TOPlist

Realme X2 Pro recenze: špičkově namixovaná výbava za rozumnou cenu

Realme X2 Pro titul

Smartphony Realme vtrhli na náš trh koncem letošního roku ve velkém stylu. Společnost patřící do stejné rodiny jako velmi úspěšné OnePlus náš trh nově obohatila o 4 smartphony, nižší-střední třídou počínaje, highendem konče. My se v dnešní recenzi podíváme na to nejlepší, co u nás pod touto značkou aktuálně nalezneme. Realme X2 Pro je smartphone, který se svou výbavou nemusí stydět ani před vlajkovými modely tradičních výrobců smartphonů. Mezi jeho hlavní přednosti bezesporu patří výkonný Qualcomm Snapdragon 855+ spolu s 90Hz AMOLED displejem a více než konkurenceschopnou cenou pod hranicí 13 tisíc Kč.

Obsah recenze

Balení potěší 50W adaptérem

Prodejní balení nového Realme X2 Pro nás potěšilo zejména přibalením adaptéru s podporou Super VOOC nabíjení o maximálním výkonu neskutečných 50 W.  To je hodnota, se kterou jsme se zatím u žádného standardně přibalovaného adaptéru zatím ještě nesetkali a popravdě jsme ani nemohli, neboť Realme X2 Pro je jedním z prvních smartphonů, které 50W nabíjení podporují. Dále se v balení nachází již celkem běžný obsah. Samozřejmostí je USB-C kabel, bez kterého by nebylo ultrarychlé nabíjení možné.

Realme X2 Pro obsah balení

Design nevybočuje ze současných trendů

Design smartphonu Realme X2 Pro se drží v kolejích současných trendů. Oproti námi nedávno testovanému základnímu Realme 5 zde chybí výraznější snaha odlišit se od konkurence v podobné cenové hladině. Konstrukce je tak tvořena populární kombinací skla a hliníkového rámu. Displej i záda přitom kryjí odolná skla Corning Gorilla Glass 5 mezi které je vložen hliníkový rám s matným stříbrným povrchem. Záda jsou rovná, ale s výrazným zakulacením po okrajích, díky čemuž telefon do rukou padne – i přes větší úhlopříčku displeje – poměrně dobře. Stejně, jako u již zmíněného Realme 5, také zde naleznete napájecí tlačítko na pravé a tlačítka hlasitosti na levé straně. Pro někoho to může být lehce nezvyklé, během pár dní si však bez potíží zvyknete. Škoda trochu vystouplého modulu fotoaparátu, kvůli kterému se telefon při položení na stůl kymácí ze strany na stranu.

Telefon pochopitelně nabízí, dnes prakticky povinný, superširokoúhlý displej se zakulacenými rohy – v tomto případě s poměrem stran 20:9. Současným trendům však odpovídá i okolí displeje s velmi tenkými okraji. Rámeček je sice výrazněji širší jen u spodního okraje, přesto však telefon nabídne takřka 85% využití čelní strany. Selfie kamera je zde řešena decentním kapkovitým výřezem. Celkově pak Realme X2 Pro, respektive jeho konstrukce, působí velmi solidním dojmem odpovídajícím současným standardům TOP modelů. Na výběr pak máte ze dvou barevných variant – testované bílé, která na nás působí velmi elegantně a oživují ji duhové odlesky. Druhou možností je pak volba modré barevné verze, tu však v současnosti nabízí alespoň u několika modelů téměř každý výrobce smartphonů čímž již trochu ztrácí své kouzlo.

