Menu

Jaké české banky podporují platby skrz Android Pay?

Dne 14. listopadu 2017 byla v České republice spuštěna služba Android Pay, díky které lze platit ve více než 144 tisících obchodech pomocí vašeho telefonu, aniž byste museli hledat peněženku. Podíváme se na to, jaké banky již Android Pay podporují, a které se na tuto službu chystají. Je vaše banka ta pravá?

Obsah článku – České banky a Android Pay

Co je to Android Pay?

Co je to Android Pay bylo již popsáno podrobněji při představení služby. Jen ve zkratce to funguje tak, že si stáhnete aplikaci Android Pay z Google Play. Dále si zvolíte kartu podporované banky a přidáte jí do aplikace. V telefonu se vytvoří skryté číslo svázané s vaší kartou a pak už jen stačí přiložit telefon k terminálu a pomocí technologie NFC lze platit vaším telefonem. Pro používání aplikace je potřeba Android 4.4 a vyšší.

Které banky podporují Android Pay?

 • Moneta Money bank
 • mBank
 • J&T banka
 • Komerční banka

 

MONETA Money Bank přišla s Android Pay v první várce společně s dalšími dvěma bankami. Ve spolupráci se společností Google byla spuštěna podpora ve stejný den jako samotná funkce. Stačí si na Google Play stáhnout aplikaci Android Pay a přidat svou kreditní kartu. Generální ředitel MONETA Money Bank Tomáš Spurný říká, že placení telefonem je dalším milníkem stát se jedničkou českého bankovnictví. Banka má za cíl usnadnit nakupování všude tam, kde se dnes platí bezkontaktní kartou.

banka android pay

Bezpečnost je základním stavebním prvkem Android Pay. Tato platební metoda nezobrazuje ani neodesílá číslo karty při transakcích. Toto číslo není uložené ani v telefonu. Ke každé kartě se v telefonu vytvoří jedinečné šifrované číslo, tedy token. Při ztrátě telefonu stačí deaktivovat pouze tento token, nikoliv platební kartu.

Další banka, která podporuje Android Pay je mBank. Princip je stejný. Nainstalujete aplikaci, přidáte svou kartu a při platbě jednoduše přiložíte telefon k platebnímu terminálu. Společně s MONETOU tyto banky podporují karty Visa i Mastercard.  Poslední bankou, která podporuje od začátku Android Pay v České republice je J&T banka. Tato banka však zahrnuje pouze karty Mastercard.

Banky, které chystají Android Pay v brzké době

 • Komerční banka

 

Jedinou bankou, která v dohledné době pracuje na spuštění funkce Android Pay je Komerční banka. Komerční banka plánuje tuto funkci spustit do konce roku 2017, ale je možné, že se tomu tak stane až začátkem příštího roku. Ostatní banky si dávají na čas a věnují se například i tvorbě vlastních aplikací pro NFC platby.

mbank android pay cesko platby telefonem nfc

Banky, chystající vlastní aplikace pro NFC platby

 • Air bank
 • Česká spořitelna

 

Air Bank a Android Pay se jen tak nedočkáme. Bana mobilní platby přes NFC prozatím nepodporuje, nicméně nezůstane pozadu dlouho. Air Bank oznámila příchod této funkce, která má být spuštěna příští rok. Produktový manažer pro platební karty ve společnosti Air Bank Jaromír Vostrý říká, že umožnit mobilní platby v rámci vlastní aplikace je pro banku časově i vývojově náročnější než využít zmíněný Android Pay, proto se uživatelé dočkají později. Air Bank tedy pracuje na své vlastní službě pro mobilní platby, která bude dostupná přímo v aplikaci My Air.

Hojně využívanou bankou je i Česká spořitelna, která též pracuje na zavedení mobilních plateb do svých služeb. Česká spořitelna chystá svou vlastní aplikaci pro NFC platby, která má vyjít v prvním čtvrtletí příštího roku. Tato banka zatím nepočítá s placením pomocí chytrých hodinek, ale je možné, že se to do spuštění funkce změní.

My Air
My Air
Developer: Air Bank a.s.
Price: Free
Mobilni Banka
Mobilni Banka

A co říkají další banky na Android Pay?


Equa bank se na Android Pay chystá někdy v průběhu roku 2018. Stejně je na tom i Fio banka. Co se týče Raifeisenbank a UniCredit Bank, tak obě banky o Android Pay uvažují, ale podporu zatím nepotvrdily. Je dost možné, že i tyto banky později zakomponují NFC platby do svých vlastních aplikací. ČSOB má vlastní aplikaci Na Nákupy pro mobilní platby a k Android Pay se prozatím nevyjádřila.

Banky, které zatím Android Pay nepodporují

 • Komerční banka
 • Air Bank
 • Česka spořitelna
 • Equa bank
 • Fio banka
 • Raifeisenbank
 • UniCredit bank
 • ČSOB
 • Poštovní spořitelna
 • Banka CREDITAS

 

platba android pay banky cesko

Android Pay na Slovensku


Co se týče našich sousedů, tak na Slovensku se očekává nástup Android Pay koncem tohoto roku nebo začátkem roku 2018. Bližší informace zatím nebyly zveřejněny. Polsko již Android Pay podporuje. Německo a Rakousko prozatím podporovány nejsou. Android Pay má zastoupení celkem v 17 zemích. Aktuální seznam všech zemí společně s nápovědou pro Android Pay v češtině najdete zde.

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

Jste spokojení se zastoupením Android Pay v České republice? Podporuje službu vaše banka?

