SvětAndroida doporučuje: Sledujte olympiádu v Soči na svém Androidu!
- Recenze
- Karel Kilián
- 30.1.2014
- 20
Jen dva týdny a den nás dělí od zahajovacího ceremoniálu 22. zimních olympijských her, které se budou konat v ruském přímořském městě Soči. Na tento významný sportovní svátek byste měli nachystat i svůj telefon nebo tablet s Androidem – připravili jsme pro vás redakční výběr šesti aplikací, díky kterým vám neunikne ani jedna důležitá informace. Představíme vám programy, skrze které budete moci sledovat nejen aktuální zprávy z olympijských sportovišť, ale také přímé přenosy, a to bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. V našem výběru nebude chybět ani několik kalendářů, díky nimž nepřijdete o žádné důležité klání. Ať už vás zajímá, jak dopadne náš hokejový tým, nebo jak si sportovci rozdělí 98 sad medailí v 15 sportovních odvětvích v sedmi druzích sportu, s těmito aplikacemi budete mít ty nejžhavější informace vždy na dosah svých prstů.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku v redakci vyhlásíme téma dalšího kola SvětAndroida doporučuje a redaktoři mají týden na to, aby podali své nominace.
- Po uzávěrce máme týden na zpracování, sepsání a pořízení snímků obrazovky. Ve čtvrtek pak vychází další díl cyklu SvětAndroida doporučuje, sestavený na nominacích redaktorů našeho portálu.
- Na konci článku je formulář, přes který mohou čtenáři nominovat aplikace, které v přehledu, dle jejich mínění, chybí. Uzávěrka je následující čtvrtek – v tomto případě 30. ledna.
- Za týden poté vychází článek postavený na nominacích čtenářů, neboli Čtenáři doporučují. V tomto případě se tedy můžete těšit 6. února – den před zahájením olympiády.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole jsme obdrželi celkem devět nominací šesti různých aplikací od pěti redaktorů. Na prvním místě se shodli čtyři z pěti respondentů, aplikace na druhém až šestém získaly vždy jen jednu nominaci. Žádná aplikace na dnešním seznamu nemá horší známku než 3,9, jistě potěší i fakt, že pět ze šesti programů můžete stáhnout a používat úplně zadarmo.
ČT sport
Jedinou aplikací, která v tomto kole získala více než jednu nominaci, je ČT sport z dílny vývojářského studia Inmite. Největším podporovatelem, alespoň co do délky argumentace, je Ondřej Mika, který vám tento program představí: „Jednoduchá a přehledná aplikace, která umožňuje sledovat online sportovní výsledky i videopřenosy kdekoliv je dostatečný signál nebo WiFi. Já osobně díky ní používám tablet v práci v průběhu důležitých sportovních událostí, jakou je např. Olympiáda, jako malou televizi. Kvůli zahraniční VPN si totiž ČT Sport v práci nepustím. ;-)“
Korektor Tomáš Filip konstatuje: „Protože máme naši veřejnoprávní televizi na relativně dobré úrovni, i jejich aplikace pro chytrá zařízení fungují povětšinou, jak mají. Způsob sledování přímého přenosu mimo domov či dosah TV je tedy pro mne jasný ;-).“ PR manažer Honza Dvořák pak na dotaz, proč bychom si měli nainstalovat právě tento program, odpověděl řečnickou otázkou: „Kde jinde dostat kvalitní záznam, rozumné diskuze a vtipné komentátory než na ČT 4 Sport?“ Nakonec ještě dodal pravděpodobně přání mnoha sportovních fanoušku: „Doufám, že to nevysílá NOVA :)“
Posledním do party je Karel Kilián, který říká: „Zimní olympiáda mě sice, jako ostatně většina sportů, nijak zvlášť nezajímá, ale je mi jasné, že pokud budu chtít sledovat dění v Soči mimo dosah televizního přijímače, sáhnu právě po tomto programu. Stejně je to paráda, když si vezmu, co jsme s telefony (ne)mohli dělat před deseti lety, zatímco dnes na nich lze sledovat stream televizního přenosu!“
Podle popisku v Obchodě Play aplikace ČT sport nabízí:
- Živé vysílání sportovního kanálu ČT sport.
- Okamžitý přehled článků (obsah pochází ze serveru ČT Sport) řazených do tématických kategorií.
