Menu

NewsRob: Google Reader v mobilu

NewsRob se pravidelně objevuje ve výčtech nejoblíbenějších či nejpoužívanějších aplikací na Androidu. Hlavní plusem je stoprocentně fungující synchronizace s Google Readerem a široké možnosti sdílení.

Při počtu informačních zdrojů, které sleduji (aktuálně 215), je jediným způsobem, jak vše stíhat a nepřehlédnout nic důležitého, čtečka RSS kanálů. Tu najdete dnes již prakticky v každém webovém prohlížeči (kromě Chrome), nicméně pokud používáte více počítačů, budete pravděpodobně řešit otázku, jak mezi nimi synchronizovat data (přinejmenším to, aby článek, který jste přečetli na jednom PC, byl indikován jako přečtený i na druhém PC). Jedním z možných řešení je (a podle mne jde o nejlepší řešení) Google Reader – tedy webová čtečka, která v daném okamžiku zobrazuje totéž na všech počítačích, na kterých ji budete používat.

Sám Google Reader aktivně používám – nyní jsem v rámci úspory času přešel na desktopový FeedDemon (zájemcům nabízím svou podrobnou recenzi), který je s Google Readerem plně synchronizován. Samozřejmě jsem řešil i otázku, jak číst své zdroje na mobilním telefonu. Podmínky byly jasné: čtečka by měla být schopna pracovat (po načtení obsahu) v offline režimu a musí být synchronizována s Google Readerem. NewsRob tyto mé požadavky nejen do puntíku splnil, ale v mnoha směrech dokonce překonal.

NewsRob se představuje

Rozhraní aplikace je velmi prosté: v horní části najdete tři tlačítka, o jejichž funkcích si záhy povíme. Největší část okna zabírají načtené články, přičemž pokud v Google Readeru třídíte své odběry do složek, budou stejným způsobem rozděleny i v NewsRobu. Úplně dole se pak nachází reklamní proužek, kterého se můžete zbavit zakoupením plné verze Pro (stojí necelých 7 USD).

  • První tlačítko zleva slouží k aktualizaci. Po jeho stisknutí dojde k načtení zadaného počtu zpráv a k odeslání informací o tom, jaké články jste již přečetli, případně nějakým způsobem označili – synchronizace je tedy obousměrná. Vše se prakticky okamžitě promítá i do Google Readeru (a logicky též do aplikací, které máte na Reader napojené).
  • Druhým tlačítkem označíte všechny články jako přečtené. Co bude označeno, záleží na tom, kde se právě v NewsRobu nacházíte – jste-li na nejvyšší úrovni, budou jako přečtené označeny všechny články, pokud se zanoříte níže, označí se jen články v dané složce nebo zdroji.
  • Poslední tlačítko je přepínač mezi zobrazením všech, nebo jen nepřečtených článků (plné kolečko=zobrazit jen nepřečtené, prázdné=zobrazit všechny).
Hlavní obrazovka NewsRob

Hlavní obrazovka NewsRob

Proti umístění nejdůležitějších tlačítek zcela nahoru budu mít svou jedinou výtku: občas se totiž stane, že místo stisku tlačítka nechtěně vyvolám systémovou informační lištu.

Do jednotlivých složek se dostanete tapnutím, čímž se zobrazí všechny v nich načtené zdroje. Dalším tapnutím se již dostanete k samotným článkům. Pokud nechcete procházet jednotlivé zdroje jeden za druhým, bude vás zajímat položka na prvním řádku nazvaná all articles, která vypíše všechny články v dané sekci.

Po otevření článku se zobrazí v šedé horní liště jeho nadpis a krátký popis (tzv “perex” – některé zdroje sem publikují celý text článku). Tapnutím na horní lištu se pak článek načte celý, včetně grafiky. Mezi články můžete listovat buď tlačítky pro nastavení zvuku, nebo prostě posouváním prstu po displeji (listováním).

