Menu

Je lepší OLED, nebo LCD? (Víkendová hlasovačka)

Když Apple oznámil, že jeh nový iPhone X bude mít obrazovku OLED, vyvolal tím poměrně velký rozruch. Až dosud totiž “jablečný výrobce” preferoval u svých zařízení LCD displeje. Znamená to snad, že je technologie OLED prokazatelně lepší? Ne nutně! Takže OLED, nebo LCD? Tuto otázku si již několik let musí zodpovědět každý, kdo si pořizuje novou televizi (a není mu jedno, na co se dívá), jakož i zájemce o telefon.

iPhone X přišel možná překvapivě s OLED obrazovkou

iPhone X přišel možná překvapivě s OLED obrazovkou

Obsah článku

K základům obou technologií

Ve světě televizí se v tomto roce stává standardem rozlišení Ultra HD respektive 4K. Další zkratkou, na kterou můžete v segmentu obrazovek narazit, je HDR – vysoký dynamický kontrast, který můžete znát například z fotografií. Totéž lze říci o obrazovkách smartphonů, které dosahují oslnivé úrovně ostrosti díky rostoucímu rozlišení a vyšší hustotě obrazových bodů na palec. Z hlediska technologie najdete v monitorech, televizorech, mobilních telefonech, kamerách a v podstatě všech ostatních zařízeních s obrazovkou dva druhy displejů.

Porovnání obrázku bez HDR (vlevo) a s HDR (vpravo)

Porovnání obrázku bez HDR (vlevo) a s HDR (vpravo)

Technologie LCD (“liquid crystal display” čili “displej z tekutých krystalů”) je běžnější a můžeme se s ní setkat ve všech typech techniky. Pokud například v akčním letáku uvidíte televizor označený jako “LED”, je to vlastně LCD displej, který používá jako zdroj světla LED diody. Nemá však nic společného s OLED – je to od základu jiná technologie.

Proti tomu na OLED (“organic LED”) narazíte ve špičkových telefonech, jako je právě zmíněný iPhone X, či televizorech pro vyšší segment trhu. Někteří fandové tvrdí, že OLED je technologií budoucnosti, ale je skutečně o tolik lepší než dobrý displej LED LCD? Podívejme se na to, jak se tyto zobrazovací techniky liší, na co jsou dobré a jak fungují.

Čím se liší?

Stručně řečeno: základní rozdíl je v tom, že LCD displeje potřebují k viditelnosti obrazových bodů podsvícení, zatímco obrazové body OLED obrazovky svítí samy o sobě. Zatímco v případě LCD obrazovky lze regulovat úroveň podsvětlení jen pro celý panel, v případě OLED je možné ovládat každý jednotlivý pixel.

Starší iPhony používaly technologii LCD

Starší iPhony používaly technologii LCD

V levnějších televizorech a telefonech s LCD obrazovkami je tendence používat “okrajové osvětlení”, kdy jsou LED situovány na boční strany displeje, tedy nikoli za ním. Světlo z těchto LED je pak vypalováno přes matici, která ho přivádí přes červené zelené a modré pixely do našich očí.

Zásadní rozdíl je v kontrastu

Tím jsme se dostali k prvnímu a asi nejpodstatnějšímu rozdílu mezi OLED a LCD. Jak již zaznělo, za LCD obrazovkou je umístěno podsvětlení, které musí svítit, aby byl obraz vidět. Pokud vezmete telefon s LCD displejem do tmavé místnosti, zjistíte, že i za černými body prosvítá světlo. To v případě OLED obrazovek neplatí, neboť zde černé body jsou fyzicky zhasnuté. Proto platí ustálené rčení, že na OLEDech je černá opravdu černá.

OLED, nebo LCD? Zásadní rozdíl je v kontrastu!

OLED, nebo LCD? Zásadní rozdíl je v kontrastu!

