SvětAndroida doporučuje: Aplikace na údržbu a „ladění“ systému

ikona_cisteni

Asi žádný operační systém se neobejde bez základní údržby, odstranění zbytečností a občasné kontroly. Android není výjimkou, a protože není lehké v džungli nástrojů najít ty skutečně nejlepší, rozhodli jsme se 25. kolo cyklu SvětAndroida doporučuje věnovat právě tomuto tématu.

Zadání pro redaktory bylo tentokrát trošku obšírnější a znělo:

Nominujte programy, které používáte:

  • k vyčištění/odstranění „zbytečností“,
  • ke správě místa v interní paměti/na kartě SD,
  • ke zrychlení systému,
  • k nastavování jinak těžko dostupných či zcela skrytých nastavení,
  • ke správě procesů a/nebo procesů spouštěných při startu systému,
  • ke kontrole toho, co systém dělá a zda je v pořádku.

Výsledky týdenního hlasování nakonec byly velmi překvapivé – ač bychom to od technicky zaměřených redaktorů neočekávali, kromě dvou většina svůj Android nijak neudržuje, ani neladí – případně si vystačí s aplikacemi, jež jsou součástí operačního systému. Přesto se nám povedlo dát dohromady tipy na šest zajímavých aplikací. Věříme, že vy, naši čtenáři, sbírku pořádně rozšíříte, aby si vybrali i kolegové, jež se ve svém telefonu „nevrtají“.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na počátku vybereme téma, kterému se bude věnovat následující díl SvětAndroida doporučuje. Všichni redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své aplikace.
  • V dalším týdnu pak připravujeme článek, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Na konci článku je připraven formulář, skrze který mohou čtenáři nominovat programy, které dle jejich názoru v článku chybí. Uzávěrka nominací je týden po vydání článku (v tomto případě ve čtvrtek 13. září).
  • Následující týden připravujeme článek „Čtenáři doporučuji“, který vychází 14 dnů po „SvětAndroida doporučuje“ (Čtenáři doporučuji: Aplikace na údržbu a „ladění“ systému tedy vyjde 20. září).

Pořadí ve článku

Pořadí v těchto článcích je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Tentokrát jsme se neshodli ani na jedné aplikaci, takže o pořadí rozhodlo hodnocení v Obchodě Play, v jednom případě pak celkový počet hodnocení.

Battery Widget? Reborn! (BETA)

Aplikaci Battery Widget? Reborn! (BETA) českého vývojáře Tomáše Hubálka nominoval Petr Mišák, který ji stručně představil: „Tahle aplikace, se stará o Vaší baterii v podobě povedeného widgetu a nočního režimu, kdy šetříte Android zařízení, ale i sami sebe :) (letecký mód)“

Základní funkcí, vyplývající ostatně z názvu, je zobrazování elegantního widgetu, indikujícího stav akumulátoru, na domovské obrazovce. Po vizuální stránce widget odpovídá tmavému stylu Ice Cream Sandwich a Jelly Bean, nicméně nainstalovat ho a používat můžete také na starším Androidu 2.3. Podívejme se v bodech, jaké další funkce Battery Widget? Reborn! nabízí:

  • Zdarma bez otravné reklamy (autor k monetizaci používá model freemium),
  • možnost změny velikosti widgetu (pouze pod Androidem 4.x),
  • graf a statistiky využití, nabíjení a vybíjení baterie,
  • konfigurovatelné zobrazení všech možných informací o baterii v notifikační liště,
  • automatický režim Letadlo, aktivující se v noci, který snižuje spotřebu baterie i další nežádoucí jevy (hovory, vyzařování telefonu, …),
  • podpora telefonů Motorola (detekce stavu baterie po 1 %) a tabletů Asus Transformer (podpora dvou akumulátorů),
  • možnost vypínání/zapínání modulů jako je Wi-Fi, Bluetooth, GPS apod.

Položíte li si otázky „Vypadá to dobře?“ a „Funguje to spolehlivě“, pak můžete věřit tomu, že v případě této aplikace je odpověď na obě kladná. Ostatně hodnocení 4,7 v Obchodě Play je samo o sobě dostatečně vypovídající.

Pokud by se vám časově omezená beta líbila a chcete-li podpořit další vývoj této aplikace, můžete si za necelých 40 korun pořídit verzi Pro.