Otevřený článek s perexem

Otevřený článek s perexem

Užitečné funkce

Patrně jste si již ve snímcích obrazovky všimli hvězdičky vedle titulku. Tou si můžete daný článek označit a toto označení se následně promítá i do Google Readeru (konkrétně se “ohvězdičkované” články zobrazují v sekci Položky s hvězdičkou). Já zpravidla hvězdičky používám buď pro rozsáhlejší články, které si později přečtu na počítači, nebo pro označení článku, který chci dále zpracovat.

Další užitečné funkce se skrývají v kontextovém menu.

  • Browser – otevře aktivní stránku ve výchozím webovém prohlížeči.
  • Share in Reader – nasdílí položku v Google Readeru (odpovídá ikonce Sdílet). To využijete například, pokud oblíbené články prezentujete přes Google Buzz.
  • Share link – je patrně nejsilnější devizou této čtečky. Umožňuje odeslat nebo uložit titulek, odkaz a perex přes systémové aplikace. Snadno a rychle tak například můžete článek, který vás zaujal, poslat e-mailem, publikovat na Twitteru či Facebboku, poslat SMSkou, nebo uložit do nějaké jiné aplikace.
Menu aplikace NewsRob

Menu aplikace NewsRob

Možnosti nastavení

V nastavení pak najdete možnosti synchronizace s Google Readerem (zda se má synchronizovat vše nebo jen nepřečtené položky), zvolit, kdy se má synchronizace provádět (automaticky, ručně, nebo jen v případě připojení přes wifi), jak často má probíhat (jednou za hodinu, každé 4 hodiny, každých 12 hodin a jednou denně) a jakým způsobem chcete být upozorněni na to, že máte nové načtené články (notifikací, přehráním zvuku, blikáním LEDky, vibrací). Je také možné určit, kolik položek najednou bude maximálně staženo a zda se má jako dočasné úložiště použít paměť telefonu nebo SD karta. Víc si asi od mobilní RSS čtečky přát nemůžeme.

Nastavení NewsRob

Nastavení NewsRob

Resumé

NewsRob se stal mým oblíbeným společníkem pro chvíle volna, díky kterému stíhám sledovat novinky, ať jsem kdekoli v terénu. Jeho hlavní plusem je stoprocentně fungující synchronizace s Google Readerem a široké možnosti sdílení. Jistě není náhoda, že se NewsRob pravidelně objevuje ve výčtech nejoblíbenějších či nejpoužívanějších (“must have”) aplikací na Androidu.

Informace o aplikaci NewsRob

Testovaná verze: 4.4.2
Licence: freeware (existuje i placená verze Pro, která je bez reklamy a má některé funkce navíc).
Stránky autora: newsrob.blogspot.com
Stránka programu: newsrob.blogspot.com
Stránka AndroLib: http://www.androlib.com/android.application.com-newsrob-wmq.aspx
Stránka AppBrain: http://www.appbrain.com/app/newsrob-(google-reader-rss)/com.newsrob
Počet stažení dle AppBrain: více než 250 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,45/5
Velikost aplikace v telefonu: 1,05 MB
QR kód:

QR kód NewsRob

QR kód NewsRob

 

Komentáře

Kyblik

Kyblik

16.11.2010 11:25

Dokud jsem pouzival NewsRob na Wildfire, tak se mi zahadne restartoval sam od sebe telefon. Zkousel jsem ruzne laborovat s nastavenim a poctem clanku prednactenych a nic nepomohlo. Po odinstalaci telefon funguje bez sebemensich problemu. Mozna mu dam jeste sanci…

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

16.11.2010 11:26

Já ho mám na Vodafone 845. Pravda, telefon se sice občas restartuje, ale to mi dělal už před instalací NewsRobu.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

16.11.2010 12:01

To: Jarda
Nezkoušel jsem, ale podle obrázků vypadá podobně.
Pokud můžete porovnat, v čem je gReader lepší?

