Realme 5 recenze: velká výdrž, velká paměť, malá cena

Realme 5 titul

Realme 5 představuje nejlevnější model tohoto, do ČR nově příchozího, čínského výrobce. Přesto se rozhodně nedá říct, že by nemělo co nabídnout. Právě naopak, poměrem cena/výkon je tento telefon více než zajímavou volbou pro každého, kdo hledá telefon s cenou do 5 tisíc Kč. Bude to však stačit na to, aby značka patřící do stejné rodiny jako úspěšné OnePlus prorazila na českém, potažmo evropském trhu?

Obsah recenze

Balení nabídne pouzdro i temperované sklo

Uvnitř balení se společně s telefonem Realme 5 ukrývá také 10W napájecí adaptér, microUSB kabel, sponku na vytažení šuplíčku na SIM a základní manuály. Jako příjemný bonus je pak připraveno „kouřový“ TPU obal a na telefonu již nalepené temperované sklo.

Realme 5 obsah balení

Design a konstrukce Realme 5

Charakteristickým rysem smartphonu Realme 5 je bezesporu design zad využívající různými směry světlo odrážející trojúhelníky. Rozhodně se nejedná o první telefon s podobně designovanými zády (prvenství patří mateřské značce OPPO) ale v současné záplavě telefonů, které jsou si podobné jako vejce vejci jde o příjemnou změnu. Na zádech smartphonu nás zaujala také rovnou čtveřice fotoaparátů uspořádaná v jednom bloku pod sebou. Ten lehce vystupuje nad povrch zad a telefon se tak při položení na rovný povrch kymácí. Pokud však hodláte používat nějaký obal (třeba ten přibalený), nemusí vás to trápit.

Přední strana patří, jak jinak než, displeji. Ten má úhlopříčku 6,5″, poměr stran 20:9 a zabírá takřka 83% přední plochy což není na danou cenovou kategorii vůbec zlá hodnota. V praxi to znamená kapkovitý výřez v displeji pro selfie fotoaparát, tenké okraje po bocích a trochu větší spodní bradu telefonu. Zapínací tlačítko se nalézá na pravém okraji a při uchopení telefonu do pravé ruky na něm instinktivně spočine palec. Tlačítka pro regulaci hlasitosti pak nalezneme v přibližně stejné výšce na protější straně. Toto řešení sice není příliš obvyklé, ale u několika smartphonů jsme se s ním již setkali a stejně jako u nich i v případě Realme 5 jsme si na něj zvykli poměrně rychle.

Navíc musíme ocenit i přes rozměrný displej pohodlný úchop telefonu, který je zajištěn dostatečně zaoblenými okraji. Příliš jej nekazí ani rovná záda či vyšší tloušťka a hmotnost přístroje v důsledku použití baterie o velké kapacitě. Konstrukce je plastová, jedinou výjimku zde představuje krycí sklo displeje. Tuto pozici zde totiž zastává Corning Gorilla Glass 3. Plasty na zádech i okrajích sice nepůsobí tak hodnotně jako kombinace kovu a skla, objektivně však nemůžeme proti kvalitě zpracování nic namítat. Vše zde lícuje naprosto perfektně a skvělý dojem jsme měli i z tuhosti celé konstrukce. Použití plastu sebou však nese i výhody v podobě lepšího příjmu signálu a teoreticky vyšší odolnosti při pádu – ovšem nižší odolnosti vůči poškrábání. Jako více než příjemný bonus pak musíme zmínit také „polití odolný design“. Telefon sice nesplňuje přímo specifikaci IP68, nicméně je příjemné vědět, že letmý kontakt s vodou by přežít měl.

Čtečka otisků na zádech

Na zádech si, vedle zmíněného trojúhelníkového designu, můžete všimnout také přítomnosti kruhového výřezu obsahujícího čtečku otisků prstů. Ta je jen mírně zapuštěná pod povrch samotných zad a po chvíli strávené s telefonem se ji velmi rychle naučíte najít prstem na první pokus. Pochválit rozhodně musíme velmi vysokou přesnost i rychlost rozpoznávání. V tomto ohledu čtečka otisků použitá u Realme 5 překonává prakticky všechny čtečky v displejích mnohem dražších smartphonů.