Tablet Apps: #6 Battery Widget Reborn – Nexus 7 Asus Transformer Prime (TF201, TF300, TF700)

Tablet Apps: #6 Battery Widget Reborn - Nexus 7 Asus Transformer Prime (TF201, TF300, TF700)


Battery Widget Reborn
Battery Widget Reborn

Android Lost

O druhou příčku dnešního přehledu se nám popraly dvě aplikace s hodnocením 4,5. Nakonec vyhrál Android Lost, který hodnotil více než dvojnásobek uživatelů. Dejme tedy slovo Petru Mišákovi, který je nadšeným uživatelem a propagátorem tohoto užitečného programu: „Každý majitel telefonu, se právem obává toho nejhoršího a to je ztráta svého miláčka. Tato aplikace váš telefon vyladí a vybaví natolik, že jeho opětovné nalezení bude hračka.“

O Android Lost jsme na Světě Androida v minulosti psali hned několikrát – věnovali jsme mu samostatnou recenzi (viz Android Lost: Když ztratíte telefon), objevil se také v cyklu Čtenáři doporučují, věnovanému lokalizaci ztraceného/ukradeného telefonu.

Aplikace tedy umožňuje vzdálenou správu a ovládání telefonu skrze Internet nebo textové zprávy. Přehled nabízených funkcí je skutečně hodně dlouhý, takže budeme jmenovat jen část:

  • čtení odeslaných a přijatých SMS, zjištění přijatých, nepřijatých a volaných čísel,
  • kompletní smazání obsahu telefonu,
  • zamknutí a odemknutí telefonu,
  • vymazání obsahu paměťové karty,
  • vyhledání telefonu pomocí GPS nebo sítě,
  • alarm s blikající obrazovkou,
  • zobrazení zprávy na displeji,
  • přesměrování hovorů,
  • vzdálená instalace aplikací,
  • informace o stavu telefonu – baterie, IMEI, atd.
  • zapnutí/vypnutí GPS, Wi-Fi, datového připojení,
  • zaslání e-mailu při změně SIM karty,
  • pořízení a odeslání snímku z předního i zadního fotoaparátu,
  • záznam zvuku z mikrofonu.

Aplikace při nečinnosti žádným způsobem nekomunikuje se serverem AndroidLost.com, takže nevybíjí baterii.

Android Lost je možné bez jakýchkoli omezení používat úplně zadarmo, což je úctyhodné, vezmeme-li v potaz, že mnohé programy, nabízející podobnou funkci, jsou placené.

Lost your phone? Locate and wipe the data with Android Lost Phone Finder/Tool remotely.

Lost your phone? Locate and wipe the data with Android Lost Phone Finder/Tool remotely.


Lost Android
Lost Android

CacheCleaner NG

Minimalistickou aplikaci pro odstraňování zbytečných souborů CacheCleaner NG nominoval Karel Kilián. „Vyhovuje mi především proto, že se nemusím o nic starat, zatímco tento program se postará o můj telefon,“ říká, a dodává: „Jako největší výhodu vidím možnost automatického čištění telefonu v zadaném čase. Mám nastaveno, aby vždy ve 3:00, kdy obvykle spím, CacheCleaner NG provedl údržbu, což také spolehlivě dělá. Ráno si pak v notifikační liště přečtu oznámení o tom, kolik zbytečných souborů program odstranil a kolik místa v interní paměti tím získal (oznámení lze samozřejmě vypnout).

Tento nástroj tedy odstraňuje zbytečné soubory z vnitřní paměti telefonu a volitelně též z paměťové karty. Ke své činnosti ale vyžaduje root.

Funkci automatického čistění lze nastavit čas spuštění a periodu (každých 12 hodin/denně/jednou za dva dny/jednou za tři dny/jednou týdně).

V nastavení lze také určit, které aplikace mají být do čištění zahrnuty a které naopak vynechány – to využijete například tehdy, když nechcete, aby byly odstraněny dočasné soubory Map Google pro offline použití.

Autor programu dále podotýká: „Jestliže proces čištění probíhá příliš pomalu, můžete zvolit v možnostech Use old cleaning method. Pokud se proces čištění zablokuje, nebo se nepodaří vyčistit vše (zejména na Ice Cream Sandwich), nainstalujte si busybox verze 1.18.4 či vyšší.

Pozitivně hodnotíme skutečnost, že autor nabízí tuto šikovnou aplikaci úplně zadarmo a bez reklam.

https://www.youtube.com/watch?v=x7SngiCSL_8

e88011b07b692b48b1d99e26b186028f?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

1Tap Cleaner

Další „univerzální uklízečka“, která tentokrát nevyžaduje root. Nominoval ji opět Karel Kilián, kterému vyhovuje především proto, že má jednoduché grafické rozhraní, zahrnující celou řadu funkcí. „1Tap Cleaner používám už poměrně dlouho. Nejčastěji s ním uklízím nepořádek v cache a historii, občas ho použiji pro zrušení některé aplikace jako výchozí. Autor na programu neustále pracuje a přidává další funkce, navíc z jeho „dílny“ pochází i řada dalších zajímavých a užitečných programů.“

Aplikace, kterou si stáhly více než dva miliony uživatelů, nabízí hned čtyři „čističe“ v jednom balení:

  • čištění cache,
  • čištění historie,
  • čištění seznamu hovorů a SMS,
  • odstranění nastavení aplikace jako výchozí.

