Menu

Recenze telefonu Nokia 6: Krok tím správným směrem?

Nokia své dominantní postavení a věhlasné jméno již ztratila, s novými modely se ale možná blýská na lepší časy. Tentokrát jsme otestovali lákavý smartphone Nokia 6. Jak dopadl v naší recenzi?

Recenze Nokia 6 – obsah

Nokia 6 a konstrukce: Příjemné odlišení od konkurence

Balení je skromné – telefon, nabíječka, USB kabel a sluchátka, víc nečekejme. Design dnešních smartphonů je až na pár výjimek velmi podobný. Finská společnost však svůj nový telefon Nokia 6 od ostatních odlišila, což vítáme. Znovu se sice nejedná o celokovovou konstrukci nebo kombinaci skla a kovu, i tak se nám ale nová Nokia 6 líbí.

Přední strana tedy příliš odlišná není, což je ale snad kromě telefonu Xiaomi Mi MIX společný rys pro všechny telefony. Displej s úhlopříčkou 5,5” je obklopen spíše průměrnými rámečky, což znatelně navýšilo rozměry přístroje. Ve spodní části jsou umístěna senzorová tlačítka a čtečka otisků prstů. Protože je celá přední strana smartphonu černá, oceňujeme alespoň podsvícení tlačítek. Bohužel chybí notifikační dioda.

telefon-nokia 6-konstrukce-predni strana-2

Matná záda telefonu sluší

V cenovém segmentu okolo 7 tisíc korun není výjimkou celokovová konstrukce. Záda telefonu jsou tmavá a matná úprava sluší. Nevýhoda je snad jen v tom, že si hliník pamatuje otisky a mastnotu, to ovšem třeba sklo zrovna tak.

Pohledným prvkem je fotoaparát s LED přisvětlením, který je obklopen kovovou korunkou. Bohužel čočka vystupuje nad povrch zadní části a při pokládání tak hrozí její poškození. Zachraňuje to alespoň pokrytí tvrzeným sklem. Telefon obklopuje černý kovový rámeček, jehož stříbrné hrany jsou mírně zbroušeny. To je opět prvek, který telefonu sluší. Reproduktor a MicroUSB konektor ukrývá Nokia 6 na své spodní straně, 3,5mm jack pro připojení sluchátek pak na té horní.

telefon-nokia 6-konstrukce-zada

Ostřejší hrany a tlačítka proklatě nízko

Na rozdíl od většiny smartphonů se zaoblenými hranami si Nokia 6 uchovává ostřejší říz. Hrany rámečku jsou po obou stranách sice mírně zbroušeny, i přesto je ale v ruce pocítíte. Není to žádná katastrofa, ale některým uživatelům by mohl tento fakt vadit. Spodní senzorová tlačítka jsou umístěna v našich očích nesmyslně nízko a od displeje je dělí prázdný prostor. Kvůli tomu není nejpohodlnější mačkání palcem tlačítka zpět a trochu jsme ztráceli rovnováhu při držení.

Na tlačítka ovládání hlasitosti a napájení jsme palcem pravé ruky dosáhli, i ty bychom ale ocenili o nějaký ten milimetr níže. Celkově se nám telefon kvůli větším rozměrům a senzorovým tlačítkům příliš nízko moc dobře neovládal. Ke kvalitě zpracování ovšem nemáme žádné výtky a nutno podotknout, že Nokia zde odvedla pořádný kus práce.

nokia 6 recenze telefonu

 

Displej: Věrné barvy a výborná čitelnost na slunci

Srdcem smartphonu je 5,5” IPS displej s Full HD rozlišením. V této cenové kategorii se takové rozlišení stalo standardem a jsme přesvědčeni, že jemnost je stále dostatečná. Spokojeni jsme byli i s podáním barev, které je věrné a ne přepálené. Dobře je na tom při srovnání s jinými panely také podání černé a bílé barvy.