Realme X2 Pro nabídne špičkovou čtečku otisků

Realme X2 Pro disponuje v displeji integrovanou optickou čtečkou prstů, která patří k tomu nejlepšímu, s čím se můžeme v této kategorii setkat. Nabízí velmi dobrou přesnost rozpoznávání otisků a přitom je i rychlá. Svými kvalitami tak překonává i čtečku otisků Xiaomi Mi Note 10, kterou jsme nedávno označili za jednu z nejlepších čteček integrovaných v displeji. Ba co víc, už bychom se ani nebáli ji přirovnat ke klasickým kapacitním čtečkám. Menší problémy s rozpoznáváním otisků mohou nastat jen při zašpiněném displeji. Škoda jen, že čtečka nezůstává permanentně aktivní ani při zapnuté funkci Allways on Display a před jejím použití tak musíte občas první telefon „probrat“. Nepochopitelná chyba je také nemožnost zobrazení notifikací na obrazovce Allways on Display. Telefon může upozornit na příchozí oznámení rozsvícením displeje, vzhledem k chybějící notifikační LED však telefon nenabídne žádnou indikaci zmeškaných událostí.

Realme X2 Pro optická čtečka otisků v displeji

Skvělý 90Hz displej a stereo reproduktory

Realme v audio-vizuální oblasti rozhodně neponechalo nic náhodě a svůj vlajkový model X2 Pro vybavilo skvělým displejem i zvukem. Začít můžeme právě u displeje, protože ten si pozornost rozhodně zaslouží. Jedná se o 6,5″, FullHD+ SuperAMOLED panel s nadstandardní obnovovací frekvencí obrazu 90Hz. Již při prvním kontaktu s telefonem se vám pak bude prostředí tohoto smartphonu jevit až neobyčejně plynulé. Za to telefon vděčí právě displeji s vyšší obnovovací frekvencí. Displej se navíc pyšní podporou HDR10+, 100% pokrytím barevného spektra DCI-P3 či maximálním jasem až 1000 nitů. Displej i díky tomu nabídne nejen živé barvy, ale také velmi dobrou čitelnost na slunci.

Realme X2 Pro displej venku

Potěšila nás také přítomnost stereo reproduktorů, které patří v rámci smartphonů mezi jedny z nejhlasitějších. Navíc nabídnou až překvapivě čistý zvuk, tedy za předpokladu, že neposloucháte na plnou hlasitost. Při té je již velmi patrné zkreslení. Krom toho reproduktory disponují obstojným zastoupením všech zvukových složek od výšek přes středy až po hlubší tóny – zvlášť basy jsou však pochopitelně limitovány velikostí reproduktorů. O bezdrátový přenos zvuku se postará bluetooth 5.0 s podporou aptX HD. Spolehnout se však můžete také na „starou dobrou“ klasiku v podobě 3,5mm jack konektoru. Jeho výstup bez potíží uspokojí i náročnějšího uživatele a poradí si i s kvalitnějšími náhlavními sluchátky.

Realme X2 Pro 3,5mm jack

Vysoký výkon telefonu Realme X2 Pro nechybí

Realme X2 Pro v oblasti výkonu spoléhá na chipset Qualcomm Snapdragon 855+, který je navíc podpořen 8 GB RAM a uživatel má pro svá data k dispozici UFS 3.0 úložiště – v našem případě o kapacitě 128 GB. Tato sestava znamená, že o výkon nebudete mít nouzi ani za pár let a v současnosti si na telefonu zahrajete jakoukoli hru pro Android na plné detaily. V případě některých, jako třeba Shadowgun: Legends, si pak dokonce můžete vychutnat i podpory 90Hz displeje. Ošizena pochopitelně nemohla být ani konektivita telefonu. Ta zahrnuje povinnou rychlou Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.0 a NFC pro mobilní platby. Pokud budete potřebovat kopírovat soubory z počítače do telefonu pomocí USB-C konektoru, pravděpodobně vás zklame použití pouze USB 2.0 řadiče.