- Možnost odeslat článek emailem nebo sdílet na sociálních sítích.
- Uložení článků pro pozdější přečtení.
- Nastavení velikosti písma
Aplikace po spuštění zobrazuje přehled hlavních zpráv, tlačítkem v liště lze filtrovat jen zvolený typ sportu, který vás zajímá. Funkce sdílení, uložení (označením hvězdičkou) a nastavení velikosti písma jsme zmiňovali před chvílí, klepnutím na tlačítko se šipkou se dostanete k televiznímu programu sportovního kanálu České televize. Odsud je pak možné spustit přehrávání streamu, kde lze volit mezi jednou ze dvou kvalit obrazu (standardní a vysoká) a zapnout režim celé obrazovky. Program je co do nabízených funkcí spíše jednodušší, nicméně pro sportovní fandy naprosto nepostradatelný.
Aplikaci ČT Sport si zatím stáhlo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 3,9. 1,5 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 2.0 a vyšším.
Za spokojené uživatele citujme Lubomíra Dobšoviče: „Jsem spokojený. Nainstaloval jsem a zatím vše běží perfektně, včetně videí, což mě mile překvapilo. Mám to na telefonu Sencor Element P450.“ Podobně Martin Baláž napsal ke svému hodnocení: „Přes GPRS u Vodafone stream nejde, ale doma přes Wi-Fi parádně, bez vynechávání i v nejlepší kvalitě. Jako nouzovka super.“
Nejčastější výtky padají na přehrávání videa, což ovšem nemusí být vždy nutně chyba na straně aplikace. Přeci jen mobilní data ve 2G sítích zpravidla přenos videa nezvládají právě nejlépe.
Sochi 2014 WOW
Jak je již v rámci tohoto seriálu zvykem, při shodném počtu nominací rozhoduje v první řadě známka v Obchodě Play. Nejvyšší hodnocení v dnešním kole získala aplikace Sochi 2014 WOW, kterou připravil, jako partner zimních olympijských her, Samsung. Nominujícím je Karel Kilián, který říká: „Proti kolegům jsem měl maličko výhodu, protože jsem nominoval aplikace až jako poslední, proto jsem stihl zběžně vyzkoušet Sochi 2014 WOW, o které jsem připravil krátkou aktualitu. Samozřejmě to, jak bude který program přínosný, aktuální a užitečný, se ukáže až po startu her, nicméně po letmém otestování jsem získal pocit, že právě WOW od Samsungu by mohlo nabídnout přehledný výsledkový servis přímo od zdroje.
Líbí se mi grafické provedení, možnost vybrat si preferované sportovní disciplíny a oblíbené sportovce, zajímavé budou určitě i statistiky zúčastněných zemí. Nechybí přehled jednotlivých sportovišť, časem přibude možnost sledovat, kdy hraje vaše oblíbené mužstvo nebo soutěží vámi favorizovaný sportovec.“
Skrze program bude možné online sledovat probíhající klání, zjišťovat program jednotlivých dnů, prohlížet výsledky a také číst čerstvé zprávy o sportovcích. Zajímavostí je sekce Sports, kde si můžete prohlédnout pravidla, výbavu a historii vybraných sportovních disciplín.
V době psaní tohoto článku byla aplikace v Obchodě Play teprve několik hodin, měla na svém kontě přes tisíc instalací a její průměrná známka byla 4,6. Původně ji bylo možné nainstalovat pouze na zařízení značky Samsung, nicméně během několika hodin již byla k dispozici všem zájemcům.
Сочи+
Dostáváme se k bronzové příčce, na které si procvičíme azbuku. Сочи+ (Soči+) nominoval Karel Kilián: „Jestliže ovládáte ruský jazyk, pak by vám neměla uniknout tato aplikace ruského webu Sports.ru. Jedná se v první řadě o zpravodajství z olympiády, které ale aktivně běží již nyní. V hlavní nabídce najdete několik sekcí: novinky, materiály, galerie, komentáře a fórum. Články můžete sdílet, nelze je ale uložit pro pozdější přečtení.“
V popisku v Obchodě Play jsou prezentovány tyto vlastnosti a funkce:
- Všechny informace v rámci jedné aplikace.
- Nejnovější zprávy ze sedmi stovek různých zdrojů.
- Prohlášení, rozhovory se sportovci a výsledky.
