TOPlist

Recenze Samsung Gear Fit 2: Fitness náramek nebo chytré hodinky?

Recenze Samsung Gear Fit 2

Je to již více než dva roky, co jsme se podívali na zoubek první generaci fitness náramku Gear Fit. Dnes otestujeme letošní pokračování – jak dopadla recenze Samsung Gear Fit 2?

Recenze Samsung Gear Fit 2 – obsah

Prohnutý displej náramku sluší

V případě recenze Samsung Gear Fit 2 nám do redakce dorazila sympatická krabička, která ukrývala krokoměr, nabíječku a několik papírových materiálů. Testovaný náramek dorazil v černé variantě s velikostí náramku L, Samsung si pro své zákazníky připravil ještě náramek ve velikosti S a další dvě barevné varianty (modrá a růžová). Design sice vychází ve stejném stylu jako jeho předchůdce, displej je však menší a není tolik protáhlý. Krokoměr ale díky tomu vypadá podle nás o něco lépe, navíc se pohodlněji ovládá.

Samsung Gear Fit 2 - konstrukce, pohled zepředu

Tenčí a pohodlnější

Samsung Gear Fit 2 je o něco tenčí, což se mimo jiné pozitivně podepsalo na komfortu při nošení. O stoprocentním pohodlí jsme se v průběhu recenze Samsung Gear Fit 2 nemohli tak úplně přesvědčit, protože zatímco uživateli s menší rukou sedl náramek skvěle, na větším zápěstí náramek neseděl úplně dokonale. Nebylo to ale nic, na co by si uživatel po pár dnech nošení nezvykl. Celkově hodnotíme pohodlí při nošení pozitivně, neboť i přes větší rozměry oproti „hloupějším krokoměrům“ je Gear Fit 2 dobrým každodenním společníkem.

Dobrý pocit máme i z pásku, který je pohodlný. Ruka se pod ním potila až při hodně vysokých teplotách. To je dáno především tím, jak velkou plochou se fitness náramek dotýká. Smíšené pocity však máme ze zapínání, které se sice pohodlně ovládá, ale nejednou se nám stalo, že se náramek rozepnul, pokud jsme o něco zavadili (což se nám stalo i v noci ve spánku). Pevnější mechanismus bychom ocenili. Zachraňuje to alespoň očko, ve kterém zůstane pásek zachycen i po rozepnutí a náramek nespadne z ruky.

Tělo je vyrobeno z plastu, jeho zpracování ale připomíná kov, což náramku sluší. Na spodní straně nalezneme senzor pro měření srdečního tepu a kontaktní piny pro nabíjení. Samozřejmostí zůstává zvýšená odolnost IP68, Samsung pak udává odolnost vůči ponoření do hloubky 1,5 m po dobu 30 minut. Plavání bychom tedy nedoporučovali.
Samsung Gear Fit 2 - konstrukce, na ruce


Displej – menší, ale lepší

Samsung Gear Fit 2 disponuje displejem s úhlopříčkou 1,5″ a rozlišením 216 x 432 pixelů. To je o 3 desetiny palce menší displej než v případě první generace, díky vyššímu rozlišení je ale naopak jemnější. Tím, že je displej širší, se nám zdálo ovládání o něco příjemnější než u prvního modelu. Technologie SuperAMOLED se vyznačuje velmi dobrými barvami i čitelností na slunci.

V průběhu recenze Samsung Gear Fit 2 jsme náramek používali mnohokrát na ostrém slunci. Důležité je vždy nastavit vysoký jas – jeho maximální hodnotu, kterou je potřeba na přímém slunci nastavit, můžete používat jen 5 minut. Pak se automaticky jas sníží kvůli úspoře energie. Právě na přímém slunci byla nutnost používat nejvyšší nastavený jas, jinak jsme měli s přečtením notifikací z displeje problémy.