desire

desire

16.11.2010 12:29

ja na desire uz cca pol roka pouzivam gReader a som na 100% spokojny. A na rozdiel od NewsRob ziadne restarty ;-)

scorbut

scorbut

16.11.2010 12:33

Asi pol roka pouzivam newsrob a je to fakt must have aplikacia. gReader som skusal ale oproti newsrobu ma lepsie iba prepinanie medzi sposobmi zobrazenia a inac mi tam chybalo dost funkcii a bol o dost pomalsi

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

16.11.2010 12:38

To: scorbut
Díky, tohle jsem potřeboval slyšet :)
Uvažoval jsem, že gReader zkusím, ale nějak jsem neviděl důvod, proč na něj přecházet z NewsRobu.

shadow_hk

shadow_hk

16.11.2010 13:39

Já používám klasický Google Reader (v jeho mobilním zobrazení), kdy mám na plochu svého HTC Desire vyvedený shortcut na jeho záložku v prohlížeči a myslím, že to takto funguje dobře. Sice to vyžaduje být on-line, ale to je v mém případě snad pořád, ale na druhou stranu Google pak (volitelně) přeformátuje odkazované stránky pro mobilní zobrazení, což šetří data i čas (i když ne vždy je zobrazena stránka v přeformátované podobě správně, tak je tu možnost dát zobrazit stránku přímo). Sdílet přes email jde jak ze samotného google readeru, tak pak samozřejmě i při zobrazení stránky ve vlastním prohlížeči.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

16.11.2010 13:44

To: shadow_hk
Tak samozřejmě to je také možnost :). Jenže na mém prťavém displeji V845 si s Google Readerem moc nepočtu :(

Lucka

Lucka

16.11.2010 15:00

Ja pouzivam gReader. Aktualizuje se mi mnohem rychleji nez NewsRob. A celkove mi prijde lepsi. To chce vyzkouset, kazdy ma neco. Ale z toho co jsem zkousela, tyhle 2 jsou vyrazne nejlepsi.

Shaag

Shaag

16.11.2010 15:44

Já můžu za sebe jen doporučit FeedR, má take synchronizaci s Google Readerem a na mém Galaxy S je výrazně rychlejší než NewsRob nebo gReader.
Hvězdičkování, sdílení etc. má také integrováno a naprosto jsem se zamiloval do tlačítka mobilize, který daný článek otevře v browseru skrze google mobilizer (tedy ořeže ze stránky nepotřebný balast a zobrazí čistě a rychle, ale v plném znění se všemi navigačními prvky stránky – např. diskuze).
Dále je pro mně přehlednější, ale to už je ale opravdu otázka osobních preferencí.

f

f

16.11.2010 17:08

Nevíte, jestli existuje alternativa ke google readeru? Například něco na vlastním severu?

David Ondrejkovič

David Ondrejkovič

17.11.2010 10:11

Nevím jak je to s tím offline režimem – já zkoušel jak NewsRob, tak i gReader a oba načítají offline pouze Perex (a to ještě kdoví jestli). Když potom chci článek přečíst, tak to natahuje buď do vlastního programu (vestavěný prohlížeč) nebo do prohlížeče v mobilu (u mně Opera Mini). To první žere zřejmě významně více dat než samotná Opera Mini (neměřil jsem to – nezkoušel to někdo z vás?) a to druhé je dost pomalé (HTC Magic). Takže jsem po několikadenním používání zjistil, že toho v úhrnu přečtu méně než když procházím klasicky záložky v Opeře Mini a otevírám to postupně. Jsem sice stále online, ale mám jen 100 MB dat měsíčně (Vodafone Internet v mobilu) a pak se to šíleně zpomalí. Pouze s Operou Mini a sem tam nějakým mailem se do toho pohodlně vejdu – s RSS už ne.

Moje představa jak by to mohlo fungovat IDEÁLNĚ je takováto:

Večer a v noci doma mám mobil na Wi-Fi – aktualizace probíhá automaticky v nastavených intervalech a ráno mám v mobilu natažený VEŠKERÝ obsah – tedy nejen perex, ale i kompletní obsah stránek v nějakém komprimovaném formátu. Vše je na mé 4 GB SD kartě, takže s místem není problém. Ráno vyjdu z domova a cestou do práce postupně procházím obsah – vše co označím za přečtené – ať už tím, že to jen označím jako přečtené nebo tím, že projdu perex, případně tím, že to přečtu celé – se mi okamžitě a průběžně maže z karty, takže místa je stále dost.

