Menu

SvětAndroida doporučuje: RSS čtečky a agregátory článků

V dnešním přehledu vám šest redaktorů našeho serveru představí své oblíbené aplikace, které používají ke sledování aktuálního dění a zpráv (nejen) ze svých oborů.

Mobilní telefony s připojením k Internetu otevřely svým majitelům dveře k informacím z celého světa. Dnes již nemusíme čekat na nejnovější zprávy až do večerní televizní relace, nebo do ranního vydání novin. Dokonce ani není nutné sedět u počítače a sjíždět v prohlížeči jeden zpravodajský web za druhým. RSS čtečky a agregátory článků přinášejí souhrnný přehled z více zdrojů až na displeje telefonů a to kdykoli a kdekoli (tedy pochopitelně kdekoli, kde je Internet).

Google Reader

Jednoznačně nejvíce zastánců má v naší redakci oficiální aplikace Google Reader, pro kterou se vyslovili čtyři ze šesti zúčastněných redaktorů. Z úvodní obrazovky nabízí rychlý přístup k nepřečteným článkům, položkám označeným hvězdičkou, případně můžete procházet jednotlivé složky, pokud do nich máte své odběry roztříděné. Rozhraní aplikace je maximálně zjednodušené a přizpůsobené pro použití z mobilního telefonu.

Michal Šrajer používá Google Reader především proto, že se v něm dobře čte a chválí přehledné uživatelské rozhraní, vycházející z webové aplikace. Kriticky ale podotýká: “Oproti NewsRob má ale zásadní nevýhodu v tom, že neposkytuje offline mód (a pokud jste tedy v metru, mnoho si nepřečtete).”

Podobně to vidí i Martin Klapetek, který si také pochvaluje designovou jednoduchost a přímočaré ovládání: “Umí přesně to co potřebuji – ukládá si nejčtenější feedy, takže se dají číst i offline, nabízí klasickou nabídku sdílení, umím feedy třídit do kategorií a pak buď procházet celé kategorie, nebo pouze vybrané kanály. Články taky lze ohvězdičkovat a pak se k nim vrátit později.”

Honza Šesták také vidí hlavní výhodu v propojení s webovou aplikací a konstatuje “mám přístup k oblíbeným zdrojům nejen na každém PC, ale i na mobilním telefonu. Je to ideální zábava např. do tramvaje :).”

Čtvrtým redaktorem, který tento program doporučil čtenářům, je Pavel Štůsek, který už nemusel nijak obhajovat její prvenství v dnešním výběru.

Google Reader

Google Reader

Google Reader

Google Reader

Google Reader

Google Reader

 

Google Reader
Google Inc.
Verze0.9.3 (16. 2. 2011)
Velikost1,0 MB
1.6+


Zdarma

NewsRob

NewsRob zůstal za Google Readerem pozadu jen o malý kousek – používají ho tři redaktoři, plus Martin Klapetek ho požíval do doby, než přešel na oficiální aplikaci.

Karel Kilián představuje NewsRob slovy: “Je to program, bez kterého bych určitě nestíhal sledovat svých více než 220 odběrů a 2000 článků každý den. Nejvíce ze všeho mi vyhovuje možnost rychlého procházení článků, kdy jen sleduji nadpisy a přeskakuji jeden za druhým. Pokud mě něco zaujme, využiji funkci sdílení, uložím si článek do Read It Lateru a přečtu si ho v okamžiku, kdy mám více času.”

Michal Šrajer přidává další výhodu NewsRobu: “Killer feature je především ukládání obsahu pro čtení offline, což je velmi příjemné při cestách metrem. Skvěle také fungují synchronizace a aplikace má mnoho velmi podrobných nastavení.”

Do třetice všeho dobrého se mezi příznivce NewsRobu přidal také Pavel Štůsek.

Asi nemá význam rozebírat podrobněji veškeré funkce, když na našich stránkách vyšla v listopadu podrobná recenze NewsRob: Google Reader v mobilu.

NewsRob

NewsRob

NewsRob

NewsRob

NewsRob (Google Reader / RSS)
Mariano Kamp
Verze4.8.1 (24. 5. 2011)
Velikost509 kB
2.1+


Zdarma


97,84 Kč

Read It Later

Read It Later není ani tak agregátorem článků, jako spíše offline čtečkou. Pokud vás například v prohlížeči, RSS čtečce, na Twitteru, nebo kdekoli jinde zaujme nějaký článek a vy právě nemáte čas si ho přečíst, uložíte si ho do Read It Later. Jak už napovídá název samotné aplikace – přečtete si ho později.

Roman Nepšinský představuje: “Read It Later zdánlivě do dnešního tématu nezapadá, ale v podstatě je to také agregátor a zdroj zajímavých informací a článků – jen si je narozdíl od RSS zdrojů musíte najít a uložit sami :). Odměnou vám bude sdílený seznam dostupný odkudkoliv (z mobilu, PC, …), číst tak můžete kdykoliv budete mít čas.”