Displej lze probudit tlačítkem na boku zařízení, stejně tak gestem otočení ruky, které ale ne vždy úplně dobře fungovalo. Bohužel nelze zapnout displej poklepáním, což nám ze zvyku z chytrých hodinek poněkud scházelo. Vypnutí displeje přiložením dlaně ale nechybí.

Samsung Gear Fit 2 - konstrukce, displej, čitelnost

Hardware – výkonný fitness náramek s vlastní pamětí

Samsung Gear Fit 2 je poháněn dvoujádrovým procesorem od Samsungu, který je podpořen 512MB RAM pamětí. Samozřejmostí jsou pak senzory jako akcelerometr, gyroskop, barometr, senzor srdečního tepu či GPS. O napájení se pak stará baterie s kapacitou 200 mAh, což je paradoxně o 10 mAh méně než u předchozí generace. Potěšující i přítomnost 4GB vnitřní paměti, kam lze skrze aplikaci Gear nahrát skladby (podpora MP3, WMA, WAV, AAC, M4A, AMR, AWB, OGG, OGA a 3GA) z telefonu. Pokud disponujete Bluetooth sluchátky, můžete je spárovat s náramkem a při běhání poslouchat hudbu i bez telefonu.

[aps_product_sz id=“403286″]

Uživatelské prostředí a notifikace – Tizen na scéně

Recenze Samsung Gear Fit 2 nás opět sblížila se systémem Tizen, na který Samsung sází stále více. Již v chytrých hodinkách ukázal své přednosti a podobně je na tom i ve fitness náramku. Prostředí je velmi jednoduché, přehledné a příjemně barevně sladěné. Úvodní obrazovka slouží jako ciferník chytrých hodinek a ukazuje zároveň informace o našem pohybu. Ciferníky lze měnit, stylizovat (měnit jejich barvu) či stahovat další varianty skrze aplikaci Gear v telefonu.

Šikovná je i vrchní lišta, díky které lze rychle měnit jas displeje, zapnout tichý režim či spustit přehrávač hudby. Tahem prstu doleva zobrazíme další části systému, které sledují naší aktivitu – nalezneme zde například počet spálených kalorií, ušlých kroků, vyšlapaných podlaží či srdeční tep. Z této části lze spouštět měřené tréninky s podporou GPS i přidat Widget, který zaznamenává denní přísun vody. Stiskem menšího tlačítka zobrazíme nabídku dalších aplikací – nastavení, hudební přehrávač, cvičení či třeba stopky.

Samsung Gear Fit 2 - displej, ciferník


Notifikace – jako chytré hodinky

Po dobu recenze Samsung Gear Fit 2 jsme měli pocit, jako by na našem zápěstí sídlily chytré hodinky. Fitness náramek totiž vibroval při příchodu důležitých notifikací, které jsme mohli pohodlně číst a dokonce i v omezené míře reagovat. Gear Fit 2 nemá mikrofon, takže nelze odpovědi diktovat hlasem jako u chytrých hodinek s Android Wear, ale tato možnost nám vůbec nescházela. Důležité pro nás naopak bylo, že jsme si bez větších problémů mohli přečíst e-mail, SMS či třeba ukončit příchozí hovor. Na tato oznámení se ale náramek nelimituje – lze získávat notifikace z libovolné aplikace v telefonu, stačí ji vybrat v aplikaci Gear.

Síla vibrací je dostačující a neměli jsme problém s tím, že bychom notifikaci někdy nezaznamenali. Stejně tak lze v aplikaci nastavit, aby se displej při každé notifikaci rozzářil. Na ciferníku je v případě nepřečtené události zobrazen oranžový bod, tahem prstu doprava pak zobrazíme seznam všech notifikací.

Samsung Gear Fit 2 - displej, notifikace -2


Konektivita a aplikace – konečně i na neSamsung telefony

První generaci Gear Fit sužovala omezená podpora telefonů – oficiálně šlo totiž tento chytrý náramek provozovat jen na telefonech Samsung. Jihokorejská společnost se ale poučila a Samsung Gear Fit 2 není problém provozovat i na telefonech jiné značky. Podmínkou je pouze Android 4.4 a stažení aplikace Samsung Gear, která si sama ještě stáhne další aplikace pro běh fitness náramku. Recenze Samsung Gear Fit 2 nám dokázala, že telefon jiné značky nebyl žádným problémem. Mohli jsme bez problémů stahovat další obsah (ciferníky i aplikace) a nenarazili jsme na žádná omezení.