- Názory odborníků, články nejlepších ruských sportovních novinářů.
- Galerie s relevantními barevnými fotografiemi.
- Blogy a materiály uživatelů Sports.ru o jejich oblíbených hráčích, týmech a sportech.
- Možnost interakce s ostatními fanoušky.
V brzké budoucnosti se počítá také s přidáním kalendáře a žebříčku zemí podle získaných medailí.
Aplikaci Сочи+ si zatím nainstalovalo jen něco přes tisíc uživatelů a její průměrná známka je zatím 4,6. 8,8 MB velký soubor můžete instalovat na Android 2.3.3 a novější.
Sochi 2014 Guide
Posouváme se na bramborovou pozici, kde se usadila „příručka“ Sochi 2014 Guide. Nominujícím redaktorem je v tomto případě Tomáš Filip, který napsal: „Tato aplikace nejspíše bude ta hlavní, kterou budu na svém mobilním zařízení používat ke sledování dění Olympiády v ruském Sochi. Důvod je prostý. Jelikož je to oficiální aplikace této akce, předpokládám aktuální informace kdykoli budu potřebovat. Zpracování vypadá na první pohled vynikající, snad se ověří i v reálu v průběhu olympiády.“
O Sochi 2014 Guide si můžete přečíst na oficiálních stránkách olympiády v Soči, kde najdete i odkazy na verzi pro iOS a Windows Phone. Jde o aktualizovaného on-line průvodce pro diváky, kteří přijíždějí do Soči zhlédnout vystoupení nejlepších světových sportovců. Aplikace pomáhá s orientací ve městě i na olympijských sportovištích, jakož i s trasami olympijské dopravy. V průběhu her bude možné sledovat zprávy v reálném čase, procházet nejlepší fotografie ze soutěží a nechat se upozorňovat na důležité události.
Nedílnou součástí je pochopitelně kalendář s termíny klání, interaktivní mapa a sdílení zážitků s přáteli. Sochi 2014 Guide si klade vysoký cíl – hodlá být encyklopedií letošních olympijských her.
Tento program si zatím stáhlo přes 10 000 uživatelů, přičemž jeho průměrná známka je 4,4.
Sport.cz
S pátým programem dnešního přehledu se vrátíme do českých luhů a hájů, protože nás čeká Sport.cz. Olympijské zpravodajství bude v této aplikaci sledovat Jiří Pernica, který vám nyní vysvětlí proč: „Sport.cz je aplikace společnosti Seznam sloužící k pohodlnému čtení sportovních novinek jejich webu www.Sport.cz na mobilním zařízení. Aplikace má jednoduché a přehledné rozhraní. V levém vysouvacím panelu lze filtrovat pouze ty sporty, které vás zajímají. Stejně tak lze nastavit, aby se vám permanentně zobrazovaly pouze vybrané kategorie. Skvělá aplikace pro sledování olympiády v Soči :).“
Autoři nejsou v oficiálním popisku v Obchodě Play příliš sdílní – dočtete se zde jen: „S aplikací Sport.cz vám ve světě sportu už nic neuteče. Vše rychle a přehledně. Čtěte články, sledujte videa, mějte přehled o výsledcích, nebo si sportovní utkání zapněte on-line a aplikace vás upozorní na důležité momenty z probíhajícího utkání. Zajímá vás jen něco? Vyberte si vlastní skladbu sportovního zpravodajství.“
Sport.cz na hlavní stránce poskytuje chronologicky řazené a poměrně často aktualizované zprávy v podobě titulku a náhledového obrázku. Jednotlivé články je možné sdílet na Facebooku, Twitteru, Google+ či odeslat e-mailem. Skrze postranní nabídku si můžete nechat zobrazit aktuality pouze z vybrané sportovní události či odvětví (například pouze informace z motorismu, nebo jen z formule 1).
V nastavení pak můžete určit, jestli se spolehnete na redakční výběr, nebo si raději sestavíte vlastní spektrum sportů, u kterých chcete být v obraze (pokud vás například nezajímá fotbal, nemusíte se o něm v programu nikdy nic dočíst).
U právě probíhajících utkání a událostí si můžete aktivovat upozornění na důležité momenty (např. změnu skóre) a nepřímo tak sledovat dění na sportovních kolbištích. Škoda jen, že tuto praktickou funkci nelze aktivovat s předstihem.