Realme 5 použití čtečky otisků

Realme 5 obrazem ani zvukem neohromí

Telefon Realme 5 využívá IPS displej s úhlopříčkou 6,5″ a HD+ (1600 x 720 px) rozlišením. Kombinace velké úhlopříčky a nižšího rozlišení dává tušit, že telefon rozhodně nebude patřit mezi rekordmany v oblasti jemnosti obrazu a to potvrzuje i hodnota 269 pixelů na palec. Náročné uživatele tedy zklame, že při bližším pohledu mohou spatřit jemný rastr displeje. Ten zbytek, který z většiny patří mezi cílovku Realme 5, však při běžném používání telefonu žádný problém nepostřehne. Díky vysokému maximálnímu jasu je zajištěna dobrá čitelnost displeje na slunci a špatná rozhodně není ani úroveň černé, byť AMOLEDu se pochopitelně nevyrovná. Barvy nám subjektivně přišly trochu mdlé – a to i v porovnání s jinými telefony spoléhajícími na IPS displeje. Škoda, že v nastavení můžete dle svého nastavit pouze teplotu barev.

Realme 5 obraz

Čím by však Realme 5 mohlo řadu uživatelů potěšit je zdířka na 3,5mm jack. Kvalita výstupu nejspíš nikoho na zadek neposadí, na každodenní poslech však bude méně náročným uživatelům stačit – jedná se prostě o průměr této cenové kategorie. Zázraky nelze čekat ani od jediného hlasitého reproduktoru na spodní hraně přístroje.  Hlubší tóny zde prakticky chybí a celkově má zvuk výrazný plechový nádech. Přinejlepším průměrná je také hlasitost reprodukce, při její maximální úrovni však počítejte s chrastěním reproduktoru.

Hardware  snad ani nemohl být lepší (za tu cenu)

Vzhledem k ceně značně pod 5 tisíc Kč nás Realme 5 mile potěšilo použitým hardwarem. V první řadě nás zaujala velikost úložiště – to nabídne velmi štědrých 128 GB prostoru pro uživatelská data. Komu by snad i tato porce paměti byla málo, má k dispozici také slot pro paměťovou kartu. Ten je navíc samostatný a uživatel tak nebude kvůli microSD kartě obětovat možnost použití druhé SIM.

Specifikace telefonu

[aps_product_sz id=“585264″]

Ani co se výkonu týče na tom Realme 5 není vůbec zle. O ten se zde totiž stará chipset Qualcomm Snapdragon 665 obsahující procesor o osmi jádrech s taktem až 2 GHz a grafický čip Adreno 610. Operační paměť pak nabídne nadprůměrné 4 GB. Díky použitému chipsetu a displeji s nižším rozlišením si na telefonu vcelku bez potíží i slušně zahrajete. Pochopitelně, u nejnáročnějších titulů, jakými jsou Call of Duty Mobile či PUBG Mobile nemůžete počítat s nejvyššími nastaveními úrovní grafiky.

Realme 5 AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Realme 5 165 389 bodů 70 884 25 381 33 222 35 972
Xiaomi Mi Note 10 256 365 bodů 94 707 70 786 50 756 40 116
Xiaomi Mi 9 386 699 bodů 110 976 173 987 44 309 57 427
Xiaomi Redmi Note 8T 149 178 bodů 70 452 23 872 27 456 27 398

Realme 5 se rozhodně nemusí stydět ani za bezdrátovou konektivitu. Ta zahrnuje Bluetooth 5.0 či rychlou Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac přičemž ani jedno nelze označit v této cenové kategorii za standard. Bohužel jinak hardwarově skvěle vybavené Realme 5 má v této oblasti také své neduhy. Tím prvním je, v této kategorii bohužel poměrně běžná, absence NFC kvůli čemuž s telefonem u terminálu nezaplatíte. Druhým a o poznání méně pochopitelným neduhem je pak nasazení již zastaralého microUSB konektoru. Ten v současnosti prostě nemůžeme tolerovat ani v nižších cenových kategoriích.

Výdrž patří mezi trumfy Realme 5

Uvnitř telefonu se ukrývá baterie se vskutku nadstandardní kapacitou 5 000 mAh, navíc zde máme výše zmíněný úsporný chipset a displej s nižším rozlišením. Pokud tedy tušíte, že Realme 5 nabídne velmi dobrou výdrž na jedno nabití, nemýlíte se. Ve skutečnosti se totiž jedná o jeden z nejlepších telefonů v oblasti výdrže baterie, se kterým jsme měli tu čest. I při opravdu náročném využití, zahrnujícím i hraní her nám telefon bez potíží vydržel 2 dny na jedno nabití.

Realme 5 tloušťka

Při pokusu o co nejdelší výdrž baterie, kdy telefon sloužil takřka výhradně k pracovnímu využití zahrnujícímu několik telefonátů denně, vyřizování e-mailu, komunikaci přes různé instant messengery a v neposlední řadě i nějaký čas strávený v prohlížeči nám Realme 5 dokonce vydrželo 3 pracovní dny bez nabíječky. Průměrná doba použití telefonu při tomto testu mírně přesáhla 3 hodiny denně. Jedinou vadou na kráse v této oblasti je nabíjení. Pro telefon je totiž 10 W dodávaných z přibaleného adaptéru maximum, které zvládne. Kvůli tomu trvá nabití 5 000 mAh baterie z 15 na 100% velmi dlouhé 2 hodiny 15 minut.

