Jak nastavit chytré profily telefonu rychle a jednoduše – SwiP ProfileSwitcher
- Recenze
- Karel Kilián
- 9.3.2014
- 7
SwiP má poměrně vysoké cíle: chce se stát open source alternativou k dobře známým aplikacím pro automatizaci telefonu, jako jsou Llama a Trigger (i když v současnosti v mnohem menším měřítku). Jde ale cestou jednoduchosti, kdy sice na jedné straně nabídne méně funkcí, ale o to přehlednější rozhraní, jednodušší a rychlejší nastavení. Pokud se tedy nevyžíváte v nastavování desítek podmínek a následném vykonávání všemožných operací, ale vystačíte si s ovládáním zvuku, konektivity a obrazovky, pak by SwiP rozhodně neměl ujít vaší pozornosti.
Co slibuje?
Podle popisku v Obchodě Play SwiP umožňuje vytvářet, spravovat a používat profily, které mohou ovlivňovat následující nastavení:
menu
- Zvuk (režim vyzvánění, hlasitost zvonění a oznámení, hlasitost budíku).
- Konektivita (GPS, mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth).
- Zobrazení (nastavení podsvětlení a doby přechodu do úsporného režimu)
Některé funkce, jako je NFC, režim Letadlo a zámek obrazovky, jsou bohužel dostupné pouze pro rootnuté telefony.
Nastavení jsou aplikována automaticky v případě, že nastane uživatelem definovaná událost nebo je splněno několik zadaných podmínek. Událostmi a podmínkami mohou být:
- Lokalita.
- Čas (přesný čas, nebo časový úsek).
- Stav vybíjení/nabíjení baterie.
- Stav baterie (přesná hodnota nebo interval).
- Připojení/odpojení sluchátek.
Tato pravidla mohou být vzájemně kombinována, takže lze například stanovit podmínku typu „Pokud je mezi 12. a 14. hodinou a telefon se nachází doma“.
Aplikace je v současné době ve fázi beta testování – má implementovány všechny důležité funkce, ale není testována na široké škále zařízení.
Další informace o tomto programu najdete na diskuzním fóru XDA Developers.
Jak funguje v praxi?
Za účelem recenze jsme stáhli a nainstalovali verzi 0.2.4, která byla 25. února publikována v Obchodě Play. Instalační balíček byl velký jen jeden megabajt.
První spuštění není zdržováno žádnou hláškou ani průvodcem – můžeme ale předpokládat, že ve finální verzi se taková forma „první pomoci“ velmi pravděpodobně objeví. S ohledem na jednoduchost aplikace to ale nepovažujeme za nutné.
Uživatelské rozhraní SwiPu se skládá ze dvou sekcí, mezi kterými se přepíná horizontálním posunem či klepnutím na záhlaví. V první sekci Profiles jsou připraveny tři předdefinované profily – Default, Home a Meeting. Tapnutím jednoduše profil aktivujete, klepnutím na ikonu tužky ho můžete editovat. Dlouhým podržením lze profil zapsat na NFC tag, případně smazat.
Jaká nastavení může profil obsahovat?
- Jméno profilu.
- Režim vyzvánění (normální, vibrace, tichý, nebo neměnit).
- Hlasitost vyzvánění a oznámení (výběr z několika hodnot).
- Hlasitost médií (výběr z několika hodnot).
- Hlasitost budíku (výběr z několika hodnot).
- GPS (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
- Mobilní data (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
- Wi-Fi (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
- Bluetooth (povolený, zakázaný, nebo nechat ve stávajícím stavu).
- Automatická úroveň podsvětlení obrazovky (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
- Manuální úroveň podsvětlení obrazovky.
- Interval zhasnutí obrazovky (15 sekund/30 sekund/1/2/5/10/30 minut).
Tím jsou, alespoň prozatím, nabízené možnosti vyčerpány. Lze předpokládat, že autor bude průběžně doplňovat další nastavení a tím aplikaci dále rozšiřovat.
Nyní tedy víte, co můžete ovlivňovat, pojďme se podívat na druhou záložku Triggers, kde nastavíte podmínky, při kterých budou profily aktivovány. Co tedy můžete nastavit v této sekci?
