Menu

Air Bank začíná podporovat platby mobilem. Google Pay ale nepoužívá

Google Pay (dříve Android Pay) již několik měsíců funguje i v Česku. Zatím jej podporují 4 banky, další slibují podporu někdy tento rok. Jedna z mála bank, která Google Pay odmítla, je Air Bank. A to z toho důvodu, že jejich vývojáři chystali vlastní platby telefonem. A ty byly dnes spuštěny, takže klienti této banky, kteří mají chytrý telefon s NFC, můžou již také platit přes telefon.

Air Bank platby telefonem fungují na stejné technologii jako Google Pay

Novinka využívá stejnou technologii HCE, jakou využívá například Google Pay. Placení mobilem bude fungovat prostřednictvím My Air aplikace. Dostupná je alespoň pro systém Android 4.4, pokud má váš telefon NFC, tak vás sama upozorní na tuto novinku.

Aktivace funkce je jednoduchá, potřebujete jen PIN pro potvrzení platby. Pokud máte více karet, tak si můžete vybrat jako kartu má telefon používat pro placení. Jakmile je funkce aktivní, stačí v obchodě přiložit telefon k platebnímu terminálu.

Pokud je nákup do 500 Kč, tak po vás aplikace nebude chtít zadání PIN kódu. Pokud však koupíte něco nad 500 Kč, tak pro potvrzení platby musíte použít PIN. Ten se nezadává na terminálu, ale přímo na telefonu.

„Klienti Air Bank jsou zvyklí mobilní aplikaci My Air používat velmi často, a proto jsme přímo do této aplikace přidali i možnost placení v obchodech. Nejenže je tak zapnutí funkce placení velmi snadné a rychlé, ale navíc jsou informace o platbách zpracovávány stejně jako u běžných plateb kartou a nejsou předávány ještě dalším třetím stranám. Nutnost zadat PIN u plateb nad 500 korun je pak bezpečnostní prvek, který má za cíl ochránit klientovy peníze. Potvrzovat PINem větší částky jsou klienti zvyklí i z placení
bezkontaktní kartou,“ říká Jaromír Vostrý, produktový manažer pro platební karty a bankomaty Air Bank.

Výběry z bankomatu pomocí telefonu přijdou později

Air Bank také do budoucna plánuje také výběry z bankomatů pomocí telefonů. Jde ale u úplně novou funkci, a to i pro Mastercard, se kterou spolupracují. Spuštění této funkce tak přijde později. Vkládání peněz do bankomatů pomocí telefonu se v tuto chvíli neplánuje.

My Air
My Air
Developer: Air Bank a.s.
Price: Free

Máte Air Bank, vyzkoušeli jste již platby telefonem?

Zdroj: TZ

 

Komentáře

Codik

Pavel Šesták 0

5.4.2018 11:22

“Pro nahrani karty do telefonu je potreba mit aktivni operace” Takze pokud mate aplikaci jen pro nahlizeni na ucet, platby neporidite. Zaroven nikde neni vysvetleno jak je to s kombinaci aplikace air bank a google pay. Co pak ma prednost jak se to prenastavuje a podobne. Nesel by hodit clanek na svetandroida?

Loko

loko 7

5.4.2018 11:54

Založím si účet u airbank a jdu do toho. Jelikož na Google pay kašlu, už tak toho Google o nás ví až moc..

Velek

velek 3

5.4.2018 13:31

Tak tenhle start plateb mobilem se Airbanku moc nepodařil. Průvodce pro zapnutí těchto plateb mi na konci zahlásil, že nemá signál wifi a nedokončil to. Při opětovném pokusu, app hlásí, že mají někde chybu. Mnoho lidí navíc na Google Play hlásí, že se jim po aktualizaci nejde vůbec přihlásit do aplikace.

Navíc oproti GPay musíte pro potvrzení plateb nad 500kč použít přednastavený PIN a nelze použít otisk prstu.

Codik

Pavel Šesták 0

5.4.2018 13:39

jj a pro zapnuti aktivnich operaci je potreba odebrat a pridat a znovu nastavit aplikaci, a pro to je potreba zmenit potvrzovani plateb. navic banovnictvi hazi chyby,… ze by napor lidi…

Cardi

cardi -376

5.4.2018 14:50

loko -2: další mimoň :D jojo pozivej nahrazku trapne banky :D komediant

Loko

loko 7

5.4.2018 15:38

cardi: oslík, který do všech jen rýpe na diskusích. Má cenu na tebe nějak víc reagovat?

