Menu

Rudý návod: Jak si nastavit dualSIM telefon

xperia-tipo-dual-message-madefor2sims-460×280
Rudý návod: Jak si nastavit dualSIM telefon
2 (40%) 1 hlasů

Uvažujete o telefonu se dvěma SIM  kartami, či už jeden takový máte, ale nevíte si rady jak jej správně nastavit? V dnešním návodu si ukážeme, jak nastavit obě SIM karty tak, aby pracovaly přesně podle vašich představ a zodpovíme často kladené dotazy ohledně toho, jak vlastně přesně funguje režim dualSIM standby, který s nejvyšší pravděpodobností je právě ve vašem telefonu.

 

Nejdříve tedy krátké opakování základního rozdělení dualSIM telefonů pro ty, kteří nečetli předchozí díly Rudého Androida:

  • dualSIM Shift – telefon má dva SIM sloty, ručně přepínáte ze SIM1 na SIM2.
  • dualSIM Standby – obě SIM standardně čekají v nečinosti na hovor, v případě přijmutí hovoru na SIM1, přestává být SIM2 aktivní
  • dualSIM dual standby – nejčastější případ v současnosti. Obě SIM aktivní při nečinnosti, v případě přijetí hovoru na SIM1 se SIM2 přepíná do no-service módu (např. jako byste jeli metrem).
  • dualSIM full active (někdy označováno jen active) – obě SIM aktivní i při hovorech. Můžete v reálné čase přepínat mezi dvěma hovory na SIM1 a SIM2. Zajímavé telefony: HTC T523w,  ZTE U960
  • dualSIM dual talk – ano, jedná se přesně o to, co vám vytanulo jako první na mysli. Dva hovory na jednom přístroji současně. SIM1 a SIM2 musí být samozřejmě od různých operátorů, abyste mohli mluvit s dvěma přáteli najednou. Zajímavý přístroj: LG GX500

DualSIM standby

Zaměřme se tedy na režim dualSIM standby, který je nejčastější variantou. Má slot pro SIM1, která podporuje hlasové služby přes GSM (2G) a WCDMA (3G) a slot npro SIM2, která podporuje pouze GSM (2G). Není tedy možné využívat 3G připojení na obou SIM kartách (bez toho, abyste je museli přehazovat mezi sloty, což je dosti nepraktické).

Slot pro SIM kartu s podporou 3G je označen písmenem “W” (u některých nových telefonů je však již explicitně uvedeno 2G + 3G), slot pouze pro 2G je označen písmenem „G“. Pokud tedy na webu narazíte na specifikaci čínského telefonu s označením W+G / G+G, již víte co to znamená – dualSIM standby telefon podporující jednu SIM s 3G i 2G připojením a jednu SIM pouze s 2G.

Pozn.: Setkal jsem se s tím, ze mnoho uživatelů se často domnívá, že na SIM2, která je ve slotu, který nepodporuje 3G nemůžou stahovat data. Nezapomínejte, že EDGE je jen dalším vývojovým stupněm v technologii GSM, funguje na 2G. Stahovat data tedy můžete (pokud to máte povoleno od operátora), jen nesmírně pomalu.

Když telefon zapnete a zadáte pin k oběma SIM kartám, budou obě aktivní. V momentě, kdy vám někdo zavolá na SIM1, tak se SIM2 automaticky odpojí a bude ve standby režimu. Pokud vám v tu chvíli někdo bude volat, uslyší pravděpodobně hlášku operátora, že účastník je dočasně odpojen z provozu. Obdržíte poté od operátora SMS o zmeškaném hovoru. Tento problém nemají telefony dualSIM full active, kterých je však na trhu jako šafránu (v ČR neoficiálně dostupný HTC T523w).

Tip:

Velmi jednoduchý trik, jak se zbavit této limitace standby režimu je přesměrovat si SIM2 na SIM1. Poté, pokud budete hovořit na SIM1 a někdo vám zrovna zavolá na SIM2, budete upozorněn na čekající hovor, na který budete moci přepnout na displeji vašeho telefonu.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že pokud voláte s jednou SIM, druhá se odpojí. Jak je to ale v případě 3G datových přenosů? Zaznamenal jsem případy, kdy v momentě aktivních dat na SIM1 byla SIM2 neaktivní, nicméně standardní dual standby režim umožňuje obě SIM karty aktivní i při datových přenosech, jinými slovy pokud na SIM1 stahujete přes 3G, SIM2 to neovlivní a bude i nadále dostupná.

