Jak zálohujete fotky? (Víkendová hlasovačka)
- Články
- Karel Kilián
- 29.11.2017
- 27
Paměti chytrých telefonů (a paměťové karty) dnes obsahují gigabajty informací. Kromě aplikací a jejich dat například kontakty, kalendář, poznámky, videa a fotografie. Řada z těchto dat se automaticky synchronizuje – ať už do účtu Google, nebo pomocí vlastní služby. V případě snímků má uživatel na výběr: může se spolehnout na řešení od vyhledávacího giganta, alternativní cloudovou službu či jiný způsob. V každém případě je však dobré zálohu řešit dříve, než váš telefon či paměťová karta odejde do křemíkového nebe nebo dojde k odcizení. Jak zálohujete fotky vy? Na to se budeme ptát v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.
Obsah článku
- Základ od Googlu
- Cloudové alternativy
- Další možnosti zálohování fotek
- Anketní otázka
- Hlasovačka z minulého týdne
Základ od Googlu
Zálohování fotek a videí řeší Google v rámci své cloudové služby a aplikace Fotky Google. Nastavení zálohy je jednoduché a zvládne ho i začínající uživatel.
- Spusťte na telefonu nebo tabletu aplikaci Fotky Google.
- Pokud nejste přihlášeni, přihlaste se ke svému účtu Google.
- Nahoře klepněte na tlačítko se třemi tečkami.
- Vyberte Nastavení a poté Zálohování a synchronizace.
- Zapněte možnost Zálohování a synchronizace.
Volitelně pak můžete určit, ze kterých složek se mají snímky zálohovat a v jaké kvalitě (v tzv. „vysoké kvalitě“ máte neomezený úložný prostor v cloudu). Kromě toho lze zvolit, zda se mají fotky a videa zálohovat přes mobilní data a/nebo v roamingu.
Cloudové alternativy
Kromě nativního zálohování můžete své fotky ukládat také do řady dalších cloudových úložišť. Jednou z výhod většiny těchto řešení je například synchronizace s počítačem. V praxi to může vypadat tak, že přijdete domů, telefon se připojí k Wi-Fi a provede zálohu. Pak zapnete počítač a klientská aplikace stáhne fotky na jeho disk. Během několika minut si je pak můžete prohlížet, editovat či třeba vystavit na sociální sítě. Jakékoli změny se pak promítají zpět do cloudu, v některých případech budete mít k dispozici i historii těchto změn s možností návratu. Navíc čím více počítačů je připojeno k danému účtu, tím více záložních kopií budete mít k dispozici.
Jednou z nejoblíbenějších možností je Dropbox, nicméně verze zdarma omezená na pouhé 2 GB nemusí stačit každému. Podstatně velkorysejší je ke svým uživatelům služba MEGA, kde můžete bezplatně využívat 50GB úložiště. I toto cloudové řešení má mobilní aplikaci, která dokáže zajistit automatický upload pořízených fotek a videí. Svého času byl populární například Microsoft OneDrive, nicméně od jisté doby zde zadarmo získáte jen 5 GB prostoru. Cloudových úložišť je mnoho, nicméně tři jmenovaná jsou asi nejčastější.
Další možnosti zálohování fotek
Další možnosti zálohování fotek si představíme v bodech:
- Stahování fotek kabelem – největší nevýhodou je zde nutnost pravidelného (a co možná nejčastějšího) provádění této operace. Pokud například měsíc zálohu neprovedete, budou vám v případě odcizení či nefunkčnosti telefonu chybět fotky za celou dobu.
- Stahování fotek z paměťové karty – zde jsou nevýhody stejné, jako v předchozím případě. Navíc je zde nutné manipulovat s kartou a vlastnit čtečku paměťových médií.
- Záloha pomocí aplikace od výrobce. Tyto programy zpravidla zálohují nejen fotky a videa, ale i další data. Opět platí, že když záloha není automatizovaná, závisí její spolehlivost především na zodpovědnosti uživatele.
- Záloha na vlastní NAS – zde jsou výhody podobné, jako v případě cloudu, s tím, že úložiště vlastníte vy. Řada výrobců již nabízí ke svým produktům mobilní aplikace, které jsou schopné automaticky zálohovat soubory na diskové pole v lokální síti.
Jak zálohujete fotky?
Dostáváme se k anketní otázce tohoto kola Víkendové hlasovačky a diskuze: jak zálohujete fotky vy? Vybírat tentokrát můžete více možností, protože jednotlivé možnosti se vzájemně nevylučují a mohou se doplňovat.
[gravityform id=“169″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o vašem oblíbeném způsobu zálohování, vyzdvihnout jeho klady a zmínit případné zápory. Pokud máte zkušenosti s více způsoby, budeme rádi, když se o ně podělíte.
Hlasovačka z minulého týdne
Před týdnem jsme se vás v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda považujete za lepší displeje OLED, nebo LCD. V podstatě od začátku bylo jasné, že přes zjevné výhody i nevýhody obou technologií bude v konečném výsledku hrát hlavní roli subjektivní pohled. Nakonec vyhrály OLED obrazovky proti LCD poměrem 70 ku 27 procentních bodů.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (27)
Přidat komentář