[aps_product_sz id=“586429″]

Realme X2 Pro AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Realme X2 Pro 454 838 bodů 138 891 175 229 70 466 70 252
Samsung Galaxy Fold 446 870 bodů 132 356 171 021 66 091 77 402
Realme 5 165 389 bodů 70 884 25 381 33 222 35 972
Xiaomi Mi Note 10 256 365 bodů 94 707 70 786 50 756 40 116
Xiaomi Mi 9 386 699 bodů 110 976 173 987 44 309 57 427
Xiaomi Redmi Note 8T 149 178 bodů 70 452 23 872 27 456 27 398

4 000mAh baterie s ultra rychlým nabíjení

Výkonný hardware ve spojení s 90Hz displejem si logicky žádá i patřičnou dávku energie. Díky baterii s kapacitou 4 000 mAh a solidní optimalizaci však Realme X2 Pro můžeme v oblasti výdrže na jedno nabití zařadit mezi nadprůměr své kategorie. Telefon nám tak bez potíží vydržel jeden pracovní den a večer jsme jej dávali nabíjet pokaždé nejméně s 25% energie. Průměrná doba používání se pak pohybovala okolo 5 hodin denně. To nejzajímavější v této oblasti je však nabíjení telefonu. Díky přibalenému 50W Super VOOC adaptéru můžete telefon nabít z 15 na 100% za neskutečných 26 minut (!!!). Úplně vybitý telefon pak do plna nabijete za pouhých 33 minut. Takto rychlé nabíjení logicky vzbuzuje obavu o životnost baterie, té škodí zejména zahřívání v průběhu procesu nabíjení. Upřímně, sami jsme se obávali možného silného zahřívání telefonu připojeného na nabíječku. S potěšením však můžeme konstatovat, že teploty Realme X2 Pro nejsou během nabíjení zásadně vyšší než u konkurence s o polovinu pomalejším rychlým nabíjením. Navíc musíme brát v úvahu i fakt, že telefon nebudeme nabíjet tak dlouho a baterie tak bude vyšší teplotě vystavena po kratší dobu. Reálnou životnost baterie při takto rychlém nabíjení však ukáže až čas.

Realme X2 Pro fotoaparáty na zádech

Čekání na Android 10 a nové prostředí

Stejně jako dříve recenzované Realme 5, i vlajkový model Realme X2 Pro běží na Androidu 9 a od mateřského Oppa vypůjčené nadstavbě Color OS 6.1. Snad již brzy by se však telefon měl dočkat updatu na Android 10 společně s prostředím Realme UI 1.0. To se bude vyznačovat lehce přepracovaným designem spolu s vylepšenou funkcí Allways on Display podporující zobrazení notifikací či ještě více propracovaný tmavý režim.

Prostředí pochopitelně nabízí vlastní launcher, který vám dává možnost volby mezi aplikacemi uspořádanými na jednotlivých plochách či v „zásuvce“ jako v případě čistého Androidu. Na výběr máte i z několika způsobů ovládání a to mezi klasickou trojicí tlačítek a ovládáním gesty. Systému nechybí ani, v současnosti populární, herní režim, který po spuštění hry vyčistí RAM, omezí procesy na pozadí a budete-li si to přát, umlčí i notifikace. U her pak můžete ocenit i chytrý systémový ekvalizér využívající Dolby Atmos. Ten umí automaticky přepínat mezi režimy Hudba, Kino a právě Hra. Škoda jen, že v našem regionu nejsou dostupná témata pro nadstavbu Color OS. Ta je na náš vkus totiž trochu „barevnější“, avšak to je už jen otázka preferencí daného uživatele.

Skvělou optimalizaci podtrhuje 90Hz displej

To že se u vlajkového modelu nikde nic nezadrhne, aplikace nepadají a vše „lítá jako z praku“ by pochopitelně měla být samozřejmost, přesto se však s občasným klopýtnutím můžeme setkat. Ani zdaleka to však není případ Realme X2 Pro, kde je optimalizace systému na špičkové úrovni. Díky 90Hz obnovovací frekvenci si pak můžete skvěle odladěného systému užít ještě víc a vychutnat plynulost animací a veškerého pohybu na obrazovce. Pokud vám však jsou animace spíše na obtíž, oceníte v nastavení možnost jejich téměř úplného vypnutí. V neposlední řadě se nám pak na nadstavbě Color OS líbilo, že do ní výrobce nepřibaloval zbytečně velké množství potenciálně nechtěných aplikací. Po prvním spuštění tak v telefonu budete mít prakticky jen aplikační základ.