Prakticky

Pojďme se tedy podívat na praktickou stránku, kde a jak co nastavit. V nastavení klikněte na položku Správa SIM, kde uvidíte obě vaše SIM a jejich nastavení. Můžete zde některou ze SIM zcela vypnout (odpojit) nebo znovu zapnout. Pokud na jednu ze SIM kliknete, zobrazí se vám několik možností. Především můžete spravovat to, pod jakým jménem se vám bude SIM zobrazovat, její barevné označení a můžete si pro informaci přidat telefonní číslo SIM (jen pro interní účely).

Menu Správa SIM

Možnosti personifikace SIM karty

 

Dále máte čtyři možnosti:

  • Hlasové volání
  • Video hovor
  • Zasílání zpráv
  • Datové připojení

U každé si můžete nastavit, která ze SIM se bude implicitně používat pro tuto službu. Lze též nastavit, aby se telefon před samotnou akcí (poslání sms, volání, připojení) dotázal, kterou SIM použít. Poslední možností je pak nastavení chování při roamingu. Nutno podotknout, že dualSIM manažer toto zvládá poměrně inteligentně  a pokud máte jednu SIM zahraniční a jednu domácí, upozorní vás pokud byste chtěli volat z té, kde byste to měl dražší.

 

Nastavení implicitního chování pro každou SIM

 

U některých telefonů je dokonce možné si nastavit implicitní nastavení, kterou SIM používat, pro každý kontakt zvlášť. Na telefonu, který jsem použil pro demonstraci (Lenovo P770), toto možné není, nicméně třeba na UMI X1 by toto být možné mělo. Nepodařilo se mi objevit žádný seznam či příznak podle čeho určit zda toto telefon umí, nezbývá tedy než vyzkoušet, můžete se poté opět podělit v komentářích.

 

V pravém dolním rohu každé zprávy je zobrazeno, jaká SIM byla pro tuto akci použita. To samé u hovorů.

Samozřejmě, že u všech výpisů hovorů a SMS zpráv se vám zobrazuje, jaká SIM byla pro tento hovor/sms použita. Zároveň můžete velmi pohodlně v před každým hovorem stáhnout horní notifikační lištu dolů a změnit používanou SIM.

Závěrem

Spravovat dualSIM telefon je jednoduché, manažer SIM karet je poměrně funkční a až na pár drobností budete s používáním více SIM karet v jednom telefonu spokojeni. Je škoda, že Android nativně nepodporuje více SIM karet, jakákoli vylepšení tedy leží jen na bedrech výrobců a jejich vývojářských týmů.

Komentáře

zase ten pravopis

zase ten pravopis

29.12.2012 16:07

Proboha, naucte se cesky, nebo si poridte korektora. Rika vam neco shoda podmetu s prisudkem? Tolik hrubek pohromade? Neverim tomu, ze mate alespon stredni vzdelani…

ranny

ranny

29.12.2012 16:16

Se z toho pravopisu zblázni, člověče.

Marian

Marian

29.12.2012 18:19

To: zase ten pravopis: No jo, češtináři :) Já to neřeším, pro mě jsou důležité především informace.
Hezký večer!

WHITE-CZ

WHITE-CZ

29.12.2012 19:53

Teda ty jsi ale pako myslíš že tvoje kecy o tom jak má být všechno ok zajímavé ? Odpovím ti sám táhni někde do domova důchodců a uč je tam češtinu.

lahvon

lahvon

30.12.2012 1:58

Martin Nedbal si zase hraje na profesora cestiny.

kepi

kepi

30.12.2012 3:41

Díky za hodnotné informace, hlavně jsem pátral nedávno po tom rozdělení jednotlivých dual režimů, škoda, že to tu nevyšlo dříve :)

typa

typa

30.12.2012 13:34

Pánové, jsme na internetovém serveru, který je poměrně čtený. Když čtu, přebírám mimojiné i pravopis a proto je jistě namístě, aby články byly bez hrubek. Jinak se nakrásně může stát, že nám národ zdegeneruje, protože ty hrubky právě uvidí všude.
Nicméně grammar nazi bych vzkázal, ať radši vypíchne, které chyby tam jsou, ať si je tu můžou opravit. (btw sám chyby dělam taky a nečílim se, když mne na ně někdo upozorní)