Spárování proběhlo bez sebemenších problémů, stejně tak bylo spojení mezi náramkem a telefonem Huawei Mate 7 stabilní. Náramek se automaticky odpojoval a připojoval při vzdálení se a přiblížení. Samotná aplikace umožňuje upravovat ciferníky, stahovat další aplikace, uspořádat prostředí hodinek, odeslat hudbu nebo najít telefon.


Záznam aktivit a spánku

Funkce cvičení

Samsung Gear Fit 2 je vybaven akcelerometrem, gyroskopem, senzorem srdečního tepu, barometrem i GPS. Díky tomu zvládá měřit všechny vaše denní aktivity. Kroky a srdeční tep jsou měřeny automaticky, uživatel ale může spustit manuální cvičení. Na výběr je mezi vícero sporty, kromě tradičního běhu a chůze je zde ještě třeba cyklistika, výpady, dřepy, zkracovačky či třeba jóga. Sledování těchto sportů je poměrně přesné, snad jen výpady nebyly v našem případě dobře zaznamenávány.

Celkově je přesnost krokoměru na velmi dobré úrovni a výsledky se nám zdály ještě přesnější než u recenzovaného náramku Xiaomi Mi Band 2. Podobné je to i se záznamem spánku, který rovněž probíhá zcela automaticky. V aplikaci S-Health ale můžete tyto údaje případně ručně upravovat či doplnit, pokud jste si náramek zapomněli na noc vzít. Líbila se nám funkce zdravého tempa při chůzi, která nás automaticky upozornila v případě rychlejší chůze. Náramek také po 50 minutách nečinnosti zavibruje a evokuje nás k pohybu.

Náramek se snaží automaticky odhadnout i vaši činnost – chůzi, běh i třeba cyklistiku. To se náramku celkem daří, i když jízda na motocyklu je rozpoznána jako cyklistika. To sice vypadá vtipně, ale zase tak daleko od pravdy to není, a jen těžko to lze krokoměru vyčítat. V průběhu recenze Samsung Gear Fit 2 měřil fitness náramek náš tep automaticky. Samozřejmostí je ale i spuštění manuálního změření. Stejně jako u jiných krokoměrů musíme počítat s tím, že výsledky jsou spíše orientační.

Podpora GPS

Obrovskou výhodou testovaného fitness náramku je podpora GPS, díky které může být záznam činnosti o poznání přesnější. GPS není využívána automaticky, ale pouze při ručním spuštění cvičení a tlačítkem Poloha. Po zpětném pohledu na mapu musíme potvrdit, že je GPS skutečně přesná. Uživatelé ale musí počítat s razantním navýšením spotřeby náramku, a tak je vhodné GPS používat pouze na měření sportovních aktivit, ne klasické chůze. Jinak se totiž může výdrž náramku rapidně snížit.

Aplikace S-Health

Své údaje o aktivitě lze prohlížet v aplikaci S Health. Pro přesné měření je nejprve nutné nastavit svůj profil a zejména údaje o vašem těle (věk, hmotnost, výšku a pohlaví). Jednotlivé činnosti a aktivita je v aplikaci řazena ve formě Widgetů, které můžete libovolně přidávat, odstraňovat či přesouvat. Díky tomu si každý může postavit rychlý přehled svých aktivit, jak mu to zrovna vyhovuje. V našich očích nabízí aplikace S-Health vše podstatné pro sledování své aktivity, nechybí ani možnost synchronizace dat s jinými službami (Fitbit, Strava, Runkeeper, Microsoft a další). Ocenili bychom ale propojení s Google Fit či třeba Runtasticem. Po dobu recenze Samsung Gear Fit 2 jsme na žádné problémy s aplikací nenarazili a jsme přesvědčeni, že uspokojí drtivou většinu uživatelů.


