MEGA v2: co nabízí největší cloudový disk pro Android?

mega_ico

Přesně na Štědrý den se v Obchodě Play objevila nová verze klientské aplikace MEGA v2. Jak lze odhadnout již z názvu, jedná se o program, který poskytuje přístup k aktuálně patrně největšímu cloudovému úložišti MEGA, za kterým stojí Kim Dotcom. Soudě dle počtu stažení (více než sto tisíc) a průměrné známky 4,4 má tento nástroj svým uživatelům co nabídnout – proto jsme ho otestovali i v naší redakci.

Co MEGA v2 slibuje?

Podle popisku v Obchodě Play je MEGA cloudové úložiště, která nabízí svým uživatelům velkorysých 50 GB prostoru úplně zadarmo. U většiny konkurentů se přitom na tuto kapacitu dostanete jen v placených tarifech. Ukládaná data jsou šifrována a dešifrována na straně zařízení – u poskytovatele jsou tedy uložena bezpečně v šifrované podobě.

Díky cloudovému disku budete mít své soubory dostupné prakticky kdekoli a na jakémkoli zařízení. Počítat můžete také s funkcí sdílení složek s dalšími uživateli a možností sledovat jejich aktualizace v reálném čase. Soubory lze ukládat, stahovat, streamovat, prohlížet, sdílet, prohledávat, přejmenovávat i mazat.

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou vyzvedávány:

Jak MEGA v2 funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.0.4 (která se od prosincového vydání dočkala již čtyř minoritních aktualizací) jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Hned z úvodní obrazovky, kde se aplikace ptá, zda se chcete přihlásit k existujícímu účtu, nebo založit nový, je evidentní jen částečná lokalizace do češtiny (otázka je položena anglicky, tlačítka s odpověďmi mají české popisky).

K založení účtu budete muset zadat tři údaje: uživatelské jméno, e-mailovou adresu a heslo. Kromě toho je nutné souhlasit s podmínkami služby. Následně dojde k vygenerování šifrovacích klíčů a pak budete muset potvrdit účet klepnutím na odkaz v e-mailu, který bude odeslán na zadanou adresu (bez tohoto kroku nebude možné se k účtu přihlásit). Na tomto kroku jsme se ale “zasekli”, neboť potvrzovací e-mail dorazil až na druhý pokus.

Po potvrzení jsme se mohli přihlásit zadáním e-mailové adresy a hesla. Aplikace pak nabídla poměrně užitečnou funkci automatického zálohování fotografií a videí, které lze aktivovat jen při připojení přes Wi-Fi, v případě neomezených tarifů můžete využít i mobilní data, nebo tuto volbu úplně přeskočit.

Uživatelské rozhraní aplikace odpovídá posledním trendům – máme zde tedy hlavní obrazovku, levou postranní nabídku a kontextovou nabídku.

V postranní nabídce můžete především přecházet mezi jednotlivými sekcemi cloudového disku.

První položka ukazuje účet, kterým jste ke službě přihlášeni. Po klepnutí se dozvíte další podrobnosti – například obsazený prostor, registrované jméno a e-mail. Můžete se také od služby odhlásit, či přejít na některý z placených programů. Nabídka začíná na 500 GB a končí na 4 TB prostoru, přičemž platit lze měsíčně, nebo ročně.

V sekci Cloud Drive uvidíte svůj cloudový disk v podobě, na kterou jste zvyklí z většiny správců souborů. Skrze kontextovou nabídku můžete nahrávat soubory z telefonu či tabletu, vytvářet složky, provádět výběr, řadit (dle jména/data/velikosti), zobrazovat náhledy, provést opětovné načtení, nebo vstoupit do nastavení.

Složky lze stahovat do zařízení, zobrazovat informace o obsahu, sdílet prostřednictvím odkazu, mazat, přejmenovávat, přesouvat a kopírovat. Podobná je práce se soubory, které je možné vybírat, stahovat, kopírovat, přesouvat, mazat a sdílet pomocí odkazu.

Jak jsme již naznačili, aplikace umí stáhnout soubory z cloudu do zařízení – tato data najdete ve složce Uloženo offline. Nahrané fotografie a videa naleznete pod položkou Nahrávání z fotoaparátu, podobně sdílené soubory a složky v sekci Shared items.

Jednou z užitečných funkcí je sdílení s ostatními uživateli služby. Seznam spolupracovníků/přátel je k dispozici v sekci Kontakty, kde je možné (skrze e-mailovou adresu) přidávat nové kontakty i kontrolovat odeslané a přijaté požadavky. V sekci Přenosy můžete sledovat právě probíhající přenosy souborů do cloudového úložiště i opačným směrem. V kontextové nabídce je k dispozici možnost jejich pozastavení a opětovného obnovení.

Jak je u podobných služeb zvykem, smazané soubory jsou přesouvány do Koše, který najdete v postranní nabídce jako samostatnou položku. Nabídka obsahuje, kromě standardních položek, také obnovení a vysypání koše.