Vodic

Vodic

31.12.2012 10:22

Ta poznámka „SIM1 a SIM2 musí být samozřejmě od různých operátorů, abyste mohli mluvit s dvěma přáteli najednou.“, mi přijde dost pofiderní. Pokud to tak opravdu je, ačkoliv se mi tomu nechce věřit, tak to rozhodně samozřejmé není. Každý, kdo zná principy, na kterých funguje GSM, totiž ví, že i kdyby oba GSM moduly telefonu komunikovaly se stejnou Bts na stejné frekvenci, tak k žádné kolizi nedojde, protože každý dostane jiný timeslot.

Sam

Sam

31.12.2012 15:15

Národ, který neovládá svoji řeč je odsouzen k degeneraci. Vzpomeňte, kolik lidí za jazyk Český v historii trpělo

lr

lr

30.6.2013 22:32

Vždyť taky degenerujeme. Každý chce mít maturitu a být manager, ale něco pro to udělat, to ne.

Sentinel65

Sentinel65

18.7.2013 13:45

Velmi jednoduchý trik, jak se zbavit této limitace standby režimu je přesměrovat si SIM2 na SIM1. Poté, pokud budete hovořit na SIM1 a někdo vám zrovna zavolá na SIM2, budete upozorněn na čekající hovor, na který budete moci přepnout na displeji vašeho telefonu.

Co kdyz budu v telefonu 2 SIM ruznych operatoru s ruzne nastavenymi tarify ? To presmerovani v ramci telefonu z jedne SIM na druhou je bezplatne nebo jak to v tomto pripade vlastne funguje ? Neni to jako kdyz si pevnou linku necham presmerovat na mobil, coz se normalne plati ?

Dekuji za odpoved …

ROlda

ROlda

5.8.2013 12:19

Myslím si, že to co je nazývánp tipem.. není bezplatné!

sheriff

sheriff

19.10.2013 18:41

To Sentinel , ROlda:

Zřejmě to bylo myšleno jen jako tip, jak poznat, že někdo volá na druhou SIM (momentálně nepoužívanou).
Na SIM1 v probíhajícím hovoru tutne, což ještě nic nestojí. Teprve pokud člověk na SIM1 přijme hovor, který byl přesměrovaný ze SIM2, zaplatí to zřejmě jako vlastní hovor SIM1->SIM2.

kroagh

kroagh

21.11.2013 1:17

Nedoporučuji HTC Desire 500 dual sim.
Telefon je sice super, ale dual sim manažer umožňuje pouze zapnout nebo vypnout jednotlivé sim a určit primární sim.
Při psaní sms, vždy se dá vybrat, ze které sim se zpráva odešle. Nicméně při volání ze seznamu – po kliknutí na jméno se automaticky vytočí z primární sim. Obdobně neexistuje možnost připřadit si ke každému kontaktu sim.
S ohledem na dual sim je tedy telefon asi nejhorší varianta z dostupných možností na trhu!

Petr

Petr

5.12.2013 19:58

Chci se zeptat, co když mám telefon o 2 SIM kartách, ale chci používat pouze jednu. Je to možné? Dá se nějakým způsobem vypnout jedna SIM karta, tudíž bude telefon fungovat jako normální telefon, který podporuje 1 kartu SIM? Díky za odpověď.

M

M

27.12.2013 19:57

Dobrý den, mám telefon Lenovo A390t, když do něho vložím sim kartu, kterou mám již asi 12 let, ve všech telefonech funkční, v tomto se mi neustále ukazuje, že simka není vložena, když vložím jinou simku, ale stejný typ, ta se mi ukazuje, že tam normálně je. Nejsem v tomto oboru znalec, takže jestli někdo tušíte, čím to může být, byla bych velmi ráda za radu. Děkuji.

Alena

Alena

20.1.2014 10:39

Mám dotaz, bude mi telefon na 2 sim fungovat s 1 sim ? Mám ted nový LG3, nejde mi vůbec internet, nastavení vše v pořádku…jinak volá posílá sms, ale net nejde :-(

Alena

Alena

20.1.2014 10:41

Jo a android mám 4,1

Anonym

Anonym

11.3.2014 10:32

Mohu používat jen jednu sim? tudíž funkci Dualsim nevyužívat ?

