Platíte mobilem? Pokud ano, jak? (Víkendová hlasovačka)

platite-mobilem-hlasovacka-vikend

Apple v uplynulém týdnu spustil v Česku svou platební službu Apple Pay. To majitelé telefonů s Androidem mohou Google Pay (původně Android Pay) využívat už od listopadu roku 2017. Největší brzdou masovějšího prosazení byly především banky. Jak jsme na tom bezmála po roce a čtvrt? Platíte mobilem?

Obsah článku

Okénko do historie

Počátky platební služby Android Pay se datují do roku 2015, kdy byla poprvé představena v rámci vývojářské konference Google I/O. Čeští uživatelé si však museli počkat – konkrétně do 14. listopadu 2017.

Čeští uživatelé si museli na Android Pay počkat do listopadu 2017Čeští uživatelé si museli na Android Pay počkat do listopadu 2017

Od spuštění tuto možnost nabídly banky MONETA, mBank a J&T Bank, na začátku prosince se pak přidala Komerční banka. Později přibyly na seznamu další bankovní ústavy. Do aplikace bylo a je možné nahrát více platebních karet a používat je podle potřeby – roli několika kartiček tak zastal jeden mobil.

V lednu 2018 změnil vyhledávací gigant název své platební služby z Android Pay na Google Pay. Nešlo však jen o změnu jména – novinka byla postavena od základů „na zelené louce“ a spojila Android Pay s Google Wallet. O měsíc později se inovace dočkali i čeští uživatelé.

Vlastní cestou

Některé bankovní ústavy předběhly svou dobu a nabídly možnost platit mobilem ještě před uvedením služby Android Pay v Česku. Průkopníkem v tomto směru byla ČSOB, která tuto možnost přinesla v aplikaci NaNakupy. Později trend následovala Mobilní banka od Komerční banky.

Některé banky se vydaly svou vlastní cestouNěkteré banky se vydaly svou vlastní cestou

Když jsme se v červenci 2017 ptali, zda naši čtenáři používají, respektive mohou, nebo nemohou používat placení mobilním telefonem, byly výsledky poměrně překvapivé. Už tehdy mělo 41 % respondentů možnost platit touto pohodlnou cestou. To bylo, s ohledem na situaci na trhu, překvapivé zjištění.

Některé banky však Android Pay, respektive Google Pay odmítají dodnes a nabízejí pro placení mobilem svou vlastní aplikaci. Například populární Air Bank začala podporovat tento způsob plateb na začátku dubna loňského roku.

Jak fungují platby mobilem

Jak fungují platby mobilem

Jak to funguje?

Podívejme se nyní ve zkratce na způsob, jak probíhá placení mobilním telefonem. Samozřejmě základním předpokladem je zadání platební karty do aplikace Google Pay (případně její povolení v rámci bankovní aplikace).

Google Pay: Přidání karty

Google Pay: Přidání karty

Telefon pak pomocí čipu NFC nahrazuje bezkontaktní platební kartu – funguje to tedy pouze na bezkontaktních terminálech. Základní podmínkou tedy je, aby telefon podporoval NFC – bez něj to prostě nejde. Před platbou je nutné NFC zapnout (pokud ho vypínáte).

Základní zabezpečení tkví v nutnosti odemknout telefon. Je na vás a podporovaném hardwaru, zda použijete gesto, PIN, heslo, otisk prstu nebo rozpoznávání obličeje. Transakce nad určitou částku (zpravidla nad 500 korun) je potřeba ještě potvrdit PINem k bankovní kartě (někdy na telefonu, jindy na terminálu, v ojedinělých případech na obou zařízeních).

Výhody a nevýhody

Jako zásadní výhody při placení mobilním telefonem vnímáme:

  • Pokud sebou všude nosíte telefon, budete mít platební kartu vždy po ruce.
  • Jednoduchost použití – stačí odemknout a přiložit telefon k terminálu.
  • Možnost dalšího využití zařízení – například pro slevové a věrnostní kartičky obchodníků, které si můžete uložit do mobilu.
  • Možnost rychlé kontroly transakce přes mobilní bankovní aplikaci.
  • Ukládání a archivace účtenek (pokud to podporuje aplikace).
  • Dalšího stupeň zabezpečení proti kartě v podobě zámku obrazovky.

Nevýhody jsou v menšině, přesto je vhodné je zmínit:

  • Jestliže se telefon vybije, nebude platba mobilem možná.
  • V případě zcizení telefonu přijdete i o platební kartu.
  • Pokud se telefon porouchá a bude muset do servisu, přijdete i o kartu.

Platíte mobilem?

Tentokrát se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze budeme ptát na prostou otázku: platíte mobilem? Za „placení mobilem“ pro účely hlasování považujeme alespoň jednu provedenou transakci měsíčně.

---> Pro hlasování je potřeba se přihlásit! <---


V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s placením mobilním telefonem. Narazili jste někdy na nějaké problémy? Jaké vnímáte hlavní výhody a nevýhody tohoto způsobu placeni?

Výsledky ankety Platíte mobilem?Výsledky ankety Platíte mobilem?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, zda si myslíte, že v budoucnosti budeme kupovat mobily přímo od výrobců. Nutno konstatovat, že toto téma naši čtenářkou obec příliš nezaujalo – do uzávěrky jsme dostali jen padesát hlasů.

Výsledky ankety Budeme kupovat mobily přímo od výrobců?Výsledky ankety Budeme kupovat mobily přímo od výrobců?

Největší skupina, čítající 46 %, je přesvědčena, že bude dál dominovat stávající systém distribuce. 32 % hlasujících si ale myslí, že dříve či později budeme skutečně kupovat mobily přímo od výrobců. Zbývajících 20 % se domnívá, že se něco změní, ale ne právě tímto směrem.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (34)