Důvody proč by to tak bylo ideální jsou hlavně dva:
1) Omezená data (a tedy výhoda pokud si ranní – tedy tu největší – porci informací mohu připravit přes Wi-Fi)
2) Podstatná část cesty do práce a z práce vede oblastí bez signálu (metro)

kepi

kepi

17.11.2010 19:29

Tak bohužel NewsRob postrádá oAuth a odmítám dávat někam své přihlašovací údaje. gReader je v tomto o krok dále takže du testovat.

Jsmile

Jsmile

18.11.2010 10:16

A co Pulse news Reader. Taky alternativa:-)

DiGi

DiGi

19.11.2010 10:41

NewsRob UMÍ stahovat odkazované stránky. Navíc si můžeš zvolit jestli je má stáhnout s obrázky nebo bez, tak jak jsou nebo předkousat pomocí google mobile proxy (nebo jak se ten xindl jmenuje). Nastavuje se to v menu nad zdrojem.

Takže funguji přesně jak ty popisuješ – NewsRob přes noc natahá aktualizace – včetně obsahu (u větší části mých zdrojů není třeba tahat obsahy, ale u serverů s recenzemi mám zapnuté kompletní stahování). A v metru jen klikám další další… ;)

V nastavení synchronizace si lze nastavit (aspoň u placené verze) aby se syncovaly pouze nepřečtené posty – takže při dalším syncu se stažené stránky odmažou. Navíc toho obvykle není tolik aby se to i na malou kartu nevešelo (měsíčně mám přes 4k přečtených položek, přes 100 RSS zdrojů)

Hanna

Hanna

19.11.2010 13:15

Ani ja som ešte nevyskúšala… ale budem ;)

David Ondrejkovič

David Ondrejkovič

26.11.2010 9:01

Já to zkoušel několikrát a POKAŽDÉ mi to při chybějícím signálu hlásilo, že webová stránka není dostupná. Ta nastavení o kterých píšeš jsem zkoušel, ale podle mně se týkají pouze stažení offline perexu a webová stránka se tak jako tak musí načíst.

David Ondrejkovič

David Ondrejkovič

26.11.2010 13:06

OK, asi jsem naprostá lama, ale napište sem prosím někdo JAK to udělat, aby NewsRob při synchronizaci natahoval k offline přečtení celé stránky – tedy nejen perex, ale i samotný obsah (obrázky nepotřebuji)

DiGi

DiGi

2.12.2010 11:12

David Ondrejkovič – dvě možnosti:

1) Menu – Settings – Synchronization – Download Content Default (jak se to má defaultně stahovat) – globální (tak trochu o ničem)
2) (lepší) pro konkrétní feed: Nad feedem podržet prstem a počkat na menu nebo v otevřeném postu Menu – více – Manage Feed

Zde si pak můžeš nastavit jak konkrétně se má feed stahovat. Zajímají tě poslední dvě volby – Simplified web page (odkazovaná stránka se přechroustá přes Proxy) nebo Web page (tak jak je)

Mike

Mike

5.4.2011 14:27

Tak ja nevim codelam spatne. mam to nastaveno podle navodu a porad mi to stahuje jenom perex :/ kdyz adm zobrazit web a nejsem na wifi tak mi to napise ze stranka neni dostpna :( i kdyz dam znova na wifi synchronizovat tak se to nestahne. Nevite kde by mohla bych chyba? zkousel jsem to na webu mobilmanie a na svetandroida

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

6.4.2011 10:46

To: Mike
Dobrý den,
bohužel offline provoz jsem nikdy nezkoušel, takže ač bych rád, neporadím.
Zkuste, zda nebude mít někdo zkušenost na AndroidFóru (www.androidforum.cz).

RSS (komentáře k článku)