Mandi

Mandi

26.4.2014 22:53

Hlavně že tu řešýte pravopys, ale abyste sakra odpovídali na otázky, to vás asi nezajímá. Profíci přes mobily, fakt že jo

Adam

Adam

4.6.2014 7:02

Ahoj,chtěl jsem se zeptat na možnost řešení mého problému. Mám Alcatel onetouch 6030 a potřeboval bych nastavit aby se mi druha,pracovní, Sim karta zapinala podle toho jak jsem v práci. Je to Kazdy den v týdnu jinak. Je na to nějaká aplikace? Díky za radu.

Zoo

Zoo

24.7.2014 13:51

Zdravim.
Mám iNew V3-E a pokud zapnu mobilní internet, data vždy jedou přes sim1, ale potřebuji to přes sim2, kde mám tarif pro data a hlavně je zde rychlejší slot. Toto se dá přepnout v nastavení, ale pokud data odpojím a znovu připojím, je zde zase aktivní pro data sim1.
Stává se někomu? Víte jak vyřešit nastavení implicitní sim2 pro data?
Předem díky za informace

Čech

Čech

30.7.2014 17:52

Miluju, když nějaký kretén řeší češtinu u odborného článku, který je fakticky správně a pro řadu lidí včetně mě užitečný. Dík za článek.
K češtině, je to pěkně zkurvený jazyk, kde jsou naprosto běžné dvojité zápory, samá nepravidelnost. O těch, co za něj bojovaly, si myslím svoje, ale nic dobrého. Byli to lháři a podvodníci co sledovali vlastní zájmy. Ne na darmo se říká „kecá jak Palacký“. Na co proboha vymysleli názvy měsíců úplně jinak než ve většině jazyků? Slovenština vznikala později a má je normálně. Jak nám mohlo být kdyby se tu mluvilo Německy. Proti těm slavným obrozencům je snad i Rasputin svatoušek.

Chvála

Chvála

6.8.2014 13:53

Pro kroagha:
ten mobil mám; stačí vybírat volaného zadáním prvních písmen a pak ti to vždy nabídne, ze které SIM chceš volat!!! A s jsem s ním spokojenej.

Michal

Michal

17.10.2014 10:21

Pro:Zoo
Mám stejný problém, už to máte vyřešené?
Dík za reakci.

Roman

Roman

20.11.2014 9:18

Alena
Mám dotaz, bude mi telefon na 2 sim fungovat s 1 sim ? Mám ted nový LG3, nejde mi vůbec internet, nastavení vše v pořádku…jinak volá posílá sms, ale net nejde :-(

– Dobrý den, telefon musí fungovat a nezáleží na tom, zda použijete pouze jednu SIM nebo dvě SIM najednou. Problém s nefunkčností internetu bude nejspíše jinde než v množství užitých SIM.

helena

helena

24.12.2014 19:39

Nemyslíte ,že je důležite zjistit funkci a ne co jak se píše ,to snad ma každý vědět o zakldní školy

Franc

Franc

28.12.2014 20:25

Dobry den,
„dualSIM standby“=“dualSIM single standby“?

Neni mi uplne jasny rozdil mezi „dualSIM dual standby“ a „dualSIM single standby“?

Uvazuji o tlf Lenovo A916, ktery je udajne „dualSIM SINGLE standby“?
Jak to funguje? Kdyz zrovna pouzivam jednu z SIM karet (volani nebo internet jako treba viber messenger/youtube), je druha karta je stale schopna prijmout hovor/budu upozornen na prichozí hovor na druhe SIM karte?

Dekuji.

Raduse

Raduse

10.1.2015 21:52

Ahoj,mam dotaz, mam mobil s dvema sloty a na jedny simce mi prestaly fungovat odchozi hovory….nevim, cim to je..koukala jsem do nastaveni,alenemuzu tam nic najit…i kdyz simky prehodim,tak to proste nejde…poradi mi nekdo…prosim

Raduse

Raduse

11.1.2015 20:07

Odpovida tady nekdo?????