Možnost vidět nežádoucí podsvícení ovlivňuje kontrast, což je rozdíl mezi nejjasnějšími světly a nejtemnějšími stíny. Pro porovnání se používá kontrastní poměr, který vypovídá o tom, o kolik jasnější jsou bílé body ve srovnání s černými. Dobrá obrazovka LCD může mít kontrastní poměr 1000:1, což znamená, že bílé body jsou tisíckrát jasnější než černé. Na displeji OLED je kontrast mnohem vyšší. Při zobrazení černé tyto pixely ve skutečnosti nevydávají žádné světlo, takže nemůže být nic tmavšího. To by mohlo znamenat prakticky nekonečný kontrastní poměr, ale ačkoli to vypadá skvěle, závisí na tom, jak jasné jsou LED v rozsvíceném stavu.

Vizualizace rozdílů mezi OLED a LCD

Vizualizace rozdílů mezi OLED a LCD

U televizí se výrobci snaží kompenzovat nedostatek LCD režimem “dynamického” kontrastu, kdy obrazovka mění úroveň podsvícení podle zobrazované scény. Není to však nejlepší řešení pro sledování filmů, protože rozdíly v jasu obrazovky jsou špatně předvídatelné. U dražších televizí jsou podsvětlovací LED instalovány přímo za LCD panelem, nikoli na jeho boční straně, což poskytuje obrazovce větší kontrolu nad tím, jak jasné jsou její konkrétní oblasti.

Daleko je v tomto směru například televize Panasonic DX900, která využívá konstrukci podsvícení ve stylu plástve. Rozděluje podsvětlovací LED do stovek individuálně řízených zón s pevnými dělícími konstrukcemi omezujícími únik světla. Tím jsou jednotlivé zóny schopny reagovat na zobrazovanou scénu různými úrovněmi svitu.

Televizor Panasonic DX900

Televizor Panasonic DX900

Ostatní výhody v bodech

Další výhody obou technologií si shrneme v bodech:

LCD:

  • Výrazně levnější.
  • Může mít vyšší jas.
  • Nevypaluje se.
  • Přesnější barvy.

OLED:

  • Může být energeticky méně náročná.
  • Lepší pozorovací úhly.

 

Vybrat OLED, nebo LCD?

Takže co je lepší – OLED, nebo LCD? Odpověď závisí především na vašem osobním vkusu. Můžete vzít v úvahu výhody a nevýhody, dané klíčovými rozdíly, ale je především na vás, na jaký displej se raději díváte. A právě na to se ptáme v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze.

Budeme rádi, když se v diskuzi pod článkem rozepíšete o svých zkušenostech s jedním i druhým typem obrazovky. Samozřejmě berte v úvahu, že se jedná o subjektivní hodnocení, nicméně i to může případným zájemcům pomoci v orientaci na důležité body. Užitečné bude především, pokud zmíníte další výhody a nevýhody, ve kterých je lepší OLED, nebo LCD.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak máte velký displej? Ukázalo se, že standardem jsou obrazovky s úhlopříčkou mezi 5,1 až 5,5″. Hlasovalo pro ně 53 % respondentů, tedy více než polovina.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

Pomyslné druhé místo pak obsadily o něco menší displeje mezi 4,6″ a 5,0″, kterou vlastní 19 % hlasujících. Podobně silná však je i skupina s obrazovkou mezi 5,6″ a 6,0″, kterou tvoří 15 % čtenářů. Větší displej má relativně slušných 11 % účastníků ankety, naopak obrazovku menší než 4,6″ mají jen pouhá tři procenta hlasujících.

 

Komentáře

Leader83

18.11.2017 8:39

[userpro_lite template=login profile_thumb_size=85 exclude_fields_by_name=social] Tohle se zobrazí nepřihlášeným uživatelům

loko1

18.11.2017 8:54

Díky za článek. Hezký souhrn.