Možnosti nastavení

Možnosti nastavení jsou poměrně strohé. Dostanete se k nim skrze postranní menu Nastavení, nebo z kontextové nabídky ze kterékoli sekce.

Projděme si jednotlivé možnosti:

  • Povolit/zakázat zámek PIN – aplikaci lze zabezpečit číselným kódem, který bude nutné zadávat při každém jejím spuštění.
  • Zakázat/povolit nahrávání z fotoaparátu – vypíná a zapíná funkci automatického ukládání pořízených fotek do cloudu. V případě, že budete tuto funkci využívat, můžete volit mezi nahráváním jen při připojení přes Wi-Fi a/nebo také přes mobilní data. Nahrávat je možné jen fotky, pouze videa, nebo fotografie i videa. Dále je možné vybrat složku, do které aplikace fotoaparátu ukládá své soubory.
  • Sekce Úložiště slouží k výběru složky, do které budou ukládány stažené soubory. Buď můžete zvolit konkrétní složku, nebo volbou Vždy se ptát na umístění pro stahování vynutit, aby se aplikace při každém ukládání dotázala, kam si přejet soubory uložit.
  • Poslední sekce O nás ukazuje verzi MEGA SDK a číslo verze aplikace.

Další funkce a přístup k datům

MEGA se integruje jako položka do systémového sdílení, což znamená, že do cloudu můžete ukládat svá data z jakékoli aplikace, která podporuje funkci sdílet/share. Poté zvolíte možnost MEGA a vyberete cílovou složku, případně vytvoříte novou.

Pro přístup ke svým datům, uloženým na serverech MEGA, můžete pochopitelně využít nejen aplikaci pro Android, ale například i webové rozhraní, jež je dostupné na adrese https://mega.co.nz/. Zde se přihlásíte svým jménem a heslem, načež se ocitnete ve webové aplikaci, nabízející veškeré nezbytné funkce.

Můžete tedy nahrávat i stahovat soubory a složky, zobrazovat náhledy, podrobnosti, posílat odkazy, přesouvat, kopírovat, mazat, přejmenovávat a označovat hvězdičkou.

Používáte-li zařízení s jiným operačním systémem, pak vězte, že MEGA nabízí své programy pro Apple iOS a Blackberry. Připraveny jsou také doplňky pro prohlížeče Chrome a Firefox.

Jednou z nejsilnějších zbraní, díky které se úložiště MEGA může stát důstojnou konkurencí pro patrně nejpopulárnější Dropbox, je klient pro synchronizaci dat mezi více počítači a cloudem. Stáhnout ho můžete pro operační systémy Windows, Mac a Linux. V případě Windows je aplikace ve verzi 1.0.38 a celou instalací vás provede do češtiny přeložený průvodce.

Po skončení se přihlásíte svým jménem a heslem a následně zvolíte, zda chcete synchronizovat obsah celého cloudového disku, nebo jen vybrané složky. V dalším kroku pak zvolíte cílovou složku, do níž bude uložena kopie obsahu cloudu.

Synchronizační klient se pak v podobě maličké ikony usídlí v systémové oblasti, odkud ho můžete kdykoli vyvolat. Při zastavení myší zjistíte jeho stav (například že skenuje, synchronizuje, stahuje, nebo nahrává soubory), klepnutím zobrazíte informace o probíhajících úkonech, obsazené kapacitě, případně můžete aplikaci ukončit.

Zde se rýsuje jedno velmi praktické řešení: pokud na svém telefonu zapnete automatické nahrávání fotek a videí do cloudu a současně na počítač nainstalujete program pro synchronizaci, nebudete už muset nikdy stahovat pořízené fotografie kabelem či jiným podobným způsobem. Všechny fotky se totiž automaticky nahrají do cloudu a poté skrze aplikaci synchronizují do počítače, kde je budete mít k dispozici prakticky téměř ihned. Stejně snadno (uploadem z telefonu do cloudu a automatickou synchronizací do PC) můžete z mobilu takřka okamžitě dostat do počítače jakýkoli jiný soubor.

Resumé

Úložiště MEGA dokázalo zpočátku zaujmout jen velkorysým prostorem zdarma a údajnou bezpečností. Dnes již nabízí mnohem více – mobilní aplikaci nechybí patrně žádná funkce, kterou bychom od programu tohoto typu očekávali, včetně volitelného automatického nahrávání pořízených fotek a videí. Celkový dojem lehce kazí jen neúplná lokalizace.

Díky programu pro synchronizaci dat mezi cloudem a desktopem se MEGA razantně přiblížil schopnostem a funkcionalitě Dropboxu, který je sice mezi uživateli poměrně populární, nicméně ve variantě zdarma nabízí nesrovnatelně méně prostoru. Pokud tedy zápolíte s každým uloženým megabajtem, můžeme MEGA s klidným svědomím doporučit jako rozumnou a funkční alternativu.

Jak již bylo řečeno na začátku, aplikaci MEGA v2 si stáhlo přes sto tisíc uživatelů a její známka je 4,4. Relativně velký instalační balíček (9,1 MB) můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a novějším.

9ede4bcbb4eef801486bf2efbab70b60?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)