Přímo v nastavení naleznete volbu ke zlepšení čitelnosti displeje na přímém slunci. V tom Nokia 6 vyniká a displej opravdu dokáže nabídnout velmi vysoký jas v těchto podmínkách, což jsme v letním počasí ocenili. Bohužel dalšího nastavení displeje se nedočkáme – chybí rozsvícení displeje poklepáním (u čtečky vpředu můžeme oželet), nastavení barevné teploty, režim pro čtení apod.

telefon-nokia 6-displej

Čtečka otisků prstů: Stačí se jen trefit

Nokia 6 vsadila na řešení čtečky otisků prstů v domácím senzorovém tlačítku. Tlačítko je samo o sobě poměrně malé a navíc umístěno velmi nízko. Prvním problémem je tedy naučit se správně prst při odemykání nasměrovat, což je zpočátku trochu nepříjemné. Po trošce zvyku jsme ale neměli s odemykáním telefonu žádný problém.

Čtečka je totiž velmi citlivá a přesná, díky čemuž byla drtivá většina pokusů o odemčení úspěšná. Telefon na odemčení zareaguje vcelku rychle a prodleva je jen mírná.

Z používání čtečky máme následující pocity:

 • odemknutí je snadné a rychlé,
 • na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce,
 • vlhký prst není většinou rozpoznán,
 • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná,
 • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
 • stačí jen přiložit prst a automaticky dojde k odemknutí i rozsvícení displeje.

telefon-nokia 6-konstrukce-ctecka

Výkonu bohužel není na rozdávání

V cenovém segmentu okolo 7 tisíc korun se již dají pořídit smartphony s výkonem i na náročnější herní tituly. Nokia 6 ovšem nepatří mezi ně, spolehnout se totiž musíme na osmijádrový Snapdragon 430, kterému sekunduje grafický akcelerátor Adreno 505. To je čip, kterým jsou vybaveny telefony se skoro poloviční cenovkou a rozhodně bychom tak telefon Nokia 6 nedoporučili náročnějším hráčům. Výsledek 46 628 v AnTuTu to jen potvrzuje.

Do rukou se nám dostala paměťová varianta s 3 GB RAM a 32GB vnitřním úložištěm, které lze ještě doplnit o paměťovou kartu. Tradičně ovšem jen skrze hybridní DualSIM slot výměnou za jednu SIM kartu. Samozřejmostí je LTE a USB-OTG. Baterie nabídne kapacitu 3000 mAh. Vyzkoušeli jsme nespočetněkrát GPS navigaci a na žádné problémy jsme nenarazili.

Nokia 6 katalog

Nokia 6

1.0
 • Displej 5.5", 1080 x 1920 pixelů, IPS LCD, 403 ppi
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 430
 • RAM 3 / 4 GB
 • Fotoaparát 16 MP
 • Baterie 3000 mAh
 • Cena od 4 999 Kč

Nokia 6 a hry – nic pro náruživé hráče

Vyzkoušeli jsme sérii náročných 3D her (Real Racing 3, Gods of Rome, N.O.V.A. Legacy, SBK16 či Unkilled), se kterými si Nokia 6 poradila. Vše ovšem za cenu rapidně snížených grafických detailů. Telefon se při delším hraní mírně zahřívá, ale stále ve velmi dobrých mezích. Přestože si i na Nokii 6 náročnější hry zahrajete, pokud se poohlížíte po telefonu primárně pro hry, nebude to dobrá volba.

Slušná výdrž baterie, ale pomalé nabíjení

Nokia 6 přichází s baterií o kapacitě 3000 mAh, což není na telefon s 5,5” displejem žádný luxus. Rozlišení je ovšem “jen” Full HD, stejně tak hardware patří k těm úspornějším, a tak příslib slušné výdrže není daleko od pravdy. Při našem používání, kdy byl telefon neustále připojen k internetu, využívali jsme jej pro surfování, poslech hudby i navigaci, jsme vydrželi okolo 1,5 dne používání.

Můžeme tedy klidně říci, že Nokia 6 vydrží pří náročném používání celý den, při troše úspory i klidně více. Protože se jedná o čistý systém Android, příliš režimů úspory zde nenajdeme. Po klesnutí úrovně baterie na 15 % se automaticky aktivuje úsporný režim systému Android.

Telefon Nokia 6 bohužel nedisponuje technologií rychlonabíjení. Nabíječka sice zvládne dodat proud až 2 A, i tak ale trvá nabití baterie z 15 % do plna skoro 2,5 hodiny. Bezdrátové nabíjení chybí, použit je přitom stále MicroUSB konektor a ne modernější USB-C.

