Jak nastavit chytré profily telefonu rychle a jednoduše – SwiP ProfileSwitcher

swip_ico

SwiP má poměrně vysoké cíle: chce se stát open source alternativou k dobře známým aplikacím pro automatizaci telefonu, jako jsou Llama a Trigger (i když v současnosti v mnohem menším měřítku). Jde ale cestou jednoduchosti, kdy sice na jedné straně nabídne méně funkcí, ale o to přehlednější rozhraní, jednodušší a rychlejší nastavení. Pokud se tedy nevyžíváte v nastavování desítek podmínek a následném vykonávání všemožných operací, ale vystačíte si s ovládáním zvuku, konektivity a obrazovky, pak by SwiP rozhodně neměl ujít vaší pozornosti.

SwiP - ProfileSwitcher: chytré profily pro méně náročné SwiP – ProfileSwitcher: chytré profily pro méně náročné

Co slibuje?

Podle popisku v Obchodě Play SwiP umožňuje vytvářet, spravovat a používat profily, které mohou ovlivňovat následující nastavení:

menu

 • Zvuk (režim vyzvánění, hlasitost zvonění a oznámení, hlasitost budíku).
 • Konektivita (GPS, mobilní data, Wi-Fi, Bluetooth).
 • Zobrazení (nastavení podsvětlení a doby přechodu do úsporného režimu)

Některé funkce, jako je NFC, režim Letadlo a zámek obrazovky, jsou bohužel dostupné pouze pro rootnuté telefony.

Nastavení jsou aplikována automaticky v případě, že nastane uživatelem definovaná událost nebo je splněno několik zadaných podmínek. Událostmi a podmínkami mohou být:

 • Lokalita.
 • Čas (přesný čas, nebo časový úsek).
 • Stav vybíjení/nabíjení baterie.
 • Stav baterie (přesná hodnota nebo interval).
 • Připojení/odpojení sluchátek.

Tato pravidla mohou být vzájemně kombinována, takže lze například stanovit podmínku typu “Pokud je mezi 12. a 14. hodinou a telefon se nachází doma”.

Aplikace je v současné době ve fázi beta testování – má implementovány všechny důležité funkce, ale není testována na široké škále zařízení.

Další informace o tomto programu najdete na diskuzním fóru XDA Developers.

Jak funguje v praxi?

Za účelem recenze jsme stáhli a nainstalovali verzi 0.2.4, která byla 25. února publikována v Obchodě Play. Instalační balíček byl velký jen jeden megabajt.

První spuštění není zdržováno žádnou hláškou ani průvodcem – můžeme ale předpokládat, že ve finální verzi se taková forma “první pomoci” velmi pravděpodobně objeví. S ohledem na jednoduchost aplikace to ale nepovažujeme za nutné.

Uživatelské rozhraní SwiPu se skládá ze dvou sekcí, mezi kterými se přepíná horizontálním posunem či klepnutím na záhlaví. V první sekci Profiles jsou připraveny tři předdefinované profily – Default, Home a Meeting. Tapnutím jednoduše profil aktivujete, klepnutím na ikonu tužky ho můžete editovat. Dlouhým podržením lze profil zapsat na NFC tag, případně smazat.

Jaká nastavení může profil obsahovat?

 • Jméno profilu.
 • Režim vyzvánění (normální, vibrace, tichý, nebo neměnit).
 • Hlasitost vyzvánění a oznámení (výběr z několika hodnot).
 • Hlasitost médií (výběr z několika hodnot).
 • Hlasitost budíku (výběr z několika hodnot).
 • GPS (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
 • Mobilní data (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
 • Wi-Fi (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
 • Bluetooth (povolený, zakázaný, nebo nechat ve stávajícím stavu).
 • Automatická úroveň podsvětlení obrazovky (povolená, zakázaná, nebo nechat ve stávajícím stavu).
 • Manuální úroveň podsvětlení obrazovky.
 • Interval zhasnutí obrazovky (15 sekund/30 sekund/1/2/5/10/30 minut).

Tím jsou, alespoň prozatím, nabízené možnosti vyčerpány. Lze předpokládat, že autor bude průběžně doplňovat další nastavení a tím aplikaci dále rozšiřovat.

Nyní tedy víte, co můžete ovlivňovat, pojďme se podívat na druhou záložku Triggers, kde nastavíte podmínky, při kterých budou profily aktivovány. Co tedy můžete nastavit v této sekci?

 • Jméno přepínače.
 • Profil, který bude aktivován při splnění podmínek.
 • Priorita přepínače (od 0 do 99).
 • Poloha (výběrem z mapy a zadáním poloměru).
 • Čas začátku, případně i konce platnosti přepínače.
 • Stav vybíjení baterie (nabíjí se, vybíjí se).
 • Stav nabití baterie (nižší než, vyšší než).
 • Sluchátka (připojena, odpojena).

