Menu

Podporuje vaše banka placení mobilem? (Hlasovačka)

Možnost placení mobilem má své nesporné výhody. Tou hlavní je skutečnost, že nemusíte vedle mobilního telefonu nosit ještě platební kartu. Prostě vystačíte s mobilem, který (podobně jako kartu) přiložíte k platebnímu terminálu. Pro některé uživatele je to natolik lákavé zjednodušení života, že podle tohoto parametru vybírají a případně jsou i ochotni změnit banku, u které mají účet.

Obsah článku

Místo placení kartou frčí placení mobilem

Místo placení kartou frčí placení mobilem

Jak to vlastně začalo?

Samotná služba Android Pay, která byla 14. listopadu spuštěna v Česku, vznikla již před dvěma roky (konkrétně se datuje k 11. září 2015). První vlaštovka přiletěla již v květnu 2015, kdy se o této službě mluvilo na vývojářské konferenci Google I/O. Ve své podstatě se jednalo o odpověď na Apple Pay. Do té doby provozoval vyhledávací gigant nepříliš úspěšnou Peněženku Google (Google Wallet), kterou následně transformoval na Android Pay. Aplikace Android Pay měla umožnit nejen nákupy v aplikacích, ale také v bezkontaktních terminálech prostřednictvím NFC. Již v té době bylo součástí zabezpečení ověření otiskem prstu (samozřejmě jen na telefonech vybavených čtečkou otisků). Při uvedení do provozu byla služba kompatibilní se 70 % zařízení se systémem Android a byla akceptována více než 700 000 obchodníky.

Android Pay navázal na Google Wallet

Android Pay navázal na Google Wallet

Velmi brzy po oficiálním spuštění se ukázalo, že Android Pay nefunguje na rootnutých telefonech, což platí i dnes. Důvodem tohoto opatření je bezpečnost uložených informací, v tomto případě tedy platebních karet.

Bezkontaktní platby telefonem byly u nás nejprve vázány na konkrétní banku, operátora a speciální SIM kartu. V červnu 2016 pak ČSOB představila novou aplikaci pro Android, která podstatně zjednodušila cestu k tomuto způsobu placení. Paralelně s Android Pay koexistují i alternativní platformy – krátce po představení Android Pay vstoupil na americký trh také Samsung Pay. Svou vlastní cestou se vydaly i některé banky – u nás pracuje na vlastní implementaci bezkontaktního placení mobilem například Air Bank.

Android Pay v Česku

14. listopadu konečně přišla dobrá zpráva pro české uživatele: Android Pay je konečně u nás! Novinku jsme ještě ten den otestovali na vlastní oči a mohli jsme spokojeně konstatovat, že opravdu funguje.

V současné době je Android Pay k dispozici ve Spojených státech, Kanadě, Brazílii, Velké Británii, Irsku, Španělsku, Belgii, Polsku, České republice, na Ukrajině, v Rusku, Singapuru, Hongkongu, Tchaj-wanu, Japonsku, Austrálii a Novém Zélandu. Jako další by mělo následovat sousední Slovensko a Jižní Korea.

Jak funguje placení mobilem?

Android Pay je digitální peněženka společnosti Google, která umožňuje provádění plateb pomocí telefonů, tabletů nebo hodinek. Pro přenos informací o platebních kartách používá NFC a dokáže tak nahradit bezkontaktní platební kartu (na rozdíl od ní však podporuje dvoufaktorové ověřování). Služba umožňuje zařízení bezdrátově komunikovat s terminálem prodejce prostřednictvím NFC, do hry vstupuje také emulace hostitelské karty (HCE) a zabezpečení systému Android.

Aplikace Android Pay využívá fyzické ověření, tedy především otisk prstu, je-li k dispozici čtečka otisků. Na zařízení bez příslušného hardwarového vybavení je služba Android Pay aktivována heslem. Zásadním bezpečnostním prvkem je fakt, že Android Pay nepředává číslo platební karty. Namísto toho generuje číslo virtuálního účtu, které představuje informace o účtu uživatele. Služba tak uchovává soukromé informace o a předává jen jednorázový bezpečnostní kód místo údajů o kartě nebo o uživateli.

Jak nastavit službu Android Pay?

Jak nastavit službu Android Pay?

Z praktického hlediska funguje placení přes Android Pay velmi jednoduše. Prvním krokem je přidání karty do aplikace (české banky, které podporují Android Pay), pak již můžete platit telefonem. Pro platbu je nutné aktivovat funkci NFC a při částce nad 500 Kč také odemknout telefon. Další podrobnost najdete v našem návodu Jak nastavit službu Android Pay?

Podporuje vaše banka placení mobilem?