I přes některé výhody OLED technologie preferuji na telefonu (kvalitní ) IPS. Zařízení s oběma technologiema jsem mel několik a OLED je pro mě náročnější na oči, a životnost neodpovídá mým představám. Přehnaný kontrast taky nemusím, ale je fakt že ohledně podání barev jsou v dnešních rozdíl technologiích téměř smazány.

pavel detvan

18.11.2017 9:16

Oled a presnejsie superAmoled od samsungu.

JJJJ

18.11.2017 9:17

Za me ips.. ale nerekl bych jak to máte v článku že oled má lepší pozorovací úhly, to má právě ips lcd..oled ale může mít vyšší jas než ips

Xicht Xichtovic

Xicht Xichtovič 2

18.11.2017 9:29

Používám telefon dost i jako navigaci, a proto je pro mě důležitá i čitelnost na přímém slunci. Tady OLED jasně vítězí.

JorEL

18.11.2017 9:33

Zásadně amoled, jeho výhody jsou jasné. Ips už to má za sebou, alespoň v telefonech.

DeeJay.DEFFI

18.11.2017 10:03

Na telefonu zásadně Super Amoled. Už jen funkce Always On je dost návyková a ta prostě se starým LCD nejde udělat.

Karle

karle40 24

18.11.2017 10:28

Hlasoval jsem pro IPS, ale doplním, že to musí být provedení LTPS nebo IGZO.

Rejca

rejca 0

18.11.2017 10:33

AMOLED, ale zadavam neutralni barevny profil bez presaturovanych barev. Je to proti IPS parada…

Nekdy se jeste clovek setka i s TN, to je uz dnes hnus, ale u NB je stale bohuzel rozsireny…Lide to kupuji skrze cenu.

Red74cze

RedRose 5

18.11.2017 10:37

nevybiral bych podle tohoto parametru telefon, ale preferuji IPS LCD…

Ron.Jeremy

Ron Jeremy 2

18.11.2017 10:59

Kvalitní LCD (IPS nebo nejlépe IGZO) vede, barevné podání zůstává stejné po celou dobu životnosti zařízení, nevypaluje se, takže nejsou vidět duchy ikon v horní liště, a na rozdíl od AMOLED má plné rozlišení, ne 2/3 diky pentile matici.
Samsung, původně velký propagátor OLED, ho v televizích už zaříznul jako neperspektivní. Zřejmě kvůli obdobným neduhům, jakými trpěla plazma, u které se vždycky tvrdilo, že ta další generace je už nemá, ale měla je stejně, a pak další generace, a další a další a nakonec skončila.
Sám bych byl rád, kdyby LCD už nahradilo něco po všech stránkách lepšího, ale OLED to není.

Abkraka_a

AlešA 7

18.11.2017 11:15

OLED
A pokud mi prijde moc barevný, stahnu o pár procen RBG křivku, případně vyvazeni bílé a nastavim barvu studená – teplá. A zivé barvy jsou lepsi jak na lcd.. je to o pohranim s nastavenim.
Jednoznacne oled, protoze stiny a černá dela “pravý ” obraz.
U oled je jedno jak nastavim “kontrast&jas” video je furt kvalitní. U lcd se mi stavalo ze kdyz nastavim nějak jinak nez vyvazene, video je “nekvalitni” ale mozna jen pocitově..

Pepik31

18.11.2017 12:19

Stále mám funkční galaxy S1 a oled displej je parádní(nic vypáleného není), teď mám IPS. Pravděpodobně bych šel do OLED, čitelnost na slunci je parádní a barvy se dají doladit.

Trent

trent -1

18.11.2017 12:29

Xicht Xischtovič: Používat často telefon jako navigaci je fajn, jen zrovna amoled není ten správný displej, k tomuto využití. A představa, že na IPS není na slunci dobře vidět, je mylná.

Abkraka_a

AlešA 7

18.11.2017 15:07

Hlavne oled v noci/tmě nezáří do očí..

