithium-iontové baterie mají relativně vysokou hustotu energie a jsou levnější než jejich lithium-polymerové kolegyně. K výhodám patří nízké samovybíjení, z negativ můžeme zmínit jejich postupné stárnutí, které se projevuje, i když se nepoužívají.
Služebně mladší lithium-polymerové akumulátory vynikají především možností vyrábět je ve velice tenkém formátu. Jsou lehké a bezpečnější. Ve srovnání s lithium-iontovými bateriemi jsou však dražší a mají nižší hustotu energie.
Více energie = tlustší mobil
Nelze tedy jednoznačně říci, která z uvedených technologií je lepší. S jistotou ale můžeme konstatovat, že oba typy baterií jsou z historického hlediska poměrně staré, omezené a jediným východiskem je objev nějaké novější, v praxi použitelné technologie.
Už jsme zmínili termín „hustota energie“, což není nic jiného než množství energie obsažené v jednotce objemu, např. v 1 cm3. Pokud chceme vyšší kapacitu baterie, je v současnosti jedinou cestou zvýšení jejího objemu, tedy velikosti. Výrobci se tak dostávají na scestí: na jedné straně chtějí nabídnout telefony s dlouhou výdrží, na straně druhé se snaží o co nejmenší tloušťku.
Do extrému v tomto směru zašel telefon Energizer P18K, představený na letošním MWC. Nabídl akumulátor s kapacitou 18000 mAh, avšak jeho rozměry mohly směle konkurovat některým powerbankám. Když ho výrobce nabídl na crowdfundingovém serveru Indiegogo, narazil na nezájem – částku 549 dolarů (cca 12 500 Kč) bylo ochotno zaplatit jen jedenáct zájemců.
Samozřejmě je otázkou, zda za nezájmem ze strany zákazníků stály rozměry a hmotnost telefonu, nebo relativně nepříznivý poměr ceny a nabízeného výkonu. Energizer P18K má navíc silnou konkurenci v podobě levných čínských telefonů s kapacitami akumulátoru kolem 10 000 mAh.
Tenký mobil, nebo velká baterie?
Dostáváme se tedy k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta tentokrát zní: je pro vás při výběru důležitější tenký mobil, nebo velká baterie?
[gravityform id=“246″ title=“true“ description=“true“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, jak vnímáte snahu výrobců přinášet co nejtenčí telefony i za cenu, že nevydrží na jedno nabití dostatečně dlouho. Můžete se také zamyslet nad tím, v čem tkví neúspěch Energizeru P18K – zda za to může tloušťka, cena, hardwarová výbava, nebo něco úplně jiného.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda máte svůj telefon nějakým způsobem pojištěný. Do hlasování se zapojilo 131 respondentů a výsledky jsou tentokrát prakticky jednoznačné.
92 % hlasujících svůj telefon pojištěný nemá. Nejčastějším důvodem jsou podstatné výluky a četné negativní zkušenosti, kterými se zabývala i některá média. Jen 6 % respondentů má pojištění mobilních zařízení a 2 % má telefon pojištěn v rámci jiného pojistného produktu.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (48)
Přidat komentář