Fotoaparát odvede svou práci

Realme X2 Pro disponuje trojicí fotoaparátů na zádech. Ta obsahuje primární fotoaparát, fotoaparát s dvojnásobným optickým přiblížením a superširkokoúlý fotoaparát. Čtvrtá pozice je pak zabrána 2MPx kamerce pro lepší zachycení hloubky ostrosti. Troufáme si však tvrdit, že by se Realme X2 Pro obešlo v této sestavě i bez ní a zde spíše plní roli marketingové vábničky.

  • 64MPx primární snímač, f/1.8, 0.8 µm, PDAF
  • 13MPx telefoto snímač, f/2.5, 1.0 µm, PDAF, 2x zoom
  • 8MPx superširokoúhlý, f/2,2, 1.4 µm, PDAF
  • 2MPx senzor pro lepší hloubku ostrosti
Realme X2 Pro fotoaplikace

Hlavní 64MPx snímač ve výchozím nastavení produkuje snímky o rozlišení 16 MPx. I díky tomu se fotografie z Realme X2 Pro mohou pochlubit velkým množstvím detailů. Za dobrého světla se můžete spolehnout také na velmi slušnou ostrost, dynamický rozsah, kontrast i barevnou věrnost. Pokud vám ale přece jen budou barvy připadat mdlé, máte možnost aktivovat režim zvýraznění barev. Škoda, že i za dobrých světelných podmínek lze u některých snímků pozorovat šum a telefon při focení nepodává příliš konzistentní výsledky. Často se nám tak stalo, že na dvou, těsně po sobě pořízených snímcích jsme mohli pozorovat nepatrně odlišné podání barev či proměnlivou úroveň šumu, rozdíly však nebyly příliš dramatické a obecně lze říct, že fotoaparát svou práci odvede dobře. Špatně si pak telefon nevede ani ve tmě. Už ve výchozím režimu dokáže pořídit vcelku obstojné snímky u nichž musíme vyzdvihnout dynamický rozsah. Aktivací nočního režimu pak získáte také více detailů a zejména nižší šum. Ten je však ani v nočním režimu zcela nezmizí, respektive se při jeho potlačování projeví takzvaný efekt olejomalby.

Superširokoúhlý fotoaparát poslouží i pro makro snímky

Superširokoúhlý objektiv je spárován s 8MPx snímačem disponujícím automatickým ostřením, které nebývá u těchto fotoaparátů ani zdaleka pravidlem. Díky tomu nemusíte litovat absence makro kamery a namísto té můžete využít právě superširokoúhlý fotoaparát, který navíc těží z většího rozlišení než jaké v současnosti nabídne jakákoli makro kamerka. Telefon vám přitom v makro režimu s využitím superširokoúhlého fotoaparátu dovolí pořizovat detailní snímky už od vzdálenosti 2,5 cm. Jediné, co by se takovýmto snímkům dalo vytknout je pak i přes softwarové potlačení stále mírně patrný efekt rybího oka.

Co se týče standardních záběrů pořízených tímto fotoaparátem, u těch můžeme pochválit slušnou míru detailů, oproti primárnímu snímači však nezvládá tak dobře pracovat s vysokým dynamickým rozsahem. Zjednodušeně řečeno u něj pak platí to samé, jako u fotoaparátu primárního – svou práci odvede, ale v ničem zvlášť neexceluje. Spokojeni jsme byly s třetím a tím pádem posledním fotoaparátem. Ten přináší kombinaci 2x optického zoomu a 13MPx snímače. Snímky z něj mají slušný dynamický rozsah i úroveň detailů. Celkově jsou pak snímky z něj svou kresbou velmi podobné snímkům z primárního fotoaparátu. Škoda jen, že v nočním režimu jej (i pro horší světelnost jeho objektivu) nevyužijete a budete se tak muset spoléhat na výřez snímku zachyceného primárním fotoaparátem.