Color OS 6.1 se nemusíte obávat

Jedním z největších otazníků, který nad Realme telefony visel ještě před začátkem testování prvního z nich patřil systému, respektive jeho nadstavbě. Realme totiž patří mezi několik málo čínských výrobců, kteří své telefony vybavují poměrně masivní nadstavbou, kompletně překrývající operační systém Android. Realme 5 zatím využívá nadstavbu své mateřské značky Oppo – Color OS 6.1. Přinejmenším vlajkový model Realme X2 Pro by však měl již brzy dostat zbrusu novou nadstavbu Realme UI 1.0 a není vůbec vyloučené, že se tohoto updatu dočká i Realme 5 z opačné strany cenového spektra. Přinejmenším by se však telefon měl dočkat updatu na novou verzi Androidu, jelikož zatím stále běží na Androidu 9 Pie, momentálně s říjnovou bezpečnostní aktualizací.

Teď už se ale pojďme věnovat samotnému Color OS 6.1. Jak jsme si již řekli v odstavci výše, jedná se o rozsáhlejší nadstavbu, která překrývá v podstatě všechny části systému Android, nijak zásadně však práci s ním nemění. I zde máte k dispozici launcher s výsuvným menu nainstalovaných aplikací, jako v čistém Androidu. Na levé straně od domovské obrazovky pak ale nenašel své místo Google ale vlastní „Chytrý asistent“ Realme obsahující hledání, informace o počasí, rychlé funkce a často používané aplikace či třeba oblíbené kontakty. Pochopitelně nechybí ani aplikace typu Správce telefonu, vcelku schopný Správce souborů či aplikace Game Space, pod kterou je zde ukryt v současnosti výrobci často dodávaný herní režim.

Realme 5 nabídne zdařilé ovládání gesty

Přítomna je i možnost ovládání gesty a to hned více způsoby. Jedna varianta je známá například z telefonů Samsung – gesta tažení prstem od spodního okraje, kdy vyvolaná funkce závisí na tom, zda táhnete od některého okraje či od středu. Druhá varianta je pak také dobře známá – využívá tažení / tažení a přidržení prstem od spodního okraje (návrat na domovskou obrazovku / naposledy spuštěné aplikace) nebo od jednoho z okrajů (krok zpět / rychlé přepnutí na předešlou aplikaci). Téma systému je barevný a hravý, což nemusí nutně všem vyhovovat. Témata bohužel součástí nadstavby nejsou.

Pochválit Realme 5, respektive jeho výrobce, musíme i za rozumné množství předinstalovaných aplikaci a prakticky žádný bloatware. Ten zde pro někoho mohou představovat snad jen aplikace jako prohlížeč Opera, kancelářský balík OfficeSuite či e-mailový klient AquaMail. Na druhou stranu, zejména pro méně znalé uživatele může být užitečné, že v telefonu nalezne tyto aplikace již předinstalované a prakticky má telefon ihned připravený k plnohodnotnému použití. Trochu nás však zklamala optimalizace. Systém sice není vyloženě pomalý a vše reaguje jak má, dobrý dojem však kazí ne úplně plynulé animace v některých jeho částech. Zejména si toho všimnete u launcheru, například v nastavení však nejsou pomalejší animace tolik znát. Pokud to výrobce některou z budoucích aktualizací dokáže vyřešit, nebudeme proti Color OS 6.1 moci říct křivého slova.

Čtveřice fotoaparátů na zádech

Smartphone Realme 5 by potenciální kupce mohl zaujmout také svou fotografickou výbavou. Ta totiž zahrnuje hned čtveřici fotoaparátů na zádech přístroje, byť reálně lze přepínat pouze mezi třemi – čtvrtou pozici totiž obsadil 2MPx senzor pro lepší zachycení hloubky ostrosti.

  • 12MPx primární fotoaparát, f/1.8, 1,25 µm, PDAF
  • 8MPx superširokoúhlý fotoaparát, f/2.2, 1.12µm, fixní fokus
  • 2MPx makro fotoaparát, f/2,4, 1.75µm

Již na začátku testování nás zajímalo, jak si povede primární 12MPx fotoaparát doplněný o objektiv s (na danou kategorii nadstandardní) světelností f/1.8. Fotografie jsou ostré a na danou cenovou kategorii a rozlišení i poměrně detailní. Mírného slévání detailů si však můžeme všimnout při okrajích snímků. Barevné podání je ve výchozím nastavení blízko realitě, místy však barvy působí mdle. Pokud se vám toto podání nelíbí, je pro vás ve fotoaplikaci připraven režim zvýrazněných barev. Po jeho aktivaci jsou snímky více saturované a pro někoho i líbivější, blíže realitě jsou však snímky pořízené ve výchozím nastavení. Pochválit musíme také portrétní režim s poměrně přesnou detekcí okrajů a přirozeně působícím bokeh efektem.