Václav

Václav

27.2.2015 10:35

Rád bych se zeptal. Mám Lenovo P780 a už po třetí se mi stalo, že telefon v době nečinnosti nerozpozná Simku (používám jednu) a napíše hlášku Slot1: nebyla rozpoznána žádná sim, Slot 2: nebyla rozpoznána žádná sim. V tuto chvíli se mi nikdo nedovolá, což je problém. Kde je chyba? Simka, hardware, software? Pomohla by mi druhá simka na kterou to přesměrovávat? Nebo existuje nějaká aplikace či nastavení, která mě na toto nahlas! upozorní? Budu rád za každou radu, moc děkuji.

john

john

27.2.2015 10:53

VACLAV..tak ja mam lenovo s860 a uz som poslal na 2. reklamaciu kvoli tomuto co pises a ocakavam, ze mi vratia peniaze…a to pouzivam 2 SIM karty a obidve maju vzdy vypadnuty signal!! Lenovo ma nas…ralo….!

vojta

vojta

5.3.2015 21:11

Zdravím.
mám problém s mobilním internet v telefonu xperia z3 dual. U operatora mi řekli že mi nemají jak pomoct že ten telefon ani neprodavaji. Před pár dny mi internet normálně fungoval pak prostě přestal…. už se mi to jednou stalo ale v takovém rozsahu že nefungovala ani jedna ze sim karet ani volat ani příjmat hovory ale po navratu do tovarního nastavení se to rozebehlo. pokud někdo víte co s tím díky za rady.

omlouvám se za pravopis a interpunkci :D

Vladimír

Vladimír

20.3.2015 18:44

Zdravím
U lenova A916 stačilo zadat na číselníku *#*#5448264#*#* telefon se restartoval a obě sim karty fungují najednou.

jana

jana

2.6.2015 21:38

Co kdyz tam sim kartu vlozim a ono mi napise ze tam sim karta neni..prosim pocte!

Lenka

Lenka

3.9.2015 10:11

Ahoj…at delam co delam, stale mi nekde zapnou funkce:obe sim vzdy zaple.Muze to byt tim, ze jedna dim je O2 cz a druha O2 sk? Kdyz dam sim 2 na sim 1 a opacne, presmerovani se nezdarilo ale cekaj.hovor ano :-/ Celkem bych uvitala, kdybych mela obe sim aktivni,ale nejspis u sk sim nemam podporu cekajiciho hovoru. ..jo a mam SAMSUNG GALAXY GRAND NEO D….diky mpc

milan

milan

23.9.2015 18:27

mám dvě sim karty jednu od 02 a jednu od vodafonu a když budu chtít volat z 02 jak to mám udělat ?

milan

milan

28.9.2015 11:51

Dobry den,

mam Sony Xperia Z3 Dual, nam nasledovny problem :
– na SIM1 neviem nastavit zobrazovanie cisla – po „stlaceni“ prislusneho menu sa nic neudeje, len vyda zvuk –> na SIM2 to viem v pohode zmenit
– SIM1 mam nastavenu aj ako „datovu“ kartu, no po vypnuti WIFI mi povie, ze „ziadne pripojenie k internetu“
cele sa to udialo po upgrade software, dovtedy bolo vsetko OK.

viete mi prosim niekto poradit co s tym ?

dakujem

Alena

Alena

5.10.2015 11:15

Dobry den, bude mi dual sim telefon fungovat jenom s 1 sim?
děkuji

uni

uni

5.10.2015 11:28

Alena: Ano.

uni

uni

5.10.2015 11:31

BTW. by si článek zasloužil revizi, Android již podporuje režim Dual SIM, jen Google jaksi „zapomněl“ tuto funkci přidat do aktuálních Nexusů (10/2015). Fail.

Georrrge68

Georrrge68

6.11.2015 12:29

Pro Vladimír. Děkuji za radu ohledně aktivace obou sim karet u Lenovo A916. SUPER!!! Díky.

peter

peter

21.11.2015 17:27

Vlastním Acer E39 a tak perfektnú správu sim kariet som ešte nevidel, musím Acer v tomto smere pochváliť.
Dokonca má fon aj slot na 3.sim, ktorú zatiaľ nevyužívam. To že používam aktívne 2-sim karty, tak som nepostrehol rapídny úbytok kapacity bat. Možno aj preto že má fon 3500mAh batériu…. nie to nie je reklama na Acer, ale CHVÁLA na špičkovú správu sim kariet.

RSS (komentáře k článku)