Viktor_pika

Viktor Špička 1

18.11.2017 16:07

OLED ve svých počátcích měla především problém s vypalováním obrazu a AMOLED se v tomhle pohledu dál nedostaly.
Není příjemné vidět po pár letech na obrazovce v temné scéně světlé fleky. Ty fleky tam jsou napořád jen vadí právě tehdy, když by si měl člověk vychutnávat tu dokonale černou.
OLED tedy ne… IPS funguje déle.

Ron.Jeremy

Ron Jeremy 2

18.11.2017 17:49

@AlešA Jenže ty živé barvy jdou po poměrně krátké době do kytek a barevné podání jde do žluta, jako by displej pomočil pes. Dá se najít dobré srovnání stejného modelu, co se poměrně krátkou dobu používal, a zcela nového ve stejném nastavení. Ten používaný je o hodně víc žlutý.

LubiCzech

18.11.2017 18:02

[userpro_lite template=login profile_thumb_size=85 exclude_fields_by_name=social]
Tohle se zobrazí nepřihlášeným uživatelům, kteří se chtějí přihlásit. Ale to už nějakou dobu trvá …

Abkraka_a

AlešA 7

18.11.2017 18:49

Ron Jeremy to ano ale porad jde dál kalibrovat okraje.. do studene z teplé a naopak. Ale to tuto vlastnost neomlouvá.. vse ma svevpro a proti.

Wendafon

wendafon 0

18.11.2017 18:54

Oled je jednoznačně úspornější než LCD a záleží od jakého výrobce je daný oled panel. Již jsem zkusil dva telefony s oled panelem a u mě je plná spokojenost s oled.

cardi

18.11.2017 19:06

pavel detvan: naprostý souhlas

Skopek1

skopek1 3

18.11.2017 19:32

Já byl vždy velký propagátor IPS LCD. Kvůli životnosti všech barev, nevypalování a tomu, že bílá je bílá! U LG V10 tam dali druhý displej stavový, takový předchůdce Always On. Jenže to ve tmě prosvítalo do hlavního displeje a po roce jsem sice neměl displej vypálený (image burn), ale duchy jsem měl stejně (image persistance) a to po celém displeji, když se to zahřálo. Jasně, používám tel. extrémním
způsobem. Zejména navigace na lodi tomu dá zabrat (vedro a jas). Po té jsme si koupil S7 Edge ajen jsem zíral na ten rozdíl – pozorovací úhly, obraz je jen těsně pod sklem, always on, množství barev (gamut). Prostě je to technologie o dost lepší co se týče zobrazení. Po roce mého extrémního používání mám jemné duchy ve stavovém řádku, ale vidím je asi jen já, protože vím, kde hledat. Za mě nyní už SAMOLED. I když s IPS LCD se dá žít. Uvítal bych fíčuru na omezení max jasu, pak by ty displeje zejména na slunci vydržely více. Ale je fakt, že ta čitelnost je úžasná. Naopak do TV ať žije podstatně levnější IPS LCD! Žádná degradace barev a na slunce ji stejně netaháte. Sice není černá úplně černá, ale zase bílá je úplně bílá! ;-)

Daniel81

18.11.2017 20:18

Rozhodně LCD, no a nejlíp IGZO LCD od Sharpu.

detizeme

19.11.2017 0:00

Na telefonu se mi více líbí OLED displej.
Na mém S7 Edge není po roce intenzivního používání vidět žádné vypálení displeje – zatím.