Realme 5 focení

Pochválit Realme 5 musíme také solidní dynamický rozsah a že se mu za dobrých světelných podmínek daří držet nízkou úroveň šumu. Kde se však již cenovka telefonu projeví jsou fotografie za špatného světla či v noci. Zde je již patrné slévání detailů a boj se šumem ústící v takzvaný efekt olejomalby. Focení v noci v tomto případě výrazně pomůže aktivace nočního režimu, kdy musíte telefon udržet stabilní po dobu přibližně 3 vteřin. Rázem dojde k viditelnému zlepšení ostrosti, množství detailů i celkové expozice. Na danou cenovou kategorii si tak Realme 5 vede velmi dobře i při focení v noci.

Ultraširokoúhlý a makro fotoaparát provází zklamání

Ultraširokoúhlý objektiv má solidní záběr 119° a je vybaven režimem redukující efekt rybího oka. Bohužel, snímkům chybí ostrost, jednotlivé detaily se slévají a ani dynamický rozsah není na takové úrovni, jak bychom si představovali. Pochválit tak můžeme snad jen za nízkou úroveň šumu za dobrých světelných podmínek. Díru do světa pak Realme 5 neudělá ani svým makro fotoaparátem, který na nás působí, že je zde spíše jen do počtu. Snímky z něj trpí na nízké rozlišení a postrádají detaily. Velmi podobných výsledků jako s makro kamerou navíc můžete dosáhnout i výřezem ze snímku pořízeného primárním fotoaparátem.

Fotografie

Video

Realme 5 – test videa (2160p, 30 fps)

Realme 5 - test videa (2160p, 30 fps)

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Cena a konkurence Realme 5

V recenzi jsme několikrát naráželi na velmi zajímavý poměr cena / výkon, který Realme 5 nabízí. Na našem trhu totiž tento telefon seženete za 4 490 Kč s DPH. Aktuálně se u nás pak Realme 5 prodává pouze v nejvyšší specifikaci se 4 GB operační paměti a 128GB úložištěm.

Xiaomi Redmi Note 8T

Jedním z potenciálních soupeřů v boji o přízeň zákazníků. Za předpokladu, že budete chtít i u Xiaomi stejnou nálož paměti, budete si muset tisícovku připlatit, za stejnou cenu jako Realme 5 se totiž u nás Redmi Note 8T prodává pouze se 3 GB RAM a 32GB úložištěm. Na druhou stranu však se Xiaomi neztrácíte možnost platit pomocí NFC (konečně) a také již budete moci přejít na USB-C a navíc nebudete muset tak dlouho čekat na plné nabití vašeho telefonu.

Xiaomi Redmi Note 8T záda

Vyšší cena Redmi Note 8T se také projevila v nasazení displeje o vyšším rozlišení. Na druhou stranu, oba telefony disponují totožným chipsetem a Realme 5 tak potenciálně skýtá větší herní výkon. V neposlední řadě pak musíme zmínit také velmi dobrou výdrž na jedno nabití, která by u nejednoho uživatele mohla při rozhodování převážit misky vah na stranu Realme 5.

Finální verdikt

Realme 5 je smartphone nabízející skvělý poměr ceny a výbavy, a nás tato novinka v celkovém pohledu mile překvapila. Mezi hlavní klady bezesporu patří použitý chipset, velká interní paměť či schopný primární fotoaparát. Telefon navíc i přes použití velkého displeje překvapivě dobře padne do rukou a oslovil nás i nezaměnitelný design zad. Hlavním trumfem je však bezesporu baterie s velkou kapacitou, která ve spojení s úsporným hardwarem dosahuje skvělé výdrže na jedno nabití. Mezi největší negativa Realme 5 bychom mohli zařadit především použití microUSB konektoru, který podle nás prostě v moderním smartphonu již nemá co dělat. Škoda je také absence NFC kvůli které s telefonem u terminálu nezaplatíte. Pro někoho může být velkým zklamáním také nižší rozlišení displeje a výkony superširokoúhlého a makro fotoaparátu.

Klady

+ cena
+ výdrž baterie
+ výkon
+ primární fotoaparát

+ povedený design

Zápory

– pomalé nabíjení
– microUSB
– absence NFC 
– některé animace jsou trhané
– pouze HD+ displej

Jak se líbí Realme 5 vám?

 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Realme.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)