Není nic těžkého sehnat seznam bank, podporujících nějakým způsobem placení mobilem. Nás ale zajímá, jak je na tom naše čtenářská obec – tedy kolik z vás má v současnosti banku, která tuto platební metodu podporuje. Anketní otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze je tedy jednoduchá a odpověď na ni jednoznačná.

V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat na téma, jak moc je pro vás možnost platit telefonem důležitá. Pokud již touto cestou platíte, budeme rádi, když se podělíte o dosavadní zkušenosti.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jak zálohujete fotky? Vybírat bylo možné více možností najednou, takže součet nedává 100 %.

Ukázalo se, že nápad implementovat do Fotek Google synchronizaci snímků s cloudem nebyl vůbec špatný. Touto cestou zálohují své fotky dvě třetiny respondentů. 24 % spoléhá na jiné cloudové řešení a 13 % chrání své fotografie zálohou na vlastní NAS. Téměř čtvrtina (23 %) připojuje k “odlévání” fotek telefon kabelem k počítači. Dalších 9 % pak fotky kopíruje z paměťové karty do PC.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

imaster

2.12.2017 9:25

Ano podporuje. ČSOB, aplikace Na nákupy. Ale uvítal bych, kdyby to překlopili na Android Pay.

Crocodille

2.12.2017 9:34

Koupil jsem cca před dvěma lety founa Honor7. Jaké bylo moje překvapení, když foun, kterej byl za polovic, také od Huawei, měl NFC, kdežto Honor prdlajz 😵💪😁, takže bohužel placení mobilem nemůžu využívat

Maladava

2.12.2017 9:55

Nemám NFC. Redmi 3s Pro

michalisko

2.12.2017 10:26

Moneta + Nexus 5X. Po spuštění služby Android Pay už neplatím jinak než telefonem. Je to boží.

TonyKuba

TonyKuba 8

2.12.2017 10:37

Placení mobilem ? Nevím proč bych to chtěl mít. Platební karta funguje všude, je malá, skladná a lehce použitelná. Proč ji nahrazovat mobilem ? Mobil je určitě větší a neskladnější a hlavně zranitelnější než mobil, potřebuje napájení. Karta se krade daleko hůř než mobil, pád na zem kartu nepoškodí. V době kdy si většina lidí libuje ve větších mobilech, které mnohonásobně překračují velikost a váhu platební karty je to spíše nevýhoda. Ponechejme mobil účelu pro které byl stvořen. Osobně bych uvítal spíše mobil ve velikosti platební karty, který by se dal koupit v každé trafice, s kreditem 2 stovky a v ceně za dvě stovky.

TonyKuba

TonyKuba 8

2.12.2017 10:39

Placení mobilem ? Nevím proč bych to chtěl mít. Platební karta funguje všude, je malá, skladná a lehce použitelná. Proč ji nahrazovat mobilem ? Mobil je určitě větší a neskladnější a hlavně zranitelnější než mobil, potřebuje napájení. Karta se krade daleko hůř než mobil, pád na zem kartu nepoškodí. V době kdy si většina lidí libuje ve větších mobilech, které mnohonásobně překračují velikost a váhu platební karty je to spíše nevýhoda. Ponechejme mobil účelu pro které byl stvořen. Osobně bych uvítal spíše mobil ve velikosti platební karty, který by se dal koupit v každé trafice, s kreditem 2 stovky a v ceně za dvě stovky. Příkladem nám budiž Japonsko . Inovací by podle mě byl například otisk prstu místo karty, kterým bychom potvrzovali platbu.

mercenary

2.12.2017 11:16

ČSOB ano

Милан4еха

2.12.2017 11:53

TonyKuba kup si tlacitkovy a nebrzdi pokrok. Je mi 59 let a nechápu tvůj zpatecnicky názor! V Bulharsku není žádná banka s podporou placení telefonem, takže smolík :-(

Милан4еха

2.12.2017 11:58

A telefon velikosti karty koupíš za 14$! – přátelská rada.

Denis G.

2.12.2017 12:04

Moje banka na Android Pay kašle, takže já kašlu na moji banku! Akorát musím počkat, až bude čas na koupi nového mobilu s NFC :/

Abkraka_a

AlešA 7

2.12.2017 13:07

Note8 a Air bank… Bohužel asi zřídím ještě monetu ,)

Abkraka_a

AlešA 7

2.12.2017 13:10

Tony kuba teď si vám že air bank v aplikaci ti dá půjčku 1klikem. Toto je špatné, placení je ok… Alespoň při nákupu z webu nebudu muset opisovat číslo karty ale jen se přesměruje do AP…

Rossi14

Rossi14 0

2.12.2017 15:16

Moneta se snaží a APay podporuje – jen na okraj, jak jsem před časem nemohl jejich aplikaci “Smart Banka” pro mobilní bankovnictví přijít na chuť, nyní velmi chválím.

