TOPlist

Plume Air Report: předpověď znečištění ovzduší

Plume-Air-Report-předpověď-

V uplynulých dnech vstoupilo na území naší země zimní počasí, se kterým zpravidla přicházejí také zhoršené rozptylové podmínky. Negativní vliv zhoršené kvality ovzduší jistě nemusíme sáhodlouze vysvětlovat, proto se zaměřme na otázku, co můžete udělat proto, abyste se mu vyvarovali. Jedním ze základních pilířů úspěchu jsou spolehlivé informace. Ty můžete získat díky aplikaci Plume Air Report, kterou vám představíme v krátké recenzi.

Blíží se období zhoršených rozptylových podmínek Blíží se období zhoršených rozptylových podmínek

Obsah článku

Co Plume Air Report slibuje?

V minulosti jsme se věnovali dvěma aplikacím, které vás mohou informovat o stavu ovzduší. V roce 2011 jsme představili český SmogAlarm, letos v lednu jsme pak zmínili další program podobného ražení Smog v ovzduší ČR. V obou případech se jedná o aplikace, orientující se na situaci na území naší republiky. To je patrně největší rozdíl proti recenzovanému Plume Air Report, který přináší aktuální údaje a prognózy pro (téměř) jakékoli místo. Tým datových a vědeckých pracovníků z oblasti atmosféry zpracoval celosvětový model, používající satelitní data pro předpovědi kvality ovzduší ve všech oblastech světa.

Kromě zobrazování úrovně znečištění v reálném čase tedy předpovídá, jak se bude kvalita vzduchu vyvíjet v následujících 24 hodinách hodinu po hodině – podobně jako programy předpověď počasí. Vlastní automatická inteligence se pak snaží najít vhodný čas, kdy byste si můžete jít zaběhat, nebo na procházku, aniž byste se vystavovali zdravotním rizikům. 73 % dotazovaných uživatelů tvrdí, že jim tato aplikace pomohla změnit jejich každodenní zvyky, aby dýchali čistší vzduch.

Jako klíčové vlastnosti jsou jmenovány:

  • Globální pokrytí – budete vědět, co dýcháte, ať jste kdekoli na světě.
  • Časová osa se zobrazením historických údajů i prognózou na dalších 24 hodin.
  • Podrobné údaje – přehled znečištění a index důvěryhodnosti, vyjadřující přesnost prognostického modelu v daném místě.
  • Moderní, jednoduché a přehledné uživatelské rozhraní.

Jak Plume Air Report funguje v praxi?

Po prvním spuštění vás aplikace provede všemi prvky formou průvodce a následně i nápovědy v překryvné vrstvě. Možná je trochu škoda, že není lokalizována do češtiny, takže si budete muset poradit s anglickým jazykem. Pokud programu povolíte přistupovat k informacím o poloze, bude zobrazovat údaje pro aktuální místo, kde se právě nacházíte. Součástí prvního spuštění je také registrace, kterou můžete uskutečnit prostřednictvím Facebooku, Google+ či e-mailové adresy.

Pak se již ocitnete v uživatelském rozhraní, kde největší část obrazovky zabírají informace o aktuálním znečištění a časová osa s dosavadním i očekávaným vývojem. Tlačítkem v pravém horním rohu můžete přidat další město, které chcete sledovat. Tlačítko v levém horním rohu pak slouží k otevření postranní nabídky.

Po klepnutí na aktuální hodnotu se dozvíte koncentraci prachových částic o průměru do 2,5 a do 10 mikrometrů, oxidu dusičitého a přízemního ozónu. Celkový stav je pak hodnocen pomocí indexu kvality ovzduší (AQI – Air Quality Index), což je číslo, vyjadřující znečištění vzduchu. K dispozici je také srovnání s celoročním průměrem, nejvyšší a nejnižší naměřenou hodnotou, takže můžete snadno porovnat, nakolik je současný stav vážný proti dlouhodobé situaci v daném místě.

Na úvodní obrazovce pak kromě AQI najdete také symbolické informace o směru a rychlosti větru, teplotě vzduchu, UV indexu a vlhkosti vzduchu. V dolní části obrazovky pod časovou osou, kterou můžete posouvat směrem do minulosti, najdete sadu čtyř tlačítek. Ta slouží k zobrazení doporučení pro pobyt venku v případě outdoorových sportů, jízdy na kole, citlivých osob a nenáročné venkovní aktivity. Snadno tak zjistíte, kdy je nejvhodnější čas si jít zaběhat, nebo se projet.

V postranní nabídce pak najdete (mimo jiné) tyto položky:

  • Instaplume – možnost sdílet fotku s vodoznakem, obsahujícím informaci o aktuálním stavu ovzduší.
  • World Air Map – celosvětová mapa znečištění ovzduší s možností pohybu a přiblížení.
  • Flow – projekt nezávislého komunitního měření znečištění ovzduší.
  • Settings – nastavení jednotek, notifikací a citlivosti na znečištění vzduch.

Resumé

Plume Air Report nabízí aktuální informace o znečištění ovzduší ve snadno stravitelné podobě a v moderním kabátku. Proti konkurenci tato aplikace vyniká především celosvětovým pokrytím. Kladně hodnotíme také údaje o dosavadním průběhu situace a předpověď na následující hodiny. Kritizovat v tomto případě můžeme patrně jen chybějící lokalizaci do češtiny.

Po více než dvou letech v Obchodě Play si tento program stáhlo přes sto tisíc uživatelů a jeho známka je 4,4. 16 MB velký balíček je možné instalovat na zařízení s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Plume Labs: Air Quality App
Plume Labs: Air Quality App
Přizpůsobujete svůj program podle aktuálního znečištění ovzduší?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)