TOPlist

5+1 nejlepších aplikací pro snadný root Androidu

root_androidu_ico

Obvykle existují dva způsoby, jak provést root Androidu: jednoduchý a složitější. Tím jednodušším je použití automatických nástrojů, jež během let dospěly do stádia, kdy je může používat opravdu každý, včetně méně zkušených uživatelů. Z někdejších programů, které získávaly práva roota jedním konkrétním způsobem, některé dospěly až ke cloudovému řešení, které prohledá přístroj a automaticky v databázi najde nejlepší použitelný způsob.

Root Androidu? Snadno a rychle!

Asi nejčastěji doporučovaným a poměrně osvědčeným nástrojem pro root Androidu je KingRoot. Nicméně ne vždy se uživatelé dočkají kýženého výsledku v podobě povýšení systémových práv. V případě, kdy toto řešení nezabere, je k dispozici několik dalších alternativ. V tomto článku vám ukážeme pět programů pro snadný root telefonu z počítače.

KingRoot

KingRoot je cloudová aplikace, což v tomto případě znamená, že vyhledá nejlepší způsob provedení rootu pro konkrétní zařízení. K provedení operace využívá znalosti bezpečnostních nedostatků, které se postupně objeví snad v každém systému. Nejlepší na použití této metody je to, že rootnutí neovlivní Knox a má schopnost dokonale uzavřít Sony_RIC.

Celková úspěšnost rootnutí je vyšší než 60 %, což znamená, že aplikace je poměrně spolehlivá – zejména s ohledem na obrovské množství různých zařízení. Funguje na téměř všech zařízeních s Androidem od verze 2.x až po verzi 5.0. Použití je doslova a do písmene hračkou – stačí z XDA fóra stáhnout 6,34 MB velkou aplikaci (počítejte s tím, že některé webové prohlížeče se budou vzpouzet s odkazem na údajnou nebezpečnost souboru), zkopírovat ji do zařízení, nainstalovat a spustit. Pochopitelně je pro tyto účely nutné povolit v systémovém nastavení instalaci aplikací z neznámých zdrojů.

Aplikace po spuštění vyhledá nejvhodnější metodu, jak rootnout zařízení, na kterém je spuštěna, po stisku tlačítka pak provede vše, co je potřeba.

Root Androidu s aplikací KingRoot Root Androidu s aplikací KingRoot

O nástroji KingRoot jsme informovali ve zprávičce KingRoot – populární nástroj pro Root jedním klikem nyní v Angličtině.

CF Auto Root

Další šikovný nástroj pro zisk nejvyšších systémových práv pochází z dílny známého a osvědčeného vývojáře, který na Internetu vystupuje pod přezdívkou Chainfire. CF Auto Root je aplikace určená především začátečníkům, na které její autor průběžně pracuje. Největších úspěchů dosahuje na zařízeních Samsung, ale je také kompatibilní s širokou škálou zařízení Nexus, Motorola a několika dalších výrobců.

Při použití CF Auto Root je velice důležité stáhnout verzi pro správný model zařízení, včetně verze a sestavení systému. Výběru souboru je nutné věnovat obzvláště vysokou pozornost – pokud použijete nevhodný, může dojít i k znefunkčnění rootovaného zařízení.

Stažený soubor pak rozbalíte, připojíte telefon/tablet k počítači a spustíte spustitelný soubor. Dále se budete řídit pokyny, které se objeví na obrazovce.

Aplikaci CF Auto Root jsme se věnovali ve článku CF-Auto-Root rootne po aktualizaci přes 300 zařízení.

One Click Root

Rootnutí jedním klepnutím? Zkusit ho můžete s aplikací One Click Root, byť nutno konstatovat, že těch klepnutí budete v konečném důsledku potřebovat o něco málo více. Cílem této aplikace je naučit se rootnout všechny telefony a tablety s Androidem, nicméně v současnosti lze počítat s podporou:

  • Všech telefonů HTC se systémem Android 4.0.4 a vyšším.
  • Telefonů Samsung Galaxy S2/S3/S4/S5.
  • Samsung Galaxy Note/2/3/4.
  • Google Nexus 4, 5, 6, 7, 9, 10 a Galaxy Nexus.

Snadným způsobem, jak zjistit, zda pomocí tohoto nástroje provedete root právě svého zařízení, je stáhnout aplikaci a provést sken. Druhá cesta vede přes stránku Check Root Availability For Your Device, kde si zvolíte výrobce, verzi systému, model a číslo sestavení. Pak se dozvíte, zda s tímto nástrojem můžete rootovat, nebo nikoli.

