NewsRob: Google Reader v mobilu
- Recenze
- Karel Kilián
- 14.4.2015
- 22
NewsRob se pravidelně objevuje ve výčtech nejoblíbenějších či nejpoužívanějších aplikací na Androidu. Hlavní plusem je stoprocentně fungující synchronizace s Google Readerem a široké možnosti sdílení.
Při počtu informačních zdrojů, které sleduji (aktuálně 215), je jediným způsobem, jak vše stíhat a nepřehlédnout nic důležitého, čtečka RSS kanálů. Tu najdete dnes již prakticky v každém webovém prohlížeči (kromě Chrome), nicméně pokud používáte více počítačů, budete pravděpodobně řešit otázku, jak mezi nimi synchronizovat data (přinejmenším to, aby článek, který jste přečetli na jednom PC, byl indikován jako přečtený i na druhém PC). Jedním z možných řešení je (a podle mne jde o nejlepší řešení) Google Reader – tedy webová čtečka, která v daném okamžiku zobrazuje totéž na všech počítačích, na kterých ji budete používat.
Sám Google Reader aktivně používám – nyní jsem v rámci úspory času přešel na desktopový FeedDemon (zájemcům nabízím svou podrobnou recenzi), který je s Google Readerem plně synchronizován. Samozřejmě jsem řešil i otázku, jak číst své zdroje na mobilním telefonu. Podmínky byly jasné: čtečka by měla být schopna pracovat (po načtení obsahu) v offline režimu a musí být synchronizována s Google Readerem. NewsRob tyto mé požadavky nejen do puntíku splnil, ale v mnoha směrech dokonce překonal.
NewsRob se představuje
Rozhraní aplikace je velmi prosté: v horní části najdete tři tlačítka, o jejichž funkcích si záhy povíme. Největší část okna zabírají načtené články, přičemž pokud v Google Readeru třídíte své odběry do složek, budou stejným způsobem rozděleny i v NewsRobu. Úplně dole se pak nachází reklamní proužek, kterého se můžete zbavit zakoupením plné verze Pro (stojí necelých 7 USD).
- První tlačítko zleva slouží k aktualizaci. Po jeho stisknutí dojde k načtení zadaného počtu zpráv a k odeslání informací o tom, jaké články jste již přečetli, případně nějakým způsobem označili – synchronizace je tedy obousměrná. Vše se prakticky okamžitě promítá i do Google Readeru (a logicky též do aplikací, které máte na Reader napojené).
- Druhým tlačítkem označíte všechny články jako přečtené. Co bude označeno, záleží na tom, kde se právě v NewsRobu nacházíte – jste-li na nejvyšší úrovni, budou jako přečtené označeny všechny články, pokud se zanoříte níže, označí se jen články v dané složce nebo zdroji.
- Poslední tlačítko je přepínač mezi zobrazením všech, nebo jen nepřečtených článků (plné kolečko=zobrazit jen nepřečtené, prázdné=zobrazit všechny).
Proti umístění nejdůležitějších tlačítek zcela nahoru budu mít svou jedinou výtku: občas se totiž stane, že místo stisku tlačítka nechtěně vyvolám systémovou informační lištu.
Do jednotlivých složek se dostanete tapnutím, čímž se zobrazí všechny v nich načtené zdroje. Dalším tapnutím se již dostanete k samotným článkům. Pokud nechcete procházet jednotlivé zdroje jeden za druhým, bude vás zajímat položka na prvním řádku nazvaná all articles, která vypíše všechny články v dané sekci.
Po otevření článku se zobrazí v šedé horní liště jeho nadpis a krátký popis (tzv „perex“ – některé zdroje sem publikují celý text článku). Tapnutím na horní lištu se pak článek načte celý, včetně grafiky. Mezi články můžete listovat buď tlačítky pro nastavení zvuku, nebo prostě posouváním prstu po displeji (listováním).
Užitečné funkce
Patrně jste si již ve snímcích obrazovky všimli hvězdičky vedle titulku. Tou si můžete daný článek označit a toto označení se následně promítá i do Google Readeru (konkrétně se „ohvězdičkované“ články zobrazují v sekci Položky s hvězdičkou). Já zpravidla hvězdičky používám buď pro rozsáhlejší články, které si později přečtu na počítači, nebo pro označení článku, který chci dále zpracovat.
Další užitečné funkce se skrývají v kontextovém menu.
- Browser – otevře aktivní stránku ve výchozím webovém prohlížeči.
- Share in Reader – nasdílí položku v Google Readeru (odpovídá ikonce Sdílet). To využijete například, pokud oblíbené články prezentujete přes Google Buzz.
- Share link – je patrně nejsilnější devizou této čtečky. Umožňuje odeslat nebo uložit titulek, odkaz a perex přes systémové aplikace. Snadno a rychle tak například můžete článek, který vás zaujal, poslat e-mailem, publikovat na Twitteru či Facebboku, poslat SMSkou, nebo uložit do nějaké jiné aplikace.
Možnosti nastavení
V nastavení pak najdete možnosti synchronizace s Google Readerem (zda se má synchronizovat vše nebo jen nepřečtené položky), zvolit, kdy se má synchronizace provádět (automaticky, ručně, nebo jen v případě připojení přes wifi), jak často má probíhat (jednou za hodinu, každé 4 hodiny, každých 12 hodin a jednou denně) a jakým způsobem chcete být upozorněni na to, že máte nové načtené články (notifikací, přehráním zvuku, blikáním LEDky, vibrací). Je také možné určit, kolik položek najednou bude maximálně staženo a zda se má jako dočasné úložiště použít paměť telefonu nebo SD karta. Víc si asi od mobilní RSS čtečky přát nemůžeme.
Resumé
NewsRob se stal mým oblíbeným společníkem pro chvíle volna, díky kterému stíhám sledovat novinky, ať jsem kdekoli v terénu. Jeho hlavní plusem je stoprocentně fungující synchronizace s Google Readerem a široké možnosti sdílení. Jistě není náhoda, že se NewsRob pravidelně objevuje ve výčtech nejoblíbenějších či nejpoužívanějších („must have“) aplikací na Androidu.
Informace o aplikaci NewsRob
Testovaná verze: 4.4.2
Licence: freeware (existuje i placená verze Pro, která je bez reklamy a má některé funkce navíc).
Stránky autora: newsrob.blogspot.com
Stránka programu: newsrob.blogspot.com
Stránka AndroLib: http://www.androlib.com/android.application.com-newsrob-wmq.aspx
Stránka AppBrain: http://www.appbrain.com/app/newsrob-(google-reader-rss)/com.newsrob
Počet stažení dle AppBrain: více než 250 000
Hodnocení dle AppBrain: 4,45/5
Velikost aplikace v telefonu: 1,05 MB
QR kód:
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (22)
Přidat komentář