První dvě možnosti využijete především tehdy, potřebujete-li uvolnit místo v interní paměti telefonu a na paměťové kartě. Smazání seznamu volání a SMS ochrání vaše soukromí. V sekci Default Cleaner najdete seznam všech programů, jež jste nastavili jako výchozí pro nějakou činnost (např. výchozí launcher, aplikaci pro správu SMS, kalendáře apod.).

Seznam programů je možné seřadit podle názvu, velikosti obsazené cache, velikosti dat nebo kódu, celkové velikosti, nebo podle času instalace.

1Tap Cleaner obsahuje také widget na domovskou obrazovku, který ukazuje, kolik místa zabírají vyrovnávací paměti všech nainstalovaných programů a kolik zbývá volného místa. V placené verzi můžete přímo z widgetu zahájit úklidové práce.

Váš telefon se o svou údržbu může postarat i zcela sám – 1Tap Cleaner nabízí možnost automatického čištění v zadaném intervalu – v případě verze zdarma jednou za 3 dny nebo týdně, v placené variantě můžete vybírat mezi 1/2/4/8/12 hodinami, 1/2/3 dny, nebo 1 a 2 týdny. Při tomto úklidu jsou automaticky vymazány všechny cache, historie aplikací a webového prohlížeče, případně i seznam hovorů.

Aplikace umí komunikovat v celé řadě jazyků – čeština sice chybí, v nabídce ale najdete slovenštinu.

Autor 1Tap Cleaneru upozorňuje, že čištění cache nebude fungovat pod Androidem 4.0.1a 4.0.2, v Androidu 4.0.3 byl tento problém odstraněn.

https://www.youtube.com/watch?v=RLFcmrEgC3o

1Tap Cleaner (clear cache)
1Tap Cleaner (clear cache)

Startup Cleaner 2.0

Během spouštění operačního systému startuje také celá řada aplikací a služeb. Jak zjistit, které programy ožívají společně s vaším telefonem, a jak nad nimi získat kontrolu? Právě to umožní Startup Cleaner 2.0 od Brighta Wallace. Aplikaci doporučil Karel Kilián: „Překvapilo mě, kolik programů se spouští hned po startu systému, a jak špatnou, ba přímo nulovou možnost jejich správy Android poskytuje. Startup Cleaner má sice na první pohled poněkud nepřehledné uživatelské rozhraní a ovládání, nicméně když si na něj zvyknete, dokážete snadno zakázat aplikace, jež nechcete spouštět automaticky. Jen je nutné dávat velký pozor, abyste tímto způsobem nezakázali nějakou důležitou službu!“

Přes roletové menu, situované v pravém horním rohu, je možné přepínat mezi zobrazením uživatelských, systémových a nainstalovaných aplikací. V prvních dvou sekcích lze jedním tapnutím zakázat nebo povolit spouštění aplikace při startu systému, ve třetí pak můžete programy odinstalovat. Zatímco systémové programy je možné zakazovat pouze po jednom, v případě těch, jež jste si nainstalovali sami, lze použít funkci Batch prevent selected, která zakáže spouštění všech aplikací označených zatržítkem.

Pro lepší přehlednost jsou programy, jejichž spouštění jste zakázali, zvýrazněny zelenou barvou, kdežto ty povolené mají bílé písmo.

Startup Cleaner při každém spuštění informuje v notifikační liště o tom, kolik aplikací ukončil.

Startup Cleaner můžete používat zcela zdarma.