Dva, maximálně tři dny výdrže

Největší nevýhodou testovaného náramku je bezesporu výdrž na baterii. Sám výrobce udává 3-4 dny výdrže při běžném používání. Nám recenze Samsung Gear Fit 2 ukázala, že pokud náramek přijímá spoustu notifikací a je navíc kvůli slunci nastaven vyšší jas, vydržíte maximálně tři dny. Pokud k tomu navíc přidáte občasný běh s GPS, dostanete se klidně na dva dny. To je sice na chytré hodinky běžná hodnota, některé fitness náramky ale vydrží o poznání déle. V případě, že se baterie blíží ke svému vybití, vám náramek nabídne možnost spustit Úsporný režim, který utlumí své funkce, ale pomůže vám ještě nějaký čas vydržet k nabíječce. Tak či tak se musí budoucí uživatelé náramku od Samsungu na slabší výdrž připravit.

Stejně jako u minulé generace vám k nabíjení nestačí běžný USB kabel, ale musíte použít speciální nabíjecí kolébku. Ta je vyřešena šikovněji než u minulé generace – je magnetická a nezáleží na orientaci náramku. Po vložení zařízení do kolébky se na displeji zobrazí čas a úroveň baterie, bohužel ale jen na určitou dobu, než displej zhasne. Pokud by stále svítil, dal by se Samsung Gear Fit 2 použít například jako stolní hodiny v noci při nabíjení (podobně jako Motorola Moto 360).

Samsung Gear Fit 2 - nabijecí kolébka (3 of 1)

Recenze Samsung Gear Fit 2 – závěr

Fitness náramek Samsung Gear Fit 2 lze na českém trhu zakoupit za doporučenou cenu 4 999 Kč, což je podobná suma jako u startu první generace. Částka se na první pohled zdá vysoká, fitness náramek ale funguje jako chytré hodinky, přidává navíc zahnutý displej, GPS a další fitness funkce. Z tohoto pohledu nám cena oproti chytrým hodinkám zase tak přestřelená nepřijde, i když je pravdou, že za podobné částky lze zakoupit chytré hodinky s Android Wear (například Sony SmartWatch 3 s GPS).

Samsung Gear Fit 2 kráčí ve šlépějích svého předchůdce a zanechal v nás dobrý dojem. Chválíme povedenou konstrukci, displej, přesnost měření, podporu GPS i povedený Tizen. Právě díky systému Tizen funguje fitness náramek částečně jako chytré hodinky, protože dokáže přijímat libovolné notifikace z mobilního telefonu.

Největší slabinou je výdrž baterie, kvůli které budou aktivnější uživatelé nabíjet obden. Ocenili bychom zároveň gesto poklepání na displej pro jeho rozsvícení, neboť pohybové gesto nefungovalo na 100 % a probouzení tlačítkem není tak pohodlné. Přestože je v našich očích aplikace S Health povedená, ocenili bychom integraci dat i do služby Google Fit.

Závěrečný verdikt: Recenze Samsung Gear Fit 2 nás usvědčila v tom, že i napodruhé se Samsungu fitness náramek povedl. Pokud uživatelé překousnou slabší výdrž na jedno nabití, dostanou přesný měřič aktivity, který může zároveň nahradit v mnoha situacích i chytré hodinky. A díky zaoblenému displeji rovněž dobře vypadá.

Klady

+ Povedený design a zpracování (odolnost IP68)
+ Velmi dobrý Super AMOLED displej
+ Přesné měření aktivit
+ Podpora GPS
+ Vnitřní paměť a možnost přehrávání hudby do Bluetooth sluchátek
+ Funkce notifikací podobně jako u chytrých hodinek

Zápory

– Slabší výdrž na jedno nabití
– Chybí podpora Google Fit
– Ocenili bychom gesto poklepání pro probuzení obrazovky

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)