Radeg

radeg 22

2.12.2017 15:59

“Podporuje vaše banka placení mobilem?”
Ne, nemám banku. Ale banka, u které mám účet, AP podporuje a taky že od prvního dne co u nás je AP funkční, platím pomocí AP kde jen to jde.

@TonyKuba:
Jen to kdo to nemůže mít tvrdí, že to vlastně nepotřebuje.

jenda42

2.12.2017 16:16

Kdybych chtel prikladat mobil, tak si tam nalepim tu samolepku od RB. Jake ma vyhodu android pay? Ze sdilim dalsi cast sveho soukromi s googlem? Ze manipuluji se svymi penezi pres zarizeni nad kterym nemam plnou moc?
Takze odpoved na otazku v titulku je “Nevim a ani mi to moc nezajima”.

TonyKuba

TonyKuba 8

2.12.2017 16:16

Jen pro pořádek, první mobil jsem měl v roce 92, Nokii, o ceně nebudu raději psát aby někoho netrefil šlak. Dnes vlastním S8+, umí vše, ale stále nenacházím jediný rozumný důvod proč bych měl na nákup do samošky tahat sebou mobil abych mohl zaplatit.
V naší trafice nekoupím žádný jednorázový mobil za 14 dolarů a ještě k tomu s kreditem 2 stovky jako v Japonsku kde jsem byl a viděl to na vlastní oči.
Ale kdo chce kam pomozme mu tam, já o placení mobilem nestojím, osobně bych uvítal kdybych nemusel mít ani tu kartu, ale to je dnes už nemožné, takže vy co toužíte po platbách, plaťte. Nechci zastavit pokrok, sám na něm stavím svoji existenci, ale všeho s mírou.

DeathValley

2.12.2017 16:31

Obcas bych placeni mobilem pouzil, zvlast, kdyz pouzivam Scan&go v jednom nejmenovanem obchode. Jdu s mobilem, skenuji, davam do tasky a pak stejne musim k pokladne platit kartou. Kdyby dali AP do te jejich apky, k tomu pridali nakupni seznam propojeny s apku (interaktivni – doma sepiseme list, pri nakupu me to vede regaly, maze ze seznamu naskenovane zbozi – vim, ze bych mohl pouzit jejich rozvazkovou sluzbu, ale porad patrim k tem, kteri radi nakupuji sami), pak jo. Ale jinak radsi (zatim) oddeluji penize/kartu od mobilu. Nikdy ale nerikej nikdy, az “moje” banka zavede AP, asi si ho do mobilu dam. A mozna i pouziji rozvoz az domu… to pak klidne zaplatim kartou i mobilem, doma to je jedno.
P.S. spis bych udelal univerzalni kartu obcanko-ridicak-platebni karta-litacka-atd :-) vse v jednom. Mimo mobil, i kdyz mozna i v mobilu, ale jako duplicitu karty. Doziji se toho???

cardi

2.12.2017 17:17

KB totalni brzdy s android Pay

Karl

2.12.2017 18:54

Mám monetu a používám AP kde to jen jde. Když jdu ven, nenosím s sebou peněženku ani peníze a když se rozhodnu, že si něco koupím, telefon mám vždy u sebe.
Tu trapnou ošklivou nálepku si určitě nikam lepit nebudu.

Zerthe

Zerthe 2

2.12.2017 19:29

Moje banka příští rok plánuje vlastní aplikaci – bohužel tak nemohu porovnat s AP..

ivandomecky74

2.12.2017 20:11

Mám Huawei Mate 9 a banku mBank, placení mobilem jsem si nainstaloval ihned jak to šlo a jsem spokojený. Platba je blesková a ihned mi přijde informace o provedené platbě z banky. Je to vítané zpestření k platbě kartou nebo platební nálepkou.

petr dvorak

3.12.2017 3:32

Vyzkoušel jsem to, funguje to. Je to fajn, stejně nosím kartu pořád u sebe, takže žádné změny.

Vormen

vormen39 13

3.12.2017 8:55

proč používat mobil místo karty? kdo má v peněžence více karet pro bezkontaktní přístup, tj. platební, parkovací atd., musí při placení vytáhnout konkrétní platební kartu z peněženky, nestačí přiložit peněženku k terminálu a to je jednak otrava a jednak riziko, že něco z peněženky vypadne. Android Pay je super, funguje spolehlivě a obsah v peněžence je stále v bezpečí. Pro používání plateb přes mobil či kartou na internetu, ale i tak doporučuji založit si sekundární účet kam si z primárního účtu převedu jen čast peněz odpovídajícicí např. odhadované měsíční útratě, takže i v případě event.zneužití jsem v klidu 😁

Karle

karle40 24

3.12.2017 10:02

Až bude mít člověk v mobilu nahránu debetku, tři kreditky, parkovačku, zaměstnaneckou a deset věrnostních karet, tak se manipulaci taky asi nevyhne, že?