Nadšeným uživatelem je také Karel Kilián, který vysvětluje: “Jak jsem říkal už u NewsRobu: denně mi před očima proběhnou až dva tisíce titulků, zpráv, zpráviček a nadpisů. Skoro nikdy ale nemám čas číst si delší články hned, jak je objevím. Dříve jsem si je označoval v Google Readeru hvězdičkou, nicméně poté, co jsem poznal Read It Later, už nechci nic jiného. Vyhovuje mi především v tom, že aplikace stáhne články k offline prohlížení a je-li to možné, tak i v úsporném mobilním zobrazení, tj. bez balastu a reklam. Je pak na mně, zda si články přečtu na displeji telefonu cestou z práce, nebo pohodlně na monitoru PC. Nespornou výhodou je také jednoduché přidávání nových článků – na počítači stačí pravé tlačítko myši, v mobilu pak funguje sdílení do této aplikace.”

Podrobnou recenzi jsme vám přinesli v dubnu v článku Read it Later: Přečtěte si to, až budete mít čas.

Read It Later

Read It Later

Read It Later

Read It Later

Read It Later

Read It Later

&nsp;

Read It Later Free
Read It Later
Verze1.2 (1. 6. 2011)
Velikost1,8 MB
2.1+


Zdarma


50,77 Kč

ČT24

Aplikace ČT24 pochází z českých luhů a hájů, neboť vznikla ve spolupráci České televize a společnosti Inmite. Michal Šrajer ji doporučuje: “Jedna z nejoblíbenějších českých aplikací v Android Marketu nabízí nejen možnost číst zpravý protálu ct24.cz, ale poskytuje také přehrávání živého vysílání zpravodajské stanice ČT24. Oproti mnoha jiným čtečkám má některé užitečné vychytávky v uživatelském rozhraní, například swipe mezi články (který se zatím v Android aplikacích mnoho nevidí).”

Na trhu není dlouho – uvedena byla v březnu tohoto roku (informovali jsme), prakticky ihned po vydání přibyla možnost sledovat online vysílání naší největší zpravodajské televize a minulý týden získala ocenění Mobilní aplikace roku 2011 v kategorii Média.

ČT24

ČT24

ČT24

ČT24

ČT24
Inmite s.r.o.
Verze1.3.0 (26. 4. 2011)
Velikost671 kB
2.0+


Zdarma

gReader Pro

Vraťme se ale k RSS čtečkám. Další aplikací, přinášející na mobilní telefony Google Reader, je gReader. Mezi hlavní vlastnosti patří obousměrná synchronizace, offline čtení celých článků, podpora podcastů, volitelné zobrazení na celý displej a komunikace skrze šifrovaný protokol HTTPS.

Pro Pavla Štůska se tento program stal jednoznačným vítězem: “Po vyzkoušení Google Readeru, NewsRob a vyzkoušení verze zdarma programu gReader Pro, jsem zakoupil jeho plnou verzi.” Když jsme se dožadovali podrobností ohledně jeho volby, argumentoval Pavel slovy: “Když se tak teď dívám na Newsrob, tak gReader je ergonomičtější a nabízí rychlý přístup k funkcím (zoom-in, zoom-out, atd.).” a dodal, že kdyby se měl dnes znovu rozhodovat mezi gReaderem a NewsRobem, zvolil by opět gReader.

gReader

gReader

gReader

gReader

gReader

gReader

 

gReader Pro (Google Reader)
noinnion
Verze2.1.7 (13. 5. 2011)
Velikost702 kB
1.5+


97,84 Kč


Zdarma

Pulse News

Pulse je hned na první pohled nekonvenčně pojatá čtečka, lišící se od všeho, co jste v našem článku zatím viděli. V hlubinách nastavení naleznete také synchronizaci s Google Readerem. Jednotlivé kanály si pak vytahujete na domovské obrazovky, kde se vizuálně prezentují poslední články ve formě dlaždic. Je nesporné, že prioritou autorů tohoto programu není jen snaha předložit seznam článků, ale udělat čtení o něco zábavnějším.

Pulse News doporučil našim čtenářům Martin Klapetek: “Vcelku povedený koncept RSS čtečky, jehož dojem kazí české kanály, které v drtivé většině neobsahují v RSS úvodní obrázek. Například americké servery obrázek obsahují, takže čtenář vidí nadpis i s grafickým elementem, zatímco u českých je pouze prázdný rámeček s nadpisem. Umí vybrat jednotlivé kanály z Google Readeru a ty poté synchronizovat (označit jako přečtené apod.). Nabízí i noční mód, tedy tmavé pozadí a světlý text. Sdílení článků podporuje také a umí celý článek zobrazit i ve vestavěném prohlížeči.”

Pulse News

Pulse News

Pulse News

Pulse News

Pulse News

Pulse News

Pulse News

Pulse News

Pulse News
Alphonso Labs
Verze2.3 (2. 6. 2011)
Velikost2,0 MB
1.5+


Zdarma

 

Komentáře

Slik

Slik

9.6.2011 9:19

Jednoznacne “gReader Pro” je naj…

Dweep

Dweep

9.6.2011 9:23

Ja bych za sebedoporucil personalizovany RSS reader http://www.netvibes.com – nejde o program, neni treba instalace, jde neco jako o iGoogle samozrejme webova verze webu je mnohem kompaktnejsi a prehledna i na malem displeji.

