TOPlist

Auta Googlu jezdí po Evropě a měří kvalitu vzduchu v ulicích

Environmental Insights Explorer Google Air View Dublin

Pojem Street View asi našim čtenářům nemusíme moc připomínat. Populární nástroj pro virtuálních procházení ulic či památek patří k tomu nejlepšímu, co americký Google nabízí. V rámci mapování ulic k pořizování snímků využívá speciálně upravené vozy s kamerami, které už nejsou ani u nás úplně neznámé. Věděli jste ale, že desítky těchto aut od roku 2015 mapují také kvalitu ovzduší v ulicích? Mimo jiné i tato data shromažďuje Google web Environmental Insights Explorer (EIE) v rámci projektu Air View. EIE je založený na sdílení údajů nejen z aut, ale i z veřejných zdrojů, a najdeme mezi nimi i česká města.

Street by street: How we’re mapping air quality in Europe – Dublin

Street by street: How we're mapping air quality in Europe - Dublin

Google samotný se ale snaží přispívat i vlastními pokročilými způsoby. V roce 2018 začal společně s partnery vytvářet komplexní mapu kvality ovzduší na území Londýna, před pár dny poskytl ve spolupráci s univerzitami a dalšími institucemi mapu také pro Kodaň. A nyní se vydává do dalšího severského hlavního města. Konkrétně v Dublinu nyní jezdí elektromobil Jaguar I-PACE, aby se se senzory firmy Aclima postaral o stejná měření.

Toto elektroauto je v plánu vyslat i do dalších evropských měst, takže můžeme doufat, že se v rámci Environmental Insights Explorer a Air View dočká třeba i Praha. I když u nás by se asi našli lepší kandidáti na podobné měření. V rámci analýzy se zjišťuje například přítomnost oxidů dusíku nebo polétavých částic.

Máte přehled, jak je na tom se znečištěním ovzduší vaše obec?

Zdroj: Google

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)