Menu

Víte, jaký vzduch dýcháte? Odpoví vám SmogAlarm!

Média nás s nástupem podzimu takřka každý den zásobují informacemi o znečištěném ovzduší zejména v Praze, na severu Čech a v Moravskoslezském kraji. Aktuální údaje o stavu znečištění můžete mít nyní k dispozici kdykoli a kdekoli – stačí si nainstalovat aplikaci SmogAlarm, za kterým stojí ostravská společnost Čisté nebe.

Co aplikace umí? Po otevření si nejprve z Internetu stáhne aktuální data hodinových koncentrací znečištění, která čerpá ze zdrojů Českého hydrometeorologického ústavu (konkrétně viz Informace o kvalitě ovzduší v ČR).

Po otevření si SmogAlarm z Internetu stáhne aktuální data

Po otevření si SmogAlarm z Internetu stáhne aktuální data

Následně tato data zobrazí pro vybranou měřící stanici, přičemž barevně indikuje vážnost situace. Barevná škála, sestávající ze šesti odstínů od modré, přes zelenou, žlutou, oranžovou, až po kritickou červenou a hnědou, opět odpovídá provedení na webu ČHMÚ. Data jsou aktualizována každou hodinu, takže byste měli mít k dispozici relativně čerstvé informace.

Zobrazení dat pro vybranou měřící stanici - barevně je indikována vážnost situace

Zobrazení dat pro vybranou měřící stanici - barevně je indikována vážnost situace

Konkrétní místo lze vybrat přes roletková menu, kde v prvním zvolíte kraj a ve druhém požadovanou měřicí stanici. SmogAlarm také umí vyhledat nejbližší stanici podle aktuální polohy (GPS a/nebo mobilních a bezdrátových sítí).

O užitečnosti tohoto programu jistě nemůže být pochyb, nicméně přesto vytkneme jednu drobnou mušku: pokud při spuštění není dostupné připojení k Internetu, nejsou zobrazena poslední načtená data, ale pouze chybová hláška.

Zajímavá by také byla prezentace údajů v mapových podkladech, současné zobrazení více stanic najednou, možnost podívat se na vývoj situace v posledních několika hodinách, widget na plochu, případně varování v případě překročení limitů na vybrané/nejbližší stanici (minimálně poslední jmenovanou funkci bychom od programu, který má v názvu “alarm,” čekali).

Aplikaci oceníte například v okamžiku, kdy zvažujete, zda máte nechat své děti hrát si na hřišti, nebo jestli pro ně nebude lepší zůstat doma. Možností využití je samozřejmě více – například sportovci či lidé se zdravotními obtížemi mohou na základě informací o stavu znečištění ovzduší přizpůsobit své aktivity aktuální situaci.

SmogAlarm můžete stáhnout zdarma z Android Marketu.

Podle informací na oficiální stránce by se časem mohla objevit verze pro iPhone, s dalšími platformami se ale v tuto chvíli nepočítá.

SmogAlarm
Stanislav Ubík
Verze1.01 (2. 11. 2011)
Velikost215 kB
1.6+


Zdarma

 

Komentáře

Libb76

Libb76

14.11.2011 12:26

Aplikace dobrá, děkuji za tip.
Ale jinak jsem musel tuto stránku vyjmout ze seznamu těch, kde je deaktivovaný adblock, protože co jste předvedli s reklamou přes celou stránku, to se nedá. To raději zaveďte placený přístup bez reklam!

Mem

Roman Nepšinský 0

14.11.2011 14:15

Libb76: Tenhle typ reklamy tu už před pár měsíci byl, a i předtím jsme vysvětlovali, že reklama se ukáže pouze JEDENKRÁT na IP a potom už váš obtěžovat nebude. Bez reklamy web fungovat nemůže, takže od věrných čtenářů hledáme spíše pochopení pro takovéto kompromisy, než hned reakce typu adblocku :/

MoB

MoB

14.11.2011 14:21

Aplikace je to skvělá. Od té doby, co ji mám, tak sleduju stav ovzduší opravdu často – a faktem je, že co se týká Ostravy, tak u PM10 jsem zatím viděl jenom červené a hnědé řádky (špatné a opravdu hodně špatné)… ale za to samozřejmě autor aplikace nemůže :) za to můžou jiní :(

Libb76

Libb76

14.11.2011 14:49

Roman: měl jsem vás ve výjimkách, ale víte, co tohle udělá, když prohlížíte web přes remote desktop? A opravdu jen jednou? Přistupuju sem z třech prohlížečů.
Ostatně jak jsem psal, napište částku za rok a já ji buď pošlu nebo zase vypnu adblock (já ho nejspíš vypnu stejně, na webech, které podporuju, ho mám vyplý), ale nevěřím, že by to bez reklamy přes celou plochu prohlížeče nešlo.