Trent

trent -1

19.11.2017 7:14

skopek1: Ty problémy s displejem u V10 to nebyl problém technologie, ale problém konkrétních panelů. To samé se dělo i u G4 a G5. A jednak ty artefakty časem zmizely a jednak se to dalo řešit v rámci reklamace.
Což se nedá říci u amoledu displejů. Už jsem takhle pár vypálených displejů viděl. Zrovna od té již zmíněné navigace. A nic moc.
U televizí si můžete vybrat VA panely, kde je ta černá lepší, než u IPS. A jako další bonus tyto panely tolik netrpí nerovnoměrností podsvícení.

cardi

19.11.2017 8:14

Daniel81: tak ty jsi uplne mimo co :D

Uni

uni -71

19.11.2017 8:35

Řadím se k těm, které OLED více unavuje. Ta zmínka s vyššími úhly je asi omyl. Výhoda je skutečně jen jedna, kontrast. Ale upřímně, kolik toho nakoukáme do tmavých scén. Podledni dobré NFS (Underground 2) je už vousatá věc a Batman poslefni rokuje taky na bačkoru (po trilogii). Tak jako herní se nějak zatoulal….

Daniel81

19.11.2017 9:16

Cardi: ..důvod? Z mého pohledu všeobecně LCD má ve výsledku více pozitiv než negativ v porovnání s OLED, především přirozené věrné barvy, životnost a rychlost panelu, konkrétně u IGZO až 120Hz! Je toho ale mnohem více, o LCD technologie se zajímám už téměř 17 let, takže o tom něco vím, takže nejdřív argumenty než remci o 💩 😉

JJJJ

19.11.2017 10:42

Srovnání,
oled: vypaluje se, bílá je žlutá nebo do růžová, barvy časem blednou (oko to na první pohled nepozná až se srovnáním po určité době používání), duchové- viditelné vypálené ikony nebo lišta, nebo také obrázek, nemožnost mít stale stejnou tapetu z tohoto důvodu (velice omezující) horší pozorovací úhly, horší rozlišení z důvodu pentile matice, černá je černá jelikož pixel nesvítí, ušetření baterie při nastavení černé tapety. Omezená životnost z důvodu bioluminiscence.. lepší kontrast a jas .. drahá a neekologická výroba.. teplocitlivost, při horku se barvy ztrácejí a displej bledne,
Ips lcd: svítí věčně (neomezená životnost), barvy nikdy nevyblednou, lepší pozorovací úhly, možnost vyššího rozlišení, černá je už dnes černá výhoda oled už není takova jako kdysi, vybíjí baterií stejně při jakémkoliv zobrazovaném obsahu, podání bílé a dalších barev je mnohem věrnější realitě.. menší kontrast, slabší jas, levnější a ekologičtější výroba, teplotni neutralita barvy neblednou při větší teplotě…

Sinco

sinco -2

19.11.2017 13:57

Mel jsem jen IPS v mobilech a zastaval jsem nazor ze pro podani prirozenejsi barvy je to lepsi technologie. Co jsem videl displeje u samsungu tak se me zdalo ze tohle fakt ne. Pak jsem si pro zabavu koupil Note2 a zacal zkoumat, porovnavat displej s LG G3. A pro oci a nasledne i mysl je prijemnejsi pohled na displej amoled u Note2. Nevim kolik lidi predemnou Note 2 pouzivaly ale zadne vypaleni jsem na testovacich obrazech nenasel. Ted mam S7 od samsungu a at se divam na telefonu na co chci tak barvy jsou proste lepsi, lepsi pokoukani. Zadna bledule. Pokud ma clovek trosku barvocit tak se u amoled vybere bud zakladni nebo adaptivni a je to ok. Jestli ze zvolim Kino amoled tak to uz je trosku pres caru.

mimar48

19.11.2017 18:57

Samoled je pro mě prostě pastva pro oči. Měl jsem Note II, Note 4, Galaxy S7E a u aktuálního Note 8 to platí obzvlášť. Telefony u mě slouží vždy cca 1 rok a nikdy jsem u nich nepozoroval žádnou degradaci. Pravda – neporovnával jsem to s jinými, třeba novějšími výrobky, ale neviděl jsem důvod – telefony prostě sloužili.
Měl jsem i jiné modely s IPS, naposledy LG V10 a displej sice naprosto v pořádku … ale zkrátka jen neurazí, nenadchne…

Wedro

Wedro -9

20.11.2017 7:28

Cardi….co sa zas navazas do ludi. Kazdy moze mat svoj nazor. Tebe ho tiez nikto neberie.

