Menu

Placené aplikace od českých a polských vývojářů v Marketu již brzy?

Jak jistě víte, vývojáři z celé řady zemí včetně Česka stále nemohou prodávat v Android Marketu. Publikovat mohou jen aplikace, které jsou zdarma, a to přesto, že uživatelé v těchto zemích nakupovat placené aplikace už delší dobu můžou (tj. seznam zemí, kde je možné nakupovat placené aplikace, je mnohem větší, než seznam zemí, ze kterých mohou vývojáři prodávat). Nespokojenost s touto situací vedla i u nás k různým akcím, jednu z těch viditelnějších vymysleli vývojáři Tomáš Zvěřina a Martin Adámek a uskutečnila se na loňském Google Developer Day v Praze, viz „Protest“ vývojářů na pražském GDD.

Zdá se ale, že se konečně blýská na lepší časy. V minulém týdnu byly bez jakékoliv medializace dočasně povoleny placené účty nutné pro umožnění prodeje aplikací vývojářům v ČR a sousedním Polsku. Vzápětí na to byly opět deaktivovány, ale mohlo by to znamenat, že se nasazení této funkce už finálně zkouší. Ať už došlo ke spuštění omylem nebo se jednalo o reálný betatest (to není ze sdělení úplně jasné), věřme, že se oficiálního spuštění dočkáme již brzy a čeští vývojáři budou moci začít plnohodnotně a bez komplikací konkurovat zahraničním.

Temporary activation of paid app publishing for PL/CZ developers
Last week we temporarily activated the ability for Android Market Developers in Poland and the Czech Republic to create Google Checkout Merchant Accounts. This ability has since been de-activated and we appreciate your patience while we work to fully release this support to our developer community. Please refrain from publishing paid apps until we release full merchant account and currency support for your locale. We apologize for any inconvenience this issue has caused and we appreciate your patience while we strive to resolve this issue.

Za tip díky Tomáši Hubálkovi, který mimochodem v těchto dnech oslavil 3 miliony stažení své aplikace Gauge Battery Widget.

 

Komentáře

THeBaNDiT

THeBaNDiT

18.2.2012 11:12

Slovenské zastúpenie Googlu by si zaslúžilo nakopať do zadku! V porovnaní s CZ nemáme ani Google navigáciu, ani prepis hlasu na text… a ani sa nad Tatrami neblýska na lepšie časy. Hanba!

Randalfien

Randalfien

18.2.2012 16:26

Už aby to tedy bylo! Bude to ohromný impuls pro všechny české vývojáře…

Hugo

Hugo

19.2.2012 14:09

Autor Locusu není Čech nebo si to uměl zařídit jinak?

Mem

Roman Nepšinský 0

19.2.2012 14:13

Hugo: obvykle se to zařizuje buď
– poskytnutí nepravé adresy a cizího bankovního účtu (německý apod.)
– legální registrace na někoho ze zahraničí, přes kterého se to pak prodává
První případ je obcházení pravidel, druhý případ je opruz, a řada vývojářů s placenými apkami proto vyčkává…

Joe

Joe

19.2.2012 17:40

LOLek prej to byl bug :) povídal týpek z google na devcampu :)

Mem

Roman Nepšinský 0

19.2.2012 17:45

Jo tak to jsme čekali :), teď jen jestli to byl jen bug s předčasným uveřejněním, jak doufáme, nebo bylo to PL+CZ úplný omyl a vůbec se nepřipravuje

chose007

chose007

20.2.2012 8:26

Jo, taky jsem byl na devcampu, mluvil tam o tom Filip Hráček z Googlu, chvilku jsme si s ním povídali taky na baru a sice nechtěl/nemohl říct zase žádné datum, nicméně říkal, že to jako náhoda nebyla tenhle bug a že to pro nás může být určitá zpráva, že se to opravdu chýlí ke konci. Sice to pořád jisté není, nicméně interně prý už mají nějaké datum a to datum je v brzké budoucnosti. Tak uvidíme, slibů už bylo hodně :(

Ydev

Ydev

20.2.2012 10:20

No pojem brzká budoucnost v IT a mobilech zvláště je značně elastický pojem ;)

Neptos

Neptos

22.2.2012 16:39

Pani nerad vam beriem radost, ale popravde si polozme otazku. Ake percento z CZ/PL alebo aj SK android vyvojarov ma aplikacie pripravene na predaj. A samozrejme aj prislusnu podporu pretoze bez nej nebudu riesit nic ine len refundacie.
Podla mojho nazoru a pokecov s ludmi co vyvijaju aplikacie v UK (kedze tu pracujem) to bude par jednodlivcov mozno do 20 sa zmestia. Ani tu, napriek moznosti, ze je predaj povoleny, moc vyvojarov do toho nejde a radsej volia cestu reklamneho banneru pretoze je lahsie pustit von aplikaciu ako free bez podpory ako zivit este aj podporu pre nu. Okrem toho kolko aplikacii ma potencial dosiahnut 500k+ stiahnuti? Ostatni budu paberkovat niekde na 1k-5k s par zakaznikmi, ktori im vydychnut nedovolia…

Mem

Roman Nepšinský 0

23.2.2012 10:27

Neptos: Souhlas s tím, že podpora uživatelů placené verze je náročnější. Ale na tu verzi s reklamami se omezení nevztahuje, AdMob jde normálně vyplácet i v CZ/SK? (Já měl za to, že se to také váže na Google Checkout, kde je problém, že jej u nás nejde vyplatit, a ani to nejde jako v některých jiných zemích obejít přes AdSense účet).

RSS (komentáře k článku)