 

Komentáře

Michal Lepíček

16.11.2017 16:05

Přidejte se k anketě/petici, která má za úkol shromáždit lidi, kteří chtějí Android Pay s Airbank. Dá se vyplnit i jako klient jiné banky na podporu Android Pay ve všech bankách.
Za vyplnění předem děkuji :) https://goo.gl/forms/He7XErOd9MOXJou63

milanmusalek

16.11.2017 16:13

A jsem zvedav kdy to zavede Česká spořitelna a jestli vubec.

Radius

Radius 0

16.11.2017 16:40

Spořitelna bude mít vlastní aplikaci pro NFC platby.

loko1

16.11.2017 16:53

Michal: to ti ta petice stojí za pořád tady spamovat diskuze a útočit na redakci?

Mbank je při minimálním obratu úplně zdarma. Nejsnazší bude si založit účet tam. ..

Michal Lepíček

16.11.2017 17:17

Ano stojí, jak jinak bych získal podpisy? Díky poslednímu spamu se počet téměř zdvojnásobil.
A kde vidíš utočení tentokrát? Posledně to bylo jen proto, že jsem s nima o tom komunikoval dopředu a stejně nic.

Tombkiller

tombkiller 0

16.11.2017 17:21

Toto my napsali z Fio:
Děkujeme za dotaz. Řešení Vámi zmíněných plateb je v přípravě, prozatím však nelze k tomuto sdělit jakékoliv bližší informace či termíny spuštění.
S přáním hezkého dne

loko1

16.11.2017 17:32

Nemluvím o tentokrát. Ale ok, hádat se nebudu…jen říkám, existuje i slušná konkurence…

cardi

16.11.2017 18:15

Jsem majitelem KB a řeknu vám nepočítejte s tím že to pustí do konce roku :) Jelikož nejsou schopní dat ani za ten rok do kupy notifikace aplikace, které jim chodí jak chcou. Tomu já říkám ajťáci a programátoři jak cyp

Skopek1

skopek1 3

16.11.2017 18:27

Tak v Raifce taky nejsou žádní přeborníci! 😊 Tak v půlce příštího roku spustí přihlášení otiskem prstů pro iOS, android tak za rok! Takže ať žije Android Pay! S kreditkou Moneta bank funguje skvěle. I u PPL. U větších částek ale je asi lepší tel.odemknout rovnou, jinak bude chtít přiložit podruhé.

Tester0126

Tester0126 0

16.11.2017 18:34

Mam dotaz, co se tyce AirBank – kdyz to tedy implementuji do sve aplikace, to znamena, ze kdyz budu chtit zaplatit, tak se budu muset prihlasit do MyAir, otevrit si sidebar a kliknout na zaplatit? Nebo budr stacit odemknout telefon a prilozit jako u AndroidPay?

Karl

16.11.2017 19:52

Od včera používám Android Pay s debetní kartou od Monety a je to pecka. Na tohle jsem čekal a konečně jsem se dočkal.
Ruším kreditku u RB a zřizuju u Monety.

cardi

16.11.2017 20:16

Tak jsem dostal odpověď od KB prý to maji vypustit do konce 2017 tak snad se dočkáme brzo

anonymouse

16.11.2017 20:17

Kdyz uz delam seznam bank, tak tam aspon dam vsechny banky, ktere poskytuji sluzby v CR.

Michal Lepíček

17.11.2017 2:46

Loko1: Souhlas, ale kdybych měl přejít, tak považuji za dobrou konkurenci pouze Equa a tam to ještě chvíli bude trvat. Hold jsem příliš loajální..

Radeg

radeg 22

17.11.2017 8:20

@Redakce:
“Jaké české banky…” ?
Červené, modré, kulaté i ty chlupaté.
Není správně: “Které české banky…” ?

kokolambo53

17.11.2017 10:22

Zdravím, ti kdož máte ČSOB, nechcete jim napsat e-mail, ať přejdou na Android Pay? Jejich aplikace je k ničemu, nefuguje na Oreu ani na Android Wear, nefunguje tak jednoduše a celkově je Android Pay uživatelsky příjemnější.
Třeba je to donutí se zamyslet, protože dost lidí jim to píše i na Play Store.

keystarchannel

17.11.2017 11:23

Noo a co se stane, když mobil ztratím? Pokud je tam takové zabezpečení, aby to někdo nemohl zneužít, pak je to stejné zabezpečení, které mě bude otravovat život a donutí mě to nevyužívat. A co si budeme říkat, ztráta mobilu je mnohem pravděpodobnější, než ztráta dokladů s kartou, protože na ty hrabete mnohonásobně míň, než na mobil.

Rybar47

rybar4740 0

17.11.2017 23:49

@keystarchannel
kdyz mobil ztratis, udelas presne to co vzdycky, na dalku ho najdes, nechas zvonit, zamknes pripadne vymazes… co to ma spolecneho s android payem?

Rybar47

rybar4740 0

17.11.2017 23:51

@Tester0126
pokud to udelaji jako CSOB tu svoji impementaci a nevidim duvod proc by nemeli. Tak ani jedno z toho, odemknes displej a “pipas”

Crozz

18.11.2017 13:28

Jsem rád že to Moneta podporuje, nainstalováno a úspěšně používáno, je to paráda 👏👍

Michal Lepíček

20.11.2017 15:43

Výsledky ankety/petice pro Android Pay s Airbank přístupné na adrese https://goo.gl/7qTwD1. Přidávání je stále aktivní, odkaz naleznete v dokumentu.

Martin Hejhal

21.11.2017 19:17

@keystarchannel

Nebo si NFC zapnes jen kdyz budes vedet, ze budes platit…

RSS (komentáře k článku)