Kontrola kompatibility Kontrola kompatibility

18,4 MB velký instalační balíček stáhnete z oficiálního webu – v tomto případě se jedná o spustitelný soubor s příponou .exe. K instalaci je nutný .NET Framework 4.5 a vyšší.

Stažení instalačního balíčku Stažení instalačního balíčku

S procesem instalace pomůže anglicky komunikující průvodce, který si vyžádá odsouhlasení licenčních podmínek a nabídne výběr cílové složky.

Po dokončení najdete na ploše zástupce, skrze kterého můžete nástroj spustit.

Root Androidu s nástrojem One Click Root Root Androidu s nástrojem One Click Root

 

towelroot

Tento nástroj jeho autor geohot podle všeho již přestal podporovat, proto je vhodný jen pro starší zařízení – konkrétně se systémem vydaným do června 2014. Na novějších telefonech a tabletech s velkou pravděpodobností nebude fungovat.

Tento root Androidu využívá bezpečnostní díru v linuxovém jádře CVE-2014-3153, objevenou hackerem Pinkie Pie. Jde o problém v subsystému Futex, který umožňuje eskalaci práv. I když byl tento nástroj určen pro určité varianty Samsungu Galaxy S5, je kompatibilní s většinou zařízení se systémem s neopraveným kernelem.

Instalační balíček stáhnete z webu autora a nahrajete do zařízení. Také v tomto případě je nutné počítat s výhradami webového prohlížeče k bezpečnosti souboru a budete muset povolit instalaci aplikací z neznámých zdrojů. I tak se při instalaci můžete setkat s varovnou hláškou.

Pak již stačí jen program spustit, stisknout tlačítko make it ra1n a vyčkat, zda se proces povede.

Root Androidu s aplikací towelroot Root Androidu s aplikací towelroot

Rescue Root

Rescue Root funguje z počítače, ke kterému se rootované zařízení připojuje kabelem. Má svou vlastní databázi a skripty pro konkrétní modely telefonů a tabletů. V současnosti podporuje více než tisíc typů zařízení s Androidem 1.x, 2.x 4.0.x a 4.1.x.

Asi největší nevýhodou tohoto programu je cena. Zdarma si můžete otestovat, zdali Rescue Root zvládne provést root vašeho zařízení. Pokud se k tomuto kroku následně odhodláte, připravte si 30 dolarů za licenci.

Poněkud nepochopitelně nám ale při pokusu o stažení z oficiálního webu byl nabídnut instalační balíček výše jmenované aplikace One Click Root.

Z webu Rescue Root jsme stáhli instalační balíček One Click Root Z webu Rescue Root jsme stáhli instalační balíček One Click Root

Nexus Root Toolkit

Nexus Root Toolkit je naprosto ideálním nástrojem pro majitele telefonů a tabletů Nexus. Zvládne zařízení nejen rootnout, ale také odemknout a provádět s ním celou řadu dalších pokročilých operací. Podporována jsou tato zařízení: Galaxy Nexus, Nexus S, Nexus 7, Nexus 7 v2 (2013), Nexus 10, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 5X, Nexus 9, Nexus 6, Nexus 6P a Nexus Player.

Více než 50 MB velký instalační balíček stáhnete do počítače, spustíte a projdete krátkým procesem instalace.

Instalace Nexus Root Toolkit Instalace Nexus Root Toolkit

Následně připojíte telefon či tablet a spustíte aplikaci, která by při správném nastavení měla sama detekovat připojené zařízení.

Detekce připojeného zařízení Detekce připojeného zařízení

V nabídce pak budete mít mimo jiné i položky Unlock (slouží k odemknutí zavaděče) a Root, což je vše, co budete pro tyto účely potřebovat. Nedoporučujeme však používání tohoto nástroje na jiných telefonech a tabletech!

Na našem webu najdete velice podobný návod, podle kterého byste měli zvládnout provést rootnutí, jakož i další operace: Nexus Root Toolkit: „švýcarský nůž“ na všechny Nexusy [podrobný průvodce].

S jakou aplikací jste provedli root vy?

Chtěli bychom získat přehled o tom, jakými aplikacemi provedli root Androidu naši čtenáři. Proto jsme na závěr připravili takovou malou hlasovačku. V případě, že jste k rootnutí telefonu či tabletu nepoužili ani jeden ze dnes zmíněných nástrojů nebo máte tip na zajímavou aplikaci tohoto typu, napište do diskuze pod článkem! V ideálním případě zmiňte i značku a model zařízení, na kterém jste root prováděli.

[gravityform id=“42″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Vychází ze článku And one-click root for all – 5 auto-root apps for PC & Android serveru Phone Arena.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)