Sport.cz dosud zaznamenal více než deset tisíc stažení a jeho známka v Obchodě Play je 4,3. Dva megabajty velkou aplikaci lze instalovat na Android 2.3 a vyšší.
Za spokojené uživatele citujme komentář Jiřího Štádlera: „Moc pěkné, přehledné, rychlé, možnosti individuálního nastavení. Chválím, máte to za pět hvězd!“ O jednu hvězdičku méně udělil Michal Košík, který vidí prostor ke zlepšení: „Super aplikace, lepší než web. Konečně se dá odfiltrovat fotbal. Jediná vada na kráse je rozlišení pro tablety, možnost prohlížet pouze na výšku (nelze ani otáčet o 180°) a špatná kvalita videa.“ Kritické ohlasy přicházejí především na vrub online přenosů a nestability aplikace.
Sochi 2014 Calendar
Na posledním místě se usadila jediná placená aplikace dnešního dílu – Sochi 2014 Calendar. Předáváme slovo Honzovi Dvořákovi, který vám vysvětlí, proč stojí za to investovat asi 22 korun: „Když jsem dostal otázku, jakou aplikaci na sledování olympiády doporučuji, tak jsem se primárně musel stydět. Úplně jsem zapomněl, že se taková velká událost blíží (a to jsem velký fanda do sportu), možná i proto, že na televizi nemám jednoduše čas :)
Ale první co mě napadlo je, že když už tedy vím, že brzy to vypukne, tak by mě zajímalo, kdy a co startuje. Chyběl by mi určitě kalendář olympiády! Používal jsem podobnou aplikaci už při olympiádě ve Vancouveru.“
V tomto kalendářovém programu byste tedy měli najít plán všech událostí letošních zimních olympijských her. Pro někoho bude možná rozhodujícím faktorem skutečnost, že veškerá data jsou k dispozici v offline režimu. Praktické může být možnost přidat kteroukoli událost do vlastního kalendáře – snadno tak například naplánujete a pozvete přátele na sledování hokejového utkání. Na kalendář lze pohlížet z několika úhlů: podle data, sportu, nebo místa konání.
Samozřejmě nemůže chybět odpočet do slavnostního zahájení nebo zobrazení polohy sportovišť v mapových podkladech Google.
Podívejme se nyní na klíčové vlastnosti v bodech:
- Zobrazení časů událostí podle časového pásma uživatele.
- Pohled na akce podle data, sportu či místa.
- Integrované mapy pro všechna místa konání.
- Snadné přidání sportovního klání do vlastního kalendáře.
- Odpočet do zahajovacího ceremoniálu.
Pokud se rozhodnete investovat necelých 22 korun do nákupu této aplikace, dost možná ještě stihnete být mezi prvními deseti uživateli. Z tohoto důvodu nemá Sochi 2014 Calendar ještě v Obchodě Play žádnou známku. Pouhých 723 KB velký program můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.3.3 a novějším.
Čtenáři doporučují: Jak sledovat olympiádu v Soči na svém Androidu?
Závěrečné slovo tradičně patří našim čtenářům. Uvědomujeme si, že přes veškerou snahu jen výjimečně obsáhneme v redakčních nominacích všechny aplikace, které stojí za zmínku. Proto na konci článků z cyklu SvětAndroida doporučuje dáváme na dobu jednoho týdne formulář, skrze který můžete nominovat programy, jež dle vašeho mínění v našem seznamu chybí. Věříme, že se nám společnými silami podaří najít ty opravdu nejlepší aplikace, které v daném segmentu existují.
Můžete nominovat například:
- Obecné aplikace, ve kterých si můžete číst o dění ve sportu.
- Programy, přinášející výsledkový servis.
- Aplikace, specializované právě na olympiádu v Soči – kalendáře, výsledky, tabulky, statistiky.
- Aplikace pro online sledování sportovních přenosů.
- Další programy, které nějakým způsobem přiblíží dění v Soči.
Uzávěrka je ve čtvrtek 30. ledna 2014 v 6:00, proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítra ;).
Hned po uzávěrce začneme zpracovávat článek Čtenáři doporučují: Jak sledovat olympiádu v Soči na svém Androidu?, který na našem serveru vyjde ve čtvrtek 6. února.
Nominace byly ukončeny.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář