Trendy

Samsung Galaxy Watch6 Classic: Perfektní hodinky pro Android s magickou otočnou lunetou (recenze)

samsung galaxy watch6 classic recenze
 • Samsung Galaxy Watch6 Classic osloví otočnou lunetou i kvalitním zpracováním
 • Nechybí NFC platby, podpora hovorů či novinky spojené s One UI 5 Watch
 • Stále jde o nejlepší Wear OS hodinky, ale inovací je pomálu

Samsung umí dělat chytré hodinky. To je fakt, který nemůže popřít snad nikdo a dohoda s Googlem, jež před dvěma lety vyústila v přechod na Wear OS, se jihokorejskému gigantovi rozhodně vyplatila. Z chytrého pomocníka na zápěstí se pomalu ale jistě stává samostatné zařízení, které může fungovat i bez vašeho telefonu, navíc je vše zabalené v elegantním designu a konečně se vrátila také vynikající otočná luneta z Galaxy Watch4 Classic. Ta spoustě lidí (včetně mě) chyběla.

Po téměř měsíčním používání Galaxy Watch6 Classic jsem plný dojmů. Už při rozbalování hodinek jsem byl zvědav na to, kam se jihokorejská firma za rok posunula. Až do července mi totiž na pravé paži tikaly Galaxy Watch5 Pro, s nimiž jsem byl nad míru spokojen a využíval jsem je necelý rok.

Obsah recenze Samsung Galaxy Watch6 Classic

Obsah balení nenadchne

Už při vybalování mi bylo jasné, že obsah balení se od loňského i předloňského modelu nijak nezměnil. K hodinkám dostanete pouze nabíjecí puk s USB-C konektorem. S adaptérem, náhradními řemínky nebo třeba ochranným sklíčkem nepočítejte.

galaxy watch6 classic balení

To ale u Samsungu v dnešní době doufám nikoho nerozhodí, úplně stejný přístup razí i u telefonů a je celkem jedno, zda jde o ohebný telefon za 50 tisíc, nebo telefon střední třídy. Je to rozhodně škoda. Adaptér vyčítat nelze, ten nedodává snad žádný jiný výrobce chytrých hodinek, ale náhradní řemínek v balení být mohl.

Design pro každý den

Jak jsem již naznačil v úvodu, Samsung Galaxy Watch6 Classic jsou parádní hodinky, mnohem elegantnější (ale o něco méně sportovnější) než Galaxy Watch5 Pro. Možná mi odpusťte častější srovnávání s tímto modelem, ale mám s ním nejdelší zkušenost. Přestože jsou oba modely černé a mají černý pásek (vybrat si můžete samozřejmě ale z mnoha jiných variant), mi novinka padla více do oka. Mám rád elegantnější hodinky, nejsem velký běžec a nosím je pravidelně nejen doma, ale také ven, kde poutají větší pozornost. Sám jsem si myslel, že si mé okolí těžko všimne, že testuji něco nového, ale překvapivě to byla nejen přítelkyně, ale také několik kamarádů.

Samsung Galaxy Watch6 Classic

Můžeme si říct něco k samotnému zpracování. Tělo hodinek je tvořeno z nerezové oceli, povrch je tedy lesklý, ale stále velmi odolný. Na hodinky jsem při nošení nedával extra pozor a jednou se mi s nimi podařilo dost silně třísknout o futra při průchodu do obýváku. Srdce mi poskočilo, byl jsem si jistý, že na hodinkách bude nějaký vryp nebo minimálně škrábanec, ale ať jsem se díval jak jsem chtěl, hodinky tato nehoda žádným způsobem nepoznamenala. Pokud tedy děláte nějakou manuální práci a bojíte se, že si hodinky rychle poškrábete, můžete zůstat relativně v klidu. To stejné platí o safírovém sklíčku, které Samsung vychytal už v předešlé generaci. Poškrábat ho je takřka nemožné, když se teď dívám na rok používané Watch5 Pro, nevidím na nich jediný viditelný škrábanec, a to jsem přímo pod lampou.

Samsung Galaxy Watch6 Classic a Galaxy Watch5 Pro

Hodinky, respektive displej chrání kromě sklíčka také zmíněná otočná luneta, která je oproti němu o několik milimetrů vyvýšená. Když už se bavíme o lunetě, o níž básní v každé recenzi a byla hlavní chloubou Galaxy Watch4 Classic, musím se k pochvalám přidat. Vzhledem k tomu, že jsem dva roky starý model neměl možnost denně používat, jsem ani pořádně netušil, o jak dobrou věc jsem při používání Watch5 Pro přicházel.

Samsung Galaxy Watch6 Classic menu

Na nich jsem totiž virtuální lunetu použil asi dvakrát a to jen proto, že jsem si na ní zrovna vzpomněl. Zkrátka na ní nebyl spoleh, navíc zpětná vazba nefungovala zdaleka tak, jak bych si představoval. U Galaxy Watch6 Classic jsem si jí okamžitě zamiloval. Pravda, chvíli jsem se učil jí používat, byl jsem zvyklý výhradně na ovládání displejem a bočními tlačítky, ale přibližně po týdenním používání mi přirostla k srdci na tolik, že na ní nedám dopustit. Dokonce se čas od času přistihnu, jak si s ní jen tak otáčím. Její zpětná vazba (nikoliv haptická odezva, luneta „tiká“ i když jsou hodinky vypnuté) je naprosto geniální, navíc s ní umí systém velice dobře pracovat. Když se chci podívat na počasí nebo poslední konverzace, nemusím složitě šmátrat po displeji. Dokonce si troufám říct, že je to tak velká věc, kvůli které bych loňský model klidně hodil do výkupu a (s cashbackem) ty 4 tisíce doplatil.

Samsung Galaxy Watch6 Classic vzhled

Málem bych zapomněl na parádní 1,5palcový AMOLED displej s rozlišením 480 x 480, který se nově umí rozjasnit až na 2 000 nitů. Ani u předchozí generace jsem neměl s čitelností jakýkoliv problém, ale tohle je jiná liga. Je paradoxem, že na Galaxy Watch6 Classic kolikrát vidím lépe než na telefon, tady rozhodně musím smeknout klobouk.

Líbí se mi také fakt, jak Samsung přemýšlel na řemínkem. Ten totiž na první pohled vypadá jako kožený, ale zdání klame. Ve skutečnosti jde totiž o texturu na vnější straně, po stranách a na vnitřní straně je gumový, což se hodí třeba právě pro sportovce.

Hardware – lepší čip a 2 GB RAM

Celá řada Samsung Galaxy Watch6 využívá čipset Exynos W930, který je upřímně řečeno jen mírně upraveným Exynosem W920, který tiká v řadě Galaxy Watch5 a Galaxy Watch4. Firma se uchýlila pouze k vyšším taktům (1,4 GHz vs. 1,18 GHz) a přidala RAM paměť. Ta nyní činí 2 GB (předešlé verze měly 1,5 GB), pamětí je pak 16GB eMMC modul. Změny hardwaru jsou tedy spíše minoritní.

Specifikace Galaxy Watch6 Classic (47 mm)

Specifikace Detail
Rozměry 46,5 x 46,5 x 10,9 mm
Hmotnost 59 g
Konstrukce Safírové sklíčko, rámeček z nerezové oceli
SIM karta eSIM
Certifikace MIL-STD-810H, certifikace IP68
Připojení k více telefonům Ano
Typ displeje Super AMOLED
Velikost 1,5 palce
Rozlišení 480 x 480 pixelů (hustota 453 ppi)
Always-On Ano
Operační systém Wear OS 4, One UI Watch 5
Čipset Exynos W930 (5 nm)
Procesor Dvoujádrový 1,4 GHz Cortex-A55
GPU Mali-G68
Interní úložiště 16 GB
RAM 2 GB
Typ baterie Li-Ion 425 mAh

I přes tento fakt běží ale hodinky lépe. Neumím úplně říct, jestli je to vyššími takty jader, přidanou RAM pamětí, optimalizovanějším prostředím, ale nejspíše půjde o kombinaci všech tří prvků. Aby bylo jasno – nevšiml jsem si toho hned na první dobrou, ale když jsem si dal zpět na zápěstí Galaxy Watch5 Pro, přišly mi o něco línější. Rozhodně to ale není důvod pro upgrade, stále se bavíme o zlepšení v jednotkách procent.

Samsung Galaxy Watch6 classicSamsung Galaxy Watch6 Classic

Jihokorejské hodinky rozhodně nejsou nejplynulejšími hodinkami na trhu. Nemluvím jen o Apple Watch, ale třeba také o Huawei hodinkách, které jsou zkrátka o něco plynulejší. Když bych je měl ale porovnat se staršími Wear OS hodinkami (například některými modely TicWatch), vidím zde obrovský kus práce.

Systém Wear OS 4 s One UI 5 Watch

Wear OS je rozhodně nejsvobodnějším a nejpokročilejším (nepočítám-li watchOS) operačním systémem pro chytré hodinky, což poznáte v momentě, kdy otevřete Obchod Play, kde se nachází tisíce různých aplikací. Samozřejmostí jsou ty přímo od Googlu, například Mapy Google, Google Home, Google Keep či Google Zprávy, brzy by se měl do hodinek navíc dostat také Kalendář Google. Osobně pracuji se všemi zmíněnými denně na telefonu, jejich hodinkové iterace fungují ve většině případů velmi dobře a zmíněné Mapy nemají na hodinkách konkurenci. Pokud máte LTE verzi, můžete je využívat i bez připojení k telefonu.

Samsung Galaxy Watch6 Classic mapy google

Novinkou je aplikace WhatsApp, která je v kombinaci s klávesnicí Gboard naprosto skvělá pro vyřizování běžných odpovědí, využít můžete ale také diktování a napsat během několika vteřin pořádný sloh. Běžci určitě ocení hromadu streamovacích aplikací jako je YouTube Music či Spotify, hodinky v sobě mají samozřejmě Bluetooth, takže lze spárovat bezdrátová sluchátka a hudbu si můžete stáhnout přímo do nich. Snad jen škoda, že zde není aplikace Google Podcasty, která by vám na základě propojení s vaším Google účtem doporučovala podcasty, naštěstí si v Google Play můžete vybrat mnoho alternativ. Opomenout nesmím ani aplikaci Google Peněženka, díky níž můžete hodinkami snadno platit.

Samsung Galaxy Watch6 Classic ciferníky

Do One UI Watch si Samsung pochopitelně přidal také několik vlastních nástrojů. Není zde samostatná aplikace Hodiny, ale je rozdělená na několik menších bublin, přičemž každá slouží na něco jiného (budík, minutka, stopky..). Aplikace Buds slouží pro připojení sluchátek, samozřejmě můžete na dálku ovládat spoušť fotoaparátu nebo si díky přítomnosti Samsung Internetu vlézt na jakýkoliv web, což je trochu zbytečné, ale jednou jsem ji přece využil – když jsem měl telefon daleko od sebe a chtěl se rychle podívat, jestli na webu vyšel článek. Funguje to lépe, než byste si možná mysleli, stránky se načítají rychle a jsou docela responzivní.

Co se týče samotného prostředí, zorientujete se v něm takřka okamžitě a je celkem jedno, zda jste někdy předtím měli hodinky s Wear OS či nikoliv. Potěší podrobné nastavení ciferníku, můžete si nejen zvolit různé styly, ale následně si také upravit, co přesně se vám má na hodinkách ukazovat, měnit můžete i barvu ciferníku nebo font. Jednou z velkých novinek Wear OS 4 je také fakt, že můžete konečně hodinky spárovat s více telefony, což rozhodně při testování ocením. Neexistovalo nic otravnějšího než neustálé resetování hodinek a spárování s novým telefonem, což byla v mém případě rutina a prováděl jsem ji takřka každý měsíc.

K hodinkám vám budou nápomocné aplikace Galaxy Wearable a Samsung Health, odkud lze vyčíst hromadu dalších a podrobnějších dat, hodinky si ale můžete také různě přizpůsobovat, případně získávat rady a tipy.

