TOPlist

Proč má Samsung Galaxy Z Fold6 naběhnuto na propadák roku? (komentář)

samsung galaxy z fold6 komentar nahled
  • Samsung Galaxy Z Fold6 je jednou z novinek letního Galaxy Unpacked
  • Nový skládací telefon má příliš vysokou cenu a málo inovací
  • Samsung vsadil vše na marketing kolem umělé inteligence

Velkolepé představení nových produktů od Samsungu vám jistě neuniklo. Jihokorejský technologický gigant předvedl novou generaci skládacích telefonů, dlouze očekávanou rodinku Galaxy Buds3 nebo konečně plnohodnotnou konkurenci pro Apple Watch Ultra. A dozvěděli jsme se také pár detailů o překvápku, které dokonce vyjde ještě letos. To vše sice zní krásně, ale jen na první pohled.

I toto Galaxy Unpacked se neobešlo bez notné kritiky na konto jihokorejského výrobce. Jasně, negativní názory se najdou vždy a všude, nicméně tentokrát jsou i podle nás většinou opravdu namístě. Fanoušci nejsou nijak extra vybíraví, pouze jim začíná vadit neustále se zhoršující politika Samsungu. A z vláken či diskuzí na sociálních sítích to jde opravdu znát.

K Samsungu mám osobně vcelku neutrální postoj. Nepovažuji se za jeho velkého podporovatele, ale stejně tak jsem svými názory nikdy nespadal do skupinky haterů. Tentokrát si nicméně dovolím přitlačit a do značky se trochu opřít. Posvítím si konkrétně na jeden z nejpropagovanějších produktů vůbec, a to skládací telefon Samsung Galaxy Z Fold6. Jihokorejský kolos jej může v PR kampaních opěvovat, jak jen bude chtít, ale stejně tím neskryje mnoho neduhů, které mu zkrátka a dobře už doopravdy nelze odpustit.

Příliš konzervativní přístup

Ještě než se blíže dostaneme k samotnému Foldu, je nutné se na celou problematiku podívat z širšího úhlu pohledu. Dlouhodobější pozorování nám snadno umožní vyvodit tento závěr: Samsung má příliš konzervativní přístup. Výrobce, který dříve na trhu figuroval jako jeden z hlavních inovátorů, dnes zastává spíše pozici spáče, který čeká, jak se přizpůsobit neustále sílící konkurenci. Pomalu se už dostal na úroveň Applu (od něhož čerpá nemálo inspirace), jenž přináší minimum novinek a ze samozřejmostí je schopen udělat něco dechberoucího, a to pouze zabalením do beránčího roucha. Běžné spotřebitele tím ohromí, technologické nadšence zklame.

Samsung Galaxy Z Fold6

Proč je mizerný zrovna Galaxy Z Fold6?

Ptáte-li se, proč jsem se ze všech možných produktů uchýlil zrovna ke zlynčování Galaxy Z Foldu6, odpověď je prostá. U jiných zařízení lze spatřit alespoň náznak snahy. Chytrý prsten je sice předražený a nepřijde do Česka, ale jde o naprostou novinku v portfoliu Samsungu. Galaxy Watch Ultra se sice výrazně opičí od Applu a jejich designové zpracování je možná až příliš odvážné, ale pořádný soupeř pro jablečného giganta v tomto segmentu scházel. Nový Fold se však na trh dostává každoročně a pokaždé je to ta stejná pohádka.

Samsung Galaxy Z Fold6

Přehnaně vysoká cena

Samsung Galaxy Z Fold6 se nevyhnul zdražení. Zatímco jeho předchůdce na našem trhu začínal s cenou 44 999 Kč v 256GB konfiguraci, novinka v té samé variantě stojí 48 999 Kč. Nárůst ceny o další čtyři tisíce je opravdu signifikantní. V podstatě se tak již jedná o telefon za 50 tisíc korun. Vzhledem k množství upgradů se za nás bohužel nejedná o férové nacenění a předpokládáme, že cena rychle spadne dolů. Nedává totiž vůbec smysl.

Samsung Galaxy Z Fold6

Málo významných vylepšení a chyby

Letošní Fold jde opět cestou málo významných vylepšení. Po hardwarové stránce má ve srovnání s předchůdcem lepší čipset, tenčí a lehčí konstrukci a větší externí obrazovku. Mírně se pak změnil jeho design, a to nahrazením zakulacených rohů za ty hranaté. Klasicky se navýšil i maximální jas, a to na 2 600 nitů. Jakoukoliv revoluci byste však hledali marně. Samsung Galaxy Z Foldu6 zůstal starý 50Mpx obrazový snímač ISOCELL GN3 i 4 400mAh baterie se stejně pomalým 25W nabíjením.

Samsung vsadil de facto všechny své karty na umělou inteligenci. I na svém vlastním webu vám ale řekne, že se s ohledem na AI nový Fold od svého předchůdce vlastně příliš neliší. Až na drobnosti jde tedy v podstatě o velký marketingový tah. A opět platí nepoměr mezi novými funkcemi a cenovým nárůstem.

galaxy z fold6 galaxy ai srovnani

Uživatelé, kteří měli telefon v ruce, pak naráží na fakt, že telefon opět nelze zavřít kompletně – mezi oběma polovinami se nachází viditelná mezera.

Samsungu, takhle opravdu ne!

Já i další nadšenci už to opakujeme chvíli a pokračovat už možná nemá smysl, protože si Samsung stejně jede svoje. Nyní tedy možná naposled: Samsungu, takhle opravdu ne.

Konkurence neustále sílí a Samsung příliš spoléhá na dobré jméno, které si v průběhu let vybudoval. Zatímco čínští výrobci se věnují skutečným inovacím, Samsung svá zařízení mění pouze minimálně a u letošního Foldu to je bohužel opravdu znát. Zařízení to může být sice skvělé, ale jeho cena zkrátka neodpovídá tomu, co nabízí. Modely typu Honor Magic V2 navíc dokáží v mnoha ohledech nabídnout daleko lepší parametry.

Jaký máte na Samsung Galaxy Z Fold6 názor vy?

Zdroje: vlastní, Samsung (1, 2, 3)

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)