Srovnání fotoaparátu v Samsung Galaxy A9 vs Samsung Galaxy Note 9 vs HTC U12+

fototest Samsung Galaxy A9 vs Samsung Galaxy Note 9 vs HTC U12+

Samsung na podzim vydal telefon Galaxy A9. Je speciální v tom, že jde o první telefon, který má 4 hlavní fotoaparáty. Už naše recenze ale ukázala, že kvalita fotoaparátu má k dokonalosti daleko. Telefon jsme se následně rozhodli srovnat s Galaxy Note 9, tedy tím nejlepším, co Samsung nabízí a také s HTC U12+, což je sice prémiový TOP telefon, ale dá se pořídit za téměř stejné peníze jako Galaxy A9. Jak novinka se čtyřmi fotoaparáty dopadla?

Jaké jsme u fototestu použili nastavení telefonů?

Protože drtivá většina uživatelů mobilních telefonů nepoužívá manuální nastavení fotoaparátu, u všech smartphonů byl nastaven automatický režim. Zároveň jsme vypnuli pomoc od umělé inteligence, která ve většině případů zkresluje výsledné snímky a nenabízí reálný pohled na fotografie. Při fotografování portrétů a selfie fotek jsme vypnuli, nebo se snažili nastavit nejmenší možné vyhlazení tváře.

Jak jsme s telefony fotili a natáčeli videa?

Jedna z nejdůležitějších věcí u foto testů je nastolit identické podmínky. Ať už je to kvůli světlu nebo třeba objektům. Mít 100% stejné podmínky je však téměř nemožné, i tak jsme se snažili co nejvíce přiblížit. Všechny tři telefony byly používány ve stejnou dobu a ze stejného místa. Zároveň se u všech telefonů využíval poslední dostupný software a aplikace pro fotografování přímo od výrobce.

Srovnání fotoaparátu v Samsung Galaxy A9 vs Samsung Galaxy Note 9 vs HTC U12+

Jak už jsme psali v úvodu, Samsung Galaxy A9 má na zadní straně rovnou čtyři fotoaparáty. A to hlavní fotoaparát s 24 MPx a světelností F/1,7, teleobjektiv s 2x optickým zoomem, má 10 MPx a světelnost F/2,4, třetí fotoaparát je ultraširokoúhlý s úhlem záběru 120°, má 8 MPx a světelnost F/2,4. Poslední se selektivní hloubkou ostrosti má 5 MPx a světelnost F/2,2. Selfie kamera na přední straně má 24 MPx. Videa se dají nahrávat ve 4K rozlišení a 30 FPS.

Samsung Galaxy A9

Samsung Galaxy A9

1.0
 • Displej 6.3", 2220 x 1080 pixelů, Super AMOLED
 • Procesor Snapdragon 660
 • RAM 6 GB
 • Fotoaparát 24 MP + 8 MP + 10 MP + 5 MP
 • Baterie 3 800 mAH
 • Cena od 15 999 Kč

Samsung Galaxy Note 9 je posledním prémiovým telefonem od Samsungu. Fotoaparát je v podstatě identický i u staršího Galaxy S9+.První fotoaparát má 12 MPx, novinkou je variabilní clona F/1,5 a F/2.4, sekundární fotoaparát má rovněž 12 MPx a světelnost F/2,4 s dvakrát optickým zoomem. Nahrávat videa už tento telefon dokáže ve 4K rozlišení a 60 FPS.

Samsung Galaxy Note 9

Samsung Galaxy Note 9

1.0
 • Displej 6.4", 2960 x 1440 pixelů, Super AMOLED
 • Procesor Exynos 9810
 • RAM 6/8 GB
 • Fotoaparát 2x 12 MP
 • Baterie 4 000 mAh
 • Cena od 25 999 Kč

HTC U12+ používá duální fotoaparátDvojice snímačů s rozlišením 12 a 16 MPx a světelností F/1.7 respektive F/2.6 dokáže vytvořit velmi dobré fotografie. Podle DxOMark se jedná o jeden z nejlepších fotomobilů na trhu. Podporuje rovněž nahrávání videa ve 4K rozlišení a 60 FPS.

HTC U12+

HTC U12+

1.0
 • Displej 6", LCD, 2880 x 1440 px
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 845
 • RAM 6 GB
 • Fotoaparát 12 + 16 MP
 • Baterie 3 500 mAh
 • Cena doplníme

Srovnání fotoaparátů v mobilech Samsung Galaxy Note 9 vs Samsung Galaxy A9 vs HTC U12+

Na levé straně najdete fotografie z telefonů, na pravé straně se nachází výřezy stejných snímků. V nich vidíte detaily v původní velikosti.

Srovnání nahrávání videa Samsung Galaxy Note 9 vs Samsung Galaxy A9 vs HTC U12+

Smartphone Camera test – Samsung Galaxy Note 9 vs Samsung Galaxy A9 vs HTC U12+

Smartphone Camera test - Samsung Galaxy Note 9 vs Samsung Galaxy A9 vs HTC U12+

Závěrečné hodnocení: Fototest Samsung Galaxy Note 9 vs Samsung Galaxy A9 vs HTC U12+

Výsledky testování nejsou moc překvapivé. Potvrdilo se v podstatě to, co jsme očekávali. Samsung Galaxy A9 je sice prezentován jako fotomobil, ale ani čtyři hlavní fotoaparáty to nezachrání. V cenové kategorii kolem 15 tisíc musíte mít perfektní fotografie. Pokud pomineme problémy s autofocusem, tak jde vidět, že Galaxy A9 zaostává i u fotografií ve zhoršených světelných podmínkách, kdy ztrácí oproti konkurenci hodně detailů a přidává hodně šumu.

Vidět to jde hlavně u portrétu v metru, kde připomíná Galaxy A9 o třídu horší fotoaparát. Podobně je to i na noční fotografii u hračkářství. V detailu můžeme vidět, že omítka budovy je zcela vyhlazená. U videa je to velmi podobné, navíc se k tomu přidává i absence stabilizace. Ve výsledku tak vypadá Galaxy A9 jako o třídu horší telefon.

Jak se vám líbí fotografie ze Samsung Galaxy A9?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)