Airbank se mi nelíbí svým pochybným majitelem, jinak na banku slýchám skoro vždy pozitivní reakce. A s mým názorem souhlasit nikdo nemusí. Prostě se mi nelíbí ta obrovská kolekce osobních informací v googlu…

Ipkisek666

ipkisek666 9

5.4.2018 17:20

Mě všechno funguje jak má…

Nikdo16

Tomáš Choma 1

5.4.2018 19:14

Používám již déle než měsíc, a fakt to funguje :-)

Tom_myk

Tomáš Myšík 6

5.4.2018 20:40

Jsem na to zvědav. Nejsem si teda jist, zda se mi líbí přiložit-pin-přiložit.. proti kartě zhoršení, no uvidíme.

Douby

Jiří Doubravský 4

6.4.2018 8:44

Celkem rozumný přístup od AirBank. Banky přece dobře vědí jak to dopadá když do řetězce pustí prostředníka (viz Visa/MasterCard) ve finále se jim to nemůže vyplatit, ten prostředník si také chce přijít na své a obvykle úspěšně drží banku i uživatele v šachu.

Ales.bucci

ales.bucci 9

6.4.2018 8:45

no, včera jsem to aktivoval asi na 8x, takže ještě musí vychytat mušky, skoro mě mrzí, že cestou G-pay se tuzemské banky moc nehrnou…
např. aplikace na nákupy je pro mě už pár měsíců “mrtvá” protože nepodporuje Android 8.x, dle infolinky by mělo být řešení až někdy koncem dubna, spíš ale v květnu… na otázku ohledně G-pay jsem byl jasně odkázán do věčných lovišť, že touto cestou banka určitě nepůjde…

Karelk

Karel Kiliánexternista 25

6.4.2018 11:34

Moje zkušenost:
– úvodní nastavení skutečně několikrát skončilo chybou, ale nakonec se povedlo.
– pak to šlo opravdu jako na drátkách – první platby pod 500 pěkně jako s kartou
– další platba hodně nad 500 přiložení-PIN-přiložení trochu překvapila, ale myslím, že si zvykneme :)
Zatímco mobil mám při nákupech vždy v ruce, bo v něm mívám nákupní lístek, kartu mám v dokladech v batohu. Takže za mne rozhodně veliké plus.

Cardi

cardi -376

6.4.2018 15:02

loko: jo a oslik co zareagoval se ozval že? :D pls potřebuji ještě mínuska rychle :D

Myscho

myscho -3

6.4.2018 15:38

Súdiac podľa videa sa mi Google Pay páči viac.. nemusím zadávať žiaden pin, len proste priložím prst na čítačku, mobil sa odomkne a dá sa platiť aj nad 500Kč.

Nefungovalo to len vtedy, keď som mal omylom okrem NFC zapnutý NFC Beam, vtedy to chcelo aj po odomknutí PIN.

Loko

loko 7

7.4.2018 12:51

Cardi: ode mě mínus nemáš, můžeš být vklidu. A diskutovat s tebou na tvé úrovni nebudu. Nazdar

Kalich

kalich 0

9.4.2018 9:44

Já to zkoušel a nefungovalo to. G Pay mi funguje líp, doufám že Air Bank začne podporovat i to.

Pamela

Pamela 0

12.4.2018 18:55

Já jsem moc nepochopil tu větu, že “Air Bank také do budoucna plánuje také výběry z bankomatů pomocí telefonů.”
Jsem si myslel, že toto jim funguje, protože mají bezkontaktní čtečky na bankomatu. Tak jsem došel k jejich bankomatu a zkusil přiložit telefon. Nadšeně pípnul a chtěl po mě PIN. To mě zarazilo, všude jinde se spokojí s otiskem. Tak jsem teda zadal pin od fyzické karty, ačkoliv si myslím, že v telefonu je jen virtuální platební karta. Pak se mě zeptal, jestli si chci bankovky poskládat sám, nebo to nechám na něm. Tak jsem si pohrál s tlačítky na bankovky a potvrdil. Nakonec, nezávisle na tom, co jsem udělal, mi buď vyplivl lísteček, že to nelze uskutečnit, nebo to jen zobrazil, a skončil.
Dělám něco špatně?
Zkoušel jsem v G/Pay i přepínat karty, mastercard od KB i VISA od Monety, vždy stejný výsledek.

Marek.S

Marek.S 3

16.4.2018 19:44

Kym to nebude fungovat na hodinkach (ako gpay) tak je to nepouzitelne. AirBank mam rad ale rozhodnutie pouzit vlastne riesenie povazujem za nestastne

RSS (komentáře k článku)