Sport, zdraví a spánek

Hodinky v sobě mají samozřejmě zabudovanou GPS, takže se s nimi můžete vydat kamkoliv i bez připojení k mobilu. Ze sportovních aktivit si vybere snad úplně každý. Za zmínku stojí například běh, chůze, cyklistika, plavání, kruhový trénink, turistika, rotoped, eliptický trenažér, fotbal, basketbal, benčpres, box, bruslení, golf, hokej, jachting, házená..výběr je zkrátka obrovský. Při cvičení se vám nově mohou zobrazovat také zóny srdečního tepu, které vám ukazují, v jakých hodnotách byste se měli pohybovat při dané aktivitě. Některé z aktivit umí hodinky rozpoznat automaticky, když byste na záznam zapomněli.

Galaxy Watch6 Classic jsou také ideálním nástrojem pro všechny, kteří mají rádi data a chtějí vědět o svém těle možná co nejvíce informací. Pochopitelně nechybí dnes již běžné záležitosti jako je měření srdečního tepu, hladiny kyslíku v krvi či stresu, hodinky umí měřit také EKG, krevní tlak a nově také teplotu pokožky. Tyto funkce však jihokorejská firma zamknula pouze na telefony Samsung, což je rozhodně škoda.

Už od minulé generace umí hodinky také povědět, jak je na tom složení vašeho těla, ať se bavíme o kostech, tuku nebo vodě. Samsung doporučuje měřit tato data ráno na lačno a před vypitím vody, kdy mají být výsledky nejpřesnější. Pro orientaci jsou data asi fajn, ale nebral bych je jako bernou minci, při každém měření se totiž data mírně liší.

Samsung na své konferenci mluvil mimo jiné také o vylepšeném měření spánku, respektive novém trenérovi, který vám nabídne pomocnou ruku a pomůže vám vyřešit potenciální problémy (málo hlubokého spánku, časté probouzení, nepravidelný režim..) se spánkem. Trenér bude dostupný po týdenním měření, aby si hodinky mohly udělat představu o vašich návycích.

Hodinky ukazují data o spánku dosti podrobně, kromě samotné doby spánku vám dají vědět, jak dlouho jste byli v hluboké, lehké či REM fázi. Vidím zde určité zlepšení oproti Galaxy Watch5 Pro, ale pokud chcete doopravdy přesná data, doporučím spíše nějaký chytrý prsten. Mám dlouhodobou zkušenost s Oura Ringem, který mi vždy ukázal jiná data. Někdy se lišila mírně, jindy jsem měl na hodinkách klidně o hodinu delší REM fázi a prstenu v tomto ohledu věřím rozhodně více.

Výdrž baterie je zklamáním

Nepochopitelným zklamáním je pro mě osobně výdrž baterie. V recenzi Galaxy Watch5 Pro jsem se zmínil o (na poměry Wear OS) skvělé výdrži, která neměla problém držet krok klidně 3-4 dny. U Galaxy Watch6 Classic je situace mnohem horší. Běžné používání je vytluče maximálně za dva, spíše jeden a půl dne, máte-li v plánu využívat je intenzivněji (tzn. zapnutá GPS, nepřetržité monitorování aktivit, častější vyřizování hovorů a notifikací), dostanete se na jednodenní výdrž.

Ono se není moc čemu divit, když Samsung snížil kapacitu z 590 na 425 mAh. V některých zahraničních textech jsem se dočetl, že tak bylo učiněno kvůli rozměrům, čemuž moc nerozumím. Galaxy Watch6 Classic jsou totiž nejen o 12,5 gramu těžší, ale také o 0,4 mm tlustší a celkově větší. Chápu, něco si vezme mechanismus otočné lunety, ale těch pár setin milimetru navíc bych klidně vyměnil za stejně velkou baterii.

Samsung Galaxy Watch6 Classic vs Galaxy Watch5 Pro

Osobně to pro mě není velký problém, nevadí mi hodinky nabíjet každý den. Spíš mě nebaví myšlení na nabíjení v situacích, kdy nespím jeden den doma. Nebo si hodinky zapomenu vzít jeden den na ruku, objevím je na stole klidně až večer nebo další den. Zatímco u předešlého modelu mám klidně 50 % baterie, ten nový byl většinou úplně vybitý. Na Galaxy Watch5 Pro byl zkrátka větší spoleh a je hrozná škoda, že Samsung tuhle oběť podstoupil, přestože musí sám vědět, že právě výdrž bývá u zákazníků často důvodem, proč nakonec sáhnou ke konkurenci.