Video

Realme X2 Pro zvládne nahrávat video až ve 4K rozlišení při 60 FPS. Pokud jste fanouškem slow motion videí, potěší vás možnost zachytit 720p video při až 960 snímcích za vteřinu. Telefon bohužel nenabídne optickou stabilizaci obrazu a tak se budete muset spolehnout pouze na tu elektronickou. Pokud se spokojíte s „pouze“ FullHD rozlišením, je vám k dispozici také známý režim „super stabilizace“. Na videu zachyceném v nejvyšším možném rozlišení při 60 FPS pak musíme ocenit jeho plynulost, relativně rychle reagující automatické vyvážení bílé i dobré přeostřování – a to i na poměrně blízké objekty.

Realme X2 Pro – ukázka videa (4K, 60 FPS)

Realme X2 Pro - ukázka videa (4K, 60 FPS)

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Cena a konkurence Realme X2 Pro

Aktuálně lze Realme X2 Pro v testované 8 / 128GB variantě na našem trhu sehnat za sympatických 12 890 Kč s DPH a jedná se tak o nejlevnější u nás dostupný smartphone s chipsetem Qualcomm Snapdragon 855+.

 Xiaomi Mi 9T Pro

Již při příchodu Realme na náš trh bylo asi všem jasné, že tento nováček nejvíc poleze do zelí zejména Xiaomi, popřípadě Honoru. Právě první jmenovaný má na našem trhu přinejmenším jednoho velkého konkurenta pro Realme X2 Pro a to Xiaomi Mi 9T Pro. To nedisponuje 90Hz displejem ani 50W rychlým nabíjením, nemá tak kvalitní čtečku otisků a nabídne „pouze“ Snapdragon 855 a 6 GB RAM. Na druhou stranu nabídne o kousek lepší fotoaparát, „cool“ periskopovou selfie kameru a v neposlední řadě o 3 tisíce nižší cenu.

Xiaomi Mi 9T Pro přední

Finální verdikt

Realme X2 Pro na nás udělalo velmi dobrý dojem. Tato vlajková loď stále velmi mladé značky lze označit za duchovního nástupce svého stájového kolegy OnePlus a jeho prvních modelů. Výrobce totiž dokázal do telefonu dostat skvělou výbavu, udržet cenu na uzdě a přitom se uchýlit jen k minimu kompromisů. Ty nás napadají v podstatě jen dva a oba jsou navíc přinejmenším diskutabilní, respektive bude záležet na konkrétním uživateli, jak moc mu budou vadit.

Tím prvním negativem je fotoaparát, který prostě a jednoduše nedosahuje kvalit loňských TOP modelů. Druhým ústupkem je z našeho pohledu absence certifikované odolnosti vůči vodě a prachu. Do třetice nás trošku zamrzely některé nedodělky v ColorOS 6.1 a to, že telefon ještě stále běží na Androidu 9. Nová verze systému spolu s novým rozhraním by však již měla být za dveřmi, takže tento neduh výrobce již brzy napraví. Naopak uchváceni jsme byli vynikajícím displejem s 90Hz obnovovací frekvencí a jednou z nejlepších čteček otisků, ultrarychlým nabíjením, vynikajícími reproduktory a v neposlední řadě pochopitelně také skvělým výkonem.

Klady

+ displej
+ výkon
+ cena
+ hlasité reproduktory

+ 50W nabíjení
+ čtečka otisků v displeji

Zápory

– absence zvýšené odolnosti
– stále na Androidu 9
– nepodporuje bezdrátové nabíjení

Koupili byste si Realme X2 Pro nebo jiný smartphone této značky?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Realme.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)