Přepínač dle polohy zařízení Přepínač dle polohy zařízení

Pokud zvolíte více podmínek, je při rozhodnutí o jejich platnosti používán operátor AND, neboli k použití přepínače a aktivaci profilu musí být splněny všechny zadané podmínky. Možnost určit, že stačí splnění jedné z podmínek (logické OR), bohužel SwiP neumí.

Jak nastavit automatický profil?

Představme si jednoduchou modelovou situaci: chceme, aby v době od 6:00 do 20:00 telefon vyzváněl normální hlasitostí, zatímco od 20:00 do 6:00 byl v tichém režimu.

Jako první si tedy nadefinujeme oba režimy – v sekci Profiles klepneme na tlačítko plus v pravém horním rohu. Pak zadáme název profilu Tichý, položku Ringer mode přepneme na Silent a profil uložíme klepnutím na tlačítko “fajfky”.

Klepneme na tlačítko plus v pravém horním rohu Klepneme na tlačítko plus v pravém horním rohu

Ringer mode přepneme na Silent Ringer mode přepneme na Silent

Profil uložíme klepnutím na tlačítko Profil uložíme klepnutím na tlačítko

Podobně vytvoříme profil Hlasitý, který se kromě názvu bude lišit v tom, že Ringer Mode přepneme na Normal a pod položkou Ringtone and Notification Volume aktivujeme volbu Change Value a nastavíme požadovanou hlasitost, jakou má telefon vyzvánět.

Klepneme na tlačítko plus v pravém horním rohu Klepneme na tlačítko plus v pravém horním rohu

Zadáme název profilu Hlasitý Zadáme název profilu Hlasitý

Ringer Mode přepneme na Normal Ringer Mode přepneme na Normal

Nastavíme požadovanou hlasitost Nastavíme požadovanou hlasitost

Pak nastavíme podmínky přepínání profilů, takže přejdeme do sekce Triggers, klepneme na tlačítko plus, pojmenujeme přepínač a přiřadíme profil Hlasitý. Následně v sekci Time nastavíme jako Start-Time čas 6:00 a End-Time zadáme 20:00.

Stejným způsobem přidáme i druhý přepínač Noc s profilem Tichý a platností 20:006:00.

Podmínky i samotné profily lze samozřejmě přizpůsobovat vaši potřebám – jak jste právě viděli, nastavení automatického profilu je velice snadné.

Možnosti nastavení

Nastavení, které najdete pod tlačítkem [Menu], obsahuje pouze čtyři položky:

 • Enable permanent notification – tuto volbu doporučujeme zapnout. Aplikace pak sice bude v oznamovací liště zobrazovat svou ikonu, ale bude odolnější proti automatickému ukončení systémem. Přes oznamovací lištu je také možné manuálně přepínat mezi profily.
 • Enable root – máte-li na svém Androidu práva roota, můžete je povolit této aplikaci. V takovém případě se nabídka dostupných funkcí profilů rozšíří o možnost přepnutí do režimu Letadlo a zapínání/vypínání odemykací obrazovky.
 • Install as system-app – nainstaluje program jako systémovou aplikaci (funguje jen po předchozím povolení práv roota). Tímto způsobem byste měli získat některé další funkce a program prý bude fungovat na jakémkoli zařízení.
 • About – informace o aplikaci.

Rychlé přepínání profilů Rychlé přepínání profilů

Resumé

SwiP je v této podobě jednoduchým nástrojem pro automatizaci telefonu. Nabízí hlavní funkce, které bychom od programu tohoto typu očekávali, tedy především automatické nastavení režimu vyzvánění a zapínání či vypínání komunikačních modulů. Pokud patříte mezi uživatele, kteří nepotřebují kombinovat desítky různých podmínek a provádět komplikovanější operace, pak může být SwiP právě pro vás vhodnou volbou.

Náročnějším doporučíme buď poměrně široce konfigurovatelný “profilovač” Automated Device, nebo osvědčené značky, jako jsou Llama, Tasker a mnohé další, které jsme si představili v rámci našeho seriálu v článcích SvětAndroida doporučuje: 6 aplikací pro automatizaci telefonu a Čtenáři doporučují: 4 aplikace pro automatizaci telefonu.

Každopádně můžeme konstatovat, že SwiP jde dobrou cestou a určitě se stane spolehlivým nástrojem pro uživatele, kteří chtějí automatizovat vybrané funkce svého smartphonu, ale nemají příliš vysoké požadavky.

SwiP - ProfileSwitcher [Beta]
SwiP - ProfileSwitcher [Beta]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Timeriffic logo

Timeriffic: načasujte si profily

Aplikace Libor Šedivý Libor Šedivý
2 min. uložit na později

Komentáře (7)

+ Přidat článek

Další zajímavosti

+ Přidat článek