- Jméno přepínače.
- Profil, který bude aktivován při splnění podmínek.
- Priorita přepínače (od 0 do 99).
- Poloha (výběrem z mapy a zadáním poloměru).
- Čas začátku, případně i konce platnosti přepínače.
- Stav vybíjení baterie (nabíjí se, vybíjí se).
- Stav nabití baterie (nižší než, vyšší než).
- Sluchátka (připojena, odpojena).
Pokud zvolíte více podmínek, je při rozhodnutí o jejich platnosti používán operátor AND, neboli k použití přepínače a aktivaci profilu musí být splněny všechny zadané podmínky. Možnost určit, že stačí splnění jedné z podmínek (logické OR), bohužel SwiP neumí.
Jak nastavit automatický profil?
Představme si jednoduchou modelovou situaci: chceme, aby v době od 6:00 do 20:00 telefon vyzváněl normální hlasitostí, zatímco od 20:00 do 6:00 byl v tichém režimu.
Jako první si tedy nadefinujeme oba režimy – v sekci Profiles klepneme na tlačítko plus v pravém horním rohu. Pak zadáme název profilu Tichý, položku Ringer mode přepneme na Silent a profil uložíme klepnutím na tlačítko „fajfky“.
Podobně vytvoříme profil Hlasitý, který se kromě názvu bude lišit v tom, že Ringer Mode přepneme na Normal a pod položkou Ringtone and Notification Volume aktivujeme volbu Change Value a nastavíme požadovanou hlasitost, jakou má telefon vyzvánět.
Pak nastavíme podmínky přepínání profilů, takže přejdeme do sekce Triggers, klepneme na tlačítko plus, pojmenujeme přepínač a přiřadíme profil Hlasitý. Následně v sekci Time nastavíme jako Start-Time čas 6:00 a End-Time zadáme 20:00.
Stejným způsobem přidáme i druhý přepínač Noc s profilem Tichý a platností 20:00 až 6:00.
Podmínky i samotné profily lze samozřejmě přizpůsobovat vaši potřebám – jak jste právě viděli, nastavení automatického profilu je velice snadné.
Možnosti nastavení
Nastavení, které najdete pod tlačítkem [Menu], obsahuje pouze čtyři položky:
- Enable permanent notification – tuto volbu doporučujeme zapnout. Aplikace pak sice bude v oznamovací liště zobrazovat svou ikonu, ale bude odolnější proti automatickému ukončení systémem. Přes oznamovací lištu je také možné manuálně přepínat mezi profily.
- Enable root – máte-li na svém Androidu práva roota, můžete je povolit této aplikaci. V takovém případě se nabídka dostupných funkcí profilů rozšíří o možnost přepnutí do režimu Letadlo a zapínání/vypínání odemykací obrazovky.
- Install as system-app – nainstaluje program jako systémovou aplikaci (funguje jen po předchozím povolení práv roota). Tímto způsobem byste měli získat některé další funkce a program prý bude fungovat na jakémkoli zařízení.
- About – informace o aplikaci.
Resumé
SwiP je v této podobě jednoduchým nástrojem pro automatizaci telefonu. Nabízí hlavní funkce, které bychom od programu tohoto typu očekávali, tedy především automatické nastavení režimu vyzvánění a zapínání či vypínání komunikačních modulů. Pokud patříte mezi uživatele, kteří nepotřebují kombinovat desítky různých podmínek a provádět komplikovanější operace, pak může být SwiP právě pro vás vhodnou volbou.
Náročnějším doporučíme buď poměrně široce konfigurovatelný „profilovač“ Automated Device, nebo osvědčené značky, jako jsou Llama, Tasker a mnohé další, které jsme si představili v rámci našeho seriálu v článcích SvětAndroida doporučuje: 6 aplikací pro automatizaci telefonu a Čtenáři doporučují: 4 aplikace pro automatizaci telefonu.
Každopádně můžeme konstatovat, že SwiP jde dobrou cestou a určitě se stane spolehlivým nástrojem pro uživatele, kteří chtějí automatizovat vybrané funkce svého smartphonu, ale nemají příliš vysoké požadavky.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (7)
Přidat komentář