Xzeit

xzeit 2

20.11.2017 10:15

OLED má jeden jediný problém, a tím je různá životnost subpixelů což ale třeba OLED TV mají mnohem lépe vyřešené, než mobily. Co se týče zobrazení obrazu, tak OLED nemá konkurenci….
O barvách se snad bavit nemusíme….barvy jsou hodně o tom, jak se s tím popere výrobce. Je to o kalibraci. Černá – to je kapitola sama pro sebe a otázka UNIHO….kolik toho nakoukáme do tmavých scén??

OLED TV:
Ty se asi na filmy moc nedíváš, co? Já jsem celkem náruživý divák a sleduji filmy hlavně doma bez dalších zdrojů světla a v těch filmech je tmavých scén (podle žánru) opravdu docela hodně. Rozdíly přechodů tmavých míst ve scéně….jedině OLED TV (nebo jiná technologie, které umí perfektní černou a různé její odstíny) poskytne ten pravý divácký zážitek, resp. nejlepší. Tam na to nemá ani LCD s lokálním stmíváním….prostě řízení kontrastu na úrovni pixelů je úplně někde jinde….ano, kdo se dívá pouze na TV programy v TV a ještě třeba v místnosti s jiným světelným zdrojem výhod OLED nevyužije a proto je to o osobních preferencích. Kdo chce nejlepší obraz na sledování filmů v nějaké kvalitě, resp. kdo chce mít doma domácí kino, tak jedině OLED – ti co do této problematiky trochu vidí, ví přesně co mám na mysli. Borci jako ty, co si zapnou TV ve stereu, protože 5.1 podle tebe není na filmy, bude stačit jakýkoliv LCD TV za pár tisíc.

OLED v mobilech:

Tady třeba černou naopak neřeším, ale…
Funkce Alway ON není na LCD příliš efektivní. OLED displeje mohou být tenčí.
Čitelnost já teda nevím, ale sám mám astigmatismus a na OLED displeji, aspoň všechny které jsem měl se mi lépe čte. Zjistil jsem, že nemhouřím oči. Možná mají některé mobily s OLED pomalou frekvenci a to mlže být pro některé problém…to ale není problém OLED…ale zase výrobce.

Uni

uni -71

20.11.2017 11:40

OLED má samozřejmě více problémů, např. spotřebu (což se promítá mimo jiné např. do nižšího plošného jasu), atd. Ta technologie prostě nabízí kontrast, to je vše.
Ad tmavé scény, i zde má OLED potíž, přechod z vypnutého pixelu do zapnutého (např. šedá) není ideální a naopak zde vede opět LCD. Ale v praxi dost akademické téma, když 99% odkoukaného času je na ztrátovou kompresi od YouTube po DVB-T že…..

bkf1

20.11.2017 13:05

Jak psal UNI “Ta technologie prostě nabízí kontrast, to je vše.” A to je PŘESNĚ co chci od displeje telefonu. Barevnou věrnost apod. chci na PC resp. na kalibrovaném monitoru. Na mobilu grafiku nedělám :-D

Uni

uni -71

20.11.2017 13:39

bkf1: No ono se to nezdá, ale ono vcelku jo:) Třeba kontrola vyfoceného nebo sledování videa. Je vcelku fajn nekoukat na “příliš zdravou” pleťovku nebo faunu jako kdyby ji nakreslilo děcko pastelkami:)