Mirek

Mirek

14.11.2011 17:06

Program uz mam nejaky patek, funguje bez problemu. Ta reklama na strance :D se mi ani nezobrazuje, jen kus cerne obrazovky.

GRRRR

GRRRR

14.11.2011 19:05

Běžte do prdele s reklamou přes celou stránku. To je něco co už opravdu sere!!

nik

nik

14.11.2011 20:59

omg, co vsichni prudite s reklamou? mi by to ani nestalo za napsani komentare, a z neceho ten web zit musi ne?

ZED

ZED

15.11.2011 8:01

Aplikace dobrá, zatím mi ale přijde přehlednější a lepší navštěvovat stránky
http://pr-asv.chmi.cz/IskoPollutionMapView/faces/pollutionmapvw/viewMapImages.jsf

kde je to graficky znázorněné. A pokud použiju aplikaci “shortcutlink” tak mám odkaz stránky přímo na ploše takže jedním kliknutím jsem tam aniž bych musel otvírat prohlížeč .

Dost možná se ta aplikace vyvine a bude to umět také.

Libb76

Libb76

15.11.2011 10:29

nik: když nenapíšeme komentář, jak jinak majitelé webu poznají, že se mně něco nelíbí? Bude pro něho lepší, když bude mít reklamu, ale nebude mít čtenáře?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

15.11.2011 11:13

To: Libb76, nik a další
Dobrý den,

určitě máte pravdu v tom, že diskuze slouží k vyslovení názoru. Osobně bych byl ale raději, kdyby se diskutovalo o obsahu článku a o tom, co se v něm píše – tedy jaké máte zkušenosti s aplikací, jak se Vám líbí atd..
Otázka reklamy na webu má samozřejmě dvě roviny: na jedné straně server reklamu potřebuje, aby vůbec mohl fungovat, na straně druhé čtenáři ji (většinou) nemají moc v lásce.
Čistě osobně – a teď nemluvím jako redaktor, ale jako soukromá osoba – také nemám rád agresivní formáty reklamy, které jakkoli zasahují do článku, nebo provádějí/požadují jinou interakci. Zejména některé IT servery mě tím vytáčely už natolik, že jsem si také nainstaloval AdBlock. Přeci jen: čeho je moc, toho je příliš.
O čtenáře bychom samozřejmě přicházeli neradi. Na druhou stranu – nebýt reklamy, už bychom tu možná nebyli (a nebo byli, ale na úplně jiné úrovni). Čili chceme-li tu být pro čtenáře, reklamě se bránit nemůžeme :(

Jiří

Jiří

15.11.2011 13:58

@Karel Kilián: ale můžete se bránit tak agresivním formátům, jako je zde na fio. Bohužel ani proklamované jedno zobrazení na jednu ip není pravda. Schytal jsem tak 4x za jednu návštěvu. A do třetice – jinde uživatelé nemají možnost vyjádřit se k reklamě, než zcela mimo téma pod libovolným článkem. Tak se nám nedivte :-)
Osobně chápu potřebu reklamy, ale tohle je už opravdu moc, aby to šlo bez povšimnutí akceptovat.

Mem

Roman Nepšinský 0

15.11.2011 14:48

“Schytal jsem tak 4x za jednu návštěvu”
Já tak 2, než jsem přestal být zbrklý, počkal, až se stránka zobrazí, a klikl na křížek u videa, a od té doby je klid. Asi je tam kontrola proti náhodnému odkliknutí, aniž by to čtenář měl šanci nejdřív zahlédnout

Stanislav Ubík

Stanislav Ubík

16.11.2011 14:19

Těší mě, že je o mou aplikaci SmogAlarm, soudě podle této diskuze, takový zájem ;) Včera večer jsem vydal novou verzi 1.02, která řeší některé neduhy zmiňované v recenzích: výpadky dat, nalezení nejbližší stanice pomocí GPS a zobrazení posledních načtených údajů po spuštení aplikace.

Vstepik

Štěpán Víteček 0

17.11.2011 17:25

+Stanislav Ubík – Nás těší, že Vy máte zájem na aplikaci neustále pracovat a vylepšovat ji ;-) Děkujeme!

Premek

Premek

17.11.2011 22:59

Aplikace se mi líbí a děkuji autorovi za práci, kterou na ní odvedl.

Ad reklamy: Občas mi přijde, že lidi zapomínají na možnosti, které přináší použití znaku * při definicích filtrů. Na PC je to stejně celkem jedno, ale nechápu absenci funkce blokace obsahu v Opeře Mobile, když PC verze to už umí léta.

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

18.11.2011 12:08

To: Stanislav Ubík
Za aktualizaci děkuji! Chválím příkladnou zpětnou vazbu :).
Co tak sleduji, o aplikaci SmogAlarm je přímo nebývalý zájem. Dokonce příbuzný, který ve středu pořídil první telefon s Androidem a ve čtvrtek si přišel pro rady, ji již měl v telefonu nainstalovanou :).

RSS (komentáře k článku)