 

 

e86a5119b6ad8692bfffd665d6682858?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

X-Ray

Poslední aplikaci dnešního přehledu v Obchodě Play nenajdete – proto se ocitla až na konci seznamu. Petr Mišák představuje X-Ray: „Používáte neoficiální firmware ve svém telefonu a nejste si jisti jeho zabezpečením? Tato aplikace vám telefon proklepne a prozradí, zdali je náchylný vůči nějakému typu útoku.“

Program vyvinuli bezpečnostní experti z Duo Security, a jeho cílem je umožnit uživatelům najít potenciální bezpečnostní trhliny a přijmout opatření k jejich zabezpečení (viz zprávička X-Ray – jak bezpečný je Váš telefon?). Aplikace prohledá systém s cílem zjistit, zda se v něm vyskytují chyby, ohrožující jeho bezpečnost, a následně vypíše jejich seznam. X-Ray se zaměřuje především na díry, umožňující získat zvýšená oprávnění k systému, které lze zneužít k získání oprávnění uživatele root a následnému provádění akcí, které by za normálních okolností operační systém neumožnil. Tyto chyby jsou přitom jak v samotném Androidu, tak i v nejrůznějších nadstavbách a modifikacích, provedených operátory a/nebo výrobci telefonů (může jít o různé balíčky, ovladače a úpravy třetích stran, open source komponenty WebKit , knihovny, apod.). Mnohé z těchto děr jsou přitom známy již několik let, aniž by se dočkaly záplaty.

Pokud X-Ray zjistí, že je vaše zařízení zranitelné, můžete reagovat několika způsoby:

  • Zkontrolujte dostupnost nové oficiální verze firmware od operátora či výrobce (obvykle to lze provést v Nastavení-O telefonu-Aktualizace systému).
  • Požádejte svého operátora a/nebo výrobce o aktualizaci (zde je samozřejmě otázkou, zda a jak bude reagovat).
  • Můžete nainstalovat alternativní ROM (např. CyanogenMod), nicméně i zde je nutné počítat s tím, že může obsahovat chyby. Reakce vývojářů alternativních ROMek na nalezené chyby ale bývají řádově rychlejší, než je tomu u výrobců a operátorů. Po instalaci alternativní ROM je ale rozhodně vhodné otestovat systém znovu.

Ačkoli nebudete nahrávat alternativní ROM, ani instalovat aktualizaci firmware, X-Ray umožňuje lépe pochopit rizika. Pokud víte, že jakákoli škodlivá aplikace může převzít plnou kontrolu vašeho zařízení pomocí známých exploitů, měli byste být ještě opatrnější při stahování a instalaci aplikací třetích stran.

Autoři aplikace X-Ray se zaručují, že nemá nepříznivý vliv na bezpečnost, stabilitu, nebo výkon vašeho přístroje. X-Ray nevyžaduje ke svému fungování žádná zvláštní privilegia a je schopen bezpečně hledat chyby v zabezpečení, aniž by jej využíval.

Pozor: nejedná se o antivirový program – X-Ray nehledá škodlivé aplikace ve vašem systému, ale snaží se pouze najít známé zranitelnosti. Je také na místě upozornit, že aplikace chyby neopravuje – pouze detekuje. Program shromažďuje informace o zařízení (nikoli ale osobní či uživatelská data) za účelem zjistit, zda je zařízení zranitelné a pro účely statistiky o tom, kolik zařízení se systémem Android obsahuje bezpečnostní chyby. Konkrétně, X-Ray sbírá verzi operačního systému (např. „2.3.6“), značku a model zařízení (např. „Samsung Nexus S“), jméno operátora (např. „T-Mobile“) , náhodně generované ID zařízení (např. „9a17e3fedcde4695“), a potenciálně zranitelné softwarové komponenty (např. „/system/bin/vold“). Autoři garantují, že shromážděné informace nebudou poskytnuty třetí straně, s výjimkou souhrnů – například grafů, znázorňujících celkový počet ohrožených zařízení.

Na otázku, proč X-Ray není možné stáhnout oficiální cestou z Obchodu Play, autoři odpovídají: „Chápeme, že uživatelé preferují instalaci aplikací z Obchodu Play, zvlášť když jde o aplikaci zabývající se zabezpečením. Bohužel, Google nás informoval, že podmínky služby Play zakazují publikovat programy kontrolující zranitelnosti Androidu.“

Zbývá dodat, že aplikace je k dispozici zcela zdarma. K její instalaci bude nutné povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů, následně stáhnout a spustit instalační balíček.

X-Ray v době vydání tohoto článku detekuje následující zranitelnosti:

  • ASHMEM
  • Exploid
  • Gingerbreak
  • Levitator
  • Mempodroid
  • Wunderbar
  • ZergRush
  • Zimperlich

Další informace o této aplikaci můžete získat v příslušném vlákně diskuzního fóra XDA, nebo na oficiálním webu.

xray for android transparent
X-Ray
Duo Security
Verze 1.0.0
Velikost 0 kB
1.5+

WJN9Lv35QlnP4G710w8O4wljRAAAAAElFTkSuQmCC
Zdarma

Formulář pro nominace čtenářů

Hlasování bylo ukončeno, článek „Čtenáři doporučují“ vyjde 20. září

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)