Sagitarius

sagitarius64 0

20.11.2017 14:31

Když už psát odborný článek, měl by být opravdu odborně napsán. Zde je vynecháno docela dost podstatných informací. Například že OLED má černou opravdu černou a LCD ne, není tak zcela pravda, a to se týče i kontrastu. Stačí u toho LCD místo Edge LED podsvětlení použít Direct LED podsvětlení a výhody OLED náhle mizí, protože u Direct LED podsvětlení pod IPS LCD je černá taky dokonale černá a kontrast odpovídající OLED displejům.
A naopak zde nejsou taktéž vůbec zmíněny dvě používané technologie OLED- a to AMOLED a PMOLED. Mezi těmi jsou taky dost výrazné rozdíly v kvalitě. A na trhu jsou momentálně mobily s oběma těmito typy masek- tedy aktivní maska (AMOLED, i pasivní maska (PMOLED).
Takže hlasovat jestli je lepší LCD, nebo OLED, je naprostý nesmysl, pokud nejsou v těchto dvou systémech odlišeny jednotlivé technologie .

Uni

uni -71

20.11.2017 14:53

sagitarius64: Jj, nejen to. Dále se zcela vynechalo téma subpixelů a matic nebo spotřeby. Navíc furt máme to téma pozorovacích úhlu, kdy všichni zde víme, že je pravda někde jinde (ne na straně OLED).

Xzeit

xzeit 2

20.11.2017 15:06

uni: Ale ten přechod není o dané technologii, je to tom jak se s tím popere výrobce a kvalitní OLED TV tímto netrpí. LCD má své limity a je to dáno hlavně podsvícením, které i při lokálním prostě není to co OLED a řízení na úrovni pixelů….není. Ta technologie nabízí úplně jiné prokreslení tmavých scén, kterých je ve filmech spousty…pokud se o to nezajímáš, doporučuji ti blbě nekecat. Ještě jednou. Zobrazovač skládající se z pixelu(subpixelů) které jsou svým zdrojem světla samy o sobě, bude lepší než ten, který potřebuje nějaké podsvícení (pokud se náhodou někdy u LCD nestane to, že světlo přes tekutý krystal opravdu neprojde).

https://avmania.e15.cz/panasonic-tx-55ez950e-excelentni-4k-oled-tv-pro-filmove-fanousky-test

přečti si raději aspoň nějaký test.

Uni

uni -71

20.11.2017 20:11

xzeit: Za ty peníze je i LCD (QLED) TV špičková, neboj.

Xzeit

xzeit 2

21.11.2017 8:33

Uni: právě že na tuto OLED žádná QLED (LCD) nemá. Ty to pořád nechápeš.

-mm3

21.11.2017 13:45

Mohl by mi někdo vysvětlit, proč staré OLED displeje svítí, když zobrazují černou? Chápu vypalování, ale tohle ne.
Jinak bych bych radši kvalitní IPS nebo Super LCD (jako třeba Nokia Lumia 720 nebo nová HTC, nevím, jak jsou na tom ostatní), ale protože se ve střední sřídě téměř neobjevují, dal jsem přednost AMOLED (Samsung, ostatní jsou na tom o dost hůře. Galaxy S4 ZOOM po několika letech jen slabě svítí, ale vypáleného tam v podstatě nic není. Naopak displej stejně staré Motoroly je totální katastrofa. A ty nové displeje od LG na Pixelech…)

Stradd

Stradd78 0

22.11.2017 17:39

VA panel ;)

TonyKuba

TonyKuba 8

8.12.2017 12:50

Vidím, že jako vždy když se položí nějaká otázka se ihned diskutující nesmiřitelně rozdělí na dva tábory.Mám telefon Samsung s jedním prvních displejů Super amoled. I po létech je obraz ok, nikde žádní vypálení duchové, kontrast, jas, barva nikde nevidím žádný posun. Na tabletu mám displej IPS, stále mi připadá, že je jako nový. Asi vše záleží jak ty věci člověk používá, jak je má nastaveny. Vzhledem k tomu, že většina uživatelů má dnes v hlavě “nastaveno” měnit mobil co dva roky, vůbec bych se problémem “životnosti” displeje a kvalitou zobrazení nezabýval. Jako zásadní parametr beru čitelnost na přímém slunci a tam pro většinu uživatelů je Amoled nejvíce vyhovující.

RSS (komentáře k článku)