Senoejd

Senoejd

9.6.2011 10:34

Proc je gReader predposledni kdyz je nejlepsi?
zvlastni…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.6.2011 10:37

Dobrý den,

aplikace jsou řazeny nejprve podle toho, kolik redaktorů je doporučilo.
Při stejném počtu, což je případ posledních tří aplikací, tedy Pulse News, gReader Pro a ČT24 (které doporučil vždy jen jeden redaktor) je to pak podle abecedy.

Michal

Michal

9.6.2011 10:48

gReader jsem používal, ale od té doby co Google vydal oficiální aplikaci Google Reader, už jinou nepoužívám, je vynikající a obsahuje vše, co potřebuju. A je zdarma. Teď prostě nevidím jediný důvod používat gReader…

Honza

Honza

9.6.2011 13:47

Používám Greed2. Líbil se mi natolik, že jsem je podpořil i placenou verzí.

mmichalll

mmichalll

9.6.2011 14:34

Opravil by som chybu v nadpise svet “androda” ??? nemá tam byť náhodou “androida” ???

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

9.6.2011 17:29

To: mmichalll
Tak to je pěkně blbá chyba :)
Díky za upozornění. Už jsem to opravil.

devilps3

devilps3

9.6.2011 17:45

Ja pouzivam pulse.Souhladim se v sim, moc se mi libi graficke ztvarneni…a taky me stve to ze ceske stranky nemaji uvodni obrazek…a kdyz jo,tak jen pitomou reklamu:-(

mmichalll

mmichalll

9.6.2011 20:24

TO: Karel Kilián
Niet začo, to sa stáva

jet

jet

9.6.2011 20:51

z widgetu bych doporucil pure news

Crozz

Crozz

10.6.2011 20:27

tak ja pouzivam gReader, umi zobrazit clanek jako normalni webova stranka, nebo jako pouhy text nebo zjednodusene googlovske zobrazeni pro pomale pripojeni, lze offline cteni a ma alespon pro me jednoduche ovladani i design, takze prace snim je pohodlna

starenka

starenka

10.6.2011 23:18

Feedly?

gReader

gReader

13.6.2011 15:00

gReader nepodporuje moj ASUS eee pad Transformer teda zrejme vsetky 3.1 androidy… skoda lebo na HTC Desire som si nanho velmi zvykol – ergonomicky a offline zobrazenie je velmi blizko online prezeraniu!

Daxe

Daxe

13.6.2011 16:45

Dobrý den,
uvažuji že bych nějakou tu RSS čtečku začal používat, a chtěl bych se zeptat kolik to bere mobilních dat když bych chtěl pomocí ní kontrolovat jen zprávy (idnes.cz, lidovky) a pár dalších specializovaných serverů, kam se nové příspěvky přidávají rychlostí asi 1-2 denně. KOlik by to bylo MB denně nebo třeba týdně… Aktualizace by byla např 3x denně.
Děkuji

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

14.6.2011 10:46

To: Daxe
Dobrý den,

záleží na tom, zda si budete stahovat i celé články (pro čtení offline), nebo (a to je původní smysl RSS) jen nadpisy a perexy. V prvním případě se můžete – samozřejmě s ohledem na počet odebíraných zdrojů – dostat klidně i na desítky megabajtů. Ve druhém případě samozřejmě objem opět závisí na tom, kolik serverů budete odebírat, jak často ty servery vydávají nové články, nicméně abychom byli tak nějak v průměrů: mám tady RSS kanál s bezmála 60 články a celý má 32 KB. Tak si to vynásobte počtem zdrojů, frekvencí akualizace a máte docela přesné číslo :)

Roman

Roman

16.6.2011 9:02

Cituji:
“Karel Kilián představuje NewsRob slovy: „Je to program, bez kterého bych určitě nestíhal sledovat svých více než 220 odběrů a 2000 článků každý den. ….“
Jestli spí byť jen 6 hodin, pak by to bylo tak dva články/titulky za minutu z doby co nespí.
Určitě celých zbylých 18 hodin nesedí jen u počítače/telefonu. Musí někdy jíst, má taky volný čas, jede autem/na kole, nakupuje apod. V neposlední řadě pracuje i jinak, než jen čte články.
Kolik reálného času mu zbyde na byť jen roztřídění těch 2000 titulků?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

16.6.2011 9:07

To: Roman
No, on Karel Kilián nespí 6 hodin, ale povětšinou 4,5, maximálně 5 :)
Jinak moje rychlost prolétávání titulků je zhruba kolem 100/5-10 minut. Co mě zaujme, to si uložím do Read It Later a přečtu pak celé. Ale je pravda, že tak minimálně ty dvě hodinky na sledování aktuálních informací denně věnuji.

Cryingfreeman

Milan Menšík 0

9.7.2011 14:20

z čítačiek zameraných na Google Reader je Greader Pro jednoznačne najlepší

RSS (komentáře k článku)