Nokia 6 a systém: Pro příznivce čistého Androidu

Rozumným důvodem, proč se pro Nokii 6 rozhodnout, může být čistý systém Android. Společnost Nokia se rozhodla oprostit od oblíbených nadstaveb prostředí a místo toho použila čistý Android 7. K dispozici je dokonce verze 7.1.1, což chválíme. Samotné prostředí jsme měli možnost spatřit již dříve na telefonech Nexus či Pixel, takže to pro nás není žádná neznámá. Čistý Android dnes došel do stavu, kdy je velmi dobře použitelný a hlavně uživatelé ocení rychlejší aktualizace.

Více nás však zajímalo, jak si Nokia poradila s optimalizací a jak dobře telefon funguje v praxi. Přestože je použit slabší čip Snapdragon 430, prostředí je i tak vcelku svižné. Spouštění aplikací logicky není tak bleskové jako u vlajkových modelů, na nic však nečekáme dlouho. Naopak se nám zdálo, že daný hardware dokáže Nokia 6 využít velmi dobře. Nesetkali jsme se ani s pády aplikací či nějakým větším zaváháním. V tomto ohledu si Nokia zaslouží pochvalu.

Opravdu hlasitý reproduktor

Přímo na krabičce telefonu nalezneme informaci o použité technologii Dolby ATMOS pro kvalitnější poslech a vysoké hlasitosti. A výrobci musíme dát za pravdu. Kvalita přehrávání je podle nás nadprůměrná na danou cenovou kategorii, hlavně jsme však ocenili vyšší hlasitost. Telefon opravdu uslyšíte na hony daleko, což se hodí. Spokojeni jsme jen nebyli s jeho umístěním a provedením, kvůli kterému jej lze snadno překrýt a utlumit například při hraní.

Dobře je na tom výstup do sluchátek, který pro kvalitnější poslech postačí. V balení jsme dokonce našli “pecky” (tedy sluchátka), u kterých jsme se trochu báli o kvalitu. Nakonec to ale nebylo tak špatné a dá se předpokládat, že jako start a pro velmi nenáročné posluchače budou stačit. Pokud ovšem nakoupíte kvalitnější sluchátka, Nokia 6 se vám odmění příjemnějších poslechem.

telefon-nokia 6-reproduktor

Povedený 16MPx fotoaparát

Nokia 6 se svou cenou sice nechce konkurovat nejlepším fotomobilům, přesto společnost na kvalitní fotoaparát láká. Papírově to nevypadá špatně – 16MPx čip, fázové ostření a světelnost F/2.0. Video se zastavilo u Full HD rozlišení s 30 FPS, což můžeme vzhledem k ceně odpustit.

A samotná kvalita fotografií? Nokia 6 produkuje spíše věrnější fotografie, kterou nejsou nijak výrazně přesaturovány. Snímky jsou navíc ostré a neztrácí se ani detaily. Automatický režim fungoval spolehlivě, někdy jsme jen ručně telefonu vnutili režim HDR. V horších podmínkách nastupuje znatelný šum, ani tady však Nokia 6 nepropadne. Podobné je to i v případě Full HD videa, u kterého jen samozřejmě chybí optická stabilizace.

Fotografie a videa ke stažení.

Nokia 6 – závěr a hodnocení

Testovaný telefon Nokia 6 v DualSIM provedení a s 3/32GB paměťovou verzí lze zakoupit již nyní na českém trhu za cenu necelých 7000 Kč. Jak telefon vzhledem k ceně a zařazení finálně zhodnotit?

Nová Nokia 6 nás zaujala svým designem a provedením, kterým trochu vybočuje z řady a zpracování je rovněž výborné. K tomu můžeme připočíst velmi dobrý displej i povedený fotoaparát. Dobře funguje také čtečka otisků prstů a hlasitý reproduktor způsobí, že telefon vždy uslyšíte. Chválíme čistý Android, který je i přes slabší hardware stále svižný.

Za cenu okolo 7 tisíc lze sehnat smartphony s o poznání vyšším výkonem a Nokia 6 se tak na hry bohužel příliš nehodí. Ani ovládání není kvůli velikosti, ostřejším hranám a nízko umístěným tlačítkům nejpohodlnější. Chybějící notifikační LED dioda nebo nešikovně umístěný reproduktor také může některé uživatele odradit.

