TOPlist

Samsung Galaxy A55 přichází s lepším foťákem, delší výdrží a kovovým rámem. Jak na nás zapůsobil?

Samsung Galaxy A55
  • Samsung Galaxy A55 se na český trh dostává jako nástupce velmi úspěšného smartphonu
  • Přichází ve jménu designových, ale také důležitých hardwarových změn
  • Kromě lepších fotoaparátů nabízí i výkonnější čipset nebo delší výdrž

Samsung dnes oficiálně rozšiřuje své portfolio řady A o dvojici nových modelů, Galaxy A55 a Galaxy A35, které se pokusí navázat na úspěchy dvou nejprodávanějších telefonů v Česku za loňský rok. Obě novinky, spadající do střední třídy, přichází ve jménu designových, ale i důležitých hardwarových změn, přestože se to na první pohled ani nemusí zdát. Čím vším tedy dokáže zaujmout dražší z páru?

Pokud očekáváte převlečení do úplně jiného kabátku, budu muset hned na začátku zchladit vaše očekávání. Při pohledu na záda či displej telefonu Samsung Galaxy A55 si totiž velmi pravděpodobně ničeho dechberoucího nevšimnete.

Nenápadné, ale přesto viditelné změny designu

I tentokrát se setkáváme se skleněným zadním panelem (využívá odolný Corning Gorilla Glass Victus) a plochou obrazovkou se selfie kamerou v průstřelu. Mnohem zajímavější to je ale na bocích. Galaxy A55 totiž představuje návrat Samsungu ke kovovému rámu u smartphonů střední třídy, avšak ještě více pozornosti na sebe strhává nový designový prvek, který výrobce označuje jako Key Island.

Jde v podstatě o vyvýšený ostrůvek s ovládacími tlačítky. Když jsme si s kolegou Jakubem telefony prohlíželi na novinářském briefingu, shodli jsme se, že Key Island ve skutečnosti nevypadá tak nápadně jako na renderech či fotografiích, kde možná až příliš vystupuje do prostoru. Právě z tohoto důvodu jsem se po prvních únicích trochu bál, jak bude Samsung Galaxy A55 vypadat ve skutečnosti, ale když jsem měl telefon konečně v ruce, strach rychle opadnul. Pozitivní také je, že konstrukce splňuje certifikaci IP67 pro svou zvýšenou odolnost vůči vodě a prachu.

Samsung Galaxy A55 Key Island

O chlup lepší fotoaparáty

Další upgrade byl proveden v oblasti fotoaparátů. I tentokrát využívá hlavní kamera 50Mpx senzor, takže při pohledu na specifikace v e-shopech nepoznáte ve srovnání s Galaxy A54 žádnou změnu, ale Samsung nás ujistil, že byl snímač vyměněn za pokročilejší kousek.

S rozlišením 50 Mpx pracuje i Galaxy A35, jenže v jeho případě se bavíme o menším 1/1,96palcovém senzoru, zatímco Galaxy A55 spoléhá na výrazně větší velikost 1/1,56 palce. Dokáže tedy pojmout více světla, a tudíž od něj můžeme očekávat například kvalitnější noční fotografie. Galaxy A55 dále disponuje 12Mpx ultra širokoúhlou kamerou a 5Mpx makro snímačem.

Technologie Super HDR pak přináší 12bitová videa s detailnějšími barvami a jednotlivé záběry jsou zbaveny otřesů s vylepšenou optickou stabilizací. V souvislosti s focením a nahráváním Samsung zvýrazňuje i chytré funkce, jako například Návrhy snímků (pro ideální kompozici), Automatické rámování nebo vytváření samolepek z objektů na fotografii. Galaxy A55 se může také pyšnit vychytávkou duálního nahrávání, které současně pořizuje záběry na přední a zadní kameru. Ve finále je pak možné záznam uložit jako jedno video, nebo dva samostatné soubory.

Samsung Galaxy A55

S pomalým čipsetem to daleko nedotáhnete

Dalším důležitým krokem kupředu byl upgrade procesoru. Samsung Galaxy A55 spoléhá na čipset Exynos 1480, od něhož se slibuje až 32% nárůst GPU výkonu a 15% zvýšení rychlosti CPU. Jelikož je SoC vyráběno 4nm technologií, dočkáváme se zvýšené výdrže baterie – její kapacita sice opět činí 5 000mAh, ale tentokrát dokáže po jednom nabití přehrávat video až 28 hodin vkuse. Dobíjet lze 25W výkonem. O udržení přijatelných teplot pod kapotou se stará zvětšený vnitřní chladič, jehož celková plocha je o 74 % rozměrnější než u Galaxy A54. Hardwarový zabezpečovací systém Knox Vault pak zajišťuje ochranu vašich osobních dat. Třešničkou na dortu je garance dlouhé podpory, která se skládá ze čtyř velkých softwarových aktualizací a pěti let bezpečnostních updatů.

Samsung Galaxy A55

Přední stranu telefonu pokrývá 6,6palcový Super AMOLED Infinity-O panel se 120Hz obnovovací frekvencí. Co nás ale i tentokrát mrzí, jsou neuvěřitelně silné rámečky kolem samotné obrazovky, kterých si prostě nelze nevšimnout. Za zmínku dále stojí 1000nitový jas, jenž v kombinaci s funkcí Vision Booster zlepšuje kvalitu obrazu na slunci.

A jak jsou na tom ceny?

Možná se už ptáte, jak je na tom Samsung Galaxy A55 s cenami. Na rozdíl od evropských zemí, kde se platí eury, jsme se kvůli slabé koruně nedočkali zlevnění, takže v základní verzi 8/128GB dostal telefon doporučenou cenu 11 999 Kč. Konfigurace s dvojnásobným úložištěm pak vychází na 12 999 Kč. Telefon bude k dostání v modré, modro-černé, fialové a žluté barvě a jako dárek k němu bude možné získat sluchátka Galaxy Buds FE.

Jak se Samsung Galaxy A55 líbí vám?

Zdroje: Tiskový brífink společnosti Samsung, vlastní

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)