Osobně taky radši platím kartou, než kapesním počítačem. Je to pro mě výrazně jednodušší. Chápu ovšem, že pro lidi, kteří šmatlafoun nedávají z ruky a šmidlají si na něm i ve frontě u kasy v Kauflandu, je snazší platit mobilem.

eladmeh

3.12.2017 14:00

To Radeg Tak Monetu teda zrovna mít nemusím 😂
Nebylo by lepší si nechat nastřelit za ucho čip a platit hlavou?
Kreditka plně postačí

Radeg

radeg 22

3.12.2017 14:09

@eladmeh:
To jako proč? Rozveď to.
Jsem zvědavý o co přicházím.

eladmeh

3.12.2017 14:38

To Radeg Tak Monetu teda zrovna mít nemusím
Nebylo by lepší si nechat nastřelit za ucho čip a platit hlavou?
Kreditka plně postačí

optimas

3.12.2017 15:35

Taky jsem to vyukoušel a nějak jsem nepřišel na tu výhodu oproti kartě. Vytáhnout mobil odemknout zapnout nfc a teprve zaplatit
Vytáhnu kartu zaplatím a jdu. Tak v čem je to výhodnější. Navíc některé komemty jsou fakt směšné, že manipulujete s peněženkou a můžete něco ztratit to je fakt k smíchu. Navíc když si tam nahraju více karet tak budu muset hledat a vybírat danou kartu kterou zrovna potřebuji, nebo se pletu? Pro mě to teda smysl nemá

eladmeh

3.12.2017 16:37

To radeg
Tenkrát jsem za předčasné splacení ..vysolil desítku navíc jako pokutu i když se tenkrát jmenovali jinak..
Kdysi jedna z nejdražších bank.Je jasný že to bylo zřejmě ve smlouvě,ale takový zlodějny jiná banka nedělala.Taky každý lehce dosáhl úvěru a taky to pěkně zaplatil.
Tak proto

Fuzo

3.12.2017 18:53

Už stačí že to lze bezkontaktně. Dostat virus do mobilu je možné trapnou MMS a nemusí být ani rotnutý. A to tam mám pustit banku? Mám rád moderní technologie, ale například aplikace k přístupu k bance a ověřování na ten samý telefon je podle mne bezpečnostní riziko. Tak že platba mobilem NE a to samé NE pro jakoukoliv aplikaci, co komunikuje s bankou. Můžete si o mne říkat že jsem zpátečník. Ale děkuji, nechci.

cardi

3.12.2017 19:14

optimas: nos si vsecko jak ocas to je tvuj boj mi staci mobil a jdu ty blbinku :D ty tvoje argumenty me rozesmali dekuji

cardi

3.12.2017 19:15

Fuzo: tak ty jsi uplne mimo hochu tak 100let za opicema ne? :D boji se jak male decko :D dalsi co pobavil dekuji

Radeg

radeg 22

3.12.2017 20:05

@optimas:
“…Vytáhnout mobil odemknout zapnout nfc a teprve zaplatit…”
Cože co?
Proč zapínáš NFC?
Stačí ho nevypínat. Víš to?

Fuzo

3.12.2017 21:02

Cardi, normálně to nedělám, ale to je zkratka od Carda Retarda? Dle reakce jsi dost retardován. Opět jeden co musí mít vždy pravdu a jedině jeho názor je pravý. Máš problém v sexuální oblasti, nestojí ti, nebo jseš jenom debil?

Sitler

sitler 2

3.12.2017 21:40

Banka I telefon to umí, ale nepoužívám, resp. Jen zcela výjimečně, pokud si zapomenu peněženku s kartama. Nějak jsem tomu ještě nepřišel na chuť.

cardi

4.12.2017 4:40

Fuzo: tak jsi me rozesmal podruhe:D dekuji zalez prosimte nekde a vem si sebou radeji penize kdyz jsi takový mamlas :D

Horynka

4.12.2017 7:40

Už se těším až to FIO zavede, bude to paráda nemuset nosit peněženku ani kartu do obchodu. A je to bezpečnější jak platba kartou.
Tonykuba úplně mimo :-) a už tady další reakci nepiš, je to zbytečné :-)

Radeg

radeg 22

4.12.2017 18:05

@eladmeh:
Aha, takže vlastní blbost. Tak to jo, to jsem klidný.

eladmeh

4.12.2017 18:27

Tak tak

Fuzo

6.12.2017 10:06

Cardi: Kdyby byla soutěž debilů, tak skončíš jako druhý, víš proč? :-)

RSS (komentáře k článku)