Závěrečný verdikt: Nokia 6 toho sice za danou cenu nenabídne tolik jako některá konkurence, i přesto se jedná o povedený přístroj. Odpustíme-li méně výkonný čip, čeká na nás velmi sympatický telefon s kvalitním zpracováním, dobrým displejem i fotoaparátem a hlavně čistým Androidem 7.1.1.

Konkurencí bude hlavně Xiaomi Redmi Note 4 LTE, který stojí o 2 tisíce méně, a i přesto nabídne výkonnější čip a vyšší výdrž na jedno nabití. Rovněž Asus ZenFone 3 Max nabídne podobné parametry, je ale o necelou tisícovku levnější.

Klady

+ Kvalitní zpracování a povedený design.
+ Velmi dobrý displej.
+ Slušný fotoaparát.
+ Svižné a čisté prostředí Android 7.1.1.
+ Přesná a citlivá čtečka otisků prstů.
+ Hlasitý reproduktor.

Zápory

– Senzorová tlačítka jsou příliš nízko.
– Slabší výkon.
– Zadní kryt si pamatuje otisky prstů a nečistoty.
– Chybí notifikační dioda.
– Hlasitý reproduktor je umístěn nešikovně a hrozí zakrývání rukou.

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Nokia.

 

Komentáře

Vachaj

vachaj45 0

17.8.2017 22:12

Měl jsem za to, že Nokia 6 má kovová záda. Liší se snad tímto čínská verze od evropské ?

Emilek67

17.8.2017 22:24

Závěr ..+ Vysoký výkon .. – Slabší výkon …co si mám vybrat .. :-)

Daevis

David TrlicaRedaktor 24

17.8.2017 22:32

@vachaj45

Omlouváme se za chybu, záda jsou kovová, konrétně se jedná o hliník série 6000. Trošku se nám to popletlo s modelem Nokia 3. V recenzi to již bylo opraveno.

@emilek67

No spíše ten slabší výkon. :) Děkujeme za upozornění.

kluzo

18.8.2017 6:51

Za cenu 7000 sice nabídne nižší výkon, než konkurence, je i díky velkým rámečkům okolo displeje větší než konkurence, kromě zad je i škaredý, fotky jsou průměrné, video spíše podprůměr, dlouho se nabíjí, vydrží na jedno nabití průměrnou dobu, ale… je to sakra přece N*O*K*I*A… Tohle jsem si odnesl z recenze. :-)
Můj názor je, že s tímhle rozhodně NOKIA nevstane z mrtvých, i když bych ji to přál.

Mrkvic

18.8.2017 15:27

@kluzo Mě jen zajímá co vám tak všem vadí 🤘 mobil už mám asi 3 týdny aktualizace chodí pravidelně, čistý android po Windows skvělý. Baterka vydrží perfektně do hodiny a půl nabito 80%. Zásek žádný. Pokud vám ten mobil tak vadí potom si kupte to skvělé Xiaomi které má super smluvní podmínky o kterých určitě víte 😊

peppa8053

19.8.2017 9:33

Mrkvic : souhlas :-)

kluzo

20.8.2017 8:49

@Mrkvic
Mně vadí to, že kdyby s podobně vybaveným a vypadajícím telefonem s podobnými parametry přišel třeba ten tebou zmíněný (i když nechápu proč zrovna v souvislosti se mnou protože jsem jej nikdy nevlastnil ani nevychvaloval) Xiaomi, ta se řekne, že to je škaredý šunt, ale Nokia je holt Nokia. Čistý android vidím v podstatě jako jednu z velmi mála výhod toho telefonu.

Mrkvic

20.8.2017 11:13

@kluzo ohledně Xiaomi to bylo na všechny. A prostě branding je branding.

Mara8945

6.9.2017 9:44

Sakra a to jsem čekal, že bude 6 vlajková loď… Chtěl jsem si ji pořídit ale půjdu radši opět do číny… Nokia měla alespoň dobrý fotoaparát ale tenhle stroj nevypadá moc dobře ani výkonem. Takže není důvod za to dát sedmičku.. Škoda pro mě zklamání. Věřil jsem o znovuzrození.

Alexandra Kořinková

24.9.2017 12:15

vlastním ho už 14 dní a naprostá spokojenost a fotí dobře

Jimanka

5.10.2017 7:19

Za 7 000 Kč bych takový šunt nekoupila. Čip Snapdragon jen 430?

RSS (komentáře k článku)