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy Watch 6 doporučené české ceny:

 • Samsung Galaxy Watch6 40 mm – 7 499 Kč
 • Samsung Galaxy Watch6 40 mm LTE – 8 999 Kč
 • Samsung Galaxy Watch6 44 mm – 8 299 Kč
 • Samsung Galaxy Watch6 44 mm LTE – 9 499 Kč

Samsung Galaxy Watch 6 Classic doporučené české ceny:

 • Samsung Galaxy Watch6 Classic 43 mm – 9 999 Kč
 • Samsung Galaxy Watch6 Classic 43 mm LTE – 10 999 Kč
 • Samsung Galaxy Watch6 Classic 47 mm – 10 499 Kč
 • Samsung Galaxy Watch6 Classic 47 mm LTE – 11 999 Kč

Resumé

Samsung Galaxy Watch6 Classic jsou opět těmi nejlepšími Wear OS hodinkami, které si dnes můžete pořídit. To ale neznamená, že jsou bez chyb. Jihokorejská firma to má totiž v konkurenci docela jednoduché a kvalitní hodinky s operačním systémem od Googlu aby člověk pohledal. První generace Pixel Watch má hromadu neduhů, design se dle mého názoru moc nepovedl a hlavně mají tragickou výdrž baterie, TicWatch jsou na tom o něco lépe, ale firma na své starší modely naprosto kašle a aktualizace jsou dosti nejisté. Co se tím snažím říct? Samsungu by jednoznačně prospěl nějaký velký hráč, který by to na poli s Wear OS pořádně rozjel. Nabízelo by se třeba Xiaomi. Pak by se totiž musel více snažit. Pokud máte Galaxy Watch4 nebo Galaxy Watch5 a vyloženě netoužíte po otočné lunetě, můžete zůstat v klidu. V tuto chvíli se na vaše hodinky totiž šíří aktualizace na Wear OS 4 s One UI 5 Watch, která vám přinese většinu novinek.

Klady

+ precizní zpracování a prémiové materiály
+ otočná luneta je nenahraditelná
+ bezproblémové placení skrz Google Peněženku
+ hromada podporovaných aplikací
+ vychytanější spánkový kouč a zdravotní funkce
+ plynulé prostředí One UI 5 Watch
+ možnost připojení na více telefonů

Zápory

– nepochopitelný přešlap u výdrže baterie
– některé funkce jsou k dispozici pouze na mobilech Samsung
– minoritní změny oproti předchozím generacím

Hodnocení redakce: 85 / 100 %

PDF manuál ke stažení

Jaký máte názor na Samsung Galaxy Watch6 Classic?

Za zapůjčení hodinek děkujeme společnosti Samsung.

Avatar of Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na telefony s Androidem, na nichž využívá nejčastěji aplikace od Googlu, ale i české výtvory - například Mapy.cz. Kromě smartphonů má slabost pro různé gadgety od všemožných výrobců (třeba Xiaomi). Na poli osobního a pracovního vybavení dává přednost notebookům a počítačům s operačním systémem Windows a řadí se mezi fanoušky procesorů AMD. Je ideální obětí pro akční nabídky a slevy, které takřka denně prozkoumává, ale zároveň se tak snaží pomáhat čtenářům. Má rád chytrou domácnost, v tuto chvíli využívá zejména produkty značky Aqara, Když zbyde čas po tvorbě textů, ponoří se do virtuálních světů, nejradši má ty od CD Projektu, nepohrdne ani kvalitním filmem. Mezi nejpovedenější patří podle něj obecně snímky od Nolana a Tarantina. Další z jeho velkých vášní je fotbal, přičemž srdce mu bije pro Barcelonu v zahraničí a Slavii na tuzemské scéně. E-mail: jakub.karnik